"Pallati ka 1200 metra shtesë pa leje", Çuçi “kap” kompleksin e Salillarit dhe i vë ultimatum biznesmenit

9 Shtator 2022, 17:04Sociale TEMA

"Pallati ka 1200 metra shtesë pa leje", Çuçi

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi ishte sot në zonën e Farkës në Tiranë, në kuadër të operacionit të ndërmarrë nga qeveria për konfiskimin e kateve dhe metrave shtesë të ndërtuara pa leje. 

Pas pallatit në pronësi të biznesmenit Lulzim Morina, në zonën e Liqenit në Thatë, sot është konfiskuar një shtesë pa leje në pallatin në pronësi të biznesmenit Pëllumb Salillarit, me sipërfaqe 1200 m2.

Ministri i dha dy rrugë pronarit, ta para-blejë me çmimin e tregut ose ta dhurojë. Në të kundërt, sekuestrohet dhe i kalon shtetit.

“Jemi në zonën e Farkës, ku grupi verifikues në zbatim të VKM-së së fundit për konfiskimin e shtesave pa leje ka verifikuar një ndërtesë tjetër që ka rreth 1200 metra katrorë jashtë lejes. Këtij subjekti do ti lëmë dy opsione: i pari është ta parablejë shtesën me çmimin e tregut të indeksuar dhe këto para do të shkojnë në dispozicion të agjencisë së shpronësimeve. I dyti është që ta dhurojë këtë shtesë dhe në këtë rast këto kate dhe shkojnë për shërbimins social.

Nëse nuk zgjedh asnjë nga këto opsione, do të konfiskohet për interes publik. Nëse zgjedh opsionet e para fillojnë procedurat e legalizimit dhe shmanget edhe ndjekja penale. Ky është një mesazh i qartë dhe grupet do të vazhdojnë në të gjithë Tiranën dhe më pas në të gjithë Shqipërinë. Zbatimi i ligjit do të shtrihet në të gjithë vendin. Qëllimi jonë është të parandalojmë dhe të mos kemi më ndërtime pa leje. Ky fenomen të marrë fund më në fund”, tha Çuçi.

Qeveria mori vendim për konfiskimin e kateve e pallateve që janë bërë pa leje më datë 7 shtator 2022. Operacioni i konfiskimit të kateve e të metrave shtesë të ndërtuara në shkelje të ligjit e të lejes së ndërtimit nisi ditën e djeshme ku u konfiskua një pallat 9 katësh.

23 Komente

 1. i
  ilir

  Burri rezerve i Delines.

  1. v
   vete iliri jam

   kujt te ia dhuroje.cfare opsioni eshte ky i pakuptimte.ceshgja nuk zgjidhet keshtu se ay formalisht ia jgp te afefermve tr tij djke mbetur perseri me te njejtin pronar.Mire do te ishte perse te mos peffitonin me ligj banoret me ngjyre ose ato femije we ofknderig ksne humbur jeten ne krye te detyres.Bejrni mire detyren zoterinj pushtetare!

  2. D
   Durrsak i vjeter

   shume bukur. bravo Cuci

   1. E
    EHS

    Po ku ishe deri tani a I vrare

    1. V
     Viola

     Si luajne me popullin e shkrete.Ata jane te gjithe njesoj.Bejne sikur zihen e sikur denounce O ZOT E MJERA SHQIPERI.

     1. D
      Dakord

      Te duket popull pellumb salillari ty mi viola???? Ja kane lujt fene o ti debile. E ke harru bojken lakon ne polici per rikonstruksion pa leje? Dy dritare hapi ai, nuk beri pallat

     2. V
      Viola

      Si luajne me popullin e shkrete.Ata jane te gjithe njesoj.Bejne sikur zihen e sikur denounce O ZOT E MJERA SHQIPERI.

      1. V
       Viola

       Si luajne me popullin e shkrete.Ata jane te gjithe njesoj.Bejne sikur zihen e sikur denounce O ZOT E MJERA SHQIPERI.

      2. V
       Vito i Orneles se Varuzhanit

       U shkarkuan drejtori i policise se Tiranes dhe ai policise bashkiake?

       1. M
        Ministria e Çi(u)çit

        E ka te babës dhe e e negocion. Madje paska në dorë të të fali dhe ndjekjen penale. Ky eshte Shteti që beri Rilindja. Shtet ku Shqiptarët janë të "barabartë" para ligjit dhe vetëm ligjit. Dikë per nne balloon e fusin brenda. Nuk guxon te vesh nje matrapik te heqesh pllkat e vjetra të ballkonit se te vijne 7 lloj inspektoriates dhe 4 lloj policish. Në mes të TR ketyre s'ju trolet kush ne derë. Ti shohi se si jane me letrat dhe projektin. I gjithi proces që t'ju jepte mundësinë këtyre qe te mund te legalizojne pislliqet e tyre. (Se kuptohet nesër donishte vonë) E gjitha ishte nje gënjeshtër e madhe dhe flluskë sapuni. Me të gjitha fenomenet negative të të bërit shtet dhe të kapurit të tij. Ky ishte shteti i Rilindjes (asnje ndryshim nga shteti i Saleh-ut) Rilindje e lodhur Rilindje e pjerdhur.

        1. D
         Detari

         mire po inspektime nuk behen per te pare keto ndertime shtese ne mes te tiranes? gjoja nuk e dinte bahskia/shteti?

         1. A
          Aleksander

          Ndertim pa leje ne Tirane????? 1200 metra? Ne vitin 2022????? Po policet bark derra ku ishin?

          1. D
           Daj Ceni

           Ky angazhim i plicise te shtetit per ndertimet pa leje eshte skandal. Si nuk doli nje burre nga radhet e drejtuesve te policise qe te kundershtonte kryeministrin mbi kete barre qe po ju vendoste me pa te drejte. Policia ka mbingarkese prej ketyre angazhimeve jashte objektit te punes te saj dhe eshte nje nga shkaqet pse ka vakum ne efektivitetin e saj ne luften kunder kriminalitetit. Polici e dhunuar nga shteti. Por ka nje tjeter polici te Lali Erit qe tall by.... te gjithe i kemi pare qe bredhin me bllok gjobash ne dore dhe i sulen nga mengjesi ne darke vetem makinave. Nuk meren as me ndertime pa leje As me plerat qe behen pirg As me te fortet neper lagje qe zaptojne hapesirat e parkimit me bidona kolltuke e karige te vjetra zinxhire e ganxha me celes As me ata qe shperdorojne ujin e pishem duke u bere lavazh rrugeve dhe trotuareve para dyqaneve ne nje kohe qe mileti piqet per uje. As me ndricimin publik qe rri ndezur dite e nate As me ata qe zaptojne hapesirat publike duke u shtyre dite per dite nga nje meter. As me ata qe ndotin ambjentet e perbashketa dhe hedhin mbeturinat ku tu teket. As me trotuaret e zaptuara nga dyqanet dhe makinat e te forteve . Vetem kur te degjosh ndonje dite qe edhe keto detyra objekt te policise bashkiake ti ngarkohen policise te shtetit se ata mbajne. Dhe policia bashkiake te talli b...... me bllok gjobash ne dore ne lufte me shoferet duke shetitur gjithe diten me makina lluksoze ne kerkim te prese shofer. TURP

           1. T
            Taulant

            Nuk nderton dot shtet bastardi.

            1. G
             Genci

             Ai ndërtim rrezikoi gjithë zonën. U krisen të gjithë pallatet afër dhe larg ndërtimit. Toka u ça, dhe kodra rrezikoi të rrëshqiste me gjithë pallate. Për shkak të ankesave 10 herë secila kanë ardhur IKMT, imt, policia bashkiake, njësia administrative, policia shtetit. Ka kallëzim të banorëve të një banese ngjitur që rrezikon të shembet në prokurori. Kjo è gjitha deri para 6 muajsh. Sot u kap kati pa leje. E po shyqyr

             1. D
              Dakord

              Klecke qe kruan dhembet i ka 1200m2 Salillari, mos u shqetesoni. Ketu dicka tjeter luhet. Do t’i dale flaka me vone

              1. K
               Kanina e ismailit

               More, jeni mire nga komiteti qendror ,o merhuma!Kjo menyre e zbatimit te ligjit eshte thjesht dhe qarte pazare,o cuc derri!More mos eshte shpallur gjendje e jashtezakonshme apo eshte estrade per tu hedhur hi syve Shqiptareve?Qe kjo qeveri, o cuc derri, ka falimentuar nuk do shume mend gjersa ka deshtak si puna juaj.Sali Serbi krijoi anarki,kurse ju e kthyet biznes familjar cdo istitucion shteteror......Per nje tulle qytetari shkon ne burg,ndersa per.nje pallat pa leje jepen opsione pa te hyre gje ne kemb.....!Cuditerisht miqe pushtetaresh te gjithe nderuesit.

               1. K
                Kanina e ismailit

                More, jeni mire nga komiteti qendror ,o merhuma!Kjo menyre e zbatimit te ligjit eshte thjesht dhe qarte pazare,o cuc derri!More mos eshte shpallur gjendje e jashtezakonshme apo eshte estrade per tu hedhur hi syve Shqiptareve?Qe kjo qeveri, o cuc derri, ka falimentuar nuk do shume mend gjersa ka deshtak si puna juaj.Sali Serbi krijoi anarki,kurse ju e kthyet biznes familjar cdo istitucion shteteror......Per nje tulle qytetari shkon ne burg,ndersa per.nje pallat pa leje jepen opsione pa te hyre gje ne kemb.....!Cuditerisht miqe pushtetaresh te gjithe nderuesit.

                1. E
                 Emigranti

                 Si eshte adresa per denoncime?

                 1. I
                  Isuf

                  Të sekuestrohen të gjitha pallatet dhe katet pa leje dhe tju shpërndahen familjeve në nevojë dhe të varfërve. Kjo do ishte një lëvizje socialiste e zgjuar.

                  1. $
                   $antiago-@-Chil€

                   Nëse biznesmeni Salillari ka bërë ndërtim pa leje, në një shtet ( që është shtet dhe jo stan dhënsh) kompania Salillari duhet të sekuestrohej nga shteti dhe jo 'ti konfiskohej' 1200 metra katror ndërtim që është thjesht një kunjë dhëmbësh për Salillarin. Gjithë ato miliarda qê ka marë Salillari nga buxheti i shtetit e tani tall dhe bythën me shtetin që i ka dhënë leje për kompaninë dhe tendera pa fund.?? Mendoj se është një nga lojërat e pisëta të Ramës ku është paraplanifikuar gjithçka kohë më parë , hajde do godasim 'të paprekshmit' dhe u shkul nga një qime bythe "biznesmenëve". Me gjithë ato lekë që të japin "bakshish "- puthi dhe në buzë...

                   1. V
                    Vito i Orneles se Varuzhanit

                    Ata qe shkelin ligjin ne ndertime perjashtohen nga garat per te punu me fonde publike o kryeminister LEGEN.

                    1. E
                     Edi

                     Beje nje xhiro te ish sheratoni dhe e kuptoni sa serioz eshte ky operacion.

                     Lini një Përgjigje