260 mijë prona shtetërore të paregjistruara, Artan Lame: Oborrit të burgut të Shën Kollit i ka dalë pronari. Rrezik i del dhe Presidencës, se nuk është e regjistruar

23 Janar 2023, 12:03Sociale TEMA

260 mijë prona shtetërore të paregjistruara, Artan Lame: Oborrit

Kreu i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame ka zhvilluar një konferencë lidhur me regjistrimin e pronave.

Tani jemi fokusuar tek regjistrimi i pronës shtetërore. E dimë të gjithë se çfarë ka ndodhur,. Nuk dua të vendos gishtin mbi të shkuarën. Rastet me abuzimin janë të pafundme dhe ka nisur për shkak të mos regjistrimit ndër vite të pronës shtetërore”, u shpreh Lame.

Gjithashtu ai theksoi se  çdo vit janë mbi 1 milion aplikime lidhur me situata problematike për çështjen e pronave..

Sjell shembullin e Burgut të Shënkollit në Lezhë që i ka dalë pronari oborrit të Burgut. Godina ka mbetur në shtet dhe oborrit i ka dalë pronari”, tha ndër të tjera Lame, duke shtuar: 

“Të mërkurën do të kalojë në qeveri një VKM për përditësimin e pronave publike, që do të saktësojë procedurën se si do të identifikohen këto prona. Sot po lançojmë projektin e regjistrimit të pronës shtetërore”.

Ndër të tjera Lame tha se Presidenca nuk ka të regjistruar asnjë pronë të veten, dhe se presidenti i mëparshëm e ka refuzuar të dekretojë ligjin.

Presidenca nuk ka të regjistruar asnjë pronë të veten. Ligji 20/20 nuk u dekretua nga presidenti i republikës në atë kohë. Unë kam kërkuar të miratohet sepse do i hapë rrugë regjistrimit të pronës shtetërore. Presidenca rezulton edhe sot pa regjistruar”, ka thënë më ej ai.

22 Komente

 1. E
  Eni

  Lame Kinezi....akoma mbas 11 vjetesh dhe e shkuara....boll o mjeshter I Golemit....

  1. k
   k

   Ky i korruptuari i degjeneruar ka dalë nja 5 herë duke përsëritur këtë refren. Nuk ka nevojë për deklarata.Vendosni dhe zbatoni ligjet dhe populli e kupton vetë kur hipoteka dhe kadastra funksionon.Kush guzon të afrohet tek hipoteka ? Këta hajdutë duan të paguash ryshfete për të marrë pronën tënde sikur je duke e blerë nga dikush tjetër.Shtet degjeneratë,administratë e korruptuar dhe ndyrësirë.

   1. H
    Hipoteka e masakruar nga patronazhistet

    Qytetare e ka per show Lame, te marri vota si parti te rrijne ne karrigen qe ka. Hipoteka ( Ashk) eshte mizerje me pislliqet qe behen me punonjesit qe regjistrojne jurist dhe inxhinier, nese jep leke te presin te tavolina si mbret, por mund edhe te mbajne peng me dokum. Hartat qe kane jane si hartat te shklyera ne shkolla e kohes xhaxhit Enver , cdo dite kalojne nga nje zyre te zyre tjeter. Kur ka gati 10 vjet nuk I ka fut hartat ne digitalizim ( kane marre fonde pafund). Drejtuesit e te gjithe drejtorive jane hajdute (nuk e dini sa para marrin ). Mariglen Disha (Vartesi i deput. T.Balles) dhe shefe Nina ( Te hipoteka Tirana, sekserja e korrupsionit dhe rrushfeteve), Risena Xhaja (hipoteka apelimi dhe durresi pas videos amatore se "Stop" dha doreheqje se si shefe Durresit) jane me te korruptuarit dhe ka kallezime pa fund per Disha dhe Xhaja ( ato shohin vetem leket dhe oligarket qe i japin zarfa). Artan Lame mburret me sistemin elektronik, por ky genjen te shkoni atje do te gjeni kolaps nga paaftesi si staf, punojne mekanikisht nuk njohin ligjin. Jane me keq se koha e Saliut, njesoj dy qeverite kane e kane shkaterruar hipoteken me dokumentacionin, atje eshte te vesh duart ne koke dhe ti vesh prangat pa polici. Rama, Sali e Meta keni perenduar duhet te ikni se keni shkaterruar institucionet dhe keni sjelle krize kudo. Nuk mjafton leku i droges dhe kriminela te rrini ne pushtet, por besimi I popullit ju ka humbur kudo mediat ju shfaqin cdo dite nga arrestimet e kryera se keni katandis shtetin.

  2. P
   Pensionisti i Porcelanit

   Presidentin hajdut e bekuat vete; i varet ujkut melcine ne qafe. tani u kujtuar per pronat shteterore, kur eshte katandisur kokshi nje thele?!

   1. g
    gezimi

    Cfar thot ky mo? apo zbaton porosine e Rames qe bjerini sa te mundeni Metes dhe Berishes.. O fyell.. mosdekretimi ligjit nga Presidenti Meta ska ndonje pasoje..vetem se shtyn hyrjen ne fuqi te ligjit edhe 20 dite me shume, sepse mazhoranca e ketij po te donte e kish rrezuar dekretin dhe ligji quhej i miratuar..se kuptoj pse jan bere kaq te peshtire ne propogande keta rob..

    1. s
     spata

     Po cke o Artan shebeku . Tani qe e moren vesh te verteten do turren politkanet e pushtetaret e kriminela ti pervetsojne .

     1. V
      Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

      Tan Golemi

      1. K
       Klimax

       Nuk ka problem për ju, atje ku ju intereson i kaloni me projektligj si "prona me rëndësi strategjike", ashtu si ajkën e Bregdetit duke i shtetëzuar dhe regjistruar në emër të "ligjit"!!! Vazhdoni e vidhni pa merak, miliardat janë të ëmbla!

       1. P
        Perse nuk Penalizohen pergjegjesit z.Lam ?

        Kush e ka Drejtuar kte Shtet ? Ku ishit ju deri tani zoti Lam ? Apo brenda ne Dyqan . Kush eshte Pergjegjes per kte skandal ? Prokurore Gjykates - te shkarkuar nga Vetting-u _ asnji i Penalizuar edhe pse kan Abuzuar me Ligjin dhe Deytren _postet qe kane mbajtur , nderkohe qe Tahiri eshte ne Burg per ( bla bla blu ) dhe njera se mbajti nji tave Peshku ne dore ! Cfar mut Shteti jeni ju mor Maskarenje

        1. Z
         ZYX

         Dmthj shoku gjeneral Lame me ligjin 8743 date 22.02.2001 qe detyron Keshillin e Ministrave dhe njesite e qeverisjes vendore rregjistrimin e pronave te paluajtshme te shtetit, pra 22 vite rrjesht keni fshire menderen?. Perse, mos valle per ti vjedhur? A e kupton se te gjithe qeverite dhe Kryetaret e Bashkive e Komunave qe nga 2001 e kane vendin ne Reç? GJIGAND JE.

         1. T
          Tutu

          Ka veshur fiks uniformen e hajdutit… uniforme kapterri… edhe nivelin se ka me te larte..!!

          1. S
           Shaqo

           ....duket si xhandar i Zogut...

           1. H
            H2O

            Mos harroni vendstrehimet e vjetra , të pa vlerësuara ....

            1. A
             A .Tavola

             Ku na ranë në sini këta beotë për pjesë...

             1. P
              Prona duhet ti kthehet te zotit o Lame bedeli.

              Shteti me qesharak dhe me halabak ne bote.E filloj komunisti Sali me reformen agrare dhe nga góp i Sheqeres nè Vicidol u be me saraje nè jug Tirane e Lalez.Keto jane te dukshme se ka akoma. Edhe katunari Cepanit e mbas tyre lukunia e hajduteve me radhe e shqyen vendin.Ky fyelli i sotem shkon me tej edhe ne Strasburg se ckane ngaterruar qe pronari i vertete te mos marre kurre pronen e tij.Keta gjytyryme duhet te dine nje gje qe prona eshte e shenjte.Prona nuk eshte thes me patate qe e more e hengre dhe mbaroj me kaq.Edhe pushtuesit e huaj nuk kane demtuar me shume se keta derrat e 30 vitelle te demokracise hajduterike.

              1. Y
               Yxyxyx

               Zoti Lame: ZYX-si ta ka thene shume qarte se me ligjin 8743 date 22.02.2001, qe detyrohet Keshilli i Ministrave dhe njesite e qeverisjes vendore, te bejne rregjistrimin e pronave te paluajtshme te shtetit, pra 22 vite rrjesht çfare eshte bere ?. Perse, mos valle nuk eshte bere, ose perse eshte lene rruges, sepse per te nisur, nisi ky regjistrim ? A ke kryer ndonje verifikim ne Ministrine e Financave me Drejtorine e Shitjes te Prones Publike (ama verifikim jo llafe), nese te gjitha pasurite (Objekte te shitura nga kjo Drejtori nga viti 1992 e deri me sot), jane edhe pronare te truallit, i cili duhet tu kaloje pronareve te ketyre objekteve vetem nepermjet nje Kontrate Shit-Blerje vetem nepermjet kesaj Drejtorie ? Ligji per kthimin dhe kompensimin e prones, fillimisht kthente 5000 m², me von u ndryshua ne 10 000m² dhe mbas viteve 2000 u vendos kthimi komplet i truallit te lire. Nderkohe, pronaret e trojeve shisnin me vlera te ulta dhe pa dokumentacion, siperfaqet e truallit te lire te njohur por te pa kthyer. Mbi keto troje te shitura ne keto vite, u ngriten ndertimet pa leje te cilat sot legalizohen. Si kini vepruar me keto troje te shitura njehere pa dokumentacion, kur ato me pas u jane kthyer ish pronareve sipas ndryshimeve ne ligjin e kthimit te trojeve te njohur me pare dhe qe jane tjetersuar pa dokumentacion ligjor ? Po keshtu edhe me token bujqesore te zene me ndertime pa leje, e cila eshte shitur pa dokumentacion, eshte ndertuar mbi kete toke te shitur pa dokumentacion, ndertuesi e paguan ate per se dyti me bono nepermjet legalizimit dhe pronari shites, qe tashme e ka regjistruar, a demshperblehet dhe kush e paguan me vleren e re te truallit ? Nese oborrit te Burgut te Shenkollit i ka dale PRONARI, Institucioni ne vartesine Tuaj, le te shofi ne hartat e viteve 1950-1960 qe ka bere Instituti per sistemin e tokave bujqesore dhe aty eshte e sqaruar me kufij çdo parcele, se si ka qene dhe simbas shenjave konvecionale eshte e percaktuar se çfar toke ka qene (kujdes se mos ka qene shtrati i lumit Mat). Eshte edhe mudesia e verifikimit me ane te fotove ajrore qe ka kryer Instituti Gjeografik i Firences ne vitet 1920-1930. Persa i perket tokes se Presidences, aty ka qene Kisha para viteve 1930 dhe per kompesim mesa kam degjuar, i shte dhene toka ku eshte ndertuar tek kodrat e liqenit, prandaj z. Lame mos ki frike per Presidencen. Po siperfaqet e tokave PF (Pa Frut), ne Paskuqan, Rreth liqenit te Farkes dhe kudo tjeter, kush i ka sot dhe ne çfare rruge ligjore i ka perfituar dhe i ka regjistruar z. Lame ? Ja vlen te verifikohen saktesisht dhe ligjerisht, ne baze te hartave kadastrale te deri viteve 1991, fotografimeve ajrore te Institutit te Topografise Ushtarake dhe fotografimit ajror te vitit 1994 dhe ÇDO GJE TE SHKOJE NE VEND MOR Z. LAME, SEPSE NUK PO JA DEL DOT DUKE PAGUAR PJESA LIGJZBATUESE E KETIJ POPULLI.

               1. L
                Londi

                O mashtruesssssss, o superhajduttttt o i paafteeeeee, o i degjeneruar. Sa zona kadastrale ke fut ne sistem te regjistrimit, kan 32 vjet qe jan nda tokat dhe nuk ke bo azhornimet per regjistrim dhe ti del dhe na fregon prralla e radhes turp per Ramen qe as degjon mo dhe as nuk shikon por ka krijuar batalion te pafytyr rreth vetes duke filluar me Belen me Beqajn me ate te AKSHIT qe mendojn vetem vjedhjen e radhes.

                1. G
                 Gatmiri

                 O kelysh i Ramizit pronat tona,pas vitit 1912,jane te rregjistruar,me boj kine,e bukurshkrim ne hipoteka.Boci i demokrateve ne Elbasan,kerkon te na vjedhe pronen e Alush Mukjes,gjyshi lm ngs nena ne Elbasan,me certikate ,pronesie kur pseud demokratet lshin ne Pushtet

                 1. L
                  Loni sionisti

                  Klyshat e PD dhe cakejte e PS... DMTH, shkerdhatat e PPSH... Populli shqiptar është viktime si populli palestinez...

                  1. S
                   SPARTAK

                   ja dhe lej feni...i 2023...o kolere...per pronat do plasi lufta ne shqiperi...do kete nje 97 te dyte...jo per salen..se per ate se rru mo njeri....po per pronat...po dhe te marresh per baze tapite 300 vjecare...se di...a eshte e drejte apo jo...kur ka korrupsion tani...duhet te kete pase dhe para 300 vjetesh.megjithate autoriteti i shtetit sduhet diskutuar.te pakten ne leter.aaaaa saliu me ligjin 7501...ka bere pasoja qe do lahen ne brezin e trete....ik o lej fen ik...

                   1. S
                    Sdromsi Vajguror Incazzato

                    Pallati i brigadave e ka pronarin perpetual. Edvin Kristaq Rama me tapi PPSH-je. Viti 1992 Vajza e Ramizit {Zana} eshte inkubatuesja dhe mitra politike e tij. Te tjerat jane pordhet e kokeboshit pederast. Aty Edvini do te ndertoje sarajet e tij si Sulltani i Surrelit Mustafa-Ramazon Edvin ose Padishah Legen-Menxyra

                    1. F
                     Fatmir

                     Ore injorant.Ne vitin 1993,ne parlamentin italljan,e mbesa e Duces deklaron,se te shplamet e detit,nga Kepi i Rodonit,deri ne derdhje te Bunes i ka marre gjyshi i saj ma koncesion.99 vjecar.Ne arkivat e turqise ,te shplamet e detit,rreth 1.5 kilometer te bregdetit nuk kane pasur kurre pronesi.Je ti me politikanet qe po ligjeroni pronat publike,dhe te gjysherve tane,me vedime te gjykatave falls.Pa u denuar ju mjerane,me dekorata partiake ne gjoks, nuk do shkoi prona te i zoti!Ate dite qe prona do te shkoi te pronari i ligjshem,do te frenohetv emigracion masiv i kombit tone.

                     Lini një Përgjigje