Edmond Tupja: Kështu si e ka nisur qeveria, familja do të shpërbëhet, politikanët nuk dinë ç’është empatia

2 Gusht 2022, 22:10Sociale TEMA
Edmond Tupja: Kështu si e ka nisur qeveria, familja do të

 

Edmond Tupja u shpreh gjatë një takimi me Sali Berishën se themelet e personaliteti të fëmijët hidhen deri në moshën 6 vjeç.

Ai tha se politikanët nuk kanë empati dhe se kështu si e ka nisur qeveria, familja do të çintegrohet, pra do të shpërbëhet.

Tupja: Unë jam rritur me nënë dhe babë, por ata që janë jetim do tu mungojë gjithmonë familja. Një psikolog amerikan në vitin 1970 boton një libër se si të prindërojmë. Themelet e personaliteti të fëmijët hidhen deri në moshën 6 vjeç. 

Familja konfiguron vijat e para të karakterit dhe kjo duhet të na bëjë të mendojmë se familja është e pashmangshme për të rritur njerëz të shëndetshme. Eupatinë ta mëson familja, që e mëson edhe shimpanzeja, por ka politikanë që nuk e dinë se çfarë është empatia dhe dhembshuria për tjetrin.

Kështu si e ka nisur qeveria, familja do të çintegrohet, pra do të shpërbëhet. Familja ka krijuar bashkësinë njerëzore, pastaj kalojmë tek shoqëria e më pas shteti. Gjithçka nis me familjen. Nëse familja dëmtohet, atëherë mbaroi kombi shqiptar. 

Familja shqiptare sot përballet me korrupsionin që varfëron njerëzit dhe pasuron vetëm një grup. Shikoni dhunën ndaj grave dhe pleqve.

26 Komente

 1. l
  lubonja

  Gjallë qenka ky mavria?!

  1. d
   dhe kte surratloqen kishim mangut ne

   kujt i intereson se cfar derdelit ky nastradin ! - Ky perfaqson surratin e tij e asnji tjeter . po hik er .ari e haj noj sufllaq me Terroristet e Lalzit ,pa nuk ngeli nji vemje si ty ,ti japi mend askujt .Hik e Pordhe boll na qelbet shko e bashkoju Psikopatit tjeter Fuga

   1. V
    Vlora

    Hajde llogjike, hajde. Eshte edhe profesor dhe arsyeton si foltorist.

    1. T
     Tropoja

     Je burre i mençur profesor respekte jete e shendet

     1. k
      kthhh

      Robt e shpise ku ti kesh o bastard. Sali Berisha dogji se gjalli familje te tera ne Gerdec.Djali i Fatmira Durdes ishte vetem shtate vjec kur korrupsioni i Sali Berishes i mori jeten. Anisa Sogani ishte 18 vjec dhe shtatezene kur krimineli Berisha hodhi ne ere Gerdecin. Anisa humbi foshnjen qe kishte bark dhe me vone vdiq edhe vete nga plaget. https://www.gazetatema.net/2014/03/05/gerdeci-vazhdon-te-marre-jete-vdes-24-vjecarja-pas-komplikacioneve-nga-plaga-e-vjeter/

      1. T
       Taras Bulba

       Or Tope paske vajt tu u qa te topja Non Grata ,mosha ben te veten ,por ti ke lajthitur qysh ne moshe 25 vjecare

       1. O
        Osman Gazepi

        hajt se e rregullon Sala ate pune ...

        1. A
         Aron

         Ky Tupja eshte nje tope.

         1. B
          Byrektore SHQUP-i

          Une te besoj ty mbasi ke eksperince personale ne shberjen e families qe nga fillimet e viteve 1970.

          1. P
           Pilurioti

           O Tupe Tupe, gjallë qënke ti? Të paska falur covidi. Mirë bëri, as covidit nuk i duhesh gjë ti.

           1. i
            ish gjimnaziste e "QEMAL STAFES" d.m.th. bashkenx

            Edmond Tupja,ekupton brockullat qe po flet!Qeveria e ka fajin qe po shperbehet familja?Ik ore mblidh mendjen se ke lajthitur Shikoje kete problem vite,vite perpara dhe do ta kuptosh.Leri filozofite,shikoje jeten ashtu si eshte :e embel po me shume e HIDHUUUUUUR.

            1. l
             lubonja

             Gjallë qenka ky mavria?!

             1. S
              Shqiptar

              Shko mor pirdhu Bajg

              1. f
               fati

               E zgjidhe o tope me berishen. Berisha vrau 4000 qytetare vetem ne '97, pra shkaterroj 4000 familje vetem kete vit, nderkohe qe shkaterroj pothujase te gjitha familjet e shqiperise me shkaterrimin e plote te ekonomise e shtetit shqiptar. Por nuk ke faj me sa duket te eshte larguar bleta o prof. ne keto kohe te veshtira.

               1. S
                Sokoli

                Ia ke bere llam-llam-llam per familjen, por ne emisione flisni per liri veprimi te njerezve. madeje kini arritur te flisni duke e quajtur te drejte kur bashkeshortet tradhetojne njeri - tjetrin. Kini perkrahur divorcin si gjeja me normale. Por dhe nje gje nuk sqaroni. Ku eshte dobsia e shtetit ne shkaterrimin e familjes. 80-90 % e familjeve shkaterrohen nga tradhetite bashkeshortore.madje dhe vrasjet me te medha ne familje ndodhin per xhelozi. E xhelozi pa nje shkak nuk ka. Flet per familje ti qe nga goja jote dalin vetem fjale te pista . Po ke te drejte se ashtu ta kerkonte Sali Berisha dhge interesi yt per te mare ndo je kocke. YYYYYYY lapanjos njeri.je dhe pedagog !

                1. G
                 Gjergji

                 Po more sharlatan qe e shkaterrove vete familjen tende duke ndare gruan ne sekonde se ra Kocua nga fiku. Te pakten ti mos fol per moralin e familjes, se je I dhjere deri ne fyt.

                 1. S
                  Sul Korriku

                  Si me magnet i thith Sala keta re rrjedhurit. Ky ka çuar dëm paratë e shteti qe ne kohen e E.Hoxhes qe e shkolloi ne France per te na thene sot keto broçkulla!

                  1. H
                   Hapjani dosjen ketij spiuni daun

                   Flet per familjen berisha meta qe po pasurohen dhe nuk duan tja dine per ata qe germojne te kazanet.

                   1. H
                    HRr

                    E drejtë, kjo nuk është se tregon gjithçka për një ose dy mandate,qeverisje, kjo situatë është më e thellë, këtu futen te gjithë në një thes, sepse te gjithë janë produkt i familjes dhe nuk "pjellin" vetëm socialistet e demokratët, këtu përfshihen të gjitha OJQ, feja, vet familja me traditën e trasheguar etj etj Ju z Edmond edhe për shkak të profesionit por edhe përvojës personale fuhet ti hidhni në letër idetë dhe këshillat, Saliu ka pjesën e vet të përgjegjesisë, por juve nuk duhet të bëheni bashk përgjegjës per dy faktoret e theksuar më sipër, kjo temë ka një gamë të gjërë çështjesh të cilat eshte vonë për t'i riparuar sepse për të prishur dimë vetë ti prishim por këtu riparimi i difekteve të një.brezi do breza të tërë kohë për ta koregjuar

                    1. S
                     Shqiptari

                     Turp te vij o shemtir , sot kujtoheni per familjen , po kur shikoje ter naten porno ne te tera tv shqiptare ne fillimet e demokracis ne kohen e Saliut , ti legen beje modernin duke bere leksione seksi neper tv , sot tu prish familja ty legen , nuk je ti ai qe flisje me pasion dhe llafe te ndyra per shum probleme qe tronditen familjen shqiptare kur behej fjal per seks qe na shtielloje prejardhjen e emrit penisit ne shqip , sot ti majmun po kujtohesh per familjen shqiptare , apo i hengre ato kacidhe qe te ofronin tvt dhe sot kerkon nderin , ne kohen e saliut u perçudnua nderi e morali familjar me keq se ne kohen e sundimit osman o pler , i rrembenin grat e vajzat te tjerve me dhun dhe ja çonin ne prostitucion dhe qeveritaret e saliut qeshnin bashk me ty o dobiç qe na thoshe se jan pjes e demokracis edhe kto lloj krimesh , sot meqe esht ne pushtet ai qe ste pelqen ty , naj kerkon familjen shqiptare si ne kohen e Enver Hoxhes legen , ti me shoket e tu o i pa udh e shkaterruat familjen shqiptare , ne kte shkaterrim dhe degjenerim ke dhe ti murin tend se tulla esht pak o njeri pa moral , nuk ke turp , tupja o shqiptar po kerkon nderin e moralin masi na tregoi ne tv prejardhien e emrit penisit ne shqip dhe vagines , sot ka mar persiper te bej moralistin , sa qesharak.

                     1. A
                      Arian

                      Ik mor legen burre

                      1. H
                       Hasoni

                       Sa shpejt qenkeni zgjuar? I moret sufllaqet per sot ?

                       1. P
                        Pickaxhiu

                        Do kete qene edhe ky spiun muti se nuk te conte ne France "diktatura" pa ti futur koqet ne kasaforte

                        1. h
                         hektor

                         Ky eshte idjot, ja ka dhene Zoti por nuk e kupton....

                         1. O
                          O zot fali këtë njerëz

                          O Tope. O plak i rrjedhur dhe adoleshent gjithashtu. Je modeli më i ndyrë i një prindi, babai dhe familjari. Njeri i degraduar deri në ekstrem, i pabesë, i përkëdhelur i regjimit të kaluar, dava spiuni dhe sot na çan trapin me kriminelët e këtij vendi duke bërë moral. Mbylle halenë more legen muti, kur flet surrati yt të vjen për të vjellë O Tope legeni.

                          1. H
                           Himarioti

                           O Ttupe, Tupe, tërë jetën mbete Tope, Tope, o derëzi. Ngele duke fshirë dhe lëpirë bythën e Saliut.

                           Lini një Përgjigje