Kreshnik Spahiu: Tirana s’duhet jetë më kryeqytet i Shqipërisë

9 Shtator 2022, 11:33Sociale TEMA

Kreshnik Spahiu: Tirana s’duhet jetë më kryeqytet i

Kreshnik Spahiu thotë se Tirana është kthyer në një kaos ndërtimesh që e vë në dyshim statusin e saj si kryeqytet i vendit.

Në një intervistë për Euronews Albania Spahiu u shpreh se Tirana e sotme nuk përmbush asnjë parametër për të qenë një kryeqytet dinjitoz europian se është jashtë standardeve të banimit.

“Në të ardhmen qeverive do i duhet të ulet seriozisht të ulen dhe të shqyrtojnë nëse Tirana do të vazhdojë të jetë më kryeqyteti i Shqipërisë. 

Realisht Tirana e sotme nuk përmbush asnjë parametër për të qenë një kryeqytet dinjitoz europian se është jashtë standardeve të banimit. Nëse do kthehesha një herë për të jetuar në Shqipëri nuk do jetoja në Tiranë, që është tërësisht e pajetueshme dhe pabanueshme”, tha Spahiu.

Spahiu thotë se qeverisë i ka dalë kryeqyteti jashtë kontrollit nga ndërtimet.

Ai u shpreh se kryeministri bën të paditurin për kullat shumëkatëshe që ngrihen në mes të Tiranës.

“Kjo është padrejtësi që e nxjerr Tiranën jashtë kontrollit, qeverisë i ka dalë kryeqyteti jashtë kontrollit, në qendër të Tiranës. 

Rama thotë unë e zbulova, po 200 mijë punonjësit e tjerë të administratës ku ishin, nuk e panë”, tha Spahiu.

Ndaj sipas tij, pas kësaj masakre urbane vihet në dyshim statusi i Tiranës kryeqytet.

50 Komente

 1. p
  pfffff

  plotesisht dakort por cdo qytet keshtu eshte bere. biles cdo rruge nderqytetase eshte vetem me ndertime. eshte totalisht katrahure. jemi ndertuar shum keq.

  1. T
   Taulant

   Tirana e shkaterruar dhurate e te pangopurve Rama e Veliaj .

   1. d
    d

    Mire e ka S'kahiri. Por e le muhabetin pergjysem. Te bejme kryeqitet ose Kardhiqin ose Bithuqin.

    1. Q
     Qe duhet ndryshim, duhet.

     Do na thotë Taulanti me siper ku ta bejme kryeaytetin. Ai ka vendosur ta rrezoje Ramen. Me hir a me pahir nuk e di, por kështu ka thene. Saliu Kryeminister, Meta perseri president, dhe "na prit Amerikë, se t'u turrëm." Megjithatë, t'i leme shakate. Kruja është nje opcion si kryeqytet. Kthehemi tek Gjergj Kastrioti. Edhe monumenti i Kastriotit ka kuptim ne Kruje. Nje variant është, se nuk e vendos unë se ku të behet kryeqyteti. Vetem nje hall kam. Me Erion Veliajn çfare të bejme. Se pastaj nuk do kerkoje me njeri leje per rrokaqiella ne Tiranë. Do transferohen interesat ne Kruje. Gjynah. Do na mbetet Veliaj pa bukë.

   2. M
    Muco

    Ik mor fundurrine

    1. r
     rrema

     Nuk mund te flasi per Tironen nje njeri si ty.....

     1. L
      Loku

      Krim per Shqiperin qe largohen koka si puna e Nikut.

      1. f
       fariu

       Të studjohet nga ana gjeologjike dhe të bëhet në DUMRE kryeqyteti me liqene dhe kodrina në qëndër të Shqipërisë ???????

       1. Z
        Zeqo Pilafi

        I lexova me vëmëndje të gjithë komentet. I vetmi që m'u duk serioz dhe llogjik ishte ky juaji. Njerzit e thjesht edhe mund të jetojnë në Tiranë, por për politikanët Tirana është bërë e pabanueshme. Mushkritë e tyre kanë nevojë për ajër të pastër dhe freskinë e ujrave të liqeneve. Për ne popullin fukara kënaqësia më e madhe është kur shikojmë udhëheqjen plot shëndet, veshur me Versace dhe ulur nëpër sediljet e buta të Benz-ave tip i fundit.

       2. €€€

        Une do te propozoja Tragjasin.

        1. U
         Une

         Kurse une, Viçidollin.

        2. A
         Alfred

         Plotesisht dakort. Te gjendet nje zgjidhje, sic e ka Hollanda, apo sic ishte Boni kryeqendra e Gjermanise Perendimore.

         1. T
          Taulant

          Cfare zgjidhje do gjesh me shpellaret ne pushtet no ndertosh qytete. Ata jane vrasesa me pagese te Shqiperise.

          1. A
           Ana

           Shpellaret e kioskave dhe te kasolleve toke e xanun, i ke ne opozite mjerane, te futur neper guva te ereta dhe per nja 30 vjet te tjera deri sa te ngordhin, nuk do bezojne.

          2. K
           Kritiku

           Me duket se te ka ngelur ora mbrapa, nja 32 vjet te pakten. Boni nuk eshte me Kryeqyteti i Gjermanise Federale, or tunxh. Sa per kete Kreshnikun, duhet t'i themi qe rri me mire atje ku je, sepse per Shqiperine vendosim ne shqiptaret. Nuk kemi nevoje me mend nga kosovaret. Kreshniku aq di dhe aq flet, rrumpalle. E ka idene ai se çfare do te thote te behet Kryeqytet nje qytet i nje vendi, çfare kriteresh duhen permbushur? Tani u zgjua ky "mendjendritur" dhe po na e tregon Tiranen, se si eshte? E ka pare ai se si u kthye Tirana nga shpellaret ne nje qytet i kohes se epokes se gurit deri ne fund te viteve 90? Fajin e kane keta te gazetes Tema qe ka punesuar shume kosovare dhe na sjellin idiotesira te tilla si puna e ketij Kreshnikut.

           1. N
            Niku arkitekt i kryeqytetit te ri

            Une them peqini i plotson kushtet dhe zyrat e qeverise te jene vetem me qerpic. Ose ose galigati se ka edhe kasollen ku u strehua enveri.

            1. A
             Altini

             Une propozoj Rrogozhinen.

             1. A
              Altini

              Une propozoj Rrogozhinen.

            2. k
             k

             Propozoj të bëhet Trooja kryeqytet dhe per pasoje të shkojnë të gjithë zaptuesit atje.

             1. D
              Dakord

              Zgjidhja perfekte "k". Tropoja duhet bere kryeqytet qe te ikin me vrap viçidolsit andej nga kane ardhur

             2. S
              Spak

              Tirana s'ka qene kurre me e paster dhe me e bukur se sot! Kreshniku si berishist i thekur,mendoni Kreshnik te maleve,nuk ka te drejte te jape asnje mendim,opinion! Ka qene sherbetor i Saliut dhe i zhytur ne krime ne sistemin e drejtesise! Por ne Shqiperi "kërmat" bejne politike opozite!

              1. P
               Parruca

               Ku jeton ti mor zotri? Apo ne Souvlakiland? Tirana eshte totalisht e bllokuar nga trafiku, Tirana eshte absolutisht e mbaruar nga parkingjet publike, Tirana eshte bere e pajetueshme nga smogu. Dhe kjo akoma pa u vene ne perdorim monstrat e betonit qe po na bejne dhurate ne qender Lali Fiku bashke me Kryetimonierin. Dhe Lali Eri ka dhe kurajon te vere banderola ku ben humor dhe shkruan "Me biciklete do kishe mberritur".

               1. D
                Dakord

                Parruca po ti sikur je lagje e shkodres?? Çdo ne Tirane?? Te ka mobilizuar saliu?? Eeeee prandaj ka trafik Tirana.

                1. P
                 Parruca

                 Po nuk jemi me ne kohen e qoftelargut, sot mund te jesh nga Shkodra e te jetosh ne Tirane pa i marr leje kujt. Apo nga Laberia e te jetosh ne Moker. Ndonje kunder argument per faktet qe kam parashtruar kishe? Apo argumenti i vetem i sufllaqexhinjve eshte: « te ka mobilizuar Saliu »? Edi Rama kryetar bashkie mbushi cdo shesh pushim pallatesh me leje per kulla. Kulla te cilat ne pjesen derrmuese nuk kane parkim nentoksor. Tani doren e dyte po ja jep Lali fiku me miratimin e Rames. Po e perseris: pas 4-5 vitesh levizja me makine brenda unazes se vogel do jete e pa mundur. Ndertimet e pa numerta qe po behen sot do gjenerojne nje trafik akoma me monstruz . Por per tipa si ty nuk ka rendesi kjo, rendesi ka te rroje Partia me Timonierin ne krye. Mjeran!

              2. E
               Erdogan

               Edhe ne qofte se duhet te jete Teherani Kryeqytet zoti me Kombesi Osmane Spahiu cfare u be? E para ky Qitet (Cita ital) duhet te quhej Albanopolis ashtu sic duhet te quhej Kostantinopolis ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos i lindur ne Nish te Serbise dhe jo Stamboll. You o Spahiu nuk meritoni (merit angl) te quheni pasardhes te Epiroteve se jini bastard turq ne Ndergjegje. Cdo vjen e kini ndryshuar. Qe nga Agios Saranda ne Sarande. Mosko-Polis ne Voskopoje. Argjiro-Kastros (Castjella e Argjiros) ne Gjirokaster. Vendlindjen e Heroit "tuaj" Jeorgios Kastriotis nga Emathia ne Mat. Edhe Emrin e Vorio Epirotit do thonim sot Jeorgios Kastriotis ja ndryshuar ne Gjergj! A ka turp me te Madh se ky? Te pakten keshtu thote "Istoriani" i famshem (fimi greq) Xhufi qe Heroin i Arnauteve si bij te Vezireve, Pashallareve, Bejlereve Lindi Ortho-Dhokse (Lavdi e Drejte shqip) dhe u Pagezua ne Katolike per Aresye "Strategice"! Nuk ka mbaruar akoma kjo Strategy o turk me Identitet Osmane? Tek Kryeqyteti i Teheran (Tirana)beri "E Keqja" dhe Rrumpalla?

               1. A
                Arber i Mesjetes

                Orthodoks bizantin apo Orthodoks sllav Reposh Stanisha Mamica Jela.

               2. B
                Bylldym Çengel

                cdo vend pasqyron pak a shume kulturen e njerzve qe jetojne ne te. Ne kete rast edhe shqipekareria, rremuje, rumpalle e degjenerim nga te kater anet

                1. F
                 Fatmiri

                 Sofizma te nje emigrandi.

                 1. I
                  Ilia

                  Belshi apo Elbasani jane alternativat! Duke pas parasysh ekspertizen globale dhe filozofine historike dhe infoteknillogjine. Kryeqytetet nuk duhet te jene ne bregdet! Tirana e ka mbyllur ciklin. Me shume se nji e treta e popullsise banon atje!

                  1. N
                   Neri

                   Niku,po shkruan per klikime me duket.Cdo i huaj qe vjen ne Tirane percese disa kosovare per Tiranen thone fjale te mira.A ka te liga,ka por jo cic thua ti.Sa bllokada ka bere bashkia per te ndertuara pa lej dhe vend e pa vend dhe hop dhe del gjykata dhe gjyqin e fiton ndertuesi.Midis rasteve te tjera,kullat te Liqeni dhe te ish garda A e ke pare gjelberimi e Tiranes.Lana ne fund dhe ne krye e gjelberuar,te gjitha rruget mbjelle me peme anash.Per Hollanden,paske degjuar se me sy nuk e paske pare.Vertet qe ka parqe por rruget brenda ne k/qytet jo si Tirana.

                   1. J
                    John Qelbashi

                    Kreshniku tani i duket vetja Gjerman dhe na jep mesime ne distance. Punon per te tjeret i hedhin ndonje kocke dhe leh prej andej. Harron qe ne jemi Shqiptare se e kemi kryeqytetin si fshat, rrojne ne plehra dhe rrime te palare se ska uje, nuk e rrujm shume per ligjin, se ka ligj po ka edhe maliq, nuk e duam shkollen po duam drogen, se po te mos ishin keto gjera do na quanin dhe ne Gjermane. Mire eshte qe njerzit qe kani ikur nga Shqiperia te mos hane mut duke dhene leksione ne te tjererve qe po mbajme vendin

                    1. G
                     Gerdeci

                     Aman o Niku kthehu, mos na le pa nje tjeter kryeqytet nga ky i sotmi.

                     1. G
                      Gerdeci

                      Aman o Niku kthehu, mos na le pa nje tjeter kryeqytet nga ky i sotmi.

                      1. G
                       Gerdeci

                       Aman o Niku kthehu, mos na le pa nje tjeter kryeqytet nga ky i sotmi.

                       1. S
                        Shame

                        Nga Red A.K ka kaluar në Zig -Zag e Rokoko si Goxhaj , djalli ,avokat i popullit . Ku je o Çerçiz ku je .

                        1. O
                         On

                         Ku o Niku...Durredi eshte ne keq....Korca larg...Shkodra ne kufi....Elbasani me keq...po kto kemi....vetem ta bejme ne Divjake nga e para...nejse metafora ishte e goditur

                         1. H
                          Hasoni

                          Do ishte Durrësi ideal por sot dhe ai qytet eshtë vetëm nje masë betoni pa rruge pa infrastrukturë Tirana jashtë unazës së vogël është kartrahurë komplet pa asnje plan vetem ndertime pa lidhje

                         2. L
                          Labi

                          Normalisht duhet te jete Vlora,ka te drejte Spahiu,ne Vlore nuk shkel dot maloku.

                          1. B
                           Berish Saliu

                           Ti je peder or Kreshnik ,nuk jetohet ne Tirane thot ky kosovar i ardhur si dhe cecenet ,shkoni nga malesite dhe fshatrat nga keni ardhur ,na lini ne Tiranesve qe jetojme si qytetar , or peder ne Tirane ka vajt deri ne 4000 euro metri katror dhe po blejne per dite ,

                           1. K
                            Ku është problemi këtu?

                            Ta heqin si kryeqytet, sepse sado që janë ndërtuar kulla e pallate pa kriter, çmimet e qerave të shtëpive janë stratosferike. Pra, paga shumë e ulët, më e ulët se qeraja. Nuk jeton dot. Le të bëjnë Elbasanin ose Lushnjen kryeqytet,????????????

                            1. p
                             petriti

                             Artikulli me siper, ne vend qe te ngreje pyetjen se cfare po ndodhe me te vertete me Tiranen, ai ngjan nje kryeqyteti dinjitoz ?, duket se u futi friken banoreve te Tiranes. Pa frike njerez, nuk kemi fuqi qe te blejme shtepi te tjera, pra nuk do luajme nga ketu

                             1. S
                              Selitasi

                              Unë propozoj që kryeqyteti i Shqipërisë të bëhet Qafa e Kashit në Mallakastër. Është goxha bukur atje dhe do ti bëjë nderë Shqipërisë. Atje nuk ka kulla dhe ndërtime pa leje

                              1. m
                               mirel

                               Kurveleshi duhet te jete krahina ku te cvendoset kryeqyteti i aedhshem i Shqiperise.

                               1. K
                                Koli

                                a ti je rrot kari o Kreshnik Spahiu Zaten kosovar!

                                1. S
                                 Shqiptari

                                 Ky koqja , ka thyer qafën s'di se ku dhe si gjithollog që është, jep mend për jetën në Shqipëri . Ha paret që i ke vjedhur shqiptareve dhe kur ti mbarosh ku në të sëmës do jetosh , prapë këtu në vatan do të kthehesh . Zbrit me këmbë në tokë që të shikosh realitetin e mos flit broçkulla . Ndonjë mbrekulli nuk është bërë, po jo ashtu diç shprehesh zotërote për Tiranën.

                                 1. S
                                  Shqiptari

                                  Ky koqja , ka thyer qafën s'di se ku dhe si gjithollog që është, jep mend për jetën në Shqipëri . Ha paret që i ke vjedhur shqiptareve dhe kur ti mbarosh ku në të sëmës do jetosh , prapë këtu në vatan do të kthehesh . Zbrit me këmbë në tokë që të shikosh realitetin e mos flit broçkulla . Ndonjë mbrekulli nuk është bërë, po jo ashtu diç shprehesh zotërote për Tiranën.

                                  1. u
                                   uskania

                                   Tani që Tirana po ndryshon për mirë, del hajduti i hajdutëve të drejtësisë, (ky merrte qindramijëra eura për emërimet e gjykatësve me presidentin e kohës), dhe pështyn mbi kryeqytetin nga atje, ku prish paratë e shqiptarëve.

                                   1. a
                                    alphade

                                    Te mendohet per zbatimin e propozimit te Sami Frasherit qe kryeqytet te behet Belshi Imagjinojeni nje kryeqytet me 70-80 liqej, nje bukuri e rralle …..!!! Do te vihej ne efi- cence Shkumbini qe eshte lum dhe jo perrua i shpifur si Lana …..! Vetem per kete kam nje admirim te vecan- te per Samiun, gje qe anadollaket shqipta- re as e kishin lexuar propozimin e te madhit SAMI ….!!

                                    1. a
                                     alphade

                                     Te mendohet per zbatimin e propozimit te Sami Frasherit qe kryeqytet te behet Belshi Imagjinojeni nje kryeqytet me 70-80 liqej, nje bukuri e rralle …..!!! Do te vihej ne efi- cence Shkumbini qe eshte lum dhe jo perrua i shpifur si Lana …..! Vetem per kete kam nje admirim te vecan- te per Samiun, gje qe anadollaket shqipta- re as e kishin lexuar propozimin e te madhit SAMI ….!!

                                     1. G
                                      GEZUAR BAFTJAR

                                      SHUME MIRE SE SMUND TE JETE KRYEQYTETI ME GJITHE ATO SHESHE. E DYTA NUK ESHTE KRYEQYTET PO NUK ERDHI ERA SHURRE E MUT ERA QOFTE GROSHE E PILAF. PO TE KETE EDHE NDONJE FERRE E BARE TE KULLOSIN BAGETIA. NUK GJEN NJE KALE PERVEC ATIJ TE SKENDERBEUT SGJEN NJE BAJGE LOOE TE BEJME PIS KEPUCET

                                      Lini një Përgjigje