Erion Veliaj: JOQ edhe Lolita do të shkojnë t’i sqarojnë gjobat edhe në Gjykatë

31 Mars 2023, 17:29Sociale TEMA

Erion Veliaj: JOQ edhe Lolita do të shkojnë t’i sqarojnë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka folur sërish për fenomenin e gjobëvënies nga faqet online. Në një intervistë për “Neës 24”, Veliaj tha se kultura e gjobëvënies nga faqet si JOQ dhe Lolita duhen ndëshkuar, që asnjë biznes apo qytetar në Tiranë të bjerë pre e tyre.

Ai tha se ky është një fenomen që e njohin të gjithë, por askush nuk guxon të flasë dhe se për këto faqe i është drejtuar tanimë organeve ligjzbatuese.

“Kjo është një histori që të gjithë e dimë, por askush nuk flet. Nuk kam asnjë pishman që jam i pari që kam folur për problematika të kësaj natyre sepse një trafikant droge nuk mund të jetë konsull nderi, nuk mund të ketë televizion, - televizioni përdor valët publike, konsulli i nderit përfaqëson Republikën e Shqipërisë - dhe besoj se e kam ndërtuar reputacionin që unë nuk tërhiqem nga beteja të tilla. E njëjta gjë po ndodh tani me portalet.

Vërtet nuk vënë një kapuç, por nuk ka rëndësi nëse kapuçi është prej leshi apo digjital. Nëse kapuçi thotë: “o jetën, o kuletën”, ose nëse kapuçi thotë “Lolita dhe “Jeta Osh Qef, dhe në momentin që ti shkon në një supermarket, vë produkte false, pastaj i nxjerr sikur i ka supermarketi, kërkon para nga supermarketi, nxjerr reklamën e supermarketit dhe pastaj supermarketi është më i miri pasi ka paguar gjobën, kjo nuk shkon, të paktën jo në qytetin që e drejtoj unë,” u shpreh Veliaj.

“Ne nuk jemi as Siçilia e viteve ’90-të, as Napoli i viteve ‘90, madje as Shqipëria e viteve ‘90. Jetojmë në Shqipërinë e vitit 2023. Të thuash në Muajin e Ramazanit që unë jam Erland Dalliu, nipi i Ibrahim Haxhi Hafiz Dalliut, një njeriu shumë të respektuar, klerik i cili ka promovuar besimin në Shqipëri, ka ndërtuar shkollat e para, dhe kthehesh në një hajdut ordiner, që iu shkon kompanive të autobusëve dhe u thua do ta nxjerr sikur ka rënë zjarr në autobus, por në fakt është tymi i marmitës, ndaj paguaj lekët, kjo është fyerje.

Të bësh të njëjtën gjë tek faqja Lolita dhe të atashohesh, njëra ka LSI-në, tjetri ka PD-në, njëra me Zenin, tjetri me Vojon, këto janë muhabete thellësisht banale. Ashtu siç pata guximin që, edhe për mediat televizive të them që një trafikant droge nuk mundet t’i vërë gjoba kryetarit të Bashkisë, Qeverisë apo biznesit, me të njëjtën kurajo i kam kërkuar edhe Prokurorisë, edhe Policisë, - e më rezulton që janë vënë në lëvizje, - që edhe zonja Anisa Caka, por edhe zoti Erland Dalliu, të hetohen për gjobat që sistematikisht vënë në qytetin që unë drejtoj,” shtoi Veliaj.

Kryebashkiaku tha se nuk i trembet as faktit se ndodhemi pak përpara fushatës elektorale, pasi u shpreh se me gjobëvënien nuk do bëjë kompromis në asnjë rrethanë.

“Nuk jam këtu të bëj populistin, të premtoj gjëra falas, apo ta kem mirë me të gjithë. Unë nuk dua ta kem mirë me maskarenjtë as me gjobëvënësit. Nuk i dua fare votat e tyre. Sa të jem unë kryetar bashkie , - ju garantoj që do merrem gjithë mandatin tjetër - kjo gjobëvënie me kapuç digjital duhet të marrë fund. Siç po i rrisin të gjithë fëmijët e tjerë me ndershmëri, ashtu duhet t’i rrisin edhe këta fëmijët e tyre.

Të vjedhësh hapur kompanitë e këtij qyteti, për të mos i sulmuar në mediat digjitale, të fshihesh pas anonimatit, të mos regjistrohesh me numër NIPT-i, të mos ballafaqohesh për shpifjet në gjykatë sepse je anonim, kjo është një vjedhje dhe një paturpësi e jashtëzakonshme. Vjedhin miliona euro JOQ edhe Lolita, por kësaj here do duhet të shkojnë t’i sqarojnë edhe në Gjykatë, edhe në Prokurori, dhe sigurisht edhe në Polici. Ua kam kërkuar edhe organeve ligjzbatuese, ku sigurisht kam çuar edhe mjaftueshëm material, që të merren seriozisht me këtë punë,” e përfundoi Veliaj fjalën e tij.

4 Komente

 1. E
  Erla Mehili moderatore dikur sekretare Berrishes

  Bravo asgje me shume zoti Veliaj

  1. L
   Lali

   Se spo e morim vesh mer daj, do i cosh ne gjykate per shpifje apo gjobevenie? Po qe per gjobevenie, kur i linco publikisht mire do ishte te nxirrje dhe provat, apo hedhim fjalen kot e po ngjiti, mire. Se bohet precedent jo per gjo. Po qe per shpifje, JOQ duhet te ishte perball me kohe. Sa per Loliten, po e ngaterro satiren me shpifje mer jahu.

   1. L
    Lolita

    DEKLARATE ME TE TURPSHME SE KJO E Ricardo Gutiérrez, Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Evropiane të Gazetarëve, NUK KA. TE MBROSH GJOBVENESIT KERCENUES VEPRIMTARIA E TE CILEVE PERBEN KRIM NDAJ PERSONIT TE KERCENUAR PER ARSYE PERFITIMI ETJ. VEPRA KRIMINALE TE NDESHKUESHME NGA KODI PENAL. ESHTE NJEJTE ME GRABITESIT QE E FSHEHIN FTYREN PAS MASKAVE DHE SIPAS GUETERREZ NUK ESHTE E LEJUESHME TU PERMENDESH IDENTITETET. HAJD STANDART HAJD. LEMSH NA BOT TRUNIT ME KET LIRINE E KRIMINELEVE QE SKANE ASNJI LIDHJE ME LIRINE E MEDIAS. TURP PER ORGANIZATEN ME TE MADHE TE GAZETAREVE NE EUROPE. TURP.

    Lini një Përgjigje