E dimë që “JOQ” dhe “Lolita” vendosin gjoba dhe bullizojnë çdokënd, por… duhet t'i mbrojmë për interesin publik

1 Prill 2023, 11:14Sociale TEMA

E dimë që “JOQ” dhe “Lolita” vendosin gjoba

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka denoncuar prej disa ditësh dy faqet “JOQ” dhe “Lolita”, se vendosin gjoba ndaj bizneseve të ndryshme.

Kjo ka bërë që të reagojë një organizatë mediash.

ECPMF deklaroi se ishte e tronditur nga ngjarja. “Veliaj duhet të kërkojë ndjesë menjëherë dhe të sigurohet se indentetet e individëve privatë të mbrohen siç duhet,” deklaroi ajo.

Deklaratën më të ashpër e bëri Ricardo Gutiérrez, Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, organizata më e madhe e gazetarëve në Evropë.

“Jam shumë i zemëruar nga sjellja e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, në publikimin e identitetit të administratorëve të faqeve satirike në Facebook në Shqipëri, Lolita dhe JOQ. Këto faqe, megjithëse jo rreptësisht gazetareske, ndihmojnë për të mbajtur përgjegjës ata në pushtet përmes humorit (pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo)”, deklaroi Gutiérrez.

“Veliaj publikoi emrat dhe informacion shumë privat familjar të këtyre njerëzve, duke pretenduar se ai i ka “identifikuar” ata; rrjedhimisht ai i ka vënë ata drejtpërsëdrejti në rrezik fizik. Unë i rikujtoj z. Veliaj se pak ditë më parë një person u vra në mjediset e Top Channel në Shqipëri dhe se ai nuk duhet të kontribuojë në përkeqësim të mëtejshëm të sigurisë së komentatorëve publikë,” shtoi ai.

Sipas Gutièrrez, “ky është një dhunim serioz i lirisë së shprehjes dhe të drejtës për të qëndruar anonim. Shpresoj që kryeministri Edi Rama do të sigurohet që kjo sjellje e rrezikshme të ndërpritet menjëherë. Zyrtarët publikë pritet të mbrojnë demokracinë dhe lirinë e shprehjes. Jo të kërcënojnë dhe frikësojnë zërat kritikë,” shtoi ai.

Në fakt, ndryshe nga sa pretendon Gutièrrez, se Veliaj ka “demaskuar” kush qendron prapa këtyre faqeve, pronari i “JOQ” nuk është anonim, pasi në faqen e tij reklamojnë biznese të ndryshme, shumica të trembura nga sulmet në këtë faqe. Pra kemi të bëjmë me një faqe, që ka adresë zyrtare dhe administrator të identifikueshëm.

Më e bukura, në mbrojtjen e këtyre dy faqeve “anonime”, vjen më paragrafin më poshtë.

“Ekspertët thanë se ndonëse këto dy blogje me ndikim nuk ndjekin gjithmonë standardet etike në satitën e tyre, që të dyja shërbejnë në një rol për interes publik duke mbajtur njerëzit në pushtet llogaridhënës,” shënohet në njoftim.

Pra me pak fjalë, këto dy faqe, mund të sulmojnë e të bullizojnë këdo, mund të vendosin gjoba, por ne duhet të heshtim, se paska interes publik mbrojtja e tyre.

Po ata që sulmohen nga këto faqe, kush i mbron?

(TemA)

29 Komente

 1. H
  Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

  Kur them unë që këta brrylat, gjoja të djathte, që janë kunder Veliajt nuk dine as të të shajnë, ju nuk besoni. Nuk besoj se ka njerez me të trashë. Ne momentin kur dikush paditet per gjobvënie, akuza është tepër e madhe. Gjobvënia është veprim mafioz. A është e vërtetë apo nuk është e vërtetë gjobvënia, kete e vendos gjykata, dhe jo Rkardo Gutierrez, apo ndonje analist. Që Erion Veliaj është mafioz per vete, kjo natyrisht kerkon hetim tjeter. Por këta nuk e akuzojne Veliajn per veprimet e tij mafioze, sepse hanë bashkë ne një sahan. Erion Veliaj mund të ketë shumë gjera, por vetem budalla nuk është. Ato kauza qe kap i ka të menduara mire, me plan, dhe me pikesynim të bëjë njerezit per vete. Pra nuk mund ta luftosh tjetrin tek pika e tij me e forte, se thyen kokën. Por ja, debilat nuk kane brirë, dhe i japin dorë Veliajt qe të bëjë fushate duke thene: "Këta do votoni ju? Këta qe i vënë gjoba popullit dhe bizneseve? Shiko ke mbrojnë këta. Mbrojnë mafian e gjobave. Votoni këta, dhe do ju vije gjoba edhe juve." Ja çfare bete me idiotesitë tuaja, qe nuk mendoheni fare kur i bëni. Ne vend që të thoni: " Jeta Ishte Qejf" (dikur) të shkojë ne gjykatë dhe të mbrohet. Por Erion Veliaj nuk është me i mire nga këta qe akuzon per mafie gjobash. Sepse ka këtë, kete, dhe atë." Pastaj shtroni platformën tuaj per Tiranë dhe qytetet e tjera të Shqipetisë. Sali Berisha dhe Ilir Meta ne menyra tepër të suksesshme na kanë treguar tere keto vjet se si NUK duhet bere politike dhe si NUK duhet bere fushatë. Per 10 vjet i kane lene dore të lire Ramës dhe servilave qe i rrinë nga mbrapa të bëjëlnë ç'te duan dhe të jenë të pasfiduar, si pasoje e mungeses totale të opozites konstruktive. Pastaj, na i paska fajet populli. Gjithmonë populli ka faj. Se këta? Këta janë mbi popullin. Dhe kush na qenka mbi popullin? Nul Noka, Edi Paloka, Babale Salianji, Xhelal Mziu, Nard Ndoka, Fatmir Mediu, Flutura Açka, Grids Duma, Strazoja, dhe gjithë lukunia e çakenjve qe u shkojnë nga mbrapa dy tigrave katunare, nje nga Vuçitoli dhe nje nga Çepani. Oh, se harrova. Jane edhe disa qe kane shkuar ne emigrim, dhe tani nuk na qenkan më shqipetarë, se Jane bere të zgjuar, Jo si populli qe është "budalla". Dhe lexon komente: "Sa budallenj qe jeni ju shqipetaret! O popull dele. Votoni, votoni Erion Betonin. Sa popull kot që jeni!". Wow! Sa të zgjuar qe jane këta mor Zot! Hajde më pra. Veje ti kandidaturën se po t'votojmë ty. "Kush unë? Unë i kam bo naften atij veni. Ai ven nuk bohet" Po kur i ke bere naften Shqiperisë, pse vjen dhe u çan trapin atyre qe jane ne Shqipëri dhe perballen perdite me hallet dhe problemet e tyre? Edi Rama dhe Erion Veliaj duhet të hiqen vërtet. Por jo duke u vënë perballë Sali Rrumpallën, Ilir Metën, dhe Belind Klluf Kelliçin. Me këtë opozitë qe kemi, Edi Ramën dhe Erion Veliajn i kemi peshqesh. Mbani portalin Jeta Osht Qejf, se ata kane me shumë shanse ta rrezojnë Ramen se sa opozita që ka marrë rrugët e m....., Rrugët e malit desha të thosha, të malit. Se mos e kuptuat gabim.

  1. E
   Epirioti II

   Respekte Hordhia per komentin sakte, shkurt, bukur !

  2. Q
   QIM PEKA

   PLAKU MERE

   1. d
    denis

    JOQ dhe LOLITA jane dy prostituta PORT,HALE dhe ata qe i mbrojne te tille jane....

    1. S
     Speed

     O Tema keni ik per lesh. Te nxjerresh fotografite e pasaportes te administratoreve sikur te ishin most wanted eshte veprim banditesk i regjimeve totalitare. Banditi i bashkise duhet te kerkoje falje menjehere

     1. M
      Mima

      Po keta most Wanted pse nxjerrin fotot dhe profilet e njerzve qe komentojne ne lidhje me nje rast te publikuar nga jeta osh qiiiiief? He fol ti dituria dhe jeta. Kush u jep te drejt ketyre dy halabakeve. Se te me ndodhte mua si individ u coja selam me nje kallep tek shpia te fluturonin me lart se ku jane duke fluturu a kupto? Ti edhe keta qe mbron ti shpirtyyyy keshtu qe kujdes me ke e kruani ju se jo te gjithe durojne

      1. K
       Komunist me Rolex

       Nxjerrin ju sufllaqet e partisë që bëni dizinformim. Autobusi në flakë ju të në kor të njëjtat komente " ska flakë ca i keni kto është makina prapa ku është flaka tymi e nxjerr nje pas autobusit

      2. E
       Epirioti II

       O Speed ata dy personat qe u doli foto ne media (me siguri i ka nxjerr usta Lali), i bejne keq ketij vendi me shume se kriminelat e droges qe u del po njelloj fotografia. Ata kthejne pushtetin me te rendesishem ne nje vend demokratik, median e lire, ne mjet mafioz dhe kancerogjen per shoqerine. Dhe kur nje klan banditesh behen te fuqishem, vetem ne menyre banditeske mund ti kufizosh. Nga heret shume te pakta qe jam ne krahun e Veliajt.

       1. A
        Aron

        Mire ua beri plerave. Po pra, keta fundurina te vene gjoba dhe terrorizojne biznese, por mos t'u nxirret surrati i shemtuar ti njohin te gjithe. I lumte Veliajt.

        1. T
         Tarasi

         Ha se te behet gjake e dhjame m…. or ti ( Speed)

        2. I
         Ilir

         Veç te tjerave keto lloj faqesh perfaqesojne Spiunin e keq

         1. D
          Davidi

          Erion Veliaj eshte trembur deri ne palce. Te gjitha keto para zgjedhjeve. Ky njeri me komplekse te tmerrshme inferioriteti, duhet te qerrohet.

          1. E
           Eni

           Te gjithe mediat vendosin gjoba...2 ore kontroll bilanci e kupton qe asnje nuk mbahet dot nga reklama....me kte llogjike duhen mbyllur te gjithe...perfsho dhe Temen...kjo do ndodhi nje dite

           1. E
            Epirioti II

            Me logjiken tende i bie qe mos goditet asnje. Te gjitha mediat ne Shqiperi mbijetojne fale pisllikut moral dhe shkeljeve ligjore. Po u goditen ato me mafiozet te parat, shton presionin e vete-korigjimiy per te tjerat. Eshte menyre e perjetshme si ka ecur shoqeria njerezore, godit me shume te keqinjte, qe me pak te keqinjte te ruajne ca balanca.

           2. L
            Lala i Lushnjes

            Ky Gutierres mos është gjë me ata italinët dhe grekët e Kuvëndit Europian që paguhen nga Katari?

            1. T
             Tironci

             Bandat me te rrezikshme te planetit jan shoqatat e gazetarve , gjobisin ke te duan shantazhojn ke te duan ne menyr banditeske per perfitime personale , dhe kur i akuzojn te ter kta bandit internacional dhe vendas behen unison me njeri tjetrin me pa te drejt, bejn shkrime te genjeshterta japin dizformacion lidhen me politiken kta po marin me qaf shqiperin gazetat dhe televizionet , po nuk doli dikush ti ver kufi ktyre mashtrusve me liçenc shqiperia do shkoj per lesh , dhe nje bandit e kriminel i politikes ti paguaj me paturpsin me te madhe e ngren ne qiell si mesin , gazetaret dhe analistet nje pjes e konsiderushme jan bastard pa moral.

             1. L
              Lolita

              DEKLARATE ME TE TURPSHME SE KJO E Ricardo Gutiérrez, Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, NUK KA. TE MBROSH GJOBVENESIT KERCENUES VEPRIMTARIA E TE CILEVE PERBEN KRIM NDAJ PERSONIT TE KERCENUAR PER ARSYE PERFITIMI ETJ. VEPRA KRIMINALE TE NDESHKUESHME NGA KODI PENAL. ESHTE NJEJTE ME GRABITESIT QE E FSHEHIN FTYREN PAS MASKAVE DHE SIPAS GUETERREZ NUK ESHTE E LEJUESHME TU PERMENDESH IDENTITETET. HAJD STANDART HAJD. LEMSH NA BOT TRUNIT ME KET LIRINE E KRIMINELEVE QE SKANE ASNJI LIDHJE ME LIRINE E MEDIAS. TURP PER ORGANIZATEN ME TE MADHE TE GAZETAREVE NE EUROPE. TURP.

              1. L
               Lolita

               DEKLARATE ME TE TURPSHME SE KJO E Ricardo Gutiérrez, Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, NUK KA. TE MBROSH GJOBVENESIT KERCENUES VEPRIMTARIA E TE CILEVE PERBEN KRIM NDAJ PERSONIT TE KERCENUAR PER ARSYE PERFITIMI ETJ. VEPRA KRIMINALE TE NDESHKUESHME NGA KODI PENAL. ESHTE NJEJTE ME GRABITESIT QE E FSHEHIN FTYREN PAS MASKAVE DHE SIPAS GUETERREZ NUK ESHTE E LEJUESHME TU PERMENDESH IDENTITETET. HAJD STANDART HAJD. LEMSH NA BOT TRUNIT ME KET LIRINE E KRIMINELEVE QE SKANE ASNJI LIDHJE ME LIRINE E MEDIAS. TURP PER ORGANIZATEN ME TE MADHE TE GAZETAREVE NE EUROPE. TURP.

               1. L
                Lolita

                DEKLARATE ME TE TURPSHME SE KJO E Ricardo Gutiérrez, Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, NUK KA. TE MBROSH GJOBVENESIT KERCENUES VEPRIMTARIA E TE CILEVE PERBEN KRIM NDAJ PERSONIT TE KERCENUAR PER ARSYE PERFITIMI ETJ. VEPRA KRIMINALE TE NDESHKUESHME NGA KODI PENAL. ESHTE NJEJTE ME GRABITESIT QE E FSHEHIN FTYREN PAS MASKAVE DHE SIPAS GUETERREZ NUK ESHTE E LEJUESHME TU PERMENDESH IDENTITETET. HAJD STANDART HAJD. LEMSH NA BOT TRUNIT ME KET LIRINE E KRIMINELEVE QE SKANE ASNJI LIDHJE ME LIRINE E MEDIAS. TURP PER ORGANIZATEN ME TE MADHE TE GAZETAREVE NE EUROPE. TURP.

                1. S
                 Sufllaqe bashkia TR

                 Turp të kenë kta europianët na japin leksion ne pionerëve të enverit që kemi pasur liri e demokraci me shekuj Ju kemi mësuar ligjet e median ktyre me Top qenef, klan baxhella e syri i pekës fanja me xhoba të papaguara etj

                 1. A
                  ABC

                  Ouuuu KY Gutierrez Ben deklarata te turpshme eeee. Po prandaj ikin njerezit se keta si Gutierrez po I prishin te ardhmen

                  1. A
                   ABC

                   Ouuuu KY Gutierrez Ben deklarata te turpshme eeee. Po prandaj ikin njerezit se keta si Gutierrez po I prishin te ardhmen

                   1. A
                    ABC

                    Ouuuu KY Gutierrez Ben deklarata te turpshme eeee. Po prandaj ikin njerezit se keta si Gutierrez po I prishin te ardhmen

                    1. A
                     ABC

                     Ouuuu KY Gutierrez Ben deklarata te turpshme eeee. Po prandaj ikin njerezit se keta si Gutierrez po I prishin te ardhmen

                    2. VRK

                     Se kisha pare ndonjehere kete faqen Lolita po qr nga emri duket si faqe porno. Vk ketyre legenave

                     1. N
                      Noci

                      Europe moj kurva e motit.Jo vetem ne kete rast por edhe organizma te tjera mediash ja fusin kot duke mbrojtur raste flagrante te porthaleve qe jane rritur si grenzat e shpifi aq sa gati ju hyjne ne krevate njerezve.Kurse ne vendet e tyre nuk guxojnë te sillen ne kete menyre mediat Keta Gora punojnë me dy standarte

                      1. H
                       Haka Tekizoti

                       Epo, në emër të fjalës së lirë i them këtij Gutierresit se qenka një copë gomari që s'e ka shokun. Ai ka të të drejtë të mbrojë këdo që i vë gjobë atij vetë po jo për të dëmtuarit e tjerë prej këtyre qelbësirave. Cilido që vë gjoba, pra edhe këta që themelojnë medie për kētë qëlim, janë kriminelë që duhet të goditen nga drejtësia si gjithë kriminelët për të mbrojtur viktimat e goditura prej tyre. Këta plehra, që medemek mbrojnë fjalën e lirë edhe kur ajo përdoret si armë kundër të tjerëve, ka të ngjarë të jenë vetë gjobëvënës. Për interesat e tyre kriminale e shndërrojnë fjalën e lirë në armë të paprekshme nga drejtësia dhe gjoja duke mbrojtur të tjerët synojnë të sigurojnë paprekshmërinë e tyre. Këta janē edhe më të neveritshëm e edhe më të rrezikshëm për shoqërinë njerëzore se sa këta minjtë gjobëvēnës të kanaleve të ujërave të zeza.

                       1. K
                        Komunist me Rolex

                        Per lëpirje Tema ja kalon dhe syrit të çim pekës "titulli e dime që vendosin gjoba" nuk është thënë nl asnje rast por satira që disave nuk ju pëlqen Gjoba vënë kanalet e mëdha jo JOQ e Lolita me faqe instagrami

                        1. ?
                         ???

                         Mos u cudisni fare pasi diktartura boterore ka filluar te instalohet dhe kujtdo qe del kundra globalisteve i mbyllet goja. Jo me larg se dje nje Juri ne New York denoi dike te ngjashem me loliten dhe JOQ pasi ne 2016 kishte bere Meme kunder Hillarise. E pra kur kjo ndodh ne Amerike qe presupozohet si vendi me demokratik i botes mos u habisni qe ndodh ne nje vend te botes se 3 si Albanistani

                         Lini një Përgjigje