Korrupsioni më i fortë se normaliteti

31 Mars 2024, 20:13Blog TEMA
Korrupsioni më i fortë se normaliteti

Nga Ben Andoni

Nuk ka ditë të mos lexosh apo dëgjosh për arrestime dhe akuza për korrupsion. Është kaq e tepruar kjo situatë, saqë të duket sikur jemi në një “Sodomë” korrupsioni. Kuptohet se shigjetat kryesore janë me të drejtë mbi mandatin e tretë të Ramës, por kur kujton ecurinë e paraardhësve të tij, shtuar me problemet e administratave të shumta deri në ditët e sotme, kupton se korrupsioni është i rrënjosur thellë. Dhe, kur di sesi funksionon legjislativi, njerëzit që i përfaqësojnë aty shqiptarët, pengesat që i nxjerrin autoritetet medias për të dhënat kupton se beteja ndaj korrupsionit do mbetet e vështirë. Të rinjtë që vinë me idealizëm, jo në pak raste ‘u pëlqen’ kjo lloj jete. Shumë nga emrat janë fare të panjohur, por të katapultuar frikshëm…

Gjithsesi, Shqipëria ka shënuar përmirësim të lehtë në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit (CPI) për vitin 2023, referuar raportit të fundit të Transparency International. Vendi ynë tashmë vlerësohet me 37 pikë nga 36 pikë një vit më parë, duke u renditur i 98-ti mes 180 vendeve. Është nga të paktat momente që lemë pas Serbinë, kur flitet për indikacione, që tashmë i kanë mbetur vetëm 36 pikë dhe shtrëngon vendin e 104. Mali i Zi është kryesues në rajon sepse është në vendin e 63 (46 pikë) dhe Maqedonia e Veriut në vendin e 76-të (42 pikë), madje të dy vendet përmirësuar me një vit më parë, ndërsa Kosova mbeti në vend (në vendin e 83 me 41 pikë), por dukshëm shumë para Shqipërisë.

Ajo që të bën përshtypje është se megjithë këto akuza, nuk funksion fare asnjë kallëzim? Të rinjve dhe fashave të ndryshme sociale nuk u bën fare përshtypje. Si ka mundësi që nuk funksionon struktura e bilbilfryrësve, që duhej të nxirrte problematika në institucione? Si ka mundësi që opozita bën zhurmë dhe nuk u thellua në tregimin e skemave të korrupsionit? Pse ndodh, që nuk ka frikë ndaj auditeve? Pse po ndodh kështu me pronat, kadastrën? Pse nuk ka frikë dhe si justifikohet e keqja?

“Për këtë arsye kemi nevojë për një qasje të re për të luftuar korrupsionin sistematik, këtë korrupsionin endemik që është duke gërryer çdo qelizë të qeverisjes. Kemi nevojë për një mënyrë të re, për një qasje të re duke nisur nga ligjet bazë tek ato më specifike. Për të nisur nga fushat me prokurimet, tatimet, me koncesionet, me pronën dhe kadastrën, me të gjitha ato sektorë që ofrojnë shërbime dhe në qendër të kësaj lufte duhet vendosur parlamenti. Nuk kam asnjë besim që ato që sot shkojnë përditë tek SPAK mund ta luftojnë korrupsionin”, ka shkruar në një prononcim të saj deputetja Tabaku.

Por, nëse ka lajm “të mirë” ose ‘ngushëllues’ është se tashmë me korrupsionin nuk i kanë punët mirë as vendet më të përparuara demokratike. Pavarësisht se janë në pozicionin shumë më të mira sesa ne, disa demokraci të rangut të lartë, si Suedia (82), Holanda (79), Islanda (72) dhe Mbretëria e Bashkuar (71), identifikohen me rezultatet e tyre më të ulëta ndonjëherë në CPI prej kur ky raport botohet.

Me pak fjalë, korrupsioni është kudo i hidhur por në rastin shqiptar është i tillë saqë trembesh nga anonimët që katapultohen me pasuritë e frikshme dhe që rriten përditë e për orë përballë syve tanë dhe që e kemi aq të vështirë t’i ndalim, kur mekanizmat e shtetit tonë nuk mjaftojnë t’i ndalin. Si shpërdorohet gjithçka e mirë në këtë vend? Ku ka mbetur kinse idealizmi? Pse shoqëria nuk ka mekanizma ta ndalë këtë makth?

Në një qasje më sociale, dikur Monteskie e përçonte këtë tek moshat e mëdha. “Nuk janë të rinjtë që degjenerojnë; ata nuk korruptohen derisa të shohin ata të moshës së pjekur që janë të zhytur tashmë në korrupsion”, shprehej dikur ai. 

3 Komente

 1. E
  ENTSOE

  Te vjen keq kur lexon shkrime te ketij niveli, asnje emocion apo informacion analitik!!!

  1. N
   Na shkruj per progresin e atheut Ben!

   Po o Ben Andoni, ka plot korrupsion, por ka edhe plot te tjera qe jane zhvillime te mira, apo jo? Pse nuk shkruan ndonjehere edhe per zhvillimet pozitive ne Albani? A nuk t'u ka shto ty vete pak mireqenia, a nuk ke shko ndonje dite me shume ne plazh, apo ndonje udhetim me shume jashte shtetit? Te jesh gjithnje negativ i moderuar nuk ben mire edhe oer shendetin. Pse te duket cudi qe korrupsioni eshte normalitet? Eshte kudo ne boten demotratike, korrupsioni ka lindur me njeriun dhe eshte grasua me e mire per ingranazhet e kapitalizmit. Ben mos u bej gjithnje pjese e llumit te shoqerise qe vetem vjell vrer per Shqiperine per emisionet e tv qe shpejt do dale se kush i financon, por populli e kopton nga kush paguhen. Perpjete te hidheni ju neper TV, vetem nje gje e thote drejt Rama: eshte vetem PS dhe populli jo ekstremist qe do ta beje me te mire Shqiperini sic e ka treguar ne dekaden e fundit.

   1. A
    Albini

    Nje analize shume e ceket qe mundohet te lidhe qeverine me kete fenomen ,jo se nuk lidhet por nuk e shpiku kjo dhe bazen e gjeti te konsoliduar nder vite me emrimet partiake ,me shkollen e plepave ,me universitete fantazem me ne krye Kristalin, me darken me vere nje nate para gjyqit te Like floririt,me mbrojtjen per arrest te gardes per vrasje live qe i pane te gjithe dhe cfar pret nga nje mase prokuroresh dhe gjyqtaresh qe zbatonin vec urdherat e naqltmadhenise !!!!!! Pastaj sa per Kosoven na hapet barkun me krahasime te pa verteta se Kosoves ja krijuan institucionet te virgjera dhe sot gati po na arrin neve per korrupsion.

    Lini një Përgjigje