“Pse të luajë për Anglinë Januzaj, kur ai është shqiptar?!”

11 Shkurt 2014, 14:42Sport TEMA

Xhimi Grivs, një nga sulmuesit legjendarë anglezë, kampion bote në vitin 1966, është i bindur se Adnan Januzaj nuk duhet të lejohet të veshë fanellën e kombëtares së “Tre luanëve”.

Ish-sulmuesi, i cili në karrierën e tij ka shënuar më shumë se 400 gola, ku 44 të tillë janë realizuar në 57 ndeshje me Anglinë, është kategorikisht kundër ndryshimit të nënshtetësisë, që sipas tij po e shëmton futbollin. “Më quani prapanik, të rrjedhur apo si të doni ju, por unë kam menduar gjithmonë se sportistët dhe gratë duhet të përfaqësojnë vetëm vendin e lindjes së tyre”, – shkruan ai në një opinion të publikuar në gazetën britanike “Sunday People”.

“Nuk kam pasur asnjëherë probleme me ndonjë person që dëshiron të praktikojë sportin jashtë vendlindjes – unë vetë e bëra një gjë të tillë te Milani – por të luash për një vend sepse kushëriri yt i dytë e vizitoi një ditë, apo sepse ke jetuar aty për dy vite, për mua është krejtësisht e gabuar. E di që njerëzit do të më kujtojnë argumentin e Mo Farah (i lindur në Mozambik, 2 medalje ari në Londër 2012 duke përfaqësuar Britaninë e Madhe) dhe pranoj që ai ka çdo të drejtë të vrapojë për Britaninë. Ai erdhi në Angli kur ishte 8 vjeç dhe kaloi vitet e tij të formimit këtu. Ai e cilëson veten britanik. Por Kevin Pietersen (lojtar kriketi) lindi dhe u rrit në Afrikën e Jugut, dhe e vetmja arsye pse ai luan për Anglinë ishte ngaqë nuk kishte vend në kombëtaren e tyre, ndërsa në tonën po. E njëjta gjë është edhe me Adnan Januzajn. Ai është belg. Në rregull… belg, kosovar dhe shqiptar. Por ajo që unë di është se ai nuk është anglez dhe nuk duhet të lejohet asnjëherë të luajë për Anglinë. Kjo është absurde! Nëse kjo situatë lejohet të vazhdojë, apo përkeqësohet, sporti ndërkombëtar ka marrë fund. Xhorxh Best ishte aq krenar të luante për Irlandën e Veriut, sa nuk e shqetësonte fakti që do të humbiste futbollin ndërkombëtar, ashtu si Rajan Gigs që është ekuivalenti i tij uellsian”, – ishte komenti i Grivs.

59 komente në ““Pse të luajë për Anglinë Januzaj, kur ai është shqiptar?!””

 1. Kopenhagen says:

  Mire e ke ti anglez, po ec e tregoja edhe ferres Abedin, qe ka nxjerre trendafilin Adnan (cfare emrash anadollake).
  Kemi faj edhe ne qe shkojme e i lutemi ketyre, ne vend qe te ndodhe e kunderta.
  Shqiptar lindesh nuk behesh. Lindesh me zemer e me gjak, po c gjak shqiptari do te kete ky, kur keta as vete nuk e dine se kush jane e nga kane ardhur.
  Me ndodh shpesh qe kur takohem me ish-jugosllave shqipfoles, shpeshhere kaplohen nga gezimi kur behet fjale per Turqine, dhe jane indiferente ose inatcore kur behet fjale per shqiptare nga Shqiperia administrative qe arrijne suksese.
  Shqiperia do te behet, duan apo nuk duan ferrat.

  1. Drini says:

   Kopenhagen. Ore ti kelyshi i janulles shikoje ti njeher ate rracen tende te degjeneruar jevgjite si dhima e te tjere te gjithe jan deklaruar greke magjype te gjithe kristiante qerkez te kaukazit qe jetojn ne shqiperi dhe qe kan arrite nje sukses dikun jasht e kan mohuar dhe e mohojn kombesin shqiptare. Ike tashe mos na shit dengla ketu se kosovarve ju tregone rraca evropiane nga jan kushe jan dhe nga kan ardhe ketu ndersa ju jeni te dyshimte

   1. 1 prilli says:

    Idiot! Meso shqip si fillim. Se dyti fuck ty, Januzajn e kedo tjeter qe mendons i ty islamik mf.

    1. besi says:

     i haver mos ta kan dhunu grun muslimant

     1. 1 prilli says:

      Besi! Nuk flitet keshtu me ate qe mund te jete babai yt (biologjik dmth).

   2. arben says:

    po pse mor k.. me xhunga te gjith qe ju thon per prejardhjen tuaj duhet te jene patjeter greke.Mire e ka nga na doli shqiptare januzaj apo se lote mire futboll.Ai si shume shqipfolsa te tjere jane bastard turqe,na pelqen apo nuk na pelqen neve ajo eshte e vertet.

   3. Kopenhagen says:

    I dashur Drini,
    emrin e paske te bukur, por idete dhe menyren e te shprehurit e ke tipike islamike.
    Une nuk e njehsoj veten me greket apo te tjere te ngjashem si ata.
    E njehsoj veten me Atin e Himnit te Flamurit (besoj se e di qe nuk ishte me pantallona trecerekeshe), e njehsoj veten me ata qe greku dhe frymezuesi yt shpirteror turku i vrau dhe mallkoi.
    Minimalja qe do te beja nese do te isha ne rolin tend, do te ishte mesimi i shqipes pa gabime.
    Tani shko dhe fillo mesimin e abetares, dhe kur te kesh kaluar provimin, mund te rikthehesh dhe te diskutojme ceshtje patriotizmi, prejardhjeje dhe rrace.

    1. Tironsi2 says:

     Shume me mire eshte qe kosovaret dardan,jane me fe islame se sa ortodoks si racistet grek qe masakruan Camerine dhe askush nga arvanitasit,camet etj,ne Greqi,s kane kurrefare te drejtash.Ne burgjet e racisteve grek,torturohen te burgosurit si ne Eritrea te Afrikes.Ylli i futbollit,kosovari Januzaj,nuk ka siguri ne shtetin e tritolit,kanabisit dhe krimit te perditshem.Edhe ne nuk jemi te sigurt ne pallate,rruge,shitore etj.
     Kopenhage,azilant i ikur ne emer te kosovareve,je nje bajge dhe atdhetare si Julian Sinanaj.Me trego sa gram hashish i shite dje ne banhofin e Kopenhages dhe kend do e vrasish me tritol?

     1. Kopenhagen says:

      I ashtuquajtur “Tironsi2”,
      minimalja qe duhet te besh eshte te kesh identitetin tend, dhe jo te shtiresh sikur je dikush tjeter. Nga menyra e te shkruajturit, dukesh qe as qe ke lidhje me Tiranen, e jo me te jesh “tirons” (e shumta mund te jesh “bathoristanas”). Dukesh qe je ose kosovar ose tropojan.
      3 milione shqiptare jetojne ne “shtetin e tritolit”, ndersa ylli yt nuk paska siguri.
      Mundesisht te lutem te mos me njehsosh me veten tende ne zanatin e shitjes dhe vrasjes, ato i keni ju ne zakone dhe gjak.
      Ndersa ne lidhje me te drejtat e arvanitasve dhe cameve ne Greqi, te jap te drejte, por ketu nuk hyn Greqia. Ka te beje vetem me shqiptaret dhe shqipfolesit (sic je edhe zotrote).
      Nese shkon te interesohesh per arvanitasit, tregoju me pare qe je dardan islamik, dhe ata te japin vete pergjigje.
      Nuk dua te zgjatem me shume me ju plehra te Turqise, qe ne goje keni vetem bajgen dhe sinonimet e saj, po ju jeni turpi i ketij kombi.

   4. Agim says:

    Shko meso gjuhen shqipe o analfabet turkoslllav.

    1. raimond vlonjati says:

     Adnani eshte vellai jone , Ai ka gjak shqiptari dhe duhet te luaje per Shqiperine ose per Kosoven

   5. infermieri says:

    Luan Shabani alias Leonidas Sabanis or Drin ,e harrove ?!

 2. leonardi antwerpen says:

  A Januzaj pasi ka lindur ne Belgjike dhe do ishte mese normale te luante ketu.Apo te te pres nje dite qe Kosova te marr driten e gjelbert.Ndersa opsioni dhe tentativat qe i behen nga k. shqiptare me duken apsorditet i llojt te vet.E perse te luaj per Shqiprin kur pjesa dermuse e quajn nje tuko-kosovar.Adnani me gjase e di kete dhe pergjigjeja pa pike dyshimi do jet JO.

  1. Qorri/Shqiperi says:

   Leonard Anteverpen,kush te tha qe shumica e quan Januzajn turko-kosovar?
   Ne krenohemi me te ,si shqiptar qe eshte.Mos lexo keta injorantet ne kete gazete.Une kam kontakte me shume intelektule ne Shqiperi.Nuk e gjen kurre kete mendim.Keta jane njerez qe nuk kane qene kurre ne Kosove dhe qe kopje ortodokse e mjekerrosheve myslimane ne shqiperi apo Kosove.

   Kosova eshte pjese e jona dhe do te mbetet e tille.Te behet nje referendum per bashkim dhe ta shikosh ti sesa gabim e ke!

  2. fatmir mehmeti says:

   Shqiptaret nga shqipria njerezit me kot qe skan arritur asgje ne jete. dine vetem te shajne te tjeret dhe sdin te bejne asgje vete. kurse shqiptaret e kosoves njerezit me injorante te pashkolle anadollak kane mbetur otomane edhe pse kane 120 vjet qe jane cliruar nga turqia. me thoni ju cfare ka bere keto dy vende idiote, (shqiperia ,kosova) per adnanin, qe ky ta ndjeje veten krenar qe eshte shqiptar. ne shqiptaret duhet te jemi krenar per kete sepse ai eshte gjys shqiptar. kurse ai ska pse te jet krenar per shqiptarizmin, sepse origjina e tij i ka sjelle vetem komplikacione. dhe se ka ndihmuar kurre. ashtu sic nuk ka ndihmuar asnje nga ne qe jemi jasht. nese une do te kisha mundesi te zgjidhja kombesine time, te isha anglez, shqiptar apo afrikan, sigurisht qe anglez do ishte zgjidhja e pare. ndersa ne se do zgjidhja te jem shqipo apo afrikan…. hem te kem lekuren e bardhe apo manallin e gjat, cfar dileme.

   1. Pellazgu says:

    Meqë shqiptarizmi, sipas teje nuk i paska dhënë gjë Adnanit dhe se paska ndihmuar kurrë, madje i paska sjellë komplikacione, i bie që edhe ty, që ke këtë këndvështrim, të të ketë sjellë komplikacione. Ty mor pleh që rastësisht quhesh shqiptar, se në fakt qenke plotësisht gomar, vazhdo të provosh manallin e zezakut dhe mos ki fare dilemë për këtë gjë, sepse qenke kuçkë shembullore. Sa gjynah për këtë racë hyjnore, që në gjirin e saj ka edhe individë si ty, që s’janë tjetër veçse NEVOJTORE! Për shqiptarizmin duhet të kontribuosh e t’i japësh atij, jo të presësh që të përfitosh. Që të ketë mundësi të ndihmojë shqiptarizmi duhet të ketë pozitë të fortë në Ballkan e në Evropë, por me buçe si ty mor Fatmir dylberi kjo pozitë duket e largët.

    1. fatmir mehmeti says:

     ju patriotet e vonuar si puna e pellazgut. koha per te rilindur ndergjegjen kombetare ka perfunduar para 200 vjetesh. tani nuk vihet me ne diskutim ekzistenca e kombit shqiptar. prandaj esht e kote qe ti nderroni kombesine njeri tjetrit, per te treguar se kush eshte me patriot. duke me then mua qe une jam serb grek pederast apo shkodran, nuk ndryshoni asgje ne jeten tuaj. une jam krenar per naim frashrin se beri gjene e duhur ne momentin e duhur, jam krenar dhe per shum te tjere shqiptar qe kane bere gjera te medha, dhe ndermjet tyre do jem po aq krenar dhe per adnanin nese arrin te bej dicka. sigurisht qe njerez si puna e pellazgut me shoke te ben qe te urresh te gjith shqiptaret.

     1. TheAtheist says:

      Kete fjaline e fundit, nga menyra si e the tregon qarte cfare personaliteti ke dhe kush je! nga njerez si puna e ketij te ben qe te urresh te gjithe shqiptaret??? e para shqiptareve ti hash mutin. dhe e dyta ti more shqipfoles cfare je? nga ke dal ti? apo sa ke dale jashte dhe je nderzene me kulturen e jashtme dhe te paska pelqyer se do ta kene me te madh KARakterin si komb ato. rrini andej, martohuni me plehrat e tyre qe te merrni letrat dhe mos hajdeni ketu me ate kulturen perendimore qe keni perfituar duke ndare momente kyçe dijemarrjeje me afendikoin ose padronin gjate pushimit gjysem oresh ne maje te skelave ose duke i nderruar panolinat plakave! une gjithe jeten time do mundohem te kontribuoj per Shqiptarizmin, per gjuhen me te embel qe ka njohur bota anembane, do ua mesoj femijeve te mij dhe do i rris me frymen dhe krenarine e te qenit shqiptar…. Me pak fjale sna rruhet fare qe fundrrina si puna jote (turp qe merr guximin dhe flet shqip) do urrejne te gjithe shqiptaret

   2. Tironsi2 says:

    Or Fatmir Mehmeti ti ia paske q. n…. veti.Kesi torollakesh si ti s na nevojiten asnjehere.Ik or jashteqitje pederiste trafikante.Januzaj eshte krenar per prejardhjen e tij kosovare.Ti mund te flasish vetem per surratin tend te drogirantit te pa pune dhe pa identitet,grup i arang…… te Somalise-

 3. Tom says:

  Mesa duket, rasti Januzaj ben fjale per nje talent te madh. Eshte e drejta e Januzaj dhe e askujt tjeter te marre ke nenshtetesi te doje dhe te veshe ke fanelle te doje. Talenti ja favorizon kete.
  Mbi te gjitha kjo eshte nje gje personale dhe nuk ka te beje me patriotizmin.
  Personalisht do te gezohem shume qe ky djale i ri me perspektive te luaje edhe per Angline. Eshte nje shans i madh per karrieren e tij.

  1. Agim says:

   Mos u be me evropian se evropianet o Tom. Nuk te shkon o burr i dheut. ?

 4. Uji i ftohte says:

  KARIera e Januzaj ka deshtuar sepse e ka vrare nenen e vet,pra nuk luan per Shqiperine.Mancester United dita dites po fundoset sepse ne radhet e veta ka nje vrases te nenes se vet.Krimi me i madh ne Bote eshte te vrasish nenen.

  1. Realisti says:

   Uji i ftohte,psikopat dhe person me te meta psiko-fizike.Ato qe thua ti ngjajne vetem ne Lushnje,Vlore,Korce,Tepelene etj.Kosovaret nuk vrasine prinderit,ata respektojne ata dhe bene shtetin qe njihet nga 106 shtete.Kosovaret nuk vrasin me tritol.Lexo mediat dhe do bindesh.Januzaj,mburret me prinderit e tij,ai u ka blere shtepi dhe u ka siguru jeten e tyre dhe familjes se tij.Yllin e futbollit kosovare,po e kerkojne edhe klubet me renome europiane dhe boterore.Januzaj,Majlinda Kelmendi,Shaqiri,Xhaka,Behrami,Valmir Berisha,kampionet e boksit krasniqet etj.jane krenaria jone.Ata sot po lobojne per Kosoven ne arenen sportive boterore.Or injorant,dil nga uji i ftohet sepse do behesh si kanibalet e Rusise putiniste.

 5. Al says:

  Ca thoni mer se late nam!! Lejeni mer robin e botes ti beje zgjedhjet vete. Sa kollaj ia beni llogarite miletit kur s’keni ca te beni vete…Se iu rrujt shume Shtetit Shqiptar apo atij kosovar per ate a shume te tjere si ai qe ky ti ktheje favorin…Ca i ka arrit i ka me mund e djerse se te del gjak nga koqet jo djerse qe te arrish te pranohesh e te luash per MU. Shume nga ne perfshire mua jetojme jashte trojeve e larg familjeve tona e te gjithe i dime arsyet pse…Kshu qe mos u beni me katolike se papa…I uroj suksese ketij e shume te tjereve si ky qe nuk paten kurre mbeshtetje nga shteti e vendi ku linden e u rriten (mgjthe ky paska lind ne Belgjike) Nuk shkohet ne kishe a xhami ti tregosh botes sa besimtar je…Do merzitesha sikur ky e gjithe shqiptaret qe jetojne jashte te mohonin qe nuk jane te tille por persa i perket zgjedhjeve personale…Punet e veta!!

 6. besnik der ne vdekje says:

  Adnan sa do I talentuar te jesh kurr nuk do jesh lider ne nje familje tjeter sic po flitet angli belgjik por ne familjen e madhe dhe te origjines asaj shqiptare njerzit e medhenj kur vijn ne nje mosh dhe ikun nga kjo bot e kerkojn me ngulm qe te prehen ne vendin e origjines krejt e fresket cfar rrespekti ju ba vace zeles ne jemi kalimtar ne ket bot njerzit e thjesht lindin dhe vdesin ndersa yjet lindin dhe kurr nuk vdesin se kujtohen ne breza ate qe lan pas ti nuk e kupton kete gje se je I ri dhe ne kulmin e ekzaltimit vec kur te plakesh do e kuptosh cfar gabimi ke ba po te perfaqsosh 1 komb tjeter ose cfar mrekudhiet ke ber qe ke perfaqsu kombin tend dhe sa ball hapur kur te intervistohesh dhe te flasesh per vendin e origjines te uroj suksese o adolishenti I talentuar adnan januzaj

 7. kosovari says:

  Adnani e mira te mires do ishe te luante per Kosoven por pasi qe Kosova nuk ka te drejt te luaj ne kulaifikme me mire te luan per Beligjiken kampionatin botror e kurK kosova te pranohet me te drejta me marr pjese edhe ne kualifikme me ardh me lu per Kosoven se per SHqiperin nuk ja vlen me lu se nuk eshte se pari fshf serioze ajo vete nuk don me u kualifiku per ndonje kampionat se i shet ndeshjet

  1. Pellazgu says:

   Ku punon ti mor zotni “kosovari”, në UDB?

 8. “Guri rëndë në vend të vetë”.Adnani karieren le ta zhvillojë ku të dojë, po kombëtarja është diçka tjetër. Askush nuk e thërret Adnanin të luajë për “Tiranën” a “Prishtinën”,por për ngjyrat kombëtare.Të huajtë “të donë” për aqë sa i iu nevojitësh e pastaj…”limon i shtrydhur”…

  1. CANADA says:

   O gjysh

   Nga te shkruajturat vertet duhet te jesh gjysh. Pa me thuaj ke quan ti gur te rende:
   Enverin
   Ramizin
   Salen
   Fatosin
   Ramen
   Shiko Shqiperine te mbytur nga korupsioni, shiko njerezit qe po u kthehen triskave per te ngrene. E gjitha kjo nga keta gure te rende.
   Gjysho nje pyetje: A e di ceshte forca e gravitacionit. Nese po po te them se ne Shqiperi kjo force ka shekuj qe nuk vepron dhe si rrjedhoje nuk ka gure te rende;
   Shendet gjysho

   1. Pellazgu says:

    Po të thithësh aromën e haleve kanadeze të turbullohet mendja dhe flet budallallëqe. Shqipëria është Shqipëri dhe nuk mund të ndotet as nga ata që përmend në komentin tënd e as nga ty!
    Shëndet halepastrues!

    1. CANADA says:

     Do te te therisja PELL AZ GU. Nuk besoj se e meriton kete emer te vjeter dhe te nderuar. Ka hale dhe hale zoti PELL dhe ato hale qe nuk kane uje te rrjedhshem besoj se e di se si kundermojne. Besoj se ti jeton diku nga Kamza sepse ata jane akoma me eren e haleve te Sales dhe atyre qe une permenda qe fatkeqesisht e kthyen SHQIPERINE NE HALE te teren. Jam dakort me ty qe shqiperia eshte shqiperi por fatkeqesisht historia e ketij 100 vjecari tregon se ku ka perfunduar. Mund te bej nje pyetje or PELL: Perse ne 20 vjetet e fundit emigruan me teper se nje milione? ndofta sepse aroma e haleve kendej eshte me pak shqetesuese sepse ka uje 24 ore.
     Me thuaj perse ka rreth 10-20 mije aplikime per emigracion ne Kanada, sepse ne Kanada askush nuk te thote jevgjit, sepse ketu askush nuk te vret, sepse ketu ti hapin dyert pa paguar rojen ne hurje, sepse ketu doktoret nuk te lene te vdesesh deri sa ti paguash, sepse ketu nuk mbajne ere halet si atje. Si duket ti je mesuar me eren e haleve atje dhe nuk ke provuar kete ketu. Asnje nuk i ka kenduar kurbetit, te gjithe e kane qare por kur i joti kerkon te te poshteroj, te le pa buke, te vret per 20 mije euro tregon se ka filluar te qelbet dhe kur qelbet nuk ka filter qe e pastron eren
     Respekt
     Gurit te rende PELL AZ GU

   2. besnik der ne vdekje says:

    I rrespektuari Canada mos na merr shembull hajnat mashtrusat dhe vrasit politikan politika asht kurv dhe nuk ke pa asnje vend te botes qe politikanet e ngrejn lart emrin e nje vendi por herojt e penes kultures sportit ata jan qe ngrejn lart emrin e 1 kombi prandaj I lutem cdo komentusi ti bej ftes adnanit pra januzajt qe te perfaqsoj shqiptaret dhe jo ndonje komb tjeter ne jemi komb I vogel dhe I kemi me pikatore talentet prandaj ata pak qe jan detyra e secilit esht qe ti afroj ata e jo ti ofendojm duke I quajtur tradhtar gjithkush ka te drejt te thot mendimin e vet por te mos harrojm se 1 fjal e mir esht shum me e mir se 1 fjal e keqe adnan ne te duam prandaj te presim sido qe te shkoj Aventura jote ti perseri do te jesh shqiptar

  2. Pellazgu says:

   Shyqyr që fole o gjysh, se boll kalamaj pederastë, që ia kanë shitë shpirtin dreqit, po komentojnë këtu duke shpalosur të gjithë budallallëkun e racës njerëzore.

 9. Skrapari says:

  Adnan duhet te luash per shqiperin mer shembull nga lorik cana eshte legjendar shqiptare

 10. demokrat says:

  Mjaft u moret me kete teveleq pa piken e edukates, nje krijese qe perfaqeson ne menyren me te perkryer nje simbioze pa nacionalitet te definuar. Ky nuk eshte i biri i ate atit.

 11. Skrapari says:

  Pse flisni budalliqet nuk mund ta afroi me te shara po duhet te meaoim si ti afroim talentat shqiptar

 12. ''evgjitngrenesi'' says:

  he mor kozmopolita deshtake,po tani qe ua 10-u anglezi cfare do te thoni?
  januzaj ka kombesi shqiptare dhe i takon te luaje me shqiperine si perfaqsuese e kombit. kosova nuk ka kombetare sepse eshte nje krahine shqiptare,te cilen ata qe ata qe nuk i duan te miren shqiptareve,perpiqen ta trajtojne si komb me vete. pra nje shqiptar atdhetar nuk mund te pranoje luaje me ekipin e krahines,por me ate te kombit.

 13. bashkimijon says:

  Cdo te ndodhte me Skenderbeun nese do te vazhdonte te luftonte per turqine. Me siguri qe do ti shuheshte emri ashtu si mijera jeniqerve ballkanas qe pushtuan gjysmen e azise, afrikes dhe europes dhe u zhduken si te mos kishin ekzistuar kurre. Si shqiptar nga kosova konkludoj se Adnani duhet te loze per Shqiperine. Federata e kosoves me se paku edhe 10 vite nuk pranohet plotesisht ne FIFA. Nje thirrje per bashkatdhetaret nga shqiperia. Ju lutem tregoni pak tolerance ne komente karshi nesh, tregohuni se jeni me te pjekur se ne, vellai i madh e qorton ndryshe vellain e vogel. E pranoj se ne mesin tone ka plot derra qe i fryjne perqarjes. Disa jane viktima te makinerise “peqa e sundo” te serbit nga vicidoli dhe udbasheve nga prishtina, disa sakat nga hoxhallaret mesjetare etj. Por dalngadal po vjen behari.

  1. CANADA says:

   Cdo te ndodhte. Po ta them une. Do ishte ne krye te historise turke ashtu si vellezerit Frasheri, ndofta do ishte bere Sulltan dhe do njihej ne tere boten. Vellezerit Frasheri nuk u thote njeri tradhetare megjithese nuk e pane kurre shqiperine dhe punuan per stambollin

   1. bashkimijon says:

    Akoma nuk kam degjuar turk qe ti njohe e respektoje vellezerit Frasheri sikurse i njohin e i respektojnebshqipetaret. klm

   2. theatheist says:

    Ore vdiske per te qenit icik i jashtem! rri atje nga je dhe lepiji prapanicen te huajve vella dhe mos hajde ketu neper forumet shqiptare dhe po na tregon dhe historine e Skenderbeut! Jemi si jemi ne, te pakten do mundohemi qe dhe femijeve tane ti mesojme shqipen, dhe ti tregojme qe ky vend gjithmone ka pasur dhe do te kete shqiptar po dhe ca tipa kshu KARNADEZ si puna juaj qe vdisni per te lepire icik prapanice te huaj

 14. babuc says:

  Ky do perfundoj ne Belgjik …….babajit ktij sja ndjen fare per Shqiperin , kurse ne kemi kaq koh qe i lutemi …..
  Dikur te luaje per nder e per flamur duhet ti luteshe e ta bindje perfaqsusen kurse sot po ndodh e kundra perfaqsuset i luten lojtarve !!!

  fuck that

 15. beni says:

  o drini qa the ti per kristianet shqiptar kaukaz ik mor turk kosovet, qifsha rracen po mbeturina otomanesh jeni ju , qe martoheni me kushrina,

 16. Anonim says:

  Mos diskutoni kot, dhe mos paragjykoni. Adnani dhe familja e tij kan tash tre muaj qe e kane vendos. Tan Shqipataret ta dine, Adnan Januzaj eshte i Shqipnise. Vetem qe Duka dhe te tjeret qe kane dhene garanci, te mbajn fjalen dhe premtimet.

 17. Murlani says:

  Luaj per shqiperine sa te bejme stadiumet ,

 18. sokol says:

  ketij januzajt qurravec sduhet ti lutet njeri.ky ska 2 paund ne xhep ti japi kurvave se ja merr te gjitha baba qe e rref akoma me shpulla ca pret.Fuck him!Kemi dhe ne bastardet tane si pirro dhima me shoke qe I hoqen breket e nderruan emra fe e atdhe.Fuck them!

 19. Anonim says:

  “TE TJERET”, e dine se cfare duhet te bajne. Edhe sashte problem stadiumesh. Adnani luan atje ku luajne edhe shoket e tij. Adnani nuk mujd me u ba reklam e “DIKUJT”, se asht i te gjthnve. Asht shqiptar dhe mbetet shqiptar.

 20. gjovalini says:

  ADNANI ESHTE DUKE U PJEKUR PER DITE DHE DUHET TA KUPTOJ AI VETE TALENTIN QE TA KA DHENE ZOTI ,,MOS TE SHKOJ KOTE PSE MUND TE LUASH PER SHQIPERIN A PER KOSOVEN NUK KA RENDESI,,,,,, NEQOFTESE DO LUAJ ME NDONJE KOMETARE TJETER DO TE ISHTE VEPRIM ME SKANDALOZE TE TIJ ,,KUR VETE ANGLEZET THOJNE QE ESHTE SHQIPTARE QE NUK DUHET TE LUAJ PER KOMBETAREN ANGLEZE,,,,,,,,,,,,,

 21. Me pezihen zorret kur lexoj eren e keqe qe nxirrni nga goja per njeri tjetrin,shprehja me popullore per ju mendje ndritur eshte, ‘jeni i njejti mut,paketimin jua kan ndryshuar tani se fundmi’ . Adnani duhet te luaj per kombetaren e Shqiptareve dhe pazaret e Abedinit ti lere menjane sepse sic po don nje komb i tere te perfitoj ne kurriz te tij ashtu edhe i ati tenton te pefitoj nga i biri!Shprehje shume e bukur kjo e Jim Grivs-it, ‘Sportistet dhe grate duhet te perfaqesojne kombin e tyre’ ,kush e kupton e ka te qarte!

 22. Uji i ftohte says:

  Shpesh lexoj se Shqiperia nuk paska bere asgje per shqiptaret qe luajne futboll neper Europe apo neper Bote,dhe jo vetem futbooll,por edhe sporte te tjera.Shqiperia mjafton qe na ka dhene emrin shqipetar,valle a ka dicka me te madhe se kjo?

 23. TIFOZI says:

  NUK E KUPTOJ SA HERE QE FLITET PER JANUZAJN KALOHET KE FEJA DHE KJO BEHET ME TENDENCE.

  KETU PO FLITET PER FUTBOLL PER SPORT, JU JO VETEM QE NUK FLISNI PER SPORT POR DHE OFENDONI NJERI TJETRIN, KUSH E KUSH TE DUKET SUPERIOR E ME I ZGJUAR.

  PER JANUZAJN MENDOJ SE AI ESHTE NJE TALENT, DHE SI I TILLE DUHET RESPEKTUAR, POR SI NJERI MENDOJ SE VLEN SHUME PAK PERDERISA I MUNGOJNE ELEMENTET BAZE TE EDUKATES NE KOMUNIKIM.

  NJE SPORTIST I MADH NUK MUND TE JETE KURRE KUR NUK ESHTE NJE NJERI I MADH….

  STOP EKSTREMIZMIT, DUHET SHUME DASHURI E PAQE NE KETE KOHE…

  1. shqiptar me zemer says:

   ku e pe ti qe januzaj nk ka elementet baze ne komnikim??? me edukaten e atij nk meresh dot ti vella i dashur merru me futboll me mir sesa per edukat ai ua dhjet te gjitheve

 24. kosovari says:

  o pellazgu qa eshte udb qka din ti more per futboll po kurr ne jete nuk kisha lujt per shqiperin nese do isha ne vend te adnanit a per kosoven nese do ishte nevoja edhe ne kemb do nissha prej anglis jo qe kam diqka kunder shqiperis po nuk jan si fsh seioze jan vetem hajna

 25. kosovari says:

  hiq kurr per Shqiperin vetem per KOSOVEN duhet te luaj ADNAN JANUZAJ

  1. Agim says:

   Po ti ca bene ne portal te Shqiperise mor shok?? Mos fut hundet te punet e Shqiperise. Je Kosovar jo shqiptar.

 26. Gallata says:

  Bravo, @Pellazg…!E dëgjuam dhe këtë, që shqiptarët qënkan “racë hyjnore”…

 27. Uji i ftohte says:

  Fjala,,KOSOVO,,ka prejardhje sllave,askund ne fjalorin e shqipes nuk mund te hasish nje fjale te tille pos fjalorit rus.Kombi kosovar nuk ekziston sepse nuk ka gjuhe kosovare,njelloj siq nuk ekziston kombi boshnjak sepse nuk ka gjuhe boshnjake,pra behet fjale per ,,sallate ruse,,…Teritori i kosoves realisht quhet Dardania,pra siq eshte Malakastra,Shkodra,Cameria etj.,,Kosovaret,,jane komuniteti qe me se shumti kane konsumuar misrin i cili permban shume vitamine PP,kjo vitamine ndikon negativisht ne zhvillimin normal te trurit.E gjithe kjo vazhdimisht duhet t,ju shpjegohet kosovareve sepse realisht kane nevoje,fundja jemi bashkombas dhe e kemi per obligim moral.

 28. gjini says:

  e vvertet kosove eshte fjale sllave kosova duhet te thirret dardani,,,,,,,,,,,,,,,,me vone serbet perseri do nxerrin llafe qe skan mbarim

 29. Genco says:

  E verte. C’do here qe permendet emri i Adnan Januzaj futen ne debate eksteremistet “fetar” (Janullatos,Anadollan,Papali,etj). Perdoren menyra ekstreme nga njerez qe fshihen mbrapa aninimitetit te komputerit duke manufestuar pasigurite e tyre peronale, dmth njerez te deshtuar ne shoqeri; ate qe fajin per falementimin e tyre fajojne tjeret, ata qe “tradhetojne”, ata qe nuk jane te njejte si vetvetja, ata qe mendojne ndryshe e mos i permend ata qe flasin ndyshe.
  Si mund ti thuash Naim Frasherit anadolan, Luigj Guarkuqit papa-l, e Fan Steljan Nolit janullatos…
  Per nji moment do te bije posht nu nivelin e ketyre baglave…zhdukuni e fshihuni se jeni turpi mbi turp. Por mal pa derra s’ka…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje