Homazhe në Tiranë për “Heroin e Kosovës” Afrim Bunjaku

25 Shtator 2023, 19:26Sociale TEMA
Homazhe në Tiranë për “Heroin e Kosovës” Afrim

Në Tiranë janë zhvilluar homazhe në nder të policit të vrarë më parë nga serbët në Veri.

Homazhet janë mbajtur në sheshin “Nënë Tereza”, në orën 19:00, ku qytetarë të shumtë kanë ndezur qirinj pranë fotografisë së policit të ndjerë Afrim Bunjaku.

Rreshteri Afrim Bunjaku, ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mengjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një grup të armatosur në Banjskë të Zveçanit në pjesën veriore të vendit të banuar me shumicë serbe.

Sulmuesit e armatosur, rreth 30 persona, ishin vendosur në manastirin e Banjskës, nga ku shkëmbyen të shtëna me organet e rendit.

Autoritetet konfiskuan edhe një sasi të madhe armatimi. Autoritetet e Kosovës bënë përgjegjës Serbinë për sulmin, ndërsa Beogradi fajësoi zyrtar serbët e Kosovës.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, i ka dhënë rreshterit Afrim Bunjaku urdhrin më të lartë të Kosovës, “Hero i Kosovës”.

Osmani ka thënë se polici Bunjaku u vra në mbrojtje të rendit, ligjit, integritetit territorial dhe sovranitetit të Kosovës.

Lini një Përgjigje