Botërori i Katarit, ndalohet shitja e alkoolit në stadiumet e ndeshjeve

18 Nëntor 2022, 17:43Sport TEMA

Botërori i Katarit, ndalohet shitja e alkoolit në stadiumet e

FIFA ka njoftuar së fundmi, se në stadiumet e Katarit gjatë Botërorit nuk do të ketë alkool.

 Gjithashtu bëhet e ditur, se në stadiume do të lejohet vetëm birra pa alkool. Kjo pritet të sjellë një reagim të ashpër edhe te tifozët e shumë kombëtareve, që njihen për konsumimin e alkoolit në stadiume.

Pas diskutimeve mes autoriteteve të vendit pritës dhe FIFA-s, u mor një vendim për të ndaluar shitjen e alkoolit në Festivalin e Fanave të FIFA-s dhe ambientet e licencuara, duke hequr pikat e shitjes nga perimetri i stadiumit.

Nuk ka asnjë ndikim në shitjen e Bud Zero (birrë pa alkool, ed) e cila mbetet e disponueshme në çdo stadium të Kupës së Botës në Katar.

Autoritetet e vendit pritës dhe FIFA do të vazhdojnë të sigurojnë që stadiumet dhe zonat përreth tyre të ofrojnë një përvojë të këndshme, të respektueshme dhe të këndshme për të gjithë tifozët.

Organizatorët e turneut vlerësojnë mirëkuptimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të AB InBev për angazhimin tonë të kombinuar për të ofruar shërbim për të gjithë gjatë Katar 2022.

Lini një Përgjigje