Hapet xhamia e re në Tiranë, Veliaj: Kush ndërton një xhami, ndihmon një zonë të tërë

30 Mars 2023, 16:26Sociale TEMA

Hapet xhamia e re në Tiranë, Veliaj: Kush ndërton një xhami,

Myftiu i Tiranës, Lauren Luli, së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe dhjetëra besimtarë të zonës, hapën dyert e xhamisë së re në rrugën “Hamdi Cullaj”.

Kryebashkiaku Veliaj uroi besimtarët dhe u shpreh se kush ndërton një xhami, ndihmon një zonë të tërë, që në ditën e nevojës, qoftë fatkeqësi apo situatë emergjente, gjejnë strehë, shpresë dhe dashuri.

“Më vjen mirë që xhamia hapet në muajin e shenjtë të Ramazanit. Të qenit qytet, të qenit bashki, është e lidhur me xhaminë, sidomos Tirana, e cila ka lindur prej ndërtimit të xhamisë. E vlerësoj shumë kontributin e vëllezërve që shërbejnë cep e më cep. Kur ndodhi tërmeti, një pjesë e madhe e njerëzve që u ndjenë shumë të shqetësuar, të rrezikuar, u mblodhën në xhami, sepse ndjenë besim, duke u bërë bashkë me të tjerët për të kaluar një moment të vështirë. Gjatë kohës së pandemisë shumica e xhamive të Tiranës u kthyen në mensa për ata që ishin të vetmuar, që s’dilnin dot nga shtëpia”, nënvizoi Veliaj.

Kryebashkiaku shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë ata që kanë kontribuuar për njerëzit në nevojë, jo vetëm gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

“Dua të falenderoj me gjithë zemër ata që kanë kontribuuar, qoftë me ndërtimin e xhamisë, qoftë me zbukurimet e vogla; keni gjithë mirënjohjen time dhe shpërblimet e Zotit të madh”, tha Veliaj.

Myftiu i Tiranës, Lauren Luli tha: “Dita e sotme është nga ato ditë të lumturuara dhe të gëzuara, që jo vetëm që përkojnë me muajin e begatë të Ramazanit, por është gëzimi që na sjell hapja e kësaj xhamie, një prej atyre dhjetëra e qindra xhamive të cilat nuk u shërbejnë vetëm besimtarëve.

20 Komente

 1. "
  "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

  Bobobo qelbet shurre arabi gjithe vatani..... ptuuuuu plehra turkoshqipfolese

  1. .
   .

   Nje BRAVO te madhe legjendes se politikes Sali Berisha. $$$$$$$$ Asnjeher nuk e hodhi firmen per ndertimin e Xhamis se Madhe te Namasgjas, ndoshta kete e pagon edhe sot politikisht nga veglat e Erdoganit qe kane zaptuat shtetin.

  2. P
   Puka

   Budallai qerratai ! Xhamia e ka vendin ne Arabi. Kushdo qe deshiron te kerkoje meshire apo te kerkoje falje nuk ka nevoje per xhmija e kisha, per hoxhe e prifta.

   1. s
    shqip

    Sakte; shqiptaret kane fe te tyre shqiptarine. Personalisht nuk besoj ne fe, por respektoj ato qe besojne. Per ne shqiptaret, feja islame nuk eshte feja jone origjinale. Nese ata qe ndjekin fene islame do njihnin historine tone dhe e quajne veten shqiptare, nuk do ndiqnin fene e pushtuesit osman.

   2. °

    populli do pun e mirqenje o lali ka.a.nje hale me shum njeqidvjet mbrapa. mos u harrofte kurr trimeria e kryetrimit te shqiptareve Gjergj Kastrioti.

    1. e
     emigranti

     Shqiperia nuk ka nevoje per kisha e xhami per te shpelare trute e njerezve, por per qendra komunitare per edukimin e rinise .

     1. K
      Koli

      Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA o lali!!!!!!

      1. E
       E verteta dhemb....

       Ketu flitet per dobicet e sullton Muratit, muslimon brother's, kshq normalisht qe do te diskutohet per xhamija, teqe etj kesisoi bourdhelo islamikesh.... Feja e shqiptarit ka qen, eshte e do te jet perhere Kristianizmi. Ato qe thua ti jane pordhe me rigon.....

      2. P
       Posedion

       JO XHAMI O KOQE POR SHKOLLA NDIHMON ZONAT.............O KOQE EDHE PER POLITIKE NUK DUHET THENE. XHAMITE MBKEDHIN VETEM HAJVA ET E PASHKOLLE DHE DEMBELET E STAMBOLLIT QE NUK JA MBAN TE PUNOJNE............E BETE SI KANDAHAR SHQIPERI E MORE IDIOTER PER DY VOTA TE DHJERA........SHTETI ESHTE LAIK DHE NUM DUHET TE PERFSHIHET NE PROBLEME FETARE..........

       1. B
        Bo Bo cfare i bejne Trurit...

        Bo Bo filluan keta me pantallonat deri tek kavilja..perseri me shpelarjen e Trurit. ! Lemsh po behet aty .... Po cne me keta Osmanet qe sunduan 500 vjete Shqiperine..

        1. B
         Bo Bo cfare i bejne Trurit...

         Bo Bo filluan keta me pantallonat deri tek kavilja..perseri me shpelarjen e Trurit. ! Lemsh po behet aty .... Po cne me keta Osmanet qe sunduan 500 vjete Shqiperine..

         1. B
          Bo Bo cfare i bejne Trurit...

          Bo Bo filluan keta me pantallonat deri tek kavilja..perseri me shpelarjen e Trurit. ! Lemsh po behet aty .... Po cne me keta Osmanet qe sunduan 500 vjete Shqiperine..

          1. E
           Ermir

           I manipuluar totalisht per interese personale apo armiqsore si shume pushtetare shqiptare dhe me se i vetedijshem sa vler ka xhamia. E shitet shqiperine per hir te kojshijve qe s‘duan qe ne te behemi ndonjehere.

           1. B
            Ben

            Ka hapur ndonje vend pune Xhamia o qorr? Keta paskan shkalluar fare. E quajne sukses te qeverise se u hap nje xhami!

            1. G
             Gadishulli ilirik

             E gjeti lali pleu piken e dobet myslimanet duan sa me shume xhami te sfidojne perendimin ky lali fiku do vota dhe thote Tiran a ka lindur nga nje xhami. A e kupton ky popull çfar injorant kodosha po na qeverisin!

             1. E
              Erjoni

              E paska shurrosur ne koke Erdogani edhe kete lepiresin e ri...... Vaj vatani, mjere mileti! Turp per ata qe e mbajne dobicin brenda!

              1. D
               Dhembeli

               “Jam shumë i sigurt, tani,sepse shpesh, shumë shpesh, në çështjet që kanë të bëjnë me Fenë dhe Politikën, fuqitë e arsyetimit të njeriut, nuk janë mbi ato të majmunit.” M. Twen

               1. A
                Arjan

                U ZHVILLUA DHE SHQIPERIA ,ME HAPJEN E XHAMISE SE RE .ERION LESHI MORI DHE CA VOTA ME SHUME NGA BESIMTARET ME LUK E RI ME MJEKRA DHE PANTALLONA TRECEREKSHE.SI THOTE LALI ERI SE XHAMIA ESHTE STREHA KU BESIMTARET GJEJNE SHPETIM NE RASTE TERMETESH.PA QARTESUAR KETU SE ESHTE POLITIKA E MBRAPSHTE E KETYRE 30 VITEVE QE BERI NDERTIME PA KRITER DHE PA SIGURINE E QYTETAREVE SHQIPTARE.DHE KETU HYN EDHE BASHKIA E TIRANES QE ESHTE BERE RRUMPALLE KU ESHTE ZENE CDO PELLEMBE TOKE,KU PARQET DHE HAPESIRAT CLODHESE TE SHOQERISE ZIHEN NGA BANDAT E ERION LESHIT .NE DO QE TA MBASH NJE SHOQERI TE PAZHVILLUAR DHE TE VARFER HIDHI TRUTE EGOMARIT.ZHVILLIMI NUK VJEN NGA FEJA POR NGA PUNA DHE DITURIA.NUK THEM TE MOS KETE KISHA DHE XHAMIJA ,POR KEMBENGULJA PËR TA MBAJTUR POPULLIN SHQIPTAR ESHTE E PAPRANUESHME.ATA QE MUNDOHEN TE NA PERCAKTOJNE SI SHUMICE MYSLIMANE NE QENDER TE EVROPES E KANE NJE QELLIM ,DHE AJO ESHTE SHPERBERJA E KOMBIT SHQIPTAR.

                1. M
                 Marjol

                 Allah te rujt per xhami ???????? Gezuar muaj e shenjt te ramazanit.????

                 1. T
                  Tahipi

                  Yxhym Veli yxhym.

                  Lini një Përgjigje