Te fundit

22:41

22:25

22:10

22:00

21:50

21:40

21:30

21:20

2020-08-13 11:02:34Dossier TEMA

2 komente në “Hasan Prishtina, prapaskenat e një vrasjeje politike”

 1. emigranti says:

  Nje gje dihet e sigurte qe Hasan Prishtina ishte ideatori dhe pjesemarres direkt ne atentatin ndaj Zogut ne Vjene dhe atentate te tjera kunder tij ( gjithsej 28 ), dhe spekullim nga artikullshkruesi se Zogu fshihej pas vrasjes se Hasan Prishtines, kur vete vrasesi deponon pse e vrau.
  Hasan Prishtina dhe Zogu nuk kishin kontradikta sepse Zogu nuk donte bashkimin e trojeve shqiptare ( mashtrim alla-komunist pasi dihet qe ne ato vite ne parlament zgjidheshin deputete ja vetem nga Shqiperia por nga te gjitha viset shqiptare dhe me vone Zogu do shpallej si mbret i gjithe shqiptareve ), por sepse ai dhe krejt opozita shqiptare qe ne shumice perkrahte idete bolshevike duke mos pasur mbeshtetje ne popull kerkonte pushtetin me dhune, qe nga organizimi i atentateve te faktuara e deri tek grushti i shtetit te 1924 qe historianet komuniste e cilesojne si revolucion demokratiko-borgjez.
  Hasan Prishtina ishte patriot, e donte Shqiperine, por rruga e tij ishte e gabuar.
  Mire se ishin te detyruar nga diktatura per 45 vjet te thonin keto brockulla, por si ka mundesi qe jo vetem nuk kerkojne falje per shtremberimet e historise por vazhddojne edhe sot pas 30 vjetesh te na thone te njejtat brockulla.

 2. Shkullaku Uturaku says:

  Zogi num desh me e vra desh thjesht me e frgu Hasonin. Por gabimisht pisqolla qe e mbushme. Ehhh or Zog cna bone….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje

09:33 Dossier

08:58 Dossier

16:33 Dossier

14:39 Dossier

09:35 Dossier

19:30 Dossier

16:48 Dossier

21:00 Dossier

13:32 Dossier

12:21 Dossier

Më të lexuarat

16:53 Kronika 11 komente

13:13 Kronika 3 komente

09:00 Kronika 13 komente

09:50 Politika 38 komente

09:29 Politika 24 komente

10:45 Blog 13 komente

Blog Tema

16:51 Blog 15 komente

12:56 Blog 47 komente

10:45 Blog 13 komente