FOTOT/ Yuri Kim shkon në malet e Dibrës, viziton vendlindjen e Skënderbeut: Mësova si bëhen jufkat

14 Nëntor 2022, 20:35Sociale TEMA

FOTOT/ Yuri Kim shkon në malet e Dibrës, viziton vendlindjen e

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një vizitë në rajonin e Dibrës, ku ndër të tjera është ndalur edhe në fshatin Sinë, vendlindja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti.

Ajo ka shpërnda disa foto në Instagram nga takimet e zhvilluar në Dibër, teksa shprehet se USAID po mbështet një sërë biznesesh në këtë zonë, duke kontribuar në zhvillimin turistik të Dibrës.

Shefja e diplomacisë amerikane në Shqipëri është mirëpritur nga pronarë të bujtinave të ngritura në këtë zonë si dhe guida turistike duke eksploruar kulturën dhe historinë e kësaj zone.

Postimi i ambasadores Yuri Kim:

Javën e kaluar, vizitova rajonin e bukur të Dibrës për të parë sesi USAID mbështet biznesin dhe turizmin në Shqipëri. Në partneritet me @albanianlocalcapacity & @sëedeninalbania, SHBA ka trajnuar guida turistike lokale, duke mbështetur bujtina dhe duke shënuar shtigje hiking. Së bashku, ne kemi ndihmuar tashmë fshatrat si Rabdisht dhe Vakuf të tërheqin më shumë turistë nga Shqipëria dhe përreth botës. 

Është e mrekullueshme të shohësh se si mbështetja e SHBA ka pasur ndikim të qëndrueshëm në sektorin e turizmit të Dibrës. Ishte kënaqësi të takoja pronarët e bujtinave dhe guidat turistike, të mësoja se si të bënin jufkën e famshme të Dibrës dhe të eksploroja më shumë kulturën dhe historinë e pasur të veriut të mrekullueshëm të Shqipërisë. Më vjen mirë që pata rastin të vizitoj Sinë, vendlindjen e të madhit Gjergj Kastrioti!

21 Komente

 1. S
  Shpati

  Shumë mirë.

  1. A
   Arben Kuliçaj

   Mësoje mirë zanatin e bërjes së Jufkave, që t’ja çojsh Sali Berishes dhe Ilir Metës tek biruca se atje kanë për të ti ngrënë së qëntë e rrugëve të Bythores….

  2. i
   ilir spiuni ka mar hijen e vdekjes

   shko ne shtepine e monikes se eshte e famshme si hajdute dhe eshte gruaja e ilir spiunit

   1. G
    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

    Po ky gjatoshi yne, a thua e ka vizituar ndonjehere Sinën?

    1. s
     sa e mir eshte qenja

     po vicidolin kur do ta vizoje zoja e nerume kim

     1. N
      Niku

      Ik moj idiote se na je bere si Nexhmia.

      1. J
       Jugu

       Leri jufkat por shiko vendin se je katandisur si zedhenese e pushtetit. Po shperbehet ky vend apo ty nuk te plas shume, po neve na plas. Hiqi veshin Rames se e ke perkedhelur shume dhe ai tani nuk pyet me per shqiptaret, i shikon nga larte si miza.

       1. M
        Mali

        E DIN TI Z KIM SE KETE DIBREN E BUKUR JU DONI TA ZHDUKNI NGA HARTA E SHQIPERISE NGAQE DONI TE NDERTONI SKAVICEN QE ESHTE DEMONI I DIBRES AFERIM MOS QE VALLE RIKONJICION KY UDHETIMI I JUAJ

        1. V
         Vranakonti

         Te lumt zonja ambasadore Kim. Je shume e mire dhe e dashur me shqipetaret.Respekt.

         1. T
          The truth

          Jepi Kimete tunde, je me fat qe u emerove ambasadore ne Banana Republic. Ne cdo vend tjeter askush nuk do ta dinte emrin tend. Rrezuam komunizmin dhe qe nga ajo dite te gjithe qeverite shqiptare luajbe rolin e kllounit, dhe ju ambasodoret tallni bythen me ta, nuk eshte faji i juaj, ne e pelqejme ate rol.

          1. P
           Poshte Turqija

           Mose jave permend, Turqve shqip foles ose filo Turqeve, Gjergj Kastrijotin Skenderben se jave prishe gjumin e nates ose diten sote. Poshte Ed Rame Turku hajduti dhe Turqija.

           1. K
            Kol

            Pufka dije te beje . Merr. Dhe jufkat e ik se na cave trapin.

            1. F
             Fake New's

             O shoqe na trego pak per vendin tend per ishullin Guam te Korese i zaptuar nga Amerika, se per Sinen edhe vete Skenderbeu nuk e dinte qe kishte lindur aty.

             1. T
              Tanguli

              Edhe suporti Rilindas ska deshire te komentoje Ambasadoren.

              1. D
               Drilon

               Sina. vendlinja e Skenderbeut? WTF

               1. L
                Lulu

                Po kjo per turizem e kurs kuzhine ka ardhur ?

                1. J
                 Josif Shpati

                 Respekte Zj. Ambasadore.Jo vetem mendimi i im por i gjithe Shqiptareve eshte se ju jeni bere shume e kuptueshme dashamirese dhe kryesorja e pa thyeshme ne sulmet qe bejne ndaj jush ,sepse ju e doni Shqiperine ashtu siç ju duam dhe ne juve.Ju urojme suksese ne detyren tuaj fisnike

                 1. L
                  Luli

                  Na çate trapin me kte

                  1. F
                   FCB

                   Shume e shpifur .

                   1. f
                    fteri

                    Respekt për vizitën dhe kujdesin amerikan për shqiprinë ,por kur shqipria do të zhdukë papunësinë në dibër dhe krejt shqiprinë ? Përse sot pas 32 vjetësh nuk punësohen shqiptarët ?.....Sepse kryeministrat njëri pas tjetrit .Meksi ,Ylli Bufi , Ilir Floriri ,Fatosi ,Pandeliu, B.Fino ,EDI KAPEDANI , e SLI SHEJTANI .thon se nuk kan lek për ngritur fabrika ,jemi në kapitalizëm,vetë veshin kostum firmato me makina lusi të blinduar dhe me vila baraz me një uzinë !....në ,kur ndihmat e BB dhe FMN -së ,ca shkonin nëpër xhepa të pushtetarve ,një kacidhe për infrastrukturën dhe ushqimin e popullit që të mos vdesë për bukë ,Sa për zhvillimin dhe punësimin nuk ja kan idenë ,asnjë qeveri rrotatvive ska bë gjë ,për punësim njerzve ,veç punësimit në fasone të skllavrisë Iliri Floririt me 500 l/dita .Qeveritë nuk kan bë asnjë studim madhor që shqiptarët të ndërtojnë fabrika e uzina ,të punësohen dhe prodhojnë vetë mallrat ,ose drejt me thënë s'kan as idenë për ngritur fabrika, uzina e kombinate si Enver Hoxha ,të zhvillonin vendin dhe ,e të konkuronin me botën e jashtme me prodhimet Made In Albania

                    1. f
                     fteri

                     REspekt për vizitën dhe kujdesin amerikan për shqiprinë .Po përse sot pas 32 vjetësh nuk punësohen shqiptarët ?.....Sepse Meksi ,Ylli Bufi , Ilir Floriri ,Fatosi ,Pandeliu, B.Fino ,EDI KAPEDANI , e SLI SHEJTANI .thon se nuk kan lek për ngritur fabrika ,jemi në kapitalizëm,vetë veshin kostum firmato me makina lusi të blinduar dhe me vila baraz me një uzinë !....në ,kur ndihmat e BB dhe FMN -së ,ca shkonin nëpër xhepa të pushtetarve ,një kacidhe për infrastrukturën dhe ushqimin e popullit që të mos vdesë për bukë ,Sa për zhvillimin dhe punësimin nuk ja kan idenë ,asnjë qeveri rrotatvive ska bë gjë ,për punësim njerzve ,veç punësimit në fasone të skllavrisë Iliri Floririt me 500 l/dita .Qeveritë nuk kan bë asnjë studim madhor që shqiptarët të ndërtojnë fabrika e uzina ,të punësohen dhe prodhojnë vetë mallrat ,ose drejt me thënë s'kan as idenë për ngritur fabrika, uzina e kombinate si Enver Hoxha ,të zhvillonin vendin dhe ,e të konkuronin me botën e jashtme me prodhimet Made In Albania

                     Lini një Përgjigje