Grida Duma, Tomorr Alizoti dhe Belind Këlliçi, tre më të votuarit e PD-së në Tiranë (si një shuplakë për Bashën)

12 Tetor 2020, 12:06Politika TEMA

Mbyllja e procesit të votimit të kandidatëve për deputetë nga anëtarësia e PD-së, edhe pse ishte një farsë, ka sjellë disa të dhëna interesante.

Ajo që bien ë sy, është fakti se njerëzit më të votuar, kanë qenë ata njerëz që nuk janë promovuar nga Lulzim Basha, por që e kanë fituar simpatinë e votuesve vetë.

Një prej tye është Tomorr Alizoti, një politikan i ri, që vjen nga një familje e persekutuar dhe që në daljet e pakta publike, ka ngjallur reagim pozitiv për shkak të seriozitetit të tij.

Ai madje ka qenë edhe kundër Lulzim Bashës, teksa dha edhe dorëheqjen si sekretar i një departamenti në PD për të persekutuarit, për shkak të pakënaqësive me drejtimin e PD-së nga Basha.

Për këtë arsye, u mënjanua për shumë kohë nga PD, nga ana e Lulzim Bashës, pavarësisht se efekti i tij në PD, ishte shumë pozitiv.

Si Alizoti, e njëjta gjë mund të thuhet edhe për kreun e FRPD, Belind Këlliçi, që gjithashtu ka qenë një ndër më të votuarit në Tiranë.

Në zgjedhjet e fundit, Lulzim Basha e la atë jashtë listës së kandidatëve për deputetë, dhe futi Ervin Salianjin, edhe pse Këlliçi e kishte mundur këtë të fundit në garën për kreun e FRPD-së dhe ishte dukshëm më i votuar dhe i pëlqyer nga anëtarësia e PD-së.

Duke qenë aktiv në veprimtarinë e tij të përditshme, Këlliçi duket se ka fituar një mbështetje të madhe në bazën e PD-së.

Ndërkohë, për Grida Dumën, e cila ka rezultuar gjithashtu si një ndër më të pëlqyerat në Tiranë, diskutimi mund të bëhet pak më ndryshe.

Kjo e fundit ka qenë e para që hapi debatin për lista të hapura në PD dhe për këtë arsye, për një periudhë u “dogj” nga Lulzim Basha, që nuk e promovonte më dhe nuk e nxirrte nëpër deklarata dhe aktivitete.

Por gjërat ndryshuan dhe Duma u bë sërish një “njeri i Bashës”.

Edhe pse ajo ka qenë kandidate për Bashkinë e Durrësit, daljet e shpeshta në medie, artikulimi dhe natyrisht, paraqitja fizike, kanë ndikuar në rritjen e pëlqyeshmërisë.

Natyrisht, historia e saj me Ervin Salianjin dhe divorci nga i shoqi mendohej se do të ndikonte negativisht tek karriera e saj, por për momentin nuk rezulton kështu.

Edhe pse portali pran PD-së, CNA.al, pretendon se votat për Grida Dumën janë panipuluar.

Në degën numër 7 më shumë vota kontestuese ka marrë Taulanta Jupi dhe në degën numër 9 ish-Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani.

Por në të vërtetë këtu lidhet një skenar i demokrates Grida Duma, e cila në të vërtetë ka dalë e dyta me vota kontestuese, por ka manipuluar votat duke nxjerrë Ristanin më të kontestuar se ajo.

CNA.al ka raportuar edhe më parë se Grida Duma telefonoi trupën e anëtarësisë, drejtuesit e degës dhe i kërkoi që të votojnë kundër Arben Ristanit.

Mesa duket ky është një orientim i dhënë edhe nga Lulzim Basha i cili nuk e ka me sy të mirë Ristanin të cilin e përdori për disa vite e tashmë e konsideron një vegël të pavlerë politike dhe përballë i ka vënë Grida Dumën e cila i është vërsulur për të kërkuar votë masive kundër Ristanit për ta skualifikuar”, shkruan ky portal.

Ndërkohë, është interesant fakti se të gjithë politikanët e promovuar nga Lulzim Bashës, kanë rezultuar më pak të votuarit, duke filluar nga Jorida Tabaku, e cila u përfol edhe për kandidate për Bashkinë e Tiranës, deri tek Orjola Pampuri, Enno Bozdo etj.

(TemA)

13 komente në “Grida Duma, Tomorr Alizoti dhe Belind Këlliçi, tre më të votuarit e PD-së në Tiranë (si një shuplakë për Bashën)”

 1. na mbyten injorantet turcelinj says:

  Ja pra ,cfare populli legen.
  Votohet jevgu nga afganistani kellic,grida erotikja edhe turkoshaku alizoti,zoti ali.

  1. Berati says:

   O kokrra e debilit. Qytetaret zgjedhin ate qe duan ata jo ate qe te pelqen ty.
   Tani Meroja thote “farsa” dhe mandej “shuplaka”. Epo o njera o tjetra. Po qe farse do te thote qe drejtohet nga kryetari ,po qe shuplake do te thote qe seshte farse. Zgjidh e merr Mero djali. Dhe me tej. Shume po i qani hallin PD-se ju qe per Skenderbeun e Elises qe i mbledh si dele ne asamble u perrallis nhe dy ore dhe u thote , ik pirdhuni tani se te drejte fjale nuk keni. Ca asamleje eshte kjo? Kumanari qe zgjedhje ne PS sben qe nga koha e Nanos, mund ti mblidhte ne facebook dhe qe nga Surreli tu mbante fjalim.
   Sigurisht qe zgjedhjet brenda PD nuk jane perfekte(çfare eshte perfekte ne Shqiperi) por gjithsesi jane nje hap perpara ne vendimarrjen e qytetareve. Vendimarrje jo testim si e quan Meroja. Pasi votat e anetarsise konfirmuan ose perjashtuan individe. Mbase juve ju duket me demokratik facebok u i Edit apo “Shqiperia qe duam” por ky eshte halli juaj.

  2. Supreme Fyrher says:

   Turqia eshte fuqi ushtarake dhe ekonomike dhe vend me moral dhe nder.

   Meqenese e ke si fyerje ne emrin tene o gabel.

   Sa.per Alizotin, vjen nga familjet e medha bejlere dhe s pamje duket anglez apo gjerman, me i bardh se 90% e neogrekeve.

   Sa per jevgun Kellici, a nuk thoni ju bythqirat qe duhet me i ngjajt Europes perendimore??

   Ja pra , jevgu po votohet.

 2. Aleanca per mbrojtjen e tallashit says:

  Ne mos gabohem PD-ja (Pa Dinjitet) artikuloi e para nismen
  per nje parlament te dekriminalizuar,tani na del me njeret qe kane
  probleme me drejtesine.
  Grida Duma,pervec videos me ze dhe figure ne raszin Salih-hani
  ku kalonte kohen me histori erotike,
  ka pasur edhe nje gjyq per shitjen e nje apartamenti dy here.
  Zhelali i Zi gjithashtu eshte denuar me vendim gjykate,
  per pelivanlleqet e tije.
  Me kujton ate kengen popullore:
  Te tjera ben ,o moj,
  te tjera thua.
  Per-para Debila (PD)

 3. Viktor says:

  Pse mendoni qe ka qytetar tirane qe te votoj nje kurve si GD apo grigja suma qe esht flliqur nga mesazhet e turpit me salianjin,apo vrasja e bankietit,apo apo apo esht cop kurve rrugesh

  1. Alex says:

   O Tore ju nuk do u dilka anje deputete se i keni te gjitha k….!

 4. GD says:

  Kush e voton kte copen e kurves Suma Duma me ftyr transi dhe kom sallom mortadel i shtremt,ska krevat kurve qe ta pelqej kte shtremse breshk.

 5. Jorgo says:

  PD eshte shume larg per te qene parti konkuruese se eshte provuar me pare.

 6. Do says:

  Kte te tre jane talebano-arnavuto-pedeistat qe do bejne ligjet

 7. Presheva says:

  ??? kto që votohen për deputet, nuk kan lënë stuio televizive duke bërë anal-istin??‍♂️.
  Hajde degjenerim hajde, këlliçi,breçani e alizoti më të votuarit????.
  Kjo po që është vetëshkatrrim.

 8. Durrsaku says:

  Yll te tre jane! Koken plot! Krahasoji me Arben Ndoken psh! Po ju nuk keni lene gje pa thene per Griden o milet! Me vjen keq po ju dolu huq ju e jo Bashes!

 9. Minushja says:

  Jevgu kellic ka manipulu votat

 10. Shqiptari says:

  Alizoti esht pasardhes antishqiptaresh nuk duhet te ngaterrohet me politiken e kti vendi kur te paret e tyre kan ber tradhti komtare , kta e shesin per dy aspra kte vend dhe nuk kan dashuri per kombin . Njezit qe nuk kan dashuri per atdheun nuk e bejn dot ate .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje