Gjuha e komunikimit publik të Ilir Metës, dëshmi e mjerimit intelektual të tij

11 Gusht 2022, 17:10Blog TEMA

Gjuha e komunikimit publik të Ilir Metës, dëshmi e mjerimit

Nga Ibër Kelmendi

Nuk do shumë mend të kuptosh se gjuha e komunikimit publik të Ilir Metës, domethënë e Ilir Metajt, sepse ky person mbart dy emra, është dëshmi e një mjerimi intelektual alarmant. Në fakt togfjalëshi “mjerim intelektual” nuk e thotë të plotë atë se ç’ka është në të vërtetë intelektualisht Ilir Meta, domethënë Ilir Metaj, sepse ky person mbart dy emra, e përcaktimi i duhur duhej të ishtë “injorancës intelektuale”.

Mirëpo, mua nuk më lejohet t’i thyej do caqe etike që janë për një njeri që rreket të kumtojë publikisht kode të barazflefshme me vijat e bardha për vozitësit e mjeteve të transportit në udhë.

Duke e dëgjuar ish- kryetarin e Shqipërisë Ilir Meta, domethënë Ilir Metaj, sepse ky person i bart dy emra, ndjesia e parë që të kaplon të gjithin është keqaardhja jo për personin me dy emra e dy identitete që quhet Ilir Meta, domethënë Ilir Metaj, po për veten dhe për secilin shqiptar që duhet me e duru këtë nivel të shprehjes publike e politike që gjallon ndër ne moti e që shërben që edhe të tjerët të na masin e vlerësojnë prej standardit gjuhësor, përkatësisht edhe intelektual të Ilir Metën apo Ilir Metajt.

Edhe ata që vijnë apo përfaqësojnë grupet e rrugës e të botës së errët të krimit, pra ata që njihen si të fortët e lagjes apo të rrugës, prej nevojës për me komuniku me qytetarët e me u prezantu para atyre si nivel i barabartë më sëpaku, kanë hequr dorë prej ngrefosjes me zhargonin e injorantëve. Niveli i përgjithshëm kulturor i shoqërisë, cilësia e komunikimit virtual e prania në rrjetet sociale i ka bërë ata më trendy.

Mjerisht Ilir Meta apo Ilir Metaj, meqë ky individ i bart të dy identitetet që shprehin dy emrat e tij, nuk iu vjen afër as më injorantëvë në përdorimin e gjuhës si mjet të komunikimit publik. Ai u shfaq edhë më sëfundi në një takim me një grup njerëzish të prezantuar si partia e lirisë së Tiranës i njejti me atë që edhe më parë ka folur me zhargonin e viteve 1992-1996. Si një nga çunat e Pazarit të Ri, ai na dëshmoi se gjuha e tij është si gjuha e Shik Stërmasit, siç e tha vetë, dhe se prej këtij Shikut e paska mësuar se për t’u treguar shokëve se sa i zoti je, duhet me e qëllu më të fortin.

Dhe ish- kryetari i Shqipërisë Ilir Meta, domethënë Ilir Metaj, e tha vetë me zë e figurë: “Unë i bie më të fortit edhe e këpus në mes”!

Në kushte normale, ata që ishin të pranishëm dhe po e dëgjonin në atë sallë ku po ligjëronte ish kryetari i Shqipërisë Ilir Meta, pra edhe Ilir Metaj, do të duhej të ishin ngrit e të largoheshin nga salla në shenjë revolte e mospranimi për gjuhën e dhunshme, për gjuhën prej rrugaçi ordiner, për gjuhën që e barazon atë me personazhet e botës së krimit si grupit kriminale të njohura me nickname të tipit “Çunat e rrugës Bardhyl”, “Çunat e rrugës së Durrësit”, “Çunat e Vorrit t’Bomit”, “Çunat e Babrrusë”, “Çunat e Niklës”, e tash sëfundi edhe “Çunat e Pazarit të Ri”.

Mirëpo ata/ato, se aty kishte edhe gra, jo vetëm nuk ikën, por mjerisht e duartrokitën njeriun me dy emra, pra edhe me dy identitete, duke i shprehur atij miratim, mbështetje, përkrahje, solidaritet. Kjo është edhe më e rëndë, edhe më e dhembshme, edhe më tragjike.

Se Ilir Meta, sado e sido që t’i ndrrrojë apo përdor emrat, ai është siç ka qenë e siç e kemi parë e njohur të gjithë; me atë gjuhë e me atë sjellje si prej një njeriu të rrugës. Ndërsa ata të tjerët pse janë kaq të mjerë e kaq të padinjitet sa pranojnë të dhunohen e të poshtërohen prej një njeriu që flet para tyre si shembëlltyrë e injorancës qytetare dhe e mjerimit intelektual?!

Njeriu me dy emra, Ilir Meta ish- kryetar i Shqipërisë, dhe Ilir Metaj, ish- spiun, i përfshirë nga paniku i të shkuarës së vet që po shpërfaqet në sytë e të gjithëve, ka zgjedhur të na dëshmojë përmes ligjërimit të vet publik arsyet se përse jo vetëm nuk duhet besuar, po përse duhet neveritur siç neverit një shoqëri e civilizuar llomin e vet.

33 Komente

 1. D
  Djeme e rruges kavajes me vula fallco

  Po dihej mo dihej, qe ka qene nje ordiner nga kultura, gjuha, djellja, veshja, trupi dhe higjena! Ai qe e vuri i tille ju desh, ne te tjeret e merituam.

  1. k
   k

   Çfarë prisni nga fshatari injorant piçderr hajdut i korruptuar ? Mos prisnit të shkruante “ enciklopedinë universale “?

   1. s
    shqipo

    Z.Kelmendi Akuzon I.Meten per mjerim intelektual por nga ana tjeter artikulli qe Ju paraqisni per publikun permban me qindra gabime ne ortografine e gjuhes shqipe. E dyta shprehjet dhe frazat qe perdorni te kujtojne fjalorin e kafeneve ku pihet kafe dhe rraki. Ndoshta nuk jeni gazetar apo letrar por nje nivel i tille eshte teper i ulet per gjuhen shqipe. o Zot ku ka katandisur gjuha shqipe dhe te ashtuquajturit "Intelektuale shqiptare". As gjuhen amtare nuk e zoterojne ne menyre korrekte lere pastaj te tjerat. Sa per Ilir Meten Berishen apo Ramen fajin e kane dhe shqiptaret qe vazhdojne akoma te degjojne plehrat qe nxjerrin nga goja cdo dite.....

   2. M
    Mal Cori

    Po e duartrokitën sepse në LSI apo P.th Lesh, janë mbledhur të gjithë deficentët e prapambetur mendor dhe disa të rinj që nuk mbaruan kurrë një shkollë të nisur...... . Ata nuk besojnë se do të çajnë në jetë me forcat e tyre, por vetëm me ndihmën e një partie që nuk ka asnjë moral e normë shoqërore.....

    1. v
     vezhguesi

     Mal-ata qe kane qene ne ate takim me Meten, jane te detyruar qe ta duartrokasin, pasi jane nga ata qe kane vjedhur ne kohen kur Meta ka qene ne pushtet dhe e dine se po ra ai, do bien edhe ata. Shkojne me shpresen se Meta do jete pergjithmone ne politike qe ti mbroje nga goditja e ligjit. Fakt eshte se deri tani ja kane dale me se miri qe te mbijetojne dhe te gezojne parate qe i kane vjedhur popullit.

    2. K
     KASEM

     ANALIZE PREFEKTE KENI BERE ZOTNI E SA PER ATA QE E DUARTROKITEN NUK JANE ME TE MIRE SE AI VET PRANDAJ AKOMA MBAS 32 VJETEVE KEMI AKOMA SALI BERISHEN ;ILIR SPIUNUN ,RAMEN E SOJSOJ RROSPIJASH.

     1. H
      Haka Tekizoti

      Të lumtë!

      1. B
       Bledar

       Ky eshte nje hajdut normal qe sdo ket intelekt nga fshatar u be bos i krimit

       1. A
        Anxhi

        Gjuha e urrejtjes nuk eshte asnjeher me intelekt dhe ai vetem helm vjell

        1. çuni I pazarit te ri

         lidheni kete bastard,se turperoi shqypnine eshte nje bajge gomari qe bie ere te qelbur, nje kadaver e shpifur nje vampir

         1. L
          Ladi

          Shume sakte. Halabakeria eshte pjese e jetes prej nga keta gazetaruce vijne dhe pelqejne Pa u ndryshuar kjo kaste gazetaresh, ne thonjza, pasi vetem gazetare nuk jane, nuk ndryshon dot pamja e Shqiperise. Do te kemi gjithmone lajme te rreme, dokrra te stisura, bajga te mbeshtjella me emra tv-esh, gazetash, etj.

          1. L
           Loni

           Ne fakt ja ka arritur kete te fundit para shume kohesh, eshte "politikani" me i urryer edhe i peshtir ne vend edhe me keto konferencat thjesht po e degjeneron veten ne max. Me mire se kaq nuk ka ku shkon. Zoti ja shtoft inatin i thone asaj fjale

           1. L
            Lani

            ????????????

            1. g
             goliku

             E ka nga sikleti i corbes se prishur qe ka gelltitur, i doli boja hajdut, vrases e spiun.

             1. r
              raul

              Ai dje u shfaq si rrugacet e lagjes, si Shullazi i botes se krimit. Para tij ne salle ishte ngrefur Tedi bibilushi dhe sharebajga Kejdi dhembcakallja qe kjo monster politike e beri deputete akoma pa mbushur 18 vjece vetem se kishte dhene nje kontribut te madh ne haremin e leshelise ne Jale. Ai dje u shfaq me rende se Habib Burgiba i Tunizise dikur president qe lajthiti ne krye te detyres dhe nje toge ushtaresh e nxori me shqelma nga zyra dhe e mbylli ne cmendine.Ne shtator pritet qe kur te dale para gazetareve do kete me vete dhe nje hanxhar ne tavoline per te treguar garipllyk.

              1. M
               Mici

               Nuk ja vlen te merremi me metaj. Nuk eksiston ma meta e as metaj. Nje gja do te dija nga ju? Po kur e kuptuat se ky ka dy mbi emra? Deri tani ku ishit? Ishe Kryetar kuvendit, ishte President i Shqiperise ( pamvarsisht se as kush nuk e kujton) Organet e informazionit ku ishin?????? Opozita ku ishte? Si è majta si è djathta. Demokrazia ka 31 vjet qe eshte ne Shqiperi. O jo? Sa ka si ky spiuni ?

               1. D
                Dashnoret e Meros

                Hahaha qenka aktivizuar çeta e Bythron Haxhiut, Egzoni, Dhitjoni, ibërzoni, Qitlloni, Poturzani dhe Ushkur-bre-burr !

                1. D
                 Dakord

                 O zoti autor! Te perdoresh termin "mjerim intelektual" dhe "injorance intelektuale" do te thote te fyesh te gjithe ata njerez ne bote qe kane nje diplome universitare, kulture, edukate dhe gjuhe te zgjedhur, dhe rende biles. Nuk mund te rrine bashke edhe injorant edhe intelektual. As mjerim me intelektual nuk rrine bashke. Duhet te plotesosh kushte te shkollimit universitar kombinuar me kulture e edukate qe te jesh intelektual. Poshterim i madh per intelektualet qe e perdor kete fjale per kete funderrinen, per kete rrugaçin edhe se i ke shtuar epitete mjerim dhe injorance. Termat e duhur jane: ky mjeran injorant...

                 1. P
                  Patrioti a

                  O Shqiptare te ndershem ikni nga ky vend,nuk ka shpetim per ju dhe per femijet tuaj ketu.Kuptoni kush ishte president ? Kush e zgjodhi president ju kujtohet?Mos me thoni se nuk e dinte Rama kush ishte Ilir Meta(Metaj).

                  1. X
                   Xoni

                   Mire e the o autor...me te ardh keq per popullin shqiptar nga kush eshte drejtuar a udhehequr! Ptuuu....fare e ndyre rrugaçi !

                   1. P
                    Paqesori

                    Deri me tani,askush, nuk e ka pershkruar me mire dhe me sakte kete figurine publike,qe na ka turperuar si shtet e komb.Ju lumte,z.Kelmendi.

                    1. P
                     Paqesori

                     Deri me tani,askush ,nuk e ka pershkruar me mire dhe me sakte,kete figurine publike,qe na ka turperuar si shtet dhe komb.Ju lumte dora dhe mendja z.Kelmendi!

                     1. Çekiçi

                      Sala dhe Iliri jan faqja e zezë e Shqiperisë Ju mungon edukata dhe kultura e komunikimit

                      1. ?
                       ????????????????????????

                       karunar hajdut moterqi

                       1. f
                        fukaraji20

                        Kot nuk i mbanta Berisha keta cobenj qe vete te duket nje psikopat i moderuar, jane nje kazan te gjithe, populli duhet t’i hedhi ne plehera keto funderrina.

                        1. J
                         Joana

                         Ky vetem tvjedhi di as me fol ska msu

                         1. M
                          Martin

                          Ik megjith kte se ska pik inteligjence

                          1. H
                           Himarioti

                           Ilir Meta është një kërcu verri, nuk hyn në punë për asgjë.

                           1. A
                            ARBEN

                            po ky sdi te beje as mafiozin sepse ne ditet tona dhe mafia me e madhe ne bot si ajo italiane nuk flasin me kete gjuhe prej fshatari si ilir metaj por kane ndryshuar kurse ky koqa nga skrapari do te beje te fortin ,cfare turpi qe ky e quan veten politikan ,por ne te vertet eshte nje hajdut nje matrapaz dhe nje vrases ordiner .ky eshte ilir metaj, nje spiun i felliqur.

                            1. S
                             Shqiptari

                             Ore milet, akoma nuk e keni kuptuar lojen e E. Rames me shprehjen e pare qe sapo erdhi ne pushtet, prisni se nuk keni pare akoma, a nuk e shikoni se Rama po i shkaterron te dy, si sali vampirin dhe like spiunin, me cekic pambuku, se ky lloj cekici te derrmon me shume mbasi ka kohezgjatje ne te goditur, po c'taksirat kemi ne si popull te mbajme akoma mbi supe keta dy vemje politik. Ky eshte faji i Rames qe na i la kaq gjate keta dy ndyresira, prandaj boll me, drejtesia duhet te veproje me urgjence, nuk duhet humbur me kohe.

                             1. E
                              ENTSOE

                              E Mori ne qafe corba e prishur!!

                              1. D
                               Drenica e kuqe

                               Bravo Iber. Ke thënë të vërtetën.

                               1. d
                                demo

                                Prisni re,prisni! Kur do t`ja beje turinjte pershesh hajdutit batutazhi? Prisni sa te mbaje fjalen.

                                Lini një Përgjigje