Këshilla e Fevziut për Berishën dhe propozimi që në krye te PD të emërohet Majlinda Bregu

24 Maj 2023, 17:20Blog TEMA

Këshilla e Fevziut për Berishën dhe propozimi që në

Nga Habjon Hasani

Eshte aq e telendisur situata ne kampin e PD-ve sa matem 10 here kur bej statuse, se eshte me kollaj t'i masakrosh se sa tu thuash njatjeta.

Pardje Blendi Fevziu sugjeronte nje terheqje te Berishes ne prapavije si "figure honorifike" dhe caktimin e nje kryetari konsensual.

Mendoj se propozimi i Fevzos eshte racional dhe i pjekur, sado qe per momentin keqkuptohet nga nje pakice e mbledhur rrotull Berishes, siç u mblodhen dikur ushtaret e Shkolles se Bashkuar rreth shokut Enver.

Berisha jo vetem qe nuk ka asnje te ardhme vet, por e vetmja gje qe mund te beje ai eshte te shuaje plotesisht PD-ne duke i hapur natyrshem rrugen nje opozite te konceptuar kryekeput nga mekanizmat e Portes se Larte nepermjet instrumentit efiçent Soros.

Pra gjithe sa ka ne dore Doktori eshte ose nje terheqje e pjekur dhe me kushte; ose nje asgjesim total i PD-se. S'ka asnje te mesme.

Soros nuk mund te asgjesohet, Berisha bashke me PD-ne Po.

Skema qe ka propozuar Fevziu eshte shume e pjekur por veshtiresisht e realizueshme, sepse me ça shoh une ne PD nuk ka asnje figure qe mund te ndeze shpresat per nje bashkim dhe rikuperim te plageve.

Lulzim Basha ka humbur shume pale zgjedhje dhe mbi te gjitha ka treguar se nuk ecen dot pa i dhene doren klani i Tropojes ose klani i State Department.

Lulzim Basha nuk frymezon dhe gjykoj se ne vijim ai eshte i destinuar per role te dores se dyte ne politike, ai mund te jete nje minister i Jashtem shume i mire, por jo kryeminister i mire, sepse ka thuajse zero shanse qe shqiptaret ta besojne si te tille.

Per pasoje dhe sikur Berisha te doje te terhiqet, eshte e veshtire te gjesh figuren per te bere kete kombinacion, PD eshte nje sketerre me mungesa te forta te personaliteteve qe ngjallin besim dhe instikt lideri.

Pardje lexova Fevziun dhe po mendoja se nuk ka lider qe ta beje zevendesimin dhe bashkimin, ndersa sot Martin Leka thoshte se nje opsion per realizimin e ketij kombinacioni eshte Majlinda Bregu.

Me vuri ne mendime ky shkrim i Martin Lekes, sepse ne fakt Majlinda Bregu ka disa karakteristika te mira:

1. I perket klanit Olldashi, qe ishte kryesisht nje grup qe dinte te luftonte politikisht dhe te operonte ne terren.

2. Do ishte 20 here me e pranueshme se Berisha ne raport me nje ujdi me klanin e Bashes.

3. Nuk eshte ne konflikt me Fondacionin Soros dhe kjo eshte dicka e mire. Sepse Soros eshte realitet arbitrar, ti mund te mos jesh dakord me te, por nuk mund ta asgjesosh, duhet te negociosh.

Por edhe sikur Berisha te veproje me pjekuri; edhe sikur Basha te veproje me pjekuri, eshte per te thene ishalla pranon kjo zonja te hyje ne loje.

Sepse ne piken ku ka arritur PD, i ngjan me shume nje epidemie qe sa me larg t'i qendrosh aq me mire eshte.

19 Komente

 1. P
  Populli

  Zonja qe duhet te hyje ne loje, duhet te plotesoje keto kushte: 1. Te deklaroje shkrirjen e PD 2. Te behet thirrje te DJATHTES NATYRALE shqiptare, ku jane e ku s'jane, te themelojne nje parti te djathte, me program te djathte, me lidership te djathte, me kulture te djathte, me historik te djathte te pakten nga viti 1945, me antaresi te djathte. 3. Akti i pare i kesaj te djathte te jete te denohen te gjitha levizjet antidemokratike-kriminale-terroriste te PD, perkatesisht mobilizimi i ushtrise per te vrare popullin ne jug te Shqiperise, mobilizimi i Gardes per te vrare 100.000 protestues me 11 Janar 2011 dhe pushkatimi politik qe i beri ajo PD parlamantarizmit duke djegur KOMPLET mandatet e dhena nga populli ne mes te legjislatures. Po nuk u be keshtu, "e djathta" e sotme, qofte edhe me znj. Bregu, apo me kedo tjeter, ka per te mbetur fosile.

  1. L
   Labi nga Himara

   Hahahaaa ku kemi arritur. Komentuesit e kësaj gazete, ekstremistët e “morrave të kuq”, i qajnë hallin PD. Japin edhe zgjidhje për të ardhmen..

   1. T
    Tironci

    Po vertet o Lab veriu. PD eshte per te dhjere jo per te qare hallin. "Morrat e kuq" do e shkelin me kembe kete monster qe quhet PD, qe ended verdalle si zombie. Ik me vrap diku tjeter se PD do iki per lesh.

   2. V
    Vranakonti

    Mos u mundoni kot te gjeni kryetarin real e te zot per kryetar te PD-ke. Nuk e le vendin Sali Berisha. Ai eshte koke maloku dhe do vdesin ne krye te partise si Enver Hoxha. Ikja e Sali Berishes nga udheheqja e partise,sipas tij eshte vetevrasje dhe si e till ai nuk jep kurre doreheqjen. Si rezultat i kesaj nuk ka bashkim te PD-ke. Edi Rama do sundoj. E verteta eshte se Majlinda Bregu eshte nje person shume i goditur (gjetur),por ama Saliu nuk e le. Ai eshte karjerist dhe nuk le njeri tjeter mbi vete. Keshtu qe PD-ke keshtu do vuaj.

   3. R
    Rrapo

    Kjo po qe ben se ha nga dy nena: edhe berisha edhe rama. Si do tja beni pastaj me teorine qe keta jane te shitur te rama? Apo e keni alibi per humbjen e rradhes pas 2 vitesh. Rest in Peace PD!!!

    1. P
     Pilo Lala

     Zgjidhja vjen vete, mbasi te zhduket Sali Berisha. Lojtaret luajne ne nje fushe tjeter, personi i ardhshem duhet te jete i ri, jo nomenklature e qeverise Sali Berishes..

    2. T
     T

     Jane produkt te nje lloj barishte te ritur ne sera kshu qe mos jepni mend kot .nuk eshte asnje i denje nga kta te pd .vetem po doli ndonje force e re si arlind qori ose adriatik lapaj .po te behen kta bashk dhe mundet .po qe per bregun me shok rama dhe 20 vjet aty eshte .

     1. c
      ce

      Une mendoj se kandidatja me e mire per ne krye te foltores eshte Ina zhaba por nuk do ishte keq dhe bukuroshja pa tru Floriana garo me kreher ne xhep se me buzeqeshjen e saj te shtirur mund te elektrizoje masat e gjera punonjese qe nen udheheqjen largpamese te leshelise mund te shkoje nga fitorja ne fitorje dhe ne vitin 2034 te jete gati per te mare nje copez nga pushteti jo gjithe pushtetin .

      1. S
       Shqiptari nga Zvicra .

       Në fakt më e mirë është kushërira e Ngjelës , Garua . Ajo i jep drejtim se ka dhe përvojën e politikës zvicerane që është specifike në Europë , tamam si ajo që kërkon të bëjë Saliu këtu në Shqipëri . Me përvojën e saj ajo do ta ndrisë pedenë .

      2. S
       Sqepari

       Burrin e vet, Namikun, Majlinda nuk e ka budalla! Ai eshte nje mjeshter produksioni kinematografik dhe me rrogen e elites se adm. Europiane, do t'i bej film me vone keta nastradinat e trustit te geshtenjave e boronicave.

       1. T
        Tirona

        Majlinda Bregu eshte shume popolo dhe familje komunistash. PD-ja kerkon njerez me dinjitet dhe integritet shoqeror e jo paçavure si Majlinda. Nese duam te ngreme parti te djathte duhet qe ata qe e drejtojne te pakten te jene pasues te fsmiljeve me emer dhe histori konservatore. Kuptohet qe brezi i sotem eshte modern e gjitheperfshires por se paku te jete historikisht djathtas.

        1. E
         Evisa

         Ka dy gjëra, ose autori është politikisht idiot, ose është një berishist i fshehur. PD shpëton me ndarjen përfundimtare nga Klani Berisha, jo me bashkimin me të. Natyrisht, do humbeshin 2000-3000 vota me ndarjen përfundimtare me Berishën, por do fitoheshin qindra mijëra. Me ndarjen kandari do anonte nga PD dhe foltorja e Berishës do katandisej në një partiçkë fanatikësh të tij. Por ajo që duhej vënë në dukje me forcë, si mund të merret mendim nga Fevziu dhe Martin Lekaj, këta janë thjesht tellall, vetëm për të shpërndarë interesin politik të Berishës. Dhe e fundit, por më kryesorja, kryetari në PD nuk emërohet mbi bazën e atyre që thonë tellallët, partia si rregull e zgjedh kryetarin mbi rregullat statutore, jo dëshirash tellallësh e injorantësh politik. Ndaj për të mos u zgjatur, nëse PD do të vazhdojë të mashtrojë të djathtët gjoja sikur është një parti e djathtë, ashtu siç ka bërë deri më sot nën drejtimin e Berishës, duke emëruar kodra pas bregut, kurrë nuk mund të vijë në pushtet, në pushtet ajo vjen vetëm me një ndarje të qartë dhe përfundimtare nga eksperienca politike berishjane, duke kandiduar për kryetar individ që janë simbol të kësaj ndarje me të shkuarën e gënjeshtërt politike, e porositur për t'u hequr si një parti e djathtë. I djathtë s'mund të jesh kurrë kur zëmrën dhe mëndjen i ke në Moskë, siç deklarohen Berisha dhe spiuni Metaj.

         1. G
          Grida Suma

          Ore bajge perse nuk thua qe Kodra pas Bregut 8 vite Ministre ne qeverine e Sali kriminelit, eshte nje bythelepirese e Ed Rames te cilin kerkon t’a besh Perandor?

          1. R
           Rrnofte LEXHENDA ! dhe zagaret

           O budallenj ! SA te jem une gjalle ZAGARET e PeDe - s jane te mite. Harrojeni qe une jap doreheqjen. shumicen e Zagareve ne pEDe i kam bere une njrez sepse ishin kafshe, Kur themi PeDe kemi thene PERBINDESHI .

           1. Q
            Qafiri I opinionit, gjithmon keshtu

            Eh mer Fevzo qafiri! Ti thua nga nongrat ta dekorojme dhe nderojme si President Nderi te PD. Me anti amerikane nuk ka! Dsh ka kerkuar perjashtimin e tij perfundimtar nga politika. Nongrata kete po pret! Dhe te paska gjete ty, bpronar ne Qendren Toptan. Bled! Eshte propozim I turpshem dhe hileqar!Godet marrdheniet Shqiperi USA. Ky propozim shpreh fitoren e Nongrats mbi PD dhe US si dhe nenshtrim te tyre nga Nongrata Familjare.

            1. T
             Testamenti i Fevziut !

             Ore akoma me kete kriminelin Spiun te Serbise saliun..!!! Ore kemi hall tjeter tani ,hallin e Testamentit qe ka bere Fevziu ! Do tja hajne Kollovaret Milionat ! ky eshte hall ! jo Sali Spiuni Ordineri..

             1. a
              agushkari

              kete punen e kryekarit e ben mire vetem Xhiku I Lumes nga braka

              1. K
               Kristi

               Ky letyre ..kerkon M.Bregun per ne krye te PD.... Dhe ajo afer ketij mostre eshte..

               1. M
                Maloja

                Cfare nuk kuptojne njerezit lidhur me Sali Berishen?! Tregojne se dikush kishte rene ne lume dhe burrat e fshatit nuk po e nxirrnin dot. Merr e jep, merr e jep, ai vazhdonte te qendronte ne uje dhe rrezikohej te mbytej. Njerezit i thoshin qe ai t'u jepte doren qe ta terhiqnin dhe ta nxirrnin nga lumi, por ai vazhdonte te luftonte me veten e tij. Mbas ca kohe, vjen njeri dhe pyet se cfare po ndodh aty, dhe njerezit i shpjegojne se dikush ka rene ne lume dhe nuk po e nxirrnin dot, megjithese, vazhdonin ata, ne po i themi qe te na jape doren qe ta nxjerrim nga lumi, por ai vazhdon me te veten. Dhe ky njeri, i afrohet te renit ne lume,dhe mbas dy-tre minutave e nxjerr nga lumi. Te gjithe njerezit aty mbeten te habitur se si arriti ai ta nxirrte me kaq lehtesi, dhe kurioz per kete e pyesin: - "Zotni, ne kemi nje ore e ca qe po merremi me te dhe nuk po e nxirrnim dot, ti si ia bere?" - "Po ja, fare thjeshte, tha ai, ju i thoshit 'Na jep doren', ndersa une i thashe 'Na doren!" Pra, me pak fjale edhe Saliut nuk i duhet thene "Sali ik!", por "Sali rri!", mbasi Saliu tere jeten e tij ka bere te kunderten e asaj qe i kerkojne njerezit.

                Lini një Përgjigje