Turizëm “në kohë lufte”, Shqipëria tërheqëse për të huajt vetëm për çmimet e ulëta

26 Prill 2022, 21:30Turizëm TEMA

Turizëm “në kohë lufte”, Shqipëria

Shqipëria po kthehet në destinacionin turistik për t’u vizituar gjatë një krize globale çmimesh. Sipas të dhënave të INSTAT, rreth 670 mijë shtetas të huaj kanë hyrë në territorin shqiptar në periudhën Janar-Mars, shifër 30% më e lartë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Sipas operatorëve të industrisë së turizmit, këta vizitorë do të kenë një impakt të ndjeshëm në sezonin turistik.

Shqipëria ofron çmime të përballueshme për turistët por cilësia e shërbimeve mbetet ende dobët. Vendi nuk po e shfrytëzon kështu potencialin e plotë dhe aktualisht nuk mund të konkurrojë Kroacinë apo Greqinë. 

Ndryshe nga viti i shkuar, ku ishin shqiptarët nga rajoni që zunë peshën kryesore të turistëve të huaj në vend, shifrat e parë të këtij viti tregojnë për një rizgjim të interesit nga ana e italianëve dhe grekëve, ndërsa janë afruar më të shumtë edhe vizitorët nga vende si Anglia apo Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

4 Komente

 1. ´

  gjynah qe s'epozuam ne Turiozm grate e pederave te instatit mesiguri do kishim Turiste per cpime te thella

  1. I
   I

   Pa trena, pa urbane, pa orare normale (jo autobuza dhe furgona). Pa keto, s’ka turizem fare.

   1. H
    Hammerhaituri

    Cmimet e ulta?? !!! Per ate qe ofron cmimet jane te larta! Turma e kuriozve vazhdon te vije por po del boja shpejt! Facit i atyre qe qene esht " zhul dhe kaos"

    1. C
     Ceni

     Kujtoni si kemi qene. Turizmi ne shqiperi eshte fushe e re. Sherbimet s'mund ti kesh te mira dhe cmimet jo te larta. Duhet pune e durim. Gjerat do vine me kohen.

     Lini një Përgjigje