Avokatja: Krimi më i rëndë në Shqipër pas viteve '90, që të gjithë lanë fshatrat dhe u turrën drejt Tiranës

23 Janar 2023, 10:43Sociale TEMA

Avokatja: Krimi më i rëndë në Shqipër pas viteve

Avokatja Nexhi Beqiri ka folur për fenomenin e lëvizjeve ë brendshme të popullsisë drejt qendrave urbane.

Beqiri tha se lëvizjet po plan drejt Tiranës, kanë prodhuar problem të shumta sociale si papunësi dhe fenomene kriminale.

Ajo e vuri theksin te rëndësia që ka dhe popullimi i fshatit për ecurin e një shteti.

“Ne na pëlqejn kur ecim me makinë të shikojmë shtëpi të bukura, arra të sistemuara, po dhe bagëti në atë baçen e vet, që do të thotë që jeta nuk bëhet vetëm në Tiranë.

Ka qenë një gabim i këtyre 30-viteve që Shqipëria migroi brenda për brenda pa sistem, pa plan dhe krijuan kaq shumë problem sociale të papunësisë, qoftë të mos sigurimit të të ardhurave dhe fenomene kriminale që gjetën njerëzit për të gjeneruar të ardhura.

Njeriu atje ku gjendet, i lidhur me origjinën me aftësinë dhe me natyrën dhe bukurinë e Shqipërisë do punoj në çdo cep të Shqipërisë, ndryshe nuk bëhet ky vend.

Nëse mbledhim të gjithë popullin në Tiranë çfarë do bëhet me këtë vend”, tha avokatja.

31 Komente

 1. p
  pak si von e keni ndjer zonja beqiri

  reagim i vonuar .teper von ,pa vlere . fjal ne er .e ndjet shume von ,tani mbaheni brenda

  1. k
   k

   Çfarë gjëje e mirë është bërë në shqipëri keto 30 vjet përveç cilësisë së drogës ?

   1. m
    me mire vone se kurre

    Jo jo kesaj nuk i thone MBAHENI i brenda por i thone ta MBAJME brenda. Fenomeni na perket te gjitheve dhe jo vetem asaj

    1. T
     Tartufi

     Kjo Beqiri apo dicka tjeter ,besoj fort se e ka origjinen nga stanet e Lek Dushit te Tepelenes ,apo diku tjeter ,po nga stanet e dhive e zbritur ne tortuaret e Tiranes si familje c liruse ne vitet 1945 ? Kjo stanarija tani kerkon qe dhite dhe delet ti riti dikush tjeter ,qe kjo te haje si qytetare Tirane mishin e fresket te ritur nga shtazet e fshatit ,si privilegj i races se saj [ rurale ] por emancipuar ,qe dikush duhet ti sherbeje ? Cudija me e madhe ne kete bote ndodh ne mes te Ruraleve,qe si llum qe percaktojne klasen e shoqerise ,nuk pranon te ndaje me ruralet e rinj ,privilegjet qe kane neper qytete.?

     1. e
      e verteta dhemb

      Tartufo, ti lexon, por nuk kupton ate qe lexon. Koncepti qe kjo kritikon nuk eshte Levizja, por Levizja e PA PLANIFIKUAR qe ka prodhuar PLAGE sociale. Ketu ta kishte Tartufo - tek plage tsociale. Nje shtet qe i k atrute ne vend planifikon. Thjesht edhe ti qe ofendon pa kuptuar tekstin i bie je produkt i rremujes, rremetit, rrumpalles, derberhanes, zhulit, kucit e macit qe ndodh kur anarkia eshte menyra e ndryshimit. Dhe Produktet e anarkise i shohim cdo dite ne Shqiperi. Sic thoshte Napoloni Bonoparti - ne beteje me mire nje plan i keq sesa asnje plan. Shqiperia vazhdon pa plan - leviz ne kohe thjesht si rezultante e faktoreve e jo e vullnetit te saj te planifikuar.

      1. A
       Arjani

       Si ke emrin tartuf ashtu duhet te jesh , idjot i shkund thot qe u turren te lar e te pa lar erdhen ne tiran se do gjenin p.semes erdhen felliqen vendin dhe lan fshatrat ku u shpopulluan nga bari dhish menduan se u hap gropa e mutit per te gjith , dhe kete e kemi fat nga shpellari i par qe nuk i dihet ke ka baba ku beri shpopullimin e shqiperis me urdher te ramiz alis , dhe kjo nuk ndodhi vetem ne tiran por dhe ne vlor ku vershuan fshstrat e korces e te skraparit ,tepelenes dhe prishen e shkaterruan pyllin e sodes duke ber shtepi ,kesjtu dhe tirana ku prishen e shkaterruan erdhen pabuksit ku vishnin golf dhe mbi golf vinin zinxhirin e floririt ,nga buka e misrit erdhen e dhien qytetet , lan looet e delet dhe dhit ,lan tokat e oburra ne tiron se plasi shtepia publike.

       1. b
        bimi

        Shum dakort me Ju TTARTUFI....asgje nuk do shtoja.

       2. p
        provinciali

        jam dakort me.ty . Shaktrrun fshatin dhe qytetet e tjera dhe investun vec per tirane dhee tani thojn na kan mbyt te ardhurit.. pppppfffdd

        1. b
         ben

         ndertimet e pallateve kot me se koti jane po aq investim sa shitja e lopes per te blere bmw. e vetmja gje qe keni bere eshte te hani hapesirat dhe te prishni cilesine e jetes per banoret ekzistues. nese do te besh mire sic thua atehere kthehu ne fshat nga ke ardhur dhe mos e ler token djerre.

         1. A
          Artioni

          NA KINI MBYT PSE TE VJEN KEQ LAT SHTEPIT E TOKAT DHE ERDHET NE TIRON KU NE TIRONSIT PO JU SHOFIM SE CFAR FARE KA ARDH ME FELLIQ ,JU QE THONI TIRONSIT KINI PAS SHTEPIN ME QERPIC ,JU LAT MULLARET E BARIT DHE TRUNGUN NE VEND TE JASTEKUT.

        2. a
         astrit

         Derisa diferenca e jetes se Tiranes me vendet e tjera eshte disa here ma komode, mos prit gje tjeter do kesh imigrim drejt Tiranes ose vendeve qe ofrojne kushte jetese ma te mira. Koha e skllaverise se fshatit nga Enver Hoxha ka mare fund.

         1. I
          Indinjata

          Znj.Beqiri ka harruar te thote qe fshatarsia u gedhi ne Tirane dhe qytetaria neper tragete per te shkuar pertej kufinjeve.Kjo eshte edhe aresyeja se perse shqiperia do edhe 30 e kusur vite te futet ne shina.Ndaj edhe inteligjenca (flas per ata qe kane mbaruar universitetin shteror dhe jo ate te plepave apo te kjoskave qe u formuaan pas 90 )e ka te veshtire te kontriboje per kete vend me rikthimin e tyre sepse i bie te rikthet ne fshat ,ku gjithçka eshte e pakuptimte dhe pa forme.rrumpalle kooperativash e koperativishtesh qe vetem enden rrugeve e kafeneve.Nese para viteve 90 Shqiperia ishte nje katund i madh perjashto Tiranensot Tirana eshte kthyer ne nje katund te madh ku turma derrash e dosash levizin neper rruget e saj jo si qytetar por si zaptues ku presin ne çdo moment te ç'fryjne dufet sikur u ke rene ne hak,kjo padyshim ,nga diferenca e civilizimi!Fatkeqesi shoqerore jona edhe pse kane kaluar 32 vite ne thonjza"demokraci" dhe ne realitet barbarizem !

          1. B
           Bini toske dhe bini gege, sy dy rrfe qe shkojne tu

           Pse sulmohet fshatari ne kete menyre nga dikush qe e mban veten te qyteteruar ?! Nje i qyteteruar merret me shkakun dhe jo me pasojen. Ata fshatare qe " invaduan " Tiranen jane pjese e kombit dhe me te drejten e Zotit jane te lire te levizin ku te duan ne vendin e vet.. Ato derra e dosa qe levizin ne rruget e Tiranes kane prodhuar sot 80% te punes ne Tirane dhe gjithashtu pjesen me te madhe te diplomave nga universitetet e Tiranes. Indinjate e jote vjen nga rezultati dhe jo nga pasoja.

          2. H
           Hanko Halla

           Kryekomunisti fanatik Sali Berisha e realizoi parullen e Mao Ce Dunit dhe i rrethoi qytetet nga fshataret Jugut dhe maloket e Shqiperise se Veriut, te cilet jane bere pronare vilash neper qytete dhe fshatrat e tyre turistike. Po nuk besuat lexoni reklamat qe boton cdo dite pasuesi i Berishes qe ka ne dore timonin e qeverisjes.

           1. T
            TR

            Pikës i ka rënë. Po zbriti kandaria në qytet, Atdheu është në rrezik!

            1. "
             "BOHOTINA"

             Dilni ne qytetin e Krujes dhe hidh nje shikim. Te del para nje fshat i stermadh nga Lezha ne Tirane, e pushtuar nje fushe ne menyren me te keqe e barbare. Kjo pasuri kombetare nuk ka per t' u kthyer me kurre. Kete e kam thene qe ne 2011. Ishte tjeter plan djallezor i Salihut per shkaterrimin e vendit. Ku ke qene moj avukate ?... Tani te erdhi ne tru kjo ?... Kujt i duhet kaq vone ?... Nuk ka asnje vlere. Me gjate ta ka thene INJDINATA...

             1. t
              tetovari2

              Po ç'faj ka avokatja?A mos kishte gjë në dorë?Pse e lëshoni fjalën kuturu,si lopa baglën?A nuk qe Sali shpellari me shpurën me singlën "tokë e nxanun" dhe ligjin famëkeq 7501 që e bëri Shqiperinë rrumpalle?Zonja avokate vetëm e përshkruajti fenomenin e këtij rasti.Pra, mos akuzoni apiriori si tu teket.

             2. S
              Sita

              Me mire sesa te ikin fare nga Shqiperia zn. avokate

              1. V
               Vetem ligji i Natyres mund te beje ndryshimem..

               Mbase ndonje Termet pastron Ndertimet dhe Njerezit... Dhe te mbillet Bari i ri dhe Njerezimi i ri.. Ndryshe ndryshimet nuk mund te presesh..Vetem.nga Natura ,se Ligjeve keta nuk i njohin apo ti Respektojne dhe ti zbatohen,,nese nuk ndrrhyn Ligji i Natyres..

               1. K
                Keshtu shkruan kur te qelbezohet truri.

                Shpesh here ka ndodhe ne jete qe kush mundohet ti beje varrin tjetrit, ja ben vetes. Pa merak. Natyra nuk eshte karagjoze.

               2. V
                Vetem ligji i Natyres mund te beje ndryshimem..

                Mbase ndonje Termet pastron Ndertimet dhe Njerezit... Dhe te mbillet Bari i ri dhe Njerezimi i ri.. Ndryshe ndryshimet nuk mund te presesh..Vetem.nga Natura ,se Ligjeve keta nuk i njohin apo ti Respektojne dhe ti zbatohen,,nese nuk ndrrhyn Ligji i Natyres..

                1. V
                 Vetem ligji i Natyres mund te beje ndryshimem..

                 Mbase ndonje Termet pastron Ndertimet dhe Njerezit... Dhe te mbillet Bari i ri dhe Njerezimi i ri.. Ndryshe ndryshimet nuk mund te presesh..Vetem.nga Natura ,se Ligjeve keta nuk i njohin apo ti Respektojne dhe ti zbatohen,,nese nuk ndrrhyn Ligji i Natyres..

                 1. M
                  Moni

                  Kur katundaria zbret ne qytet, atdheu o ne rrezik!!! Burimi: Qazim Mulleti dora vet

                  1. I
                   I indinjuari.

                   Mu kujtua menjehere Majakovski qe thoshte: Po qe nje dhe rendesi po pate nuk ngre dote as drurin pese pellembe.etj...... Kjo avokatja perpara 32 vjeteve nuk e di sa vjeç mund te kete qene por per te dhene mendime dhe definacione me peshe nuk ka qene,kjo eshte e sigurte.O njerez mos u nxitoni dhe shkarravini neper kompiutera se tani nuk kane vlere,por me mire te mendohet mire per kete katastrofe madein Albania dhe te dilet ne konkluzione qe mund te kene vlere ne te ardhme e ketij vendi .Dua te sqaroj se nuk eshte e vertete qe tani na doli nje avokate dhe po silleni sikur xhoç ka zbuluare. Jo vellezer ne vitet 90-te mbi kurrizin shume te lodhur te shqiptareve u derdh nje llave qe nuk kishte njeri ta mbanete per peshen dhe nxehtesine e saj.Do tju duket prap si gje e re por jo eshte e viteve 90-te kjo qe ndodhi .Ishte nje program i mire studiuare dhe koha i erdhi per tu hedhur ne veprim,pokush e hodhi ne veprim dhe zbatim? Vetem Sali Berisha i drejtuare siç dine ata te UDB per qellimet qe kane pasur dhe kane per shqiperine tone te " mjere".Jane shume te vjetera historite me vandalet,kjo dihet por zotesia e sali berishes beri qe te na i sjelle para kombit tone kete vandalitet ne kohet moderne siç duame ne ta quajme sote.Teorite e Mao-Ce-Dunit jane tani te voneshme dhe nuk kane te bejne me Vandalizmin shqiptar te urdheruare dhe drejtuare vetem nga nje dore ,dora e Sali Berishes.Enderra e ketij perbindeshi per tu bere me i perjeteshm se sa i perjeteshmi beri ate qe te zbrazet shqiperia totalishte dhe te vendoset ne tirane ku ky mendjelli ti komandonte dhe shtypte shqiptaret si morrat,ne krahun tjeter UDB -ashet te ferkonin duarte dhe te qeshnin pas shpine duke thene mire ja u beme ketyre qe jane pa komb dhe pa fe.Ku jane mendjet e ndritura te viteve 90-te po 2000-je po tani ku jane,te vjen per te ardhur shume keq qe babezia me dhune ju imponua shqipetareve per te bere ate qe donte ai ,ai ipa mposhuri qe sote me te njejten aftesi dhe mençuri del ne TV. dhe qesh per kryevepren qe ka bere kunder nje kombi...................

                   1. k
                    kot

                    Edhe mund te jete e vertete ajo cka thua ti, por ne mungese te argumentave kthehet ne populizem. Tradhetine dhe shkaterrimin e kombit nga Sali Berisha, ti automatikisht e kthen ne benefitin e Edi Rames. A nuk me thua : Pse Edi Rama per 10 vjet nuk kerkoj drejtesi per shkaterrimin e Shqiperise nga Sali Berisha ? Mendimi im ka disa shpjegime : 1) Nuk eshte Berisha pergjegjes per ate cka ti akuzon ate. 2 ) Edi Rama nuk ka fakte per kete. 3 ) Edi Rama dhe Sali Berisha jane njesoj, pra jane bashke. 4 ) Miqesia e Edi Rames me Vucicin nuk e lejon te djeg asin e Vucicit ne kete vend. 5 ) Drejtesia ne kete vend eshte e korruptuar, dhe eshte paaftesia apo qellimi i e Edi Rames te krijoje kaos ne kete vend.

                   2. s
                    shelegura

                    Po te degjosh llogjiken e ksaj zonje duket sikur e kagjetur difektin e shoqerise . Por zonja do ysmeqare do te kete qumshin me te lire se ujet. Do te shese diplloma ,po ti besh analize me kembe ne tok ekeqja me e madhe eshte nga ajo pjese e shoqerise qe ka qene e prilivegjuar.

                    1. G
                     Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                     Edhe pas vitit 1945 fshataret lanë fshatrat dhe u turren ne Tirane.

                     1. T
                      Toni

                      Ky eshte faji i pseudopolitikaneve dhe kryekomunistit fshatar Sali Berisha qe e shkaterroi ate pak qytetari qe kishte mbetur nga regjimi i eger hoxhist. Tirana eshte bere si stalle lopesh, pa urbanistike, pa ndonje arkitekture dhe pa vende te gjelberta per femijet dhe moshat e thyera.

                      1. A
                       Alban

                       jane procese normale zhvendosjeje brenda per brenda vendit. Problem eshte largimi i shqiptareve nga vendi. Ndersa se shpejti do ndodhe ajo qe ndodh ne perendim, te pasurit do zhvendosen ne fshat. Qyteti do te jete per shtresat me te varfera.

                       1. D
                        Dursakja

                        Shumë vonë për ta ngritur këtë problem. Nuk duhet të bënim ndonjë shpikje por këto probleme i kanë zgjidhur më parë gjithë komshinjtë tanë Greqia! Italia etj ne veç do të kopjonim duke i i përshtatur në kushtet tona. Por atë që i bënë këta politikanë Shqipërisë mund ti vinte keq dhe një armiku, kjo është meritë e kësaj politike poshtëruese., dhe shkatërrimtare. Mallkuar qofshin këta politikane për këtë krim do të kujtohen ndër shekuj.

                        1. D
                         Dursakja

                         Mallkuar politikanët tanë! Ferrin e kanë të sigurtë.

                         Lini një Përgjigje

                         Blog Tema