Sali Berisha si komunisti i fundit i Ramizit

7 Gusht 2021, 13:21Politika TEMA

Nga Arjan Galdini

Lëvizja e Re si parti e djathtë dhe opozitare, mbështet energjikisht dhe pa asnjë rezervë vendimet dhe qëndrimet e Sekretarit të Shtetit Blinken, si edhe qëndrimet e përsëritura  të Ambasadores Amerikane Yuri Kim për ti dhënë fund historisë me të korruptuar e të plotfuqishëm të pandëshkueshëm në politikën shqiptare.

Ne si LRE besojmë se pluralizmi politik i fituar me firmën e Ramiz Alisë në dhjetorin e vitit 1990, ka qenë një pluralizëm i rrjeshëm, i diktuar e stisur nga vetë Ramiz Alia.

Fakti që pas 30 vitesh ne kemi një pluralizëm me “Liderë Historikë” dhe Liderë të Pagabueshëm e të Pandëshkueshëm, është dëshmia më e qartë e dështimit tonë të madh e mos arritjes së standarteve e vizionit demokratik për të cilin u ngritëm, luftuam e shpresuam në fillimin e viteve ’90.

Fakti që pas 30 viteve, kemi ende histori personale liderësh që kthehen në çështje kombëtare e në debate ndarëse në shoqëri, janë dëshmia më e qartë e pikëlargësisë sonë nga demokracia dhe Perëndimi.

Fakti që pas 30 viteve Lideri Historik e mbyt liderin në detyrë, është dëshmia më e qartë se mungon botëkuptimi demokratik.

Fakti që pas 30 viteve Lideri Historik thërret në aleancë çdo qytetar e anëtar të partisë së tij, për të mbrojtur Liderin Historik, është dëshmia e prapakthimit historik.

Që Shqipëria të mos ketë më pasoja nga haxhiqamilizmi dhe dumbabizmi, e djathta dhe opozita në Shqipëri, duhet ta konsiderojë qartazi Sali Berishën si komunistin e fundit të Ramiz Alisë që ka marrë peng Partinë e Parë Opozitare dhe të Djathtë në vendin tonë.

E djathta duhet të jetë me SHBA.

Sali Berisha është me Ramiz Alinë e duhet lënë tek e shkuara njëlloj si çdo rudiment i së shkuarës komuniste.

LRE u bën thirrje të gjithë të djathtëve dhe opozitarëve në Shqipëri që të ndahen qartazi nga komunisti i fundit i Ramiz Alise shoku Sali Berisha e të deklarohemi të gjithë së bashku pro SHBA dhe pro Perëndimit.

Që të kemi të ardhme, duhet të zgjedhim SHBA dhe Perëndimin.

LRE është e djathta humane, pro Reformës në Drejtësi dhe pto SHBA.

23 komente në “Sali Berisha si komunisti i fundit i Ramizit”

 1. Leko says:

  SHBA po ben feste pas mbeshtetjes sovrane te dalezotesit arjan saliasi. Nese nuk e njihni kush eshte mos u shqetesoni, merrni dy sekonda kohe per te kundruar tualetin para se ta shpelani dhe aty do gjeni cdo gje qe duhet te dini per te.

  1. Elma Bala says:

   Askush nuk e ndyn figuren e LRE, Arian Galdini figura me e pergatitur dhe e pa lekundur per nje demokraci reale. Nese jeni implikuar ne duart e ndyta te sistemit 85 vjecar, gje qe duket nga komenti, leri shqiptaret e ndershem te bejne detyren para vetes, familjes dhe kombit.

 2. Beni says:

  Bravo. Me pelqeu. Shqiperia duhet te ngrihet ekonomikisht ne nivelin e vendeve Perendimore qe edhe demokracine ta kete te tille. Me rroga te vogla qe plotesohen me vjedhje nen dore , ky shtet nuk do beje hajer. Do vazhdojme te vjedhim keshtu njeri tjetrin dhe gerryejme ekonomine kombetare.

 3. Shaqo says:

  Pse z.Galdini i ben nje nder te pamerituar Berishes? Komunistet kishin kufizinet ideoligjike e prapsira te tjera, po vjedhjet qe ka bere Berisha, per te cilat u armiqesua me USA, nuk i kane patur kurren e kurres.
  Enveri apo Ramizi e te tjeret kishin papajtueshmeri ideologjike me Ameriken, jo vjedhje e korrupsion.

  1. Se mos haroj says:

   Po posikur te ishte ashtu vertet, i bie qe ju zoteri, te merni postin si ,”plot dietar” i historis boterore !!!

 4. ledri says:

  galdini mos u hiq si profet.shok i artan canajt je camit te pa bese me thiken ne brez.

 5. Shqiptari says:

  O TI, artikull shkrues, qe eshte komunisti i fundit kjo dihet po mos e ngaterro Ramiz Aline me kete plere, sigurisht qe ai kishte fajet e tija se ashtu ishte regjimi i atehershem, por te jesh i sigurte qe Ramizit nuk ja rrokte mendja qe ky ishte Muti i Mutit, se ky, saliu dhe shume te tjeret qe ju ngjiten ketij te benin gjemen per komunizmin, prandaj merruni me saliun, nuk ja vlen te meresh me ata iku ajo kohe.

 6. Ju te LERE s , korigjoni pak titullin , nuk ishte komunist dosido qe e rradhitni te fundit , ishte nga te paret , prandaj dhe sh Ramiz e zgjodhi per kryetar , RIVAL POLITIK !

 7. shqip says:

  E kupton njeriu shkretë pse nuk ngjizet e djathta në Shqipëri ? Unë them që nuk e kupton. Nga që nuk e kupton prandaj dhe nuk bëjnë dot një të djathtë të vërtetë dhe Europiane. Të flakesh Saliun nuk është zgjidhja që vjen si me magji. Në se ti i bie te njëjtës gozhdë që i binte Saliu, dmth luftë me të vdekurin , s’ke as ndryshim, as shpresë për një kthesë të madhe. Mënyra si e përcakton këtë të djathtë është krye këput e gabuar. E djathta konservatore apo e majta progresiste nuk merren me gjueti shtrigash. As me fantazma të së shkuarës. Për të bërë një parti të vërtetë vendosen disa piketa . Por po fillove me një gjuhë të njëjtë me atë të Berishës, jo pak, por je kopia më e shëmtuar e të parit. A jeni të zotë të mblidhni rreth vetes intelektualë, aktivistë shoqërore, diplomatë, jo nga ata që ka me lopata, por njerëz me integritet moral . Jepu njerëzve alternativën. Me Ramizin e me Saliun njerëzit janë të mbingopur. Mos e bëni dhe ju si Rama, si K Spahiu e ndonjë tjetër. Që në krye të herës, axhenden kryesore kishin arrestimin e Saliut. Por që në momentin që ulesh në atë karrige u thua barkthareve që : unë nuk jam gjykatës, unë nuk fus njeri ne burg. E kuptoni tani që përdorimi i Saliut në fjalorin politik është vetëm humbje kredibiliteti ? Ti po të duash të bësh një të djathtë të vërtetë , fillon me sistemin. Rregulli nr 1. Fillo me institucionet që Saliu dhe Edi i kanë kthyer në zyra kooperativash. Rregullo forcat e rendit. Pastaj këto rregullojnë Saliun. Behu i zgjuar o autor i artikullit.

  1. Realisti says:

   Pyetja eshte perse ja botojne tani shkrimet Galdinit dhe jo perpara zgjedhjeve. Ai ka shkruar gjithmone.

 8. Tualet Palla says:

  Te ishte Salehu komunisti I fundit do te kishte qene mrekullia per Shqiperine. ” Kemi pregatitur kuadro per disa breza” tha Ramiz Alia. Dhe nuk bënte blof. Kuadrot e PPSh EDrama, Gonxhe, Xhafa, Klosi e deri tek Arian Galdini mbajne lart frymen revolucionare dhe na udheheqin drejt monizmit fitimtar. ( mashtro e vidh) Morrat e kuq jane kudo. Derisa do I durojme. 50+30 vjet mbi kurriz keto qelbesira radioaktive. ( çensura e Temes zgjohuni)

 9. Kuçioti says:

  Saliu nuk eshte komunisti i fundit i ramizit,se komunistet e ramixit po ikin te gjithe nga kjo bote pa nje kacidhe ne xhep,ndershem pstriot e atdheyar,luftuan per clirimin e Atdheut,sakrifikusn jeten e tyre ne ndertimin e nje sistem te mir e human por pa prespektiv,sistem utopik,po ju lan brezave nje dhwiperi te vsrfer,por jo me te vatfer dhe te shksterruar se ce moren.E lan me fsbrika uxina shkola e univerditete hidrocentrsle e nje dhtet i konsoliduar,po sa e mori mender saliu me fsln per shprehjen ,e shke……. kete vend,shksteroi udhtrin dhtetin fsbrikat uzinat,bujqesine qytetet,turixmin,si ndertime kuturu ne durres e ne cdo vend te dhwiperis.vilen e e vet e ndertoi ne lalz dhe aty nuk lrjoi pallate shumekatesh.Pra sutori e ka gsbim,saliu nuk eshte komunisti i fundit i ramizit por Hamza kastrioti i funfit i ramizit qe vodhi per 7 breza,por qe amerika me siguri ja ka gjetur dhe shpresojme,qe ta ler me rrobat dhe plackst qe erdhi nga Tropoja,dhe te vdesi si gjith njerzit e thjesht te ketij vendi.

 10. Tı Arıan Galdını pırdh qe te lırohesh pak se je fry pak sı shume Cdo levızje e re ka per baze nje te vjeter Ku kjo e vjatra eshte baze e zhvıllımıt te rı Ju qe donı te nısnı cdo gje nga fıllımı duhetnja 70 apo 80 vjet qe te krıjonı dhe te ecnı perpara me format taja Pa nje baze ose trampolıne nuk hıdhesh dot ne gare per te arrıturqellımın tuaj Me format tuaja te reja zevendesohen te vjetrat dhe perfeksıonohen gjate rruges Edhe SHBA u mbeshtet tek rendı para ardhes ı pershtatı me format e reja dhe arrıtı aty ku eshte sot Keshtu djalı mos merr flake ne te thate se dıgjesh

 11. Sul Koburja says:

  Saliu me ngjan me ujkun qe flet per kujdesin e dashurine qe ka pasur e ka per tufen e deleve.

 12. Se mos haroj says:

  Po posikur te ishte ashtu vertet, i bie qe ju zoteri, te merni postin si ,”plot dietar” i historis boterore !!!

 13. beni says:

  une kam qene student ne ate kohe..
  Te tere donim qe Shqiperia te ishte si nje vend europian,… Gramoz Pashko ishte simboli i ndryshimit… duket paradoksale, sepse ai ishte i biri i nje artisti qe bente pjese ne nomeklaturen ne Shqiperi, por pikerisht keta djem e njihinin me mire se te tjeret shtetet europiane…. dhe ishin opozitaret me te flaket te Ramiz Alise dhe Nexhmijes, te cilet ishin kunder jugut..
  Ata te dy zgjodhen Salen, produktin e tyre..
  mbaj mend kur filloj te fliste Berisha.. zot zot… cope injoranti gramatikor… asnjeri nuk e donte…
  E pranuam spese donim me shume Lirine… dhe nuk shkonim shpellarin qe ishte i etur per pushtet dhe gjak.. Kjo eshte e verteta!

  1. Realisti says:

   Beni.
   Ndjehesh fajtor qe ke kontrobuar ne shkaterimin e demokracise duke mbeshtetur Saliun ?

 14. TDCI says:

  Në vend kë socializmit në Shqipëri u instalu mafija në pushtet andaj edhe u kriminalizu çdo pore e jetës dhe si i takon Enver Hoxhës faji për instalim të pushtetit diktaturë Sali Berishës i takon faji për instalimin e mafijes në pushtet dhe si konsekuencë kriminalizimi i çdo segmenti që nga polici e deri te ambasadat e largëta

  1. Realisti says:

   Pyetja eshte perse ja botojne tani shkrimet Galdinit dhe jo perpara zgjedhjeve. Ai ka shkruar gjithmone.

 15. Velo says:

  Ky artikull është shkruar për ti rënë në sy ambasadores Amerikane. Mënyra e të shkruarit është si ajo e viteve ’90, kundër komunizmit. Ky Galdini mund të jetë i ri në moshë, por kopjac i të vjetrës. Edhe krahasimi i Berishës me Ramizi nuk shkon. Ramizi, pavarësisht sistemit që përfaqësonte, me veprimet që bëri, tregoi se është më qytetar dhe më demokrat se Saliu. Ai e shpëtoi popullin nga gjakderdhja dhe partinë e tij nga shpërbërja. Saliu e çoi popullin në gjakderdhje (në vitin ’97) dhe po e çon partinë e tij në shpërbërje të plotë.

 16. Te merresh me nje skizofren sic eshte I diagnostikuare e mjekuar qe ne rinine e tij Sali Berisha, eshte humbje e kote kohe.

 17. rexha 10 says:

  MUA ME DUKET SE DEMOKRACIA BERISHIANE E FILLOI LOJEN E TIJE NJESOJE SI PARTIA KOMUNISTE.BELES DUKE SHKUAR EDHE ME TEJE ,DUKE U MARRE EDHE ME TE VDEKURIT ,EDHE PSE ISHIN DESHMORE ,APO TRADHETARE TE VENDIT PORE DUKE I NDRYSHUAR EDHE ROLET. K
  USHE QE TREDHETARE E SHPALLI DESHMORE ,DHE E KUNDERTA .MBI TE GJITHA EDHE NJERZIT QE U ZHDUKEN NE SISTEMIN POSTE KOMUNISTE TE SALI KRIMINELIT ,DISA U SHPALLEN DESHMORE ,TE TJERET U ZHDUKEN PA LENE GJURME ,SEPSE SALIU PERDOR TERRORIN KUNER KETYRE FAMILJEVE QE KISHIN HUMBUR TE AFERMIT E TYRE. SHPRESOJE TE MBETET KERRMA E FUNDIT NE SHQIPERI ,PER TIA LENE VENDIN NDONJE ANTARI TE RI ME IDE PERENDIMORE.
  NDERSA GABIMI I RAMIZIT ISHTE VETEM PESHQESHIN QE I SOLLI STUDENTEVE TE 90 PER TE BERE TRATATIVA NE LIDHJE ME PROGRAMET E TYRE PER TE SHPALLUR PLUARIZMIN,DUKE E DITUR SE KUSHE ISHTE ME TE VERTETE SALI BERISHA SI PJELLA E SERBIT.KURRE NE HISTORINE E SHQIPERISE EDHE GJATE LUFTES BALLKANIKE NUKE I KA BERE AQE KEQE SHQIPERISE. TA IMAGJINONI SE KY LUGATE TA KISHTE DREJTUAR SHQIPERINE MBASE VITIT 1944,SE C’FARE DO TE KISHTE NDODHUR.HAPI ARMATIMET QE POPULLI T VRITEJ MESE TYRE.SHTJEU GJUHEN E URREJTJES NDERMJETE NJERZEVE ,VODHI E VRAU NE MYNYRE TE PABESE SHUME KUNDERSHTARE POLITIKE ,DERI SA ARRITI TE SHESE EDHE HAPSIRAT DETARE TE SHQIPERISE,SOLLI EDHE MBRETERIT NE ATE VENDE.KY MYNDE TE JETE TRADHETARI ME I MADHE I KOMBIT SHQIPTARE.
  TE BEHET NJE REFERENDUM KU E GJITHE FAMILJA E TI TI HIQET QYTETARIA SHQIPTARE.KJO DO TE ISHTE FUNDI I SHEIKUT SHQIPTARE.DHE I KRIMINELIT TE BALLKANIT PERENDIMORE.,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje