Daily Mail: Dhërmiu, perla e fshehur e Evropës

11 Prill 2023, 21:50Turizëm TEMA

Daily Mail: Dhërmiu, perla e fshehur e Evropës

Një çift udhëtarësh kanë zbuluar një parajsë të fshehtë, të krahasueshme me Balin, me vendpushime luksoze, sipas një artikulli të botuar në Daily Mail.

Fshati bregdetar shqiptar i Dhërmiut është quajtur perla e fshehur e Evropës.

Ndërsa shumë vizitorë evropianë po vërshojnë në plazhet e mbushura me turistë të Greqisë dhe Italisë, të tjerë kanë rezervuar një udhëtim në qytetin spektakolar i cili është cilësuar si një nga sekretet më të ruajtura të kontinentit.

Blogerët e udhëtimeve Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, të cilin e quajtën të nënvlerësuar dhe ”Balin evropian”.

Dhërmiu është pak më shumë se tre orë me makinë në jug të Tiranës, dhe ka pesë kilometra vijë bregdetare mahnitëse të mbushur me bare plazhi dhe resorte të jashtëzakonshme.

5 Komente

 1. A
  Akroqeravnos

  Ka qene perle deri ne 2003,pastaj vershuan barbaret,grabitesit nga malet fushat dhe po e bastardojne.Kur kaloje Llogarane mepare te celej syri kishte diference te madhe me pjesen tjeter te vendit qe ishte nje llumhane.Tani barbaret e ardhur po e shkaterrojne. Gjithe ajo pune mijra vjecare per tarracat(vargus me petres) e ullinjve,portokalleve nje monument i vertete i punes njerezore dhe deshmi e shpirtit te punes qe mbijetojne dhe ne gur po shkaterrohet pa meshire nga piratet dhe te pagdhendurit qe nuk e kuptojne se cfare do vendi bregdetar.Ndertime pa lidhje me vendin dhe traditen, emra te shemtuar (me klasiku Sofra Pashait,kur atje zona nuk ka pasur asnje kembe turku apo bejlere,pashallare dhe bq te ketij lloji). Faji eshte dhe e disa teneqeve majtiste me origjine familje plebeje qe nuk kishin bere kurre prokopi dhe qe u vune me zell ne sherbim te rregjimit dhe mafias. Por nuk duhet te jene te qete grabitesit dhe shkaterruesit

  1. a
   aa

   Dhermiu shte vertet perle dhe e dinim, madje te rrinte perle e pazbuluar se ne Shqiperi zakonisht perlave iu a bejne topin ne vend qe ti ruajne dhe zhvillojne.

   1. E
    E verteta dhemb....

    Larg duart e pista tourkalvanoi nga toka e bekuar greke ......Δρυμάδες!

    1. ?
     ????????????????????????

     te qifsha mamin greke fort ne BY...

    2. P
     Phoenix

     Po i vine verdalle ta shpallin Park Kombetar dhe kete? Prisni kur te shpallin parqe te mbrojtura gjithe ujerat e bregut te detit. Juve do ju bejne mullar si Sardelet neper qytete, qe te beni plazh me shurren komuniste Rilindjote.

     Lini një Përgjigje

     Blog Tema