Ndahet nga jeta mjeku i njohur Isuf Kalo

19 Janar 2023, 18:35Sociale TEMA

Ndahet nga jeta mjeku i njohur Isuf Kalo

Isuf Kalo, mjek, profesor, por dhe publicist, është ndarë nga jeta.

Lajmin e konfirmoi familja e të ndjerit.

Profesor Kalo po qëndronte prej disa muajsh në gjendje jo të mirë shëndetësore, jashtë Shqipërisë.

Tashmë pritet sjellja e trupit në atdhe.

Sipas një amaneti që ka lënë i ndjeri, lamtumira e fundit dhe varrimi do kryhen në vendlindjen e tij, në Luzat, ku ai u lind në 1942.

Kujtojmë se Isuf Kalo ka qenë dhe mjeku personal i Enver Hoxhës.

Ai shkruajti dhe një libër me kujtime kur shërbente për diktatorin, me titullin "Blloku".

Për ndarjen e tij nga jeta, ka reaguar dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

"Me hidhërim mësova lajmin e ndarjes nga jeta të prof. Isuf Kalos.

Bisedën e fundit me prof. Kalon e pata në mesin e dhjetorit, kur e ftova për të marrë pjesë në një prej atyre ngjarjeve që për profesorin ishin ”pikë e dobët”, akreditimi i institucioneve shëndetësore. 

Një proces që kishte pionier prof. Kalon dhe vizionin e tij.

Por kontributi i profesor Isuf Kalos është i paçmuar për mjekësinë shqiptare, në shërbimin e Endokrinologjisë në QSUT për disa dekada.

Ngushëllime familjes, kolegëve dhe miqve të shumtë të profesorit.

U prehsh në paqe prof. Kalo", shkruan ajo.

20 Komente

 1. L
  Loku

  Doktor i mir ,njeri i keq,mik i Sali Berishes.

  1. T
   Tigri

   Besoj ateist i terbuar. Si do e mbante enver qeni afer ? I pari qe doli e foli sot ishte tritan shehu. i njejti lloj me berishen. besnike te perjetshrem te diktatorit. te dy bsshke i kane vene kazmen xhamive dhe kishave.

   1. a
    aaaaaa

    Loku dakort me ty,,,Ai nuk duhet te kishte folur mbas 1992,,por te shikonte vetem punen e tij si mjek.Megjithate njeri dhe personalitet pozitive.

    1. k
     kosovari

     Brodhi e beri qef sepse ishte prane Enver Hoxhes qe nuk ia diti as per nder!!1 Pastaj lepiu Berishen dhe shkoi jashte, Njeri mosmirenjohes dhe qe shkon nga fryn era!!!

     1. t
      taras bulba

      Koqevar , mos ki manine te shkruash patjeter nje gje te keqe .....kur qe te Enveri dhe ishte doktor shembullor ti atehere e kishe hallin te hiqje rocken e Miloshevicit nga bytha .dhe sdije se kush ishte Isuf Kalo ......mos u mer me doktor Kalon po meru me Vjosen pelen dhe Albin bythqirin qe po ju peshtyjne perdite ne surat ....idjot

    2. K
     Komentues i perhershëm i gazetes Tema

     Te faleminderit, Mero qe ke lejuar edhe ndonje koment tonin qe nuk gervishim dot as ajrin e jo me personin, se gazeta Dita i ka bere te ndaluara komentet e njerzeve per shume njerez qe e di se do u nxjerrin ndonje sekret te vogel me faj te madh, por pa i gervishur dot mekataret. Ne qoftese ka njeri andej nga Nordi Europes dhe na spjegon qe si ka mundesi qe doktori personal i Enver Hoxhes i vihet ne vitet 1992 ne dispozicion nje klinike boterore dhe behet pergjegjesi saj po ashtu i jepet dhe nje avion ne dispozicion, pastaj "trimi" kthehet ne Shqiperi dhe na shkruan libra e na jep dhe mesime e edukim. Ka lidhje kjo me Kryekriminelin e Shqiperise historike dhe tradhetarin e saj Sali Sheqere Berisha? Me ate mendjen time te vogel, une theme qe ky ka qene spiun dhe agjente me kohe bashke me Saliun e Sheqeres, se s'ka mundesi tjeter, apo mos eshte si ajo teoria qe ka dale tani se Ibrahim Rugoven e dergoi Amerika nje jave ne te pare, si nuse, tek Millosheviçi e nga ana tjeter e kerkonte ne Rambuje?! E di qe ti Mero je nga ajo ane dhe nuk te vjen mire, qofte per kete qe mbante shurren e Enverit apo dhe ata te nipin e Xhafer Deves, por une shkrova te lehtesoj veten pa e di qe nuk e nxierr komentin dhe ti si Dita. Kjo eshte koha, kjo eshte liria, kjo eshte demokracia, kjo eshte dhe poshtersia qe s'kemi me ç'ti bejme, ti..... Ne fund dua ti jape edhe ngushellime familjes per humbjen e njeriut te tyre , sepse ishte nje gjallese humane me gjithe barren e mekatit si shume te gjalle sot aty ne Shqiperi dhe jashte saj.

     1. O
      Operacioni Zjarri

      Prehu ne paqe doktor.

      1. I
       Ilir flori - SPAKU

       Loku, e ke thene mire. 6 fjale i thote te gjitha. me nje fjale ehste: "LEGEN" - burre nga anet tona.

       1. F
        Fejzi Hoxha

        Le ta quajme nje humje e madhe per kombin. Te gjitha gazetat japin lajmin se vdiq Ifus Kalo .... e bejne Isufin sikur ishte nje shkencetar, profesor i madh i mjeksise, dijetar. etje etje. Isuf Kalo ishte ai qe ishte. Nuk ka absolutisht asnje kontribut ne mjeksine shqiptare. Te gjitha jane genjeshtra e dogma. Ajo qe mund te thuhet per te me plot gojen eshte se ishte nje Pelivan i vertete. Kush ka punuar me te e kupton kete shprehje. Ne dukje te linte pershtypjen si njeri i leshte ,por ishte shume shpirt vogel. Nuk ja velen te permendet kaq shume.......

        1. g
         genci

         I sherbeu deri ne fund komunizmit... Hengri nga te gjitha krahet....

         1. g
          ganiu

          U nda nga ne një shkrimtar me fantazi të paparë. Për fat të keq e filloi profesionin, në pleqëri, dhe fantazin e shiti si kujtime. VK, gjithkush do shkojë një ditë. Unë shpresoj të mos shkoj si ky. Shpresoj të skuqem deri ditën e fundit.

          1. d
           daku

           Mjeku eshte mjek dhe nuk gjykohet per pacientin, por njeriu Isuf Kalo duhej ta kishte denuar verbalisht regjimin komunist, si intelektual qe ishte, por nuk e beri.

           1. G
            Gent

            Per te vdekurin nuk flitet keq. Duhej folur ne te gjalle te tij. Me habit kjo ministresha Manastirliu. Para disa muajsh vdiq doktor Hektor Peci. Ai punonte ne te njejten linje si Isuf Kalo. U sherbeu njerezve te thjeshte. Edhe ai kishte qene mjek i Enverit, por ishte dinjitoz dhe u largua me dinjitet nga Diktatori. Sa per librin Blloku mendimet jane shume te ndryshme. Ka shume te paverteta ne ate liber.

            1. a
             anti25642654censurë

             gento,po të mos jesh i cekët si je,do ta kishe kuptuar se ata që e kritikojnë sot"flasin keq",kanë folur që në atë moment kur iu prezantuan nga tema a dita "librat" e tij!!si e thotë me ironi dhe ganua më sipër,na la një shkrimtar me fantazi të madhe,që nuk i skuqe faqja,kur mashtronte!!më vjen keq të mendoj se ai i ka kuptuar më cekët se ti ngjarjet e kohës së socializmit shqiptar!po të jetë se ka shkruar atë që ka besuar,menduar!?do ta quaja një budalla të dobishëm për dikë!!dhe budallenj të dobishëm ka!ke njerëz me universitet,por shumica janë maskarenj!dhe isuf kalo bënte pjesë tek të fundit!! ti sjell mirë shëmbullin e dok hektorit!njeri me bole katrore gjithë kohës!e kam njoehur që në fëmijëri,dhe nuk mund të them një fjalë të vetme të keqe!bile as kritikë nuk mund ti bëj!kalos i kam bërë kritika sa të duash për ato që thua ti,për të pavërtetat!dhe sot nuk mund ta lavdëroj!maksimumi mund të hesht!nuk ja vlen më!

            2. I
             Intelektuali

             Te lutem,merre edhe mikun tuaj Sali Berishen,te internoni ndonje doktoreshe tjeter,andej nga do shkoni !?

             1. E
              Erdogan

              Si nuk doli nje "Burre" ta helmonte ate vrastarin e mijra Shpirtrave. Ne nga Kooprativa e Barbullushit do mernim hak per mijra Viktima te Pafajshem? Ky krimineli kishte ne dore te hakmerrej per mijera te Burgosur,Interniar,Pushkatuar,Varur. Per kete kriminel nuk do duhej te shkonte ne Boten Kapitaliste. Ironia eshte se Kokallat (Kockat) e tij do kthehen "Ne Atdhe"!

              1. a
               anti25642654censurë

               mos mbetët gomar pa të shkërdhyer o pellë!!idiot i klasit të parë je!!

              2. P
               Pafo

               Me Shume Njeri I Keq Se Doktor i Mire….Dinte shume,fliste pak,pra Zagar I Sigurimit si klika e tyre qe ka mberthyer Shqiptaret e nuk Po i leshon ka 32 vite.Zagar i shkolles se Ramizit dhe klanit te Udbse me sali bajgen

               1. M
                Mbresa

                Sipas profesionit mjekët duhet të jenë apolitik, prandaj janë për të gjitha regjimet, sistemet dhe kohërat. Ngushllime familjarëve!

                1. K
                 Kamberi

                 Duhet te dini ,se njerezit qe e njohin mire I.Kalon dhe i dine me imtesi te tera sot jane fare fare pak ,se pjsa me emadhe, mund te thuash 90% kane vdekur. Isufi u titullua " Mjeku personal i E.Hoxhes' qe diten qe ai ndrroi jete, atehere kur u shkruaj ne tevevizor kjo shprehje i pelqente Isufit dhe tundej e shkundej dhe pas vdekjes me ate percaktim qe i bene, qe patjeter ka gisht vet ai , qe nuk falte per asnje gje dhe e bente ujin kos ,sic thote populli. Isufi ,thote se ai punonte ne ekip, po mor po , vertet qe ishte nje ekip i perbere nga shume mjek , por vallen e hiqte Isufi . Lidhjet me nexhmijen dhe sulon i mbante Isufi. Te gjithe ta dine mire se I.Kalo ishte nga ata qe 3-4 here ne vit minimumi shkonte ne Paris. E gjithe lufta per kete pune behej.dhe isufi8 ishte mjeshter per kete pune. Ai gjemtonte pune sa andej- kendej, dhe vetem se kur i hypte avionit dhe i pershendeste me dore te gjithe te tjeret. Kjo ka qene historia. per kete mbahet mend I Kalo. Kjo ka qene e gjtha ne ate kohe,si e si te dilje nje rruge jasht shtetit qe ti bleje ndonje gje kalamajve, se per te tjera nuk kishte , ishte zero , as mos te shkonte mendja per ndonje gje tjeter se ishe i percelluar me soj e sorollop. ishte shume finok, ne dukje shume i qete dhe xhentelmen, shume shpirt vogel, por e rendesishme ishte se punen e tij e dinte shume mire. Kur themi pun e tij , nuk nenkuptoj ate te mjekut se ajo nuk ishte e para, kishte shume mjeshterira te tjera qe duhet ti respektoje atje brenda se perndryshe te ikte koka,dhe isufi u be i pazevendesueshem ne ate drejtim. E gjitha ishte dhe mbetet reklame te cilen ai e zotronte dhe e kishte praktikuar shume.

                 Lini një Përgjigje