Marrëveshja Rama-Meloni fut sherrin në politikën italiane

15 Nëntor 2023, 17:39Sociale TEMA
Marrëveshja Rama-Meloni fut sherrin në politikën italiane

Partitë opozitare të shtetit fqinj, i kanë drejtuar një letër kryetarit të Dhomës për të kërkuar ruajtjen e rolit të Parlamentit për një çështje shumë delikate siç është ajo e emigrantëve.

‘Più Europa’, PD, Avs, Azione dhe M5s, i kërkojnë kreut të Dhomës së Deputetëve, Lorenzo Fontanës, të kryejë të gjithë hapat e nevojshëm në mënyrë që marrëveshja midis Italisë dhe Shqipërisë të transmetohet në Dhomën e Deputetëve, shkruajnë mediat italiane.

Nisma u propozua nga sekretari i ‘PiuEuropa’ Ricardo Magi.

Përmbajtja është e qartë, në kërkesë shkruhet:

“Neni 80 i Kushtetutës parashikon që marrëveshjet ndërkombëtare që kanë karakter politik, ose parashikojnë arbitrazh apo rregullime gjyqësore i nënshtrohen ratifikimit nga Parlamenti për “kontroll nga përfaqësuesit e popullit”.

Prandaj apeli për Fontanën është që të dërgojë në Dhomën e Deputetëve dokumentet mbi të cilat është hartuar marrëveshja mes Giorgia Melonit dhe Edi Ramës.

“Është gjithashtu e nevojshme që të gjithë anëtarët e Kuvendit të jenë në gjendje të kuptojnë plotësisht tekstin e marrëveshjes”, thuhet ndër të tjera, me qëllim “verifikimin se sa përkon me karakteristikat e kërkuara nga neni 80 i lartpërmendur për paraqitjen e saj në ratifikimin legjislativ”.

Letra drejtuar kryetarit të Dhomës lindi në kuadër të përplasjes mes mazhorancës dhe opozitës në Komisionin e Çështjeve Kushtetuese të Dhomës për çështjen e emigrantëve.

“Ne ndjekim kërkesën e bërë në mbledhjen e konferencës së kryetarëve të grupeve për çështjen e marrëveshjes së nënshkruar mes qeverisë italiane dhe asaj shqiptare për çështjen e emigrantëve dhe azilkërkuesve”, thuhet në shkresën e opozitës.

6 Komente

 1. E
  Edvini

  Ngado ku perfshihet ky psikopat i paafte, fut sherr

  1. P
   Per shtrigen Meloni

   Sydacke e dreqit. Deshe te perfitosh nga shqiptaret se kane nje kurvar matuf ne krye qe ul breket e grisura per cdo ordinere fashiste bjonde. Do te te vije karma e do ta hash keq. Pse nuk e ndan "barren" e emigranteve me shtete te tjera te fuqishme qe mund ta mbajne barren tende, si Franca dhe Gjermania? Apo se Macroni dhe Scholtzi te bene mutin, te dhjene mire, dhe erdhe tek matufi jone per te derdhur llumrat zezake? Ah moj sydacke tinezare c'paske qen.

   1. E
    Ed kurva

    Gjithe kjo pune, e ktheu palloshi shemtaraq vendin e vet ne hale, vetem per te pare tangat e Melonit, e ne fund nuk pa asgje e ngeli si mut. Do beje prape tentativen e dyte kur t'i marre te burgosurit e Italise. Po prape si mut do mbese shemtaraqi i dhjere. Do roberohet Shqiperia per kurverite e zhigolos Ed droga.

    1. E
     Europa kurve

     Nuk e ka fajin kjo sherabajga, e ka bullari jone. Burre kurve dhe teveqel. E rrotullon me nje gisht nje cope fashiste populiste amatore. Edhe Europes nuk i behet shume vone se po na rras ne mbeturinat Meloni, se po t'i behej vone do flisnin kunder shfrytezimit te nje vendi te varfer si Shqiperia qe eshte shtypur pa pushim me kembe nga fqinjet per interesat e tyre. Olaf pilaf matufi dhe Macron mendjemadhi, rrijne bejne sehir e nuk i pjerdh fare per Shqiperine, po vazhdojne me te njejten retorike, prisni se nje dite do hyni. Kur do hyjme ne? Kur te jemi bere te zinj?

     1. D
      Dy te cmendur

      Mire ky i droguari jone qe nuk ka tru. Po edhe kjo shtriga italiane paska qene me ca vida mangut. Duket qe kur flet ne publik qe nuk eshte normale. Duket sikur do t'i hyje ndonjerit me dru sa here qe hap gojen per te folur.

      1. s
       sss

       Keta plehrat e Saliut meqe nuk arrijne te mbushin as 100 vete me protesta, jane leshuar ne rrjetet online dhe si skutha shajne mbare e prap...yyy race e shpifur.

       Lini një Përgjigje