Ne qendër të Hasit do vendoset një bust i mbretëreshës Elizabeth II, do financohet nga emigrantët

9 Shtator 2022, 17:54Sociale TEMA

Ne qendër të Hasit do vendoset një bust i mbretëreshës

Kreu i Bashkisë së Hasit, Liman Morina ka treguar se në sheshin kryesor të qytetit të Hasit do të vendoset busti i mbretëreshës Elizabeth II.

Moria tha se vendimi pritet të merret në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak, ku nënvizoi se do të financojnë emingrantët.

“Ideja e vendosjes së një statujë për Elizabeth II në Has do të jetë më e madhe. Hasjanët kanë përfituar nga Mbretëria e Bashkuar. Mbi 80% e familjeve hasjanë që ushqehen dhe mbahen falë Mbretërisë së Bashkuar.  

Këshilli Bashkiak do të marrë këtë vendim këtë të hënë për të marrë një vendimmarrjes për vendosjen e vendit dhe caktimin e sheshit.  Në sheshin qendror do vendoset. Financimi do të bëhet nga emigrantët që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar”, u shpreh ai në EuroNews Albania.

Mbretëresha Elizabeth II ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare dhe hyri në histori si monarkja më jetëgjatë britanike. Elizabeth II ishte edhe mbretëresha më jetëgjatë e një vendi. Ajo qëndroi në fron për 70 vjet, nga viti 1952 kur mori postin pas vdekjes së babait të saj.

 

 

14 Komente

 1. A
  Andi

  Nga cilet emigrant do te financohet?Pakistanez,kinez,afgan,sirian?Nga kush emigrant?Per ju gazetaret sinonimi emigrantit eshte baraz me Shqiptar ë?Po si sju vjen zorr qe shkruani ne kete menyre?Pse nuk ju referoheni si shtetas shqiptar qe jetojne e punojne ne Britani por i quani emigrant,sikur jane pa atdhe!!!Ato mund te jene shumica nenshtetas britanik,si mund ti quani emigrant ju ato?Turp tju vi si!

  1. S
   Shqipe

   Lodhesh kot,Andi …

  2. A
   Anglezi

   Ca eshte ky idiot? Ca lidhje ka ajo me shqiperine ? Kulture e shpifur inferioriteti. Del edhe ndonje gazetare debile dhe e ben lajm. Ne Angli nuk po e can trapin kush per te. Nje familje parazite qe ha parate e taksapaguesve. Nje mbretri qe ka gjynahe ne 4 cepat e globit.

   1. S
    Sara

    me nje "lulishte" mbjelle me kanabis perreth?

    1. b
     ben

     Po mire, ky gomari i Hasit, a nuk dinte te na thoshte se cfare kontributi paska sjelle Elizabeta II per Shqiperine dhe shqiptaret, qe meritoka te nderohet me nje bust, qofte edhe ne nje krahine shqiptare sado te vogel si ai i Hasit? A e di ky palo krye-bashkiak se Britania eshte bashkefajtore me Rusine dhe Francen, qe me territoret tona mijeravjecare u kenaqen lakmite e fqinjeve tane si ne jug, lindje e Veri?

     1. j
      joni15

      o beno bravo per komentin por moterqirat e hasit aq kuptojne e aq bejne, e kam llafin per ata te bashkise, qe jane vk dhe moterqira, qe nuk arrijne te kuptojne qe rusia, franca ,dhe anglia, baballaret, e kesaj buces na coptuan sipas qejfit, sa njerez vk dhe moterqira pa shtylle kurrizore kemi ne kete vend.

      1. P
       Per benin

       Asnje shtet europian dhe boteror nuk eshte fajtor per gjendjen ku ne ndodhemi pervec se vete ne shqiptaret. Pa qene nevoja te bej analize, kush i ka bere me keq ketij vendi me teper se ne ?

      2. N
       Niku

       Lerjuani shqiptareve qe ta dhjesin edhe ate pak dinjitet qe meriton nje gje solemne si vdekja e nje njeriu, qofte edhe mbretereshe. Ne Sarande vune bustin e Hillary Clinton, ne Has mbretereshen e Britanise se Madhe, ne Kukes mos harroni te vini Mahatma Gandin, ne Lezhe Xho Bajden, ne Diber Nelson Mandelen, e keshtu me radhe. Mos lini t'ju shpetoje as nje rast ku te shpalosni sa kara jeni. Te binte nje pandemi vetem ne Shqiperi e te merrte me vete gjithe idiotet qe na rrethojne, do ishte evenimenti me fantastik ne historine e Shqiperise.

       1. v
        vezhguesi

        Niku-sarkazma juaj eshte sa per te qeshur dhe per te qare, por anje fjale nuk mundet ti heqesh, pasi eshte e vertete qe e kemi mbushur vendin mestatuja te njerezve qe nuk kane dhene asnje kontribut per Shqiperine.

       2. Y
        Ylli

        Kafexhinjte e temes po diskutojne per bustin.Eshte respect ore idiote.Ata po jetojne atje

        1. t
         ti bojn Bust lart mbi Gamorin e Hasit

         Mretnesha nalt Gamorit te Hasit ne qender te qitetit Hass ! aaaaaaaaaaaaaaaahahahahahahah ja kjo rrace muti na injoron botes neve

         1. K
          Kasemi nga Hasi.

          Po kush jeni ju ore njerez qe i tregoni te tjereve se si rrespektohet tjetri ? Mbreteresha angleze drit paste nuk i ka bere te keqe Shqiperise. Atehere pse te mos vendoset busti i saj, kur 80% e Hasit jetojne direkt apo indirekt nga te ardhurat qe familjaret e tyre i sjellin nga Anglia. Atehere perse kakarisni si gjeli maje plehut kunder ayre njerezve qe shprehin mirenjohje per dike qe i ka bere mire ? Atehere kujt duhet ti bejme buste, hoxhes, berishes, rames apo metes ?

          1. S
           Shtriga

           Ata janë të lumtur që jetojnë në atë shtet model në të cilin Her Majesty mbretëronte! Ndaj nuk shoh aspak çudi në këtë vendim, Jo kudo ka mllef ndaj udhëheqësve siç kemj ne ndaj palaçove tanë…

           1. G
            Genti

            Madhëria e Sajë e ndjerë e ka patur pikë të dobët Hasin dhe ja ka lënë amanet edhe Karlit të III-të popullin e Hasit me rrethina. Dhe sa ta ta marrë vesh Madhëria i Tij këtë iniciativë do hapë thesin e stërlinave dhe do jua çojë Hasianëve që të bëjnë pallë.

            Lini një Përgjigje