Dy rrugët e vetme të Sali Berishës

5 Dhjetor 2022, 17:31Blog TEMA

Dy rrugët e vetme të Sali Berishës

Nga Carlo Bollino

Sali Berisha edhe këtë herë rrezikon të vendoset nga ana e gabuar e historisë. Për nesër, 6 dhjetor, një ditë historike për Shqipërinë që për herë të parë pret një Summit të Bashkimit Europian (i cili kurrë nuk ishte mbledhur jashtë kufijve të veta diplomatike), Sali Berisha ka vendosur të organizojë një protestë. Një zgjedhje që faktikisht e identifikon grupimin e tij me ato lëvizje anarkike apo ambjentaliste që zakonisht kundërshtojnë samitet ndërkombëtare. “Të gjithë takimet ndërkombëtare shoqërohen nga protesta në shesh”, u përpoq të shpjegonte Berisha, në tentativën për të zvogëluar zgjedhjen e tij të pazakontë dhe vlerën eversive dhe antikombëtare që përfaqëson.

Është e vërtetë që të gjithë samitet ndërkombëtare shoqërohen me protesta në shesh, ja pse asnjë nga liderët që do të marrin pjesë në Tiranë nuk po habitet minimalisht prej kordonit të lartë të sigurisë të organizuar për mbrojtjen e tyre. Por ama, gabimi që po bën Sali Berisha (ose më mirë gënjeshtra e tij e pafundtë) është se këto samite ndërkombëtare nuk kontestohen asnjëherë nga forcat e opozitës që kandidohen për të udhehequr qeverinë e vendit mikpritës të eventit, por nga lëvizje anarkike jashtë sistemit, ose nga segmentet esktemiste të shoqërisë civile që kundërshtojnë politikat globale të të Mëdhenjve të botës. Nga vogëlsia e vizionit të tij provincial, Berisha pretendon ndërkohë të tërheqë vëmendjen e te Mëdhenjve të botës mbi faktin se ai nuk arrin të fitojë dot zgjedhjet dhe për ketë arsye proteston.  

Askush nuk do ta vërë re, askush nuk do të lexojë pankartat e tij kundër korrupsionit të qeverisë, dhe askush as nuk do të arrijë të kuptojë se si mundet që një ish Kryetar Shteti të cilit në të shkuarën i është njohur roli i liderit në rënien e komunizmit, ka përfunduar në kreun e një grupi protestuesish që përpiqen të çajnë kordonët e sigurisë sikur të ishin black block anonimë. Por mbi të gjitha, askush nuk do të arrijë të dallojë një protest për përdorim të brendshëm  nga një protestë kundër Bashkimit Europian: Berisha dhe mbështetësit e tij, e duan apo jo, do të duken si kundërshtarë të sistemit, anarkistë rebelë antiglobalistë ose në rastin më të mirë, manifestues filo russë që kundërshtojnë linjën perëndimore dhe euroatlantike që edhe Bashkimi Europian po mban në favor të Ukrainës. Kush ua shpjegon të 27-ve të Bashkimit Europian që Berisha po proteston për ata sepse dëshiron t’i informojë se kanë gabuar adresë dhe se kanë organizuar këtë Samit madhështor në atë që ai dhe vetëm ai e quan një narkoShtet? 

Ne shpresojmë që nesër nuk do të ketë incidente mes manifestuesve të Berishës dhe forcave të policisë. E urojmë pasi këtë herë forcat e policisë nuk do të mund të sprapsen përballë avancimit të berishianëve, dhe jo se Edi Rama apo Bledi Çuçi janë të këqinj, por sepse është Bashkimi Europian që e ka urdhëruar. Kështuqë askush nuk do të habitet edhe po pat incidente, siç ka ndodhur shpesh në raste të tjera eventesh ndërkombëtare dhe kjo sepse e drejta e protestës merr fund aty ku fillon perimetri i sigurisë. Kushdo që do të përpiqet ta kalojë atë perimetër, autorizon policinë ta bllokojë duke përdorur forcën. Brenda perimetrit të sigurisë të vendosur nga Brukseli, nuk mund të futen as gazetarët nëse nuk janë akredituar që më parë. Pra, nëse kushtëzohet liria e shtypit, mund të kufizohet dhe liria e protestës.  

Këtë gjë Berisha bën sikur nuk e kupton (ose nuk e kupton seriozisht), i errësuar si gjithnjë nga arroganca e tij dhe nga bindja se është një lider i pakundërshtueshëm. Në të vërtetë Berisha nuk e ka kuptuar akoma se është një lider i mbaruar, i dënuar në harresë nga pjesa më e madhe e opinionit publik të brendshëm dhe nga komuniteti ndërkombëtar. Berisha nesër ka dy rrugë: të pranojë rolin e tij periferik, dhe kështu të qëndrojë në periferi e samitit duke organizuar gjithësesi një protestë por në kufijtë dhe hapësirat që i janë caktuar nga policia, duke iu nënshtruar urdhërave të Shtetit. Ose të përpiqet të shtyhet më tutje, të tentojë të çajë kordonët e sigurisë dhe të sillet përballë policisë si ata huliganët që shkaktojnë dhunë, shkatërrime dhe gjak në shumë samite të tjera. Të cilët, ashtu si dhe Berisha, luftojnë për deliret e tyre anarkike, por, në ndryshim nga ai, nuk kanë asnjë ambicje të qeverisin një vend.

29 Komente

 1. D
  Dante

  1. Sdo kete asnje carje kordoni policie. 2. Pa merak se kush ja u shpjegon udheheqesve te BE. Cdo ambasade ka marre njoftimet e duhura per cfare protestohet neser. Ik i qete Karo, me fal Caro, me fal se u ngatrrova, Carlo

  1. D
   Dardan

   Sali Berisha e firmosi me doren e vet shpalljen "Person Nongrata" nga Bashkimi Europian. Le te ngushellohet me parate qe i solli Damir Fazllich.

   1. Z
    Zagali

    Me kete prapesi qe po bene Berisha nje hu ne bythe do marin.

   2. k
    k

    Ai gazetar që pasurohet me gazetarinë,është i korruptuar. Indro Montanelli

    1. O
     Olti Hipopotam Curri

     Nuk i pranojne ambasadat njoftimet Dante Karos me fal Penis nongratave se jane mashtrues dhe hajdut te lindur.

    2. k
     koli

     Ka nje rruge te trete:Kur te vije ne pushtet te te q...rrobt ty hajdut e pazarxhi i Rilindjes, te te marre token qe e more pa leke dhe te te heq koncesionin mbi muzeun qe more pa gare. Ti mafioz i skutave te jugut te Italise.

     1. p
      poli

      @koli pota qij une nenen meqe te kam komshi ngaqe carlo eshte jabanxhi dhe ndoshta nuk ta njeh tung

      1. k
       koli

       Poli si e ke motren se ka kohe qe se kam pare akoma qihet me ate repistin?!

      2. Sa gëzim të shohësh papagaj që, kur nuk dinë çfarë të thonë, përsërisin fjalët idiote që dëgjojnë nga zotëria e tyre :-)))))))))))

       1. b
        ben

        po o kol bolja po

        1. k
         koli

         Ju ju pelqen tu vjedhin te huaj e shqiptare.Ju pelqen tu qine te huaj e shqiptare, ju pelqen tu dhunojne ne dere te shtepuis te huaj e shqiptare. Une jam njeri i lire, qe me pelqen drejtesia, gara , vota, ankandi, po ju i keni harruar keto ju otomane nuk beheni kurre per Europe, ju doni Baben(Ramsin) dhe jkete gazetarin me fytyre derri qe tu vjedhin.

         1. O
          Olti Hipopotam Curri

          Kol bolja hajdutet me damke i ke ne opozite me video ze dhe figure njeri dhe tjetri i shpallur non grata.

        2. S
         Sok. Shpëtim Karaudhi

         O Koliiii. Vërtet e beson se Sali Protopapa( Bërisha) do vijë ndonjëherë në pushtet. Vetëm po kaloi ylberin që të shplajë mëkatet dhe krrimet që ka bërë do vijë në pushtet.

         1. A
          Arturi

          Koli kokeloqja. Po pse mor debil me Sali komunstin killer do drejtohet Shqiperia o trap? Kur te hypesh ne kete timin dhe te shikosh Stambollin athere mund ta shofi deren e kreyeminstrise sharlatani yt Sali. Koha do te ta provoje kete postulat, mos ki merak.

         2. S
          Sindikata Berrisha

          .Nongrata ka kohe qe eshte kthyere ne sindikate rrevolucionare nuk eshte me parti sindikata quhet : Te dale nga shpella bashkohuni...

          1. D
           Drejtësia

           "Sali Berisha edhe këtë herë rrezikon të vendoset nga ana e gabuar e historisë" - thote Bolino. Kur ka qene Sali Berisha ne anen e drejte te historise: Kur u be komunist dhe sekretar i PPSH? Kur vodhi levizjen studentore? Kur shpuri Shqiperine ne gjakderdhje ne 97 ku u vrane 2000-3000 shqiptare? Kur futi ushtrine te mitralonte e pushtonte Shqiperine e jugut? Kur fshiu nje fshat te tere ne Gerdec? Kur vrau 400.000 demonstrues me 21 Janar me armet e mbushura e te komanduar per zjarr nga vete ai me municion luftarak nga Garda e Shtetit? Kur?

           1. A
            Abdul Dibra

            O koli boli e para nuk vjen dot ne pushtet,e dyta ai per te q..e si behej per grun e vet qysh i ri le mo tani qe ka 25 vite pa gjo.

            1. Çekiçi

             Huligani Berishoviç rrugen e sigurt e ka per në REÇ te Shkodres se bashku më Ilir spiun hajnin

             1. j
              jugu

              Karlo je bere nje me pushtetin dhe nuk ke faj se ke prefituar shume me shume nga shqiptaret e ndershem. Ti ja ke pare hajrin Rames dhe pushtetit te tij. Shqiptaret ikin nga syte kember kurse ti merr koncensione nga Rama dhe bythlepin Ramen sa here te kerkohet ta besh. Eshte e pa pranueshme dhe dicka duhet te ndodhe dhe Rama duhet te largohet.

              1. T
               Tan_Tironci

               Ka edhe nje rruge te 3-te. Tja fusi vetes nje plumb ne temth, ose me nje shishe benzine, te laget dhe ta ndeze.

               1. L
                LORA

                Ne 1990 aspirata madhore e shqiptarve ishte,"E duam Shqiperine si gjithe Europa". Neser Europa eshte ne Tiranen tone;32 vite pritje.

                1. T
                 Trotski

                 Ju dy komentuesit e pare ti hani Mune Carlos.Ai ka kontribuar ne themelimin e nje Medie Objektive ne Shqiperi.persa i perket Sali Kermes vazhdoni ti mbani oturakun se i shpeton ne poture

                 1. F
                  Fazllici

                  Sali ziu gabove rende qe ja dhe miljona euro Irfan katundarit te blente News24 dhe Gazeta Shqiptare. Po ato meleona euro i mori Cianco i Sicilise se Karlua ishte thjeshte nje gazetar. Shpresove te largoje Karlon nga Shqiperia po ti cdo gje e ke bere pa tru o malok i gjore. Edhe ti edhe femijet e tu. Ja ku e ke Karlon tani jo me televizionin e Ciancios po me te tijin. Karlo ti numeron te gjithe tek e tek ty dhe ti e di mire se sa i peshon fjala atij. I je qepur duke e share e duke i thene 1000 te zezat po njerezit e njohin Karlon e te njohin ty. Ta shash tjetrin se ka bere dy muzeume vetem nje malok i trashe e injoratn si ti mund ta beje. Ti nuk shan Irfanin qe ben Kulla, nuk shan Ndroqin qe ben droge, po shan karlon qe ben muzeume o derdimen. Ti je hajdut dhe vrases, Karlo eshte njeri i drejte dhe i punes. Ke te besojne shqiptaret o Saliu i Zi, Karon apo ty?

                  1. v
                   vlora

                   Fazllici thote te drejten si kristal. Bolino shkruan me sinqeritet dhe asnjehere nuk e kam degjuar as te ofendoje dhe te thote genjeshtra, troc duket qe eshte njeri qytetar. Eshte i huaj qe e do Shqiperine sinqerisht ne ndryshim nga Sali Berisha dhe larot e tij te shumte qe bejne gam gam cdo nate neper televizione. Ne televizionin e Bolinos i gje te gjitha lajmet edhe Sali makutin madje, por keta jane mesuar me dyfeket e Ndroqit e te Fanes

                   1. V
                    Vranakonti

                    Te gjithe shqipetaret, perveç horrave dhe budallenjeve te Sali Berishes,jane te kenaqur, te gezuar e te priviligjuar se po i behet nje nder i madh Shqiperise dhe popullit shqipetar me ardhjen e krereve te Bashkimit Evropian. Keta persona te evropes, eshte mire te priteshin me lule qe nga Rinasi e deri ne Tirane,por s'ke ç'i bene kemi edhe njerez qe ja duan te keqen vendit tone nga njerzit tane shqipetar, siç jane Sali Berisha me Ilir Meten.

                    1. A
                     Arben

                     Bravo Karlo Bolino!

                     1. F
                      Filip

                      Si nuk zuri mend Saliu i zi dhe te tijet thoni ju? Bishti i qenit bisht qen mbetet. Sa per Bolinon te gjithe e njohin mire kete italjan te zot. Banon ne te njejtin apartament prej me shume se 20 vite pa tangerlleqe e pa salltanete. Jane bere gjithe analistet e Berishes me vila luksi dhe i kërkojnë llogari Bolino italianit qe ka lindur me vile kur keta i recitonin Enverit. Suksese Karlo djali e rrofsh qe e thua te verteten pa tu dridhur syri. Te fala Filipi nga pallati ngjitur.

                      1. T
                       Trotski

                       Komentuesi Çekici i ke rene Pikes.Shume dakort me Ty

                       Lini një Përgjigje