FOTOT/ Babai shqiptar në Australi vret të bijën dhe dhëndrin natën e ndërrimit të viteve, dhe më pas qëllon veten

2 Janar 2020, 10:26Kronika TEMA
FOTOT/ Babai shqiptar në Australi vret të bijën dhe dhëndrin

Australia është shokuar nga një ngjarje e rëndë, e ndodhur në Melbourne.

Një 55-vjeçar me origjinë shqiptare ka vrarë të bijën dhe dhëndrin, dhe më pas ka qëlluar edhe veten.

Autori i sulmit është identifikuar si Osman Shaptafaj.

Veton Musai, 29 vjeç, humbi betejën me jetën të mërkurën, një ditë pasi gruaja e tij Lindita Musai, 25 vjeç, vdiq në vendin e ngjarjes.

Çifti, raportojnë mediat dyshohet se janë sulmuar në shtëpinë e tyre në Yarraville, Melbourne perëndimor rreth orës 10.30 të së martës, vetëm pak orë para se të ndërroheshin vitet.

Babai i Lindita Musai, 55-vjeçari Osman Shaptafaj, është akoma në gjendje kritike në spital me plagë arme pasi qëlloi veten pas krimit.

Sipas mediave australiane, Osman Shaptafaj, shkoi në shtëpinë e çiftit, që sapo kishte festuar përvjetorin e parë të martesës dhe qëlloi për vdekje të bijën 25-vjeçare, e cila humbi jetën në vendngjarje.

Policia vendase tha se pistë paraprake për ngjarjen është një mosmarrëveshje familjare.

Daily Mail Australia raporton se ka zbuluar se Lindita Musai kishte frikë nga babai i saj Osman Shaptafaj, 55 vjeç, i cili akuzohet se e vrau atë dhe burrin Veton Musai e me pas tentoi te vetevritej.

Një anëtar i familjes, i cili ka dashur të mbetet anonim, tha që e reja kishte duruar një rritje ‘të vështirë’ ne familjen e saj.

“Unë thjesht do të them se nuk kishte të bënte me formimin e tij ose me besimin e tij, pasi ai nuk ka besim”.

Ai pretendoi se vajza e autorit të dyshuar ishte larguar me guxim për të filluar një jetë të re larg sherreve ne familjen e saj, por i ati e ka përndjekur dhe i ka marrë jetën dy ditë më parë.

Mediat vendase shkruajnë se Lindita punonte në agjencinë e pronave të patundshme Colliers International, ndërsa Vetoni punonte në National Australia Bank.

Motivet e kësaj ngjarjeje tragjike momentalisht mbeten mister

(TemA)

27 komente në “FOTOT/ Babai shqiptar në Australi vret të bijën dhe dhëndrin natën e ndërrimit të viteve, dhe më pas qëllon veten”

 1. asgje se justifikon krimin
  akoma me shume e familje
  dy te rinj qe sapo kan filluar jeten
  dikush ja pret ne mes duke i ndar nga jeta padrejtesishte .

  Zote ndihmoj shqiptaret ))))))

  1. Cudia says:

   Lereni te vdese pleren!!! Jeten e tjetrit e quan prone te tijen.

   1. Hoxh Armandi says:

    Lajme normale per ata qe kane background turkoshqiptar.

 2. ''..........nese gervish sado pak nje muslimon shqipfoles,do te zbulosh arabin qe ai fsheh mes vedi''[thene kjo nga nje myslimon analist] says:

  ah Asmon Asmon cna bere gjemen…………….pune korrakesh gaxore!

 3. Bijte e shqipes says:

  Fajin e ka Ismail Kadare !

 4. Berti says:

  Kaq budallenj paskan qene mor…kafshe te papara…

 5. mamadu malcor says:

  Gjynah çifti ri ,u shuan ne lule te rinise !!!!!!!! Nuk e di por me sa lexova me siper , mu krijua bindeshem pershtypja qe Osmeni e ka vrare nga xhelozia (vrasje pasioni) …….. ose me shkoqur (duke marre per reference fjalet e te afermit ,me siper) Osmeni e ka rritur vajzen per vete (inçes) kjo duke u mbeshtetur dhe ne shume fakte te tjera qe di per zonat e larta veriore e verilindore.

  1. Thor says:

   Po per mamin tend o idiot, cfare di, apo pune e madhe ajo, te beje cte doje, ti merru me punet e botes.
   A mendjefyell, a u shofte rraca juaj. Nese ste pelqen komenti, me thuaj, e ti sqaroj live. Tung

   1. mamadu malcori says:

    Po mire or palle na i sqaro ti se perse i vrau vajzen dhe dhenderrin , nqs je kundra supozimit qe ngrita une !!!!!! Na thuaj arsyen e forte qe e ben prindin te vrase vajzen e tij ??!!!! Anetari i familjes thote ,citoj : “ajo pati guximin te largohej nga i jati dhe te fillonte nje jete te re larg sherreve ne familjen e saj” kur dihet qe femra kur martohet largohet tek burri …… atehere perse duhej guxim qe te largohej nga i ati kjo vajze ????? Te thuash qe sherri ishte per dhenderrin qe nuk ja donte i ati ……prap nuk qendron se ata (vajza dhe djali) kishin pese vjet qe ishin njohur, dmth ishin lidhur dhe ky i jati nuk kishte pse ta vriste mbas kaqe kohe qe kishte kaluar dhe aq me teper pas nja viti martese dhe nje dasme te madhe e te vecante ,sipas shkrimit te artikulli !!!!!!!!! Per leke……. prap nuk ma ha palla se vret prindi evlatin e vete per dava lekesh !!!!!!!! Nga menyra se si ka ndodhur vrasja (qe duket e paramenduar me perpara dhe ne fund pasi i vrau te dy …. tentativa per vetevrasje nuk me tenton te mendoj tjeter motiv te kesaj ngjarjeje monstruoze perveç se asaj qe kam thene me siper ……. vrasje pasionante tipike per mentaliteti taleban … po se pata une nuk do ta kete asnje tjeter .

    1. XBoom says:

     Fletë nga përvoja ti, e ki ç! mamin tend ti rracë e dhjerë pedofile e Janullës ?.
     Ti e di mirë se rraca jote e dhjerë qe beni orgji neper manstire , me prindë e me fmi, nuk vrisni se kjo punë ju duket normal.

    2. Thor says:

     Ec ore, kokqyp. Ske nevoje me e lidh me asnje krahine. Monstrat nuk as fe as atdhe.
     Thuaj mendimin tend, e ske nevoje me bo gerr verr, sikur di cdo gje

 6. Detari says:

  Pune islamikesh

  1. Titi says:

   Po ti kish edukuar Janulla do i perdhunonte per se vogli dhe te rritur do kishin karakter bindes dhe te bute! Idiot ekstremist fetar kelysh i Janulles ¢menduria nuk ka fe.

 7. !!! says:

  Yje te dy dhe ne pune te tyre. Deri sa problemi arriti deri ketu, kjo tregon se vajza paska duruar shume me kete baba dhe nuk e ka denoncuar ne polici. Eshte mentaliteti i nje shoqerie te pazhvilluar si kjo shqiptarja, qe cfaredo ndodh ne familje ta mbaje perbrenda me arsyetimin se jemi shqiptare dhe mosmarreveshjet nuk duhet ti dine te tjeret. Ky para se ti vriste, pa dyshim qe i ka kercenuar. Ky kriminel duhej te ishte ne burg, perpara se te ndodhte kjo ngjarje e shemtuar.

 8. LORA says:

  Padrejtesi e natyres eshte qe u jep femije njerzve qe nuk e meritojne te jene prinder,,,,
  dhe akoma me shume padrehtesi qe disa njerezve te denje per kete mision ,ua privon prinderimin.
  Dhimbje e thelle per dy te rinjte.

 9. LEXUESI says:

  Baba monster,po nena pse nuk e paralajmeroi dhe te parandalonte kete masaker.Apo edhe ajo bashkefajtore,ne se eshte!!

 10. Alban Dega says:

  NJE BABA KANIBAL ME PAK !

  Te tille shqiptare kanibale lindshin hic e vdekshin te gjithe!
  Ka shpetuar edhe e shoqja dhe femijet e tjere nga ai perbindesh.
  Shqiperia, Kosova, Malesia … diaspora, shqiptaret si komb jane me te mire!

 11. TURI EMIGR says:

  u shuan dy lule.Shikon fotografite te ketij cifti te ri te prere ne vitin e pare te marteses dhe te vjen te ulerasesh, si ka mundesiqe shkenca nuk ka aritur ta ktheje mbrapsh vdekjen.cfare race jemi , kaq te paket ne numur .por te zotet per tu bere lajm ne gjithe boten

 12. Na myten says:

  Largohen nga katundi por nuk largohet katundi nga ata. Eshte ndjenjë shumë e fortë mesa duket.

 13. Tajari says:

  Shqipet nuk transformohen kudo e sa te duan te jetojne,koketrashe ngelen.

 14. Kacaferi says:

  Komentuesit ketu jan pedofila Te semure dhe analfabet qe as me shkrua nuk dine

  1. Harvard says:

   Mjat na catofe b ithen plot me gabime ortografike e shenja pikesimi, o sunitus arnautus shqypfoles….

 15. Evgjit grek says:

  Si spo del njeri qe ti fusi nje koqe plumbi janulle bithkirit

 16. Luani says:

  Ky do kete qene perdorues droge dhe vajza eshte munduar te largohet nga ai dhe pasojat qe sjell perdorimi i droges. Tashme eshte fakt qe shume shqiptare jashte nuk i rezistojne perdorimit te drogave.

 17. Elton says:

  Osmani, Osmanli mbetet!!!

 18. Ana says:

  Gjysma e shqipfolesve si puna e ketij Osmonit jane. Mjer femijet dhe grate me keta perbindsha.

 19. Iliria e bashkuar says:

  Ky eshte deshtimi I sistemit politik e shoqeror shqiptar. Munges lirie, edukimi. Komandimi nga « lart » nuk zhvillon dialogue dhe respekt. Per me keq, edhe jashte shtetit disa nuk dine te jetojne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje