FOTO: Oferta e jashtëzakonshme për të blerë ishullin skocez

21 Prill 2023, 16:14Turizëm TEMA

FOTO: Oferta e jashtëzakonshme për të blerë ishullin skocez

Një ishull i vogël i pabanuar në jug të bregut të Skocisë është në shitje për oferta mbi 170,000 euro.

Në ishullin Barlocco nuk ka banesa apo ndërtesa, por ka një pellg që siguron ujë për bagëtitë dhe kafshët e egra gjatë muajve të dimrit.

Ai ka një plazh me guralecë ku mund të ankorohet një varkë dhe gjithashtu mund të arrihet në këmbë gjatë zbaticave.

Barlocco është një nga ishujt e Fleet, i cili përfshin gjithashtu ishullin Ardwall dhe Ishujt Murray.

Galbraith, i cili po merret me shitjen, tha se ishte një “mundësi e rrallë” që dikush të zotëronte ishullin e tij.

Zona prej mbi 10 hektarësh ka “pamje të jashtëzakonshme” dhe ka disa nga kolonitë më të mëdha të shpendëve të detit në zonë.

Aaron Edgar, i cili po merret me shitjen për Galbraith, tha: “Ishulli Barlocco është në një vend vërtet mahnitës pranë Kirkcudbright në Dumfries dhe Galloway dhe brenda një zone me interes shkencor si gjeologjikisht ashtu edhe biologjikisht”.

“Ekziston ende një ndjenjë shumë romantike e zotërimit të ishullit tuaj privat skocez, ku mund të ikni nga rrëmuja e përditshme dhe të shijoni pak paqe dhe qetësi në peizazhet më të bukura përreth”.

“Plazhi me guralecë është një kënaqësi dhe baza e përsosur për të eksploruar ishullin, për të marrë pjesë në not në ujë të ftohtë ose për të ankoruar një varkë dhe për të shijuar një piknik buzë detit”.

Ai tha pret që të ketë shumë interes pasi kishte pasur “kërkesë të fortë” si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe jashtë saj për ishujt skocezë që ata kishin shitur në të kaluarën.

Aktualisht nuk ka ndërtesa në ishull meqë nuk lejohen.

Çdo blerës këshillohet të diskutojë mundësitë për të ndërtuar në ishull me autoritetin lokal të planifikimit.

Lini një Përgjigje