'5 lekëshi' i vetëm i rojes së Top Channel - Gazetari nxjerr bllof "ekspertin" që krijoi historinë virale

30 Mars 2023, 11:04Sociale TEMA

'5 lekëshi' i vetëm i rojes së Top Channel - Gazetari

Ervin Karamuço, që prezantohet nga mediat shqiptare si ekspert i sigurisë dhe shumë fushave të tjera, arriti të marrë vëmendjen e qindra mijëra njerëzve, kur shfaqi një fotografi të një monedhe 5 lekëshe, duke pretenduar se ajo është e vetmja monedhë, që ka rënë nga xhepi i rojes së ndjerë të Top Channel, Pal Kola, para se ai të ndërronte jetë nga sulmi me kallashnikov.

Historia synonte ti shtonte dozat e tragjizmit edhe pse vdekja e një njeriu, është mjaftueshëm tragjike pavarësisht se sa para ai ka në xhep, duke e pasqyruar Kolën si një person në varfëri ekstreme, në xhepat e të cilit gjendeshin vetëm 5 lek. 

"Kam bërë fotografi i pari, monedhën që ra nga xhepi i të ndjerit Pal dhe ajo monedhë është kthyer në një simbol solidariteti te të gjithë njerëzit që besojnë te vlerat, humanizmi, që besojnë se jemi shumica kundër kriminalitetit", tha Karamuço. 

Por në fakt, "5 lekëshi i vetëm që ra nga xhepi i rojes", i cili nuk dihet fare nga cili xhep ka rënë, duket më shumë një histori e ekzagjëruar. Këtë e ka konfirmuar gazetari Thimi Samarxhiu, i cili gjatë intervistës me Karamuçon, deklaroi se roja i ndjerë, nuk kishte në xhep 5 lek, por një shumë parash që policia i'a dorëzoi familjes. 

"Në fakt profesor, fotoja juaj është bërë virale dhe ka bërë xhiron e rrjeteve sociale, më shumë simbolika, sepse në fakt, për korrektesë, nga burime zyrtare nga policia më thonë që në xhepin e të ndjerit janë gjetur mbi 20 mijë lekë të reja, të cilat më pas i janë dorëzuar familjes. 

Vdekja e Pal Kolës, një person i pafajshëm dhe pa lidhje me objektivin e ngjarjes, është mjaftueshëm e trishtë dhe e rëndë, sa nuk ka nevojë për asnjë element të ekzagjëruar apo të sajuar, për ti dhënë ngjarjes më shumë dramacitet fals, apo për ti shtuar klikimet dhe vëmendjen personave që e shpërndajnë. 

51 Komente

 1. A
  Andri

  Ky eshte nje nga kurvat qe la Arben Ahmetaj mbrapa . Se cfare bien kusheri a krushqi dhe ai e sponsorizoi neper tv . Gjithsesi fatkeqesisht media jone ka shume nga keto

  1. S
   Stefan

   Gruaja e Karamuçës eshte vajza e tezes se bashkejetueses se Ahmetajt

   1. D
    Dakord

    Kjo shpjegon edhe pastruesen Rozeta

    1. V
     Vasil

     Ky eshte vella me Orlanda Karamuço. Drejtoreshe inspektimit te territorit ne inspektoriatin e ndertimit. Burri i kesaj Orlandes ( Genc Kuçuku) ka marre shumicen e tenderave te Rindertimit nga Ben Ahmetaj dhe Tan Agolli. Jane Mafie komplet. Kete e kane si megafon dizinformues neper televizione.

     1. C
      Cimi

      Genc Kucuku nje ndertues i dores se trete u be oligarku i Rindertimit . Te gjitha parate e Ahmetaj i pastron ke pallatet ke 5 maji

     2. S
      Sali krimineli

      Per ju Stefan. E çfar se gruaja e Karamuçes qenka Vajza e tezes se bashkejetueses se Ahmetajt? Eshte ajo pergjegjese se cfar ka bere Ahmetaj dhe bashkejetuesja e tij? Ti qenke akoma ne sistemin komunist qe lame pas o njeri.

      1. G
       Genci

       Po mire si ka mundesi qe kunati i ketij Genc Kucuku ka mare pothuajse 80% te tenderave te pasttermetit nga Arben Ahmetaj . Genci gjithe jeten ka punu nenkontraktor . Do thuash ti e cfare se gruaja Gencit me gruan e Ahmetajt jan vajza teze . Ok po pse si mori dikush tjeter plus pse i merte vetem ky te gjitha ????

     3. P
      Prroji i Thate

      Ne nje fare menyre, ky gazetari po ve ne vend nderin e Palit, i cili u vra, dhe u turperua me detajin qe kishte vetem 5 leke me vete. E paraqiten mediat e zeza te Ylli Rakipit si njeri ne varferi ekstreme.

      1. A
       Agron

       Maskara burre shpifes shpifes flliqesire

       1. G
        Gaqo Leshko

        Kar komplet.

       2. t
        tefiku

        Ekspert sigurie ky plehra.5 lekshin e ka vene vete.Por une nuk e kuptoj policine qe e le te hyje ne nje skene krimi.

        1. S
         Sula

         Zoti Karamuça bej ekspertin qe te mund te respektohesh vertetë; lerja sekretarëve te partise te krijojne heronjte. Viktima ishte nje i pafajshem fatkeq ne vendin e tij te punes qe per fatin e tij te keq rezultoi vendi i gabuar ne kohen e gabuar. Kaq mjafton per te ngushelluar sinqerisht familjen dhe per te ndikuar ne ndihmen qe mund te ofroje shteti dhe shoqeria.

         1. g
          gjergji

          Si zakonisht "profesoret" shqiptar pas viteve 90 ne "fushe beteje".Thellesisht te paditur,mashtrues e natyrisht shakllabana. Kan "nuhatje" te habiteshme e se behet fjale per lekun nuk te "falin"..Pyetja : ky specialist ne se eshte(specialitetin e ka mesuar n filxhan uji) pse mashtron per cdo gje e per gjithecka? Kujt i sherben?

          1. P
           Phoenix

           Per 5-lekshin e morem vesh qe mashtruan e inskenuan, por pyetja eshte, se per c'fare tjeter kane mashtruar. Prandaj them shpesh, se e gjithe kjo historia e Top Halese, eshte nje telenovele me regji ( per arsye te panjohura te cilat vetem ata qe e gatuan i dine). Po e perseris, nxirrni numrin e kartes se identitetit te rojes se " Vrare " qe te verifikojme neqoftese ekziston vertet ky Pal Kola me gjeneralitet e publikuara.

           1. A
            Abc

            Pal Kola i pasiguruar, strukturat ligjzbatuese te veprojne..

           2. P
            Petrit

            Krimineli e vrau kete fatkeqin Pal Kola, Ndersa gazetaria po i vret edhe dinjitetin. (e shfaqin si nje njeri qe nuk arriti ne jete qe te kete me shume se 5 lek ne xhep, si i tille del si nje person qe nuk arrin te jete shtylla e shtepise qe i takon burrit).

            1. H
             Hekuran

             Erjola Hoxha që ka vilen e Ahmetajt ne Hamallaj, esht kushurire e pare e gruas se ketij Kar...amuçit. Dhe jane shume te lidhura. Kishin edhe të njëjtën pastruese. Rudina Karamuçën Ahmetaj e beri Avokate te Tatimpaguesve. Eshte edhe sot e kesaj dite aty. Erjola eshte vajza e ish deputetit te PS Flamur Hoxha

             1. K
              Ky tipi eshte Total i pasigurte ne surrat !

              cfar espetri sugurie mundet me qen nji si ky ! - mjere shqiperia thuaj .,bsh me sharlatane ne cdo institucion

              1. d
               dion

               Mos u merni me MUCOKARIN se eshte "ekspert*i madh.

               1. J
                Jari

                Ky Karaa Muço është një Rrotë Cari se ça i duhet me të ndjerin, ky është Rracë M,,,i, ça lesh eksperti.

                1. L
                 Lilo

                 Sharlatan hesapi, c'merreni me te!

                 1. F
                  Fred Kokoneshi

                  Gazetar Thimi ka shume te drejte, por uroj qe ky gazetar mos kete lidhje me treshen ne kohen e largqoftit Tore, Thimi, Baci qe na ndihmonin per ndonje karabythje nga liqeni.

                  1. G
                   Gurabardhi

                   Eeeh, mediat shqiptare janë mbushur plot me tipat Karamuça të cilët, shpifin dhe gënjejnë, me qëllim terrori psiqik në popull.

                   1. A
                    Agron

                    E vërtetë Gurabardhi. Po sjell ndër mend Mustafa Softën, inxhinierin e minierës që sot sillet si ekspert sigurie dhe mban emrin e pleqërisë Fatjon Softa.

                   2. p
                    po c'na bere more Muco

                    muuuuuuuuco , thirri mendjes .se po len koqen e namit TiVi-ve

                    1. M
                     M_K

                     Këta nuk e kanë as në traditë monedhën për të përtejmen e t'hedhin lumin pa u tredhur . Blihet edhe me lingota një varkar . Ka q'tradhëtinë e kanë traditë . .

                     1. B
                      Ben

                      Habitem me median Shqiptare! Edhe pse e dine qe nje person genjen dhe shpif, perseri i marrin ne emisione si analiste! DUket qe Media Shqiptare nuk eshte per te luajtur rolin ne demokraci si ne cdo vend tjeter. Keto jane shenja qe nuk pjerdhin per te gjetur te verteten dhe nuk mendojne te bejne detyren qe I takon medias. Per popullin duket qe as e rruajne fare. Mjere ju qe jeni aty qe i degjoni perdite.

                      1. P
                       Phoenix

                       Ky eksperti, u shfaq direkt si me suste te Top Story, per te na ndricuar me "ekspertizen" e tij nga ekrani i se vertetes te Top Halese. E gjitha ishte nje rastesi, natyrisht.

                       1. M
                        Milano Moda ...

                        Hajde lidhjet si I paskan pasur keta hajdeee...bobooo bashkejetuesja e Ben kllounit kusherira e gruas se ketij...a u befshi siç jeni bere per turp e faqe te zeze...edhe kur del ky Muçua me ata syte e zgurdulluar sikur çoç do na thote...me shume po mesojme ketu nga komentet se nga eksperti leshit . Aa pika ju rente ...

                        1. R
                         Reni

                         Turp Karamuco , njeri i peshtire . Cfare lidhje ke ti meleket e nje te ndieri ? I bere kontrroll xhepave ti? Kush eshte detyra jote more felliqesire , te tallesh me te ndierin dhe ta viktimizosh ? Njerez si ty jane njerez tedegraduar . E bere kete per Salen apo per Liken ???? Mos e ftoni me ne ekrane televizive kete Njeri te pafytyrenuk duam tadegjojme me kete mashtrues tefelliqur, ordiner. I urrejme keta njerez turp per familjen e tij . Ka edhe femije…. kete edukate dhe moral i jep femijeve .. Te mashtrojne , genjejne dhe te perfitojne per interesat etyre tefelliqura dhe te perdorin nje viktime te pa fajshem ….. Zoti marrte hak……...

                         1. M
                          Mbeshtetesi...nga prapa

                          Ketij vemjes,i duhet futur kari i mucos,,qe mos te dali me neper TV,

                          1. G
                           Gjergji

                           Mediat tona jane plot me gjitholloge qe bejne llogje kavaje dhe shqiptaret qe syte i kane te gjithe neper ekrane duke degjuar cdo xhevahir qe nxjerrin nga goja e tyre.

                           1. L
                            Lubo

                            Ky eshte kokrra e legenit, eksperti i gjithçkaje dhe njekohesisht asgjeje. Cfare lesh ekspert sigurie je kur nuk ke provuar te sherbesh per ofruar siguri edhe nje here te vetme ne jete.

                            1. N
                             Niku

                             Karamucua karlleqe do thote. Po media pse nuk investigon kredencialet e ketij para se te na e paraqese si ekspert? Cfare e ben ekspert sigurie ? Se di te heqe siguresat e elektrikut kur ju digjet teli?

                             1. J
                              JENI

                              Nje komshiu im ka nje qen bulldog........ky tipi i ngjan komplet....

                              1. k
                               komentues falas

                               Profesor eshte Kara-muço !!!! Pu pu ku eshte katandisur ai vend! Ikni hajdeni ketej nga ne dhe ja liri dobiçit te shelqeres ate vend se s'ka me prokopi, ose si thoshte sulltani per Ali Pashen qe ja donte ne sini dhe rrini. Ndryshe do te jete turp edhe ti permendet emri atij vendi se ca shqiptare filluan e mohonin qe shpejte dhe paskan pase te drejte qe une i kisha inat.

                               1. V
                                Vlonjati

                                Si fillim ngushellime familjes se te ndjerit ndersa per kete karin e mucos besoj duhet pare qendrimi ne ate vend pune sepse sjelljet e tij lene per te deshiruar . Kam frike si personi i pare qe ka shkuar mos i ka futur doren ne xhep e ka kujtuar se ja ka marre te gjitha se c’fare nuk mund te presesh nga tipa si ky shoku i Arian Canit qe ushqen Saliu per te perhapur dizinformim ne raste te tilla .

                                1. A
                                 Arben

                                 Deri tani.ia kemi vene fajin politikaneve per se Shqiptaria nuk eshte bere me te vertete shtet demokratik per 30 vite. Por tani me eshte bere mendja top qe faji eshte I vete popullit qe e lejon kete gjendje. Partia ne pozite ja mbi 10 vite ne pushtet dhe asgje nuk ka ndryshuar pervec rrugeve ku marrin vete para. Opozita eshte plot me.kriminela qe as nuk e kane me mendjen tek populli apo tek sistemi demokratik. Shumica e te tjereve ose bejne korrupsion sense kane pozita te.tilla, ose duan te marrin pozita per te vjedhur. Vetem nje pakice eshte ajo qe punon por shumica eshte e pjerdhur. Prandaj ky eshte krimi me.madh qe ky system gangsterash ka bere ne Shqiperi. Deri tani edhe une ne SHBA jam djer krenar qe kam lindur ne Shqiperi. Not anymore. Ju shkerdhata na moret edhe ate qe kishim. Respektin per ate vend!

                                 1. C
                                  Celo Mezani

                                  Arben, nga SHBA nuk i kupton dot te gjitha. Shumica ketu punon cdo dite dhe mire madje. Por eshte nje pakice qe dhjet dhe shurros kaq shpesh ne cdo qoshe qe gjen sa po na marrin frymen. Pastaj vijne mediat qe me te ndyra ne bote qe marketojne non-stop kete pakicen qe shurros per tu marr nje cop nga torta e madhe e korrupsionit................Shqiperia ka ndryshuar shume fare keto 10 vjet prej shumices se shqiptareve qe punon dhe riskon, por eshte kjo pakica qe te thashe dhe mediat qe na jane neveritur.

                                  1. A
                                   Arben

                                   Ke te drejte qe nuk I di te gjitha por si ka mundesi qe keta politikane, deputete, prokurore, gjykatesa, kryetare bashkie, apo lloj lloj zyrtaresh vazhdojne te vjedhin dhe te shkaterrojne cdo sistem? Nuk ka pegjigje tjeter por vetem qe shumica e popullit ose ka tipare te korruptuarish ose flene gjume. Nuk duhet lejuar qe ajo qe thua ti, nje pakice, te shkaterroj nje komb te tere!

                                   1. A
                                    Arben

                                    Ke te drejte qe nuk I di te gjitha por si ka mundesi qe keta politikane, deputete, prokurore, gjykatesa, kryetare bashkie, apo lloj lloj zyrtaresh vazhdojne te vjedhin dhe te shkaterrojne cdo sistem? Nuk ka pegjigje tjeter por vetem qe shumica e popullit ose ka tipare te korruptuarish ose flene gjume. Nuk duhet lejuar qe ajo qe thua ti, nje pakice, te shkaterroj nje komb te tere!

                                    1. G
                                     Genci

                                     Na plasi raku se nuk ndihesh ti krenar . Vazhdo laj pjatat atje mos na merzit shume debil

                                     1. A
                                      Arben

                                      I forte je or mik! Nga e di ti qe une laj pjatat? Apo e more vesh nga digitali! Ju jeni nje nga aresyet qe ai komb po shkaterrohet!

                                  2. I
                                   Idioti

                                   Oh me propogande.misheruese pseudokumuniste perape!!!!!

                                   1. K
                                    Komshija grus Ervinit

                                    O Idiot Thuhet "mëshiruese" jo "misheruese". Ik hap abetaren o Idiot

                                   2. F
                                    Fotinia

                                    Ekspert leshi qe ska punuar 1 dite ekspert. Ne shume raste ia fut kot. Bene emer ne media sepse i promovon nje politikan dhe kaq. Hiqeni nga ekranet se eshte turp.

                                    1. A
                                     Anxhelo

                                     Perfundimi ceshtjes,Ervini qenka fiks sic i fillon mbiemri...

                                     1. F
                                      FATMIRI

                                      KY EKSPERTI ESHTE KOQE GOMARI HIQET SIKUR IDI TE GJITHA POR VETEM FANTAZON GJYNAH QE SE MER FBI

                                      1. g
                                       goni

                                       mbiemri qe ka flet mjaftueshem per kete tipin ....

                                       1. B
                                        Bardha

                                        Eksperti i qenefeve,palaco burre,njeri i ndyte qe poshtron te vdekurin duke shpifur

                                        1. P
                                         Phoenix

                                         Nuk ka vdekur njeri, jo. Me duket se me kete Kar-mucon, thjesht po vdes teatri, inskenimi dhe mashtrimi i atentatit kunder Top Qenefit. Kaq, per ata qe e kuptojne.

                                        Lini një Përgjigje