Pse bomba- Himara, nuk plasi!

31 Mars 2024, 17:12Blog TEMA
Pse bomba- Himara, nuk plasi!

Nga Artur Zheji

Duket se pati shumë përpjekje për të destabilizuar Shqipërinë dhe për ta kthyer Himarën në një bombë shpërthyese.

U përdorën të gjitha mjetet e mbidheshme dhe të nëndheshme.

U zgjuan dhe u bënë aktive të gjitha agjenturat e “fjetura”, në Politikë, në Ekonomi dhe në Media, porse themelet nuk çeduan. Shumica shqiptare dhe pakicat që “ndjehen” greke dhe financohen përmes pensioneve si të tilla, e refuzuan në shumicën e tyre këtë skenar.

Institucionet me gjithë difektet e tyre të stërmëdha, rrezistuan dhe shqiptarët, në shumicë: ndërmjet “zarfit” dhe Dinjitetit, zgjodhën dinjitetin.

Kryeministri Mitsotaqis, falë shkollimit të rafinuar dhe falë lidhjeve familjare arvanitase, duket se e ndaloi makinerinë radikale antishqiptare, ndonëse, në varësi të algoritmit të tij të brendshëm politik: “asnjëhrë, nuk duhet të themi asnjëherë”(never say never!)

Shqipëria politike dhe Shqipëria turistike, kaloi një sprovë të vështirë, por duke llogaritur ku jemi sot, të përballueshme.

SPAK-u dhe mbështetja popullore që kjo strukturë ka fituar, rrëfeu muskujt e vet me ADN anglo-saksone dhe po vendos rregulla të reja loje: Kombëtare dhe ndërkombëtare!

Arrestimi i Gjergji Goros, vendosi një qëndrim simetrik ndaj Ligjit dhe ndaj Politikës, si edhe kontrabandohet nga tezat e radikalëve vendas apo helenë. Të mendosh që gjithë ky tension i padëgjuar që u përplas mbi Shqipërinë institucionale dhe opinionin publik arbëror: nuk shkaktoi asnjë incident vulgar me bazë urrejtjen shqiptaro-greke!

Sepse fare thjesht: një urrejtje shqiptaro-greke, nuk ekziston! Kush thotë ndryshe, është i paguar që të ndezë një luftë dhe një zjarr artificial, që nuk ka fitimtarë, por vetëm të humbur!

Sepse shqiptarët dhe grekët e dinë mirë që janë ata, dhe vetëm ata, shqiptarët dhe grekët, popujt autoktonë, më të vjetër të Ballkanit dhe pse jo, edhe dy popujt më të vjetër të Europës, së këtyre 3.000 viteve të fundit!

Se çfarë do të ndodhë më pas, askush nuk e di, por deri tash: bombat nacionaliste nuk plasën!
Ky është fakt.

Sepse shqiptarët dhe grekët, me përjashtim të ca mercenarëve në politikë dhe mediatikë, këto bomba i lanë të plasin të vetmuara në laboratorët që i krijuan, duke shkaktuar veçse autogol politik.

43 Komente

 1. E
  ENTSOE

  Analize perfecte dhe e vertete!

  1. S
   Shqipetar Ortodoks - jo vorioepirot

   Bashkohem me komentuesen Eni më poshte. Bravo Zheji. Jam zagorit, dhe kaloj vazhdimisht nga fshati Zhej ku Gjergj Zheji dhe Petro Zheji kane marre emrin. Ata jane mbiemrin Ballo, dhe duhet te jenë krenare per kete mbiemër, sepse te kesh gjysh Spiro Ballon ishte fati i tyre. Vetëm se Spiro Ballo ishte antikomunist qe mbylli gojen dhe nuk foli. Shpetoi gjithë fisin. Petro dhe Gjergj moren mbiemrin Zheji qe te mos behej lidhja me të madhin Spiro Ballo. Por, fakti eshte qe jane familje patriote, intelektuale, me trashegimi kulturore, dhe lani gojen kur te flisni per Spiro Ballon dhe pasardhesit e tij, perfshire edhe Artur Zhejin. Kete artikull e ka qarë. Kush kerkon ta shaje vetem i bën nder, sepse intelektuali eshte veshtire te shahet. Vetëm katunarët e Saliut dhe greqistat e ndyrë nuk e dinë.

  2. E
   Eni

   Hera e pare Zheji thote diçka qe ka sens

   1. I
    Illo

    Aman o Eni, çdo te thotë “ka sens”?? Kam 24 vjet ikur nga Shqioeria dhe kudo perdorin tani kete shprehje nr vend “te ka kuptim”. Po ku vajti “ka kuptim”?!!! Ç’eshte kjo ka sens, se na e hoqet trurin?!!!

   2. d
    denis

    Mire qe bomba nuk plasi po perse nuk e thua qe bomben e vuren anti shqipetaret NON GRATA

    1. b
     borsh

     Bravo Zhej nje falenderim per kete artikull,shkurt dhe sakt i the te gjitha, bomba nuk plasi ku disa kishin bere gati darjet qe te festonin. Respekte

     1. h
      haruni

      Shqiptaret fituan ,,gezuar Ramazanin ,,,po dhe greket fituan ,gezuar pashket grekorthodhokseve ,,kudo ,,

      1. Q
       Quo vadis

       Or gazetar i shitur or gore!Po Goro i ka humbur zgjedhjet ka kohe sa duash dhe nuk ka pune per te bere pervec lolos ose bedelit qe ben burg per Partine qe te jape imazh drejtesie.Eshte 0 ekuivalentimi qe do ti besh me fituesin kryetarin e pashuguruar Beleri.Ky vend e ka marre rrugen e dreqit,ne vend qe keta muto gazetare te behen kritikues te ketij rregjimi,keta i bejne Hossana Baraba dhe elozhe!

       1. S
        Stefan Bardhi

        Shkerdhate evgjito grek me nofke latine ec e merre vesh!!!!!! Tutje mor bith qiri i Janulles se ndotet vendin me era mut

       2. S
        Shkembi

        Bravo Zheji! Kjo eshte e verteta e vetme. Pjellat e krimit e korrupsionit provokuan rende, por u mbeti ne dore

        1. H
         Hasoni

         Eshte shprehje emancipimi, te pranohet, gjithashtu, edhe administrimi politik inteligjent i Edi Rames, sado mungese empatie qe te kemi per te si kryeminister apo kryetar i PS!

         1. p
          pjeter

          Fjala "ceduar" ne shqip nuk dote thote asgje. Nuk e kuptoj, pse kembengulet ne te perdorur fjale pakuptim ne shqip ne mediat tina!!

          1. N
           Normale

           Pjeter, meriton notën 100 nga 10 të mundshme. Problemi eshte se në punëra ku duhet petdorur rregullisht gjitha shqipe punësohen disa pordhacër me babin e pasur. Dhe perfundojme ne masakrimin e gjuhes shqipe.

          2. Lugu gjat

           Mos vallë autori i këtij shkrimi është vënë gabimisht.? Megjithatë një shkrim brilant .

           1. D
            Durrsaku

            Me ne fund Zheji beri nje artikull sic e mendon vete pa mllefe politike dhe i paguar se cfare duhet te flasi.

            1. E
             E verteta dhemb....

             Car me syze.....greket 3000 vjecare te njejte me "autokthonus"tourkalvanoi pasardhes te dobiceve te nizameve te sullton Muratit 500vjecare!!?

             1. V
              Vasili

              Pederast arixhi grek qire 200 vjet shtet ke o bole dhe ate fale arvanitasve shqiptare qe me pas i vrate... Lexo dhe fikso mire qe here tjeter te vish i pergatit. Mos harro te lyeç dhe bythen me vaj se te pret dhespot kaka ne Qishe per ta shkep at bythe te vogel

              1. T
               Tetovari

               Bravo Zhej po mundohet me laj m... me shurr, thuhet nga Krahina e Ilirides.

              2. S
               Stavri Finiq

               Ti qenke karjan fare o derezi.... Ku ka greke te lashte?!?! Ata te mocmit kane qene pellazgo ilire o vulehumbur qe nuk late gje pa vjedhur.... Gremisu mire byth qire e shko çkepu ne Qishe me papune

               1. S
                Sandri

                E ne qe jena shqiptare kunder sulltani e Jogove 3000 vjeqare se rrujme per grekosllavetotoman

                1. K
                 Kurrizi I dushkut

                 Kjo është e vërteta kështu duhet shkruar dhe folur dhe jo si disa që nukë kuptohen se kë krah mbajnë që janë bërë si njerëz pa dinjitet dhe mendojnë se kështu mund të mbrojnë gjënë e vjedhur. Faleminderit Zhei për shkrimin.

                 1. A
                  Andi dhe Mehdi Bushati.

                  Zoti Zheji, nganjehere, u ngjan prinderve.

                  1. K
                   K O R C A

                   Shyqyr qe te pame nje here te flasesh se mbari dhe si shqiptar i vertete . Ne se do te vazhdosh keshtu , shqiptaret jane zemergjere dhe dita dites do ta lene me nje ane merine qe kane me ty . Me mire vone , se kurre . Ti nuk ke ADN-ne e shuuuume felliqesirave ne mediat tona , por rrjedh nga nje dere me prinder te ndritur .. Urime zoti Zheji !

                   1. T
                    Tetovari

                    Krejt mirë e kishte formullue, vetēm ma nëfund e kishte dhi mut, grek që tremij vjet, greqia u formue nga Rvanitaset dhe pastaj Shqiptarve ua ngulen thiken pas shpine edhe sot e ksaj dite.

                   2. F
                    Feti

                    Antiortodoks i tërbuar ,mullah Omari

                    1. T
                     Tim

                     Po o Zhej se ne terezi e keni ju...po integrimi ka mare goditje prej budalleqeve te opozites idiote dhe pushtetit...bashke...

                     1. X
                      Xha Jahua

                      O Zheji e paske lexuar "2 popuj miq" te xhaxhit eeee

                      1. D
                       Dajti

                       Shkruar bukur. Opinioni publik grek.eshte aq i ndergjegjshem e i kulturuar sa te mos ee marre ceshtjen Beleri si shkak per te keqesuar marredheniet midis shqiptareve dhe grekeve.

                       1. P
                        Patrioti

                        Faleminderit Zheji!Jeni nje nga analistet me te mire qe kemi.Meritoni respektin e gjithe lexuesve.

                        1. Y
                         Ypupop

                         Hej dreq, me duhet t'a pranoje qe ne kete rast shkrimi/analiza e Zhejit eshte e qelluar ne cdo germe! Respekte!

                         1. U
                          Undefined

                          O koke loqe duhet te jesh rrote kkk te mendosh se Mico jevgu...e "ndaloj" malinerine antishqiptare sepse na paska lidhje arvanitase.....hahahahahsha....jo o tyte jo....e ndaloj (neqoftese) sepse e para punes i tha dikush tjeter,,,,,ta ndaloj,,,,,dhe dyta..mosperfillja e Europes per kete idiotsi greke.....dhe e treta...filloj sic duket ta kuptoj se po behej karagjoz e klloun ne syte e Europes e te SHBA...keto jane arsyet dhe jo,,,,,,lidhjet arvanitase,,,,,,,kush "rruan" per lidhje arvanitase ne ate bordello injorantesh e kllounesh ne "delir".....

                          1. S
                           Sebastiano

                           Bravo Zheji! Gezuar festen o pordho dokse zhabzinj grek qira e mo u palloni me ne bithee burra sipas ligjit te firmosur nga dobiç MiçoKakis

                           1. Z
                            Zheji 50 % koqevar 50 % jugor

                            Bravo Zheji me ne funde ke zbritur me kembe ne toke . Ke qene viktime e proverbit : Nga inati sime vjehre shkoje e flej me mullixhin .....nuk dua te hyje ne raportet e tua me Ramen po ke gabuar rende......

                            1. R
                             Real

                             Po bombat tek integrimi a i sheh ore K:: r me syze. Cfare quan bomba ti te plas lufta mes shteteve aty ku Albanistani eshte superier.

                             1. J
                              Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                              Në plan të parë për Greqinë, një "minoritet" me shqiptarë të blerë në pazarin e urisë, prostitucionit dhe mizerjes, është dëshmi, diskretitim dhe vazhdim i identitetit fake grek që sajohet me lloj lloj muti i bërë kulaç me llucën mesjetare bizantine. Por nuk kanë asnjë rrugë tjetër. Greqia e ka përpara syve rrënimin e ishJugosllavisë, që ishte shumë më e emancipuar, laike, e armatosur, me miq në të gjithë botën, më demokratike dhe me liri etnike se Greqia bashkimeuropianse , që noton në llucën neobizantine, pa një komb identitar, me popuj shtetformues të zhytur në terror dhe errësirë mesjetare, me një trashëgimi të frikshme gjenocidesh mbi ta, me pronarë që e dopojnë prej 200 vjetësh më borxhe, armë dhe gënjeshtra historike për shkak të Mare Nostrum ( pronësia e Europës mbi Mesdheun) dhe nevojës së përdorimit të demokracisë së lashtë greke, si instrument ideologjik kolonizues nga ana e Perëndimit. Greqia është një sajesë e jashtëzakonshme alla Frankeshtajn e ngjizur për nevojat e tyre, nga fuqitë e mëdha, përmes një proçesi teknologjik manipulimi, dopimi, tjetërsimi, gjenocidi. Por si çdo gjë antihistorike, do të shkërrmoqet brenda natës kur t'i vijë ora, në të njejtin bark të squllur, ku kryengritjet shqiptare sollën fundin e perandorisë Osmane. Ne shqiptarët kemi për detyrë të përgjojmë me durim historinë duke u përgatitur. Të forcojmë peshën politike, ushtarake, ekonomike dhe identitare brenda Greqisë. Të mbështesim ushtarakisht dhe ekonomikisht minoritete të tjera të shtypura në Greqi. Të forcojmë aleancat strategjike me fqinjët e Greqisë me të cilët është armiqsore. T'a shtyjmë drejt akteve absurde vetëdiskretituese dhe luftrave me armiq më të fuqishëm se vetja. Të forcojmë më shumë se ata raportet me aleatët e përbashkët që kanë peshë në planet. Të identifikojmë të çarat sociale dhe shtetërore dhe të punojmë që t'i kthejmë në humnera. Të zgjojmë vetëdijen e arvanitasve, të cilët i janë nënshtruar një politike të ndyrë që i detyron të mohojnë dhe të kenë turp nga vetja, identiteti dhe gjuha e tyre shqipe. Të forcojmë krenarinë dhe ndjenjën e Shqipërisë Etnike tek të gjithë ata të rinj shqiptarë të lindur dhe rritur në Greqi, siç edhe po ndodh dita ditës. Dhe mbi të gjitha të forcojmë ushtrinë, aftësitë teknologjike, industriale dhe aleancat strategjike, të gatshëm për t'i bërë ballë ndryshimeve të historisë, që janë pas derës për shqiptarët dhe që nuk duhet të na gjejnë më me brekët nëpër këmbë, por të gatshëm për të arritur objektivat tona jetike.

                              1. T
                               Tetovari

                               Të lumt o i nderuari Shqipëtar, fatkeqsisht akoma larg jemi nga këto shkrimet e tua brilante. Rrofsh sa malet e Shqiptaris tfala nga Zvicra.

                              2. a
                               american23al

                               Kjo eshte me shume nje analize diplomatike se sa reale, jam dakort se me acarimin e ceshtjes se Himares dolen ne pah te gjitha potencialet antishqipetare te Greqise te ndertuara dhe financuar prej saj si dhe ndyresira te cilat e bejne falas per antikombetarizmin e tyre ne gene...por te thuash qe Kryeministri Mitsotaqis e ndaloje kete furi antishqipetare do te me dukej me shume se nje lapsus apo naivitet, kam mendimin se lufta siperfaqesore e diskretitoje Greqine ne opinionin euro-atllantic dhe ka munderi qe te behet e nendhedhme dhe prapaskena ndoshta me te brrezikeshme per shqipetaret duke pare se klasa politike e saj eshte tej e kompromentuar dhe Greqia ka investuar sh per te kontrolluar aktivitetet politike e qeveritare ne kete vend por t'ja leme kohes ..... Me greqine Shqiperia ka probleme pa fund dhe synimet e saj territoriale jane jo me pak se ato te Serbeve ne Kosove....

                               1. T
                                Tetovari

                                ????????????????????????????????????

                               2. U
                                UNE

                                Megjithate, klyshet e Enverit ( bashke dhe Berisha) nuk po ja u kthejne pronat te zoterve, me dokumenta pronesie te kohes se Zogut. Dhe mbi 85% te ish pronareve jane puro shqiptare. Nuk digjen vetem minoritaret. Nuk futemi ne Europe po nuk ju kthye toka familjeve ish pronare. Perpjete te hidheni kelyshe hajdute komunista! Qe me parate e droges, kini ndertuar ne pronat e te tjereve.

                                1. "
                                 "BOHOTINA"

                                 Quo vadis 31 Mars 2024, 17:51 Or gazetar i shitur or gore!Po Goro i ka humbur zgjedhjet ka kohe sa duash dhe nuk ka pune per te bere pervec lolos ose bedelit qe ben burg per Partine qe te jape imazh drejtesie.Eshte 0 ekuivalentimi qe do ti besh me fituesin kryetarin e pashuguruar Beleri.Ky vend e ka marre rrugen e dreqit,ne vend qe keta muto gazetare te behen kritikues te ketij rregjimi,keta i bejne Hossana Baraba dhe elozhe! Ja keshtu flet ky. O zot ! Çfare figurine... Di gje mor njeri pa dinjitet se nga jane Dhimajt dhe Belerajt. Ik or 300 eurosh...

                                 1. C
                                  Cen

                                  Protestoi ne Himare edhe "Sovranisti" Udhi Manjani me sfurk por nuk ndezi bomba.

                                  1. D
                                   Drini

                                   Dakord me Zheji, por MIcotaqis nuk gjeti asnje aleat as ne evrope as USA prandaj u terhoq. PO te kishte gjetur nje aleat te vjeter nuk besoj se do sillej keshtu

                                   Lini një Përgjigje