Kronika e së enjtes dhe rrefimi për Babon: Nga mjaullimat e Braçes, tek lozonjari Pandi e ne të opozitës, që ua bëmë 8 me 2

23 Qershor 2022, 19:25Blog TEMA

Kronika e së enjtes dhe rrefimi për Babon: Nga mjaullimat e

Nga Agron Gjekmarkaj

Babo ç'të të rrefej!?! Unë u ktheva nga Calabria, mikja Mimi di Puccini mi hoqi spaletat e zv-kryetarit të Kuvendit sapo zbrita në Bari. Ç'të duhen tha, badihava i more badihava mi nduku dhe sus më tha se të piu e zeza. U bone ti!!!

Madje edhe kolegu i shumë viteve nëper studio Arjan Vasjari tanimë konsull afer thëmbres së çizmes bëri sikur më njohu veç pak e mori Miminë në makinë e u bë def nga sytë qerratai që aq shumë perzhitej per hallet e vatanit  e dinjitetin e zyrtarit neper studio. Ofiqi im ju duk xhingel mingel para profumit të pushtetit që Mimi se ka. Babo halli e perkul njeriun e gjorë e bën purtekë. Nevoja është e pameshirë gati sa egoja.

Udhetuam neper Arberinë e Italisë nën hyqmin e Mimisë se e kishte qejf shumë protagonizmin, të dukurit dhe resmet. Nuk ja thyeva zëmren në respekt të atij firaun Puçin se ai e ajo një janë.

Babo punuam atje, bëmë naming, patem shumë produkt, proshutë e venë, sa desh na dolen tëmthat. U ngjall edhe Skenderbeu (jo ti, tjetri) e na perqafoi, jeni evleter të beses tha e jo llafe. Kam lënë sterniper e jo edepsezër leshoi i kenaqur kumtin.

Zymtësi e pertesë sot në Kuvend Babo. Ne pritem ty që të ti heqim nje nga një qimet e mjekrres per investimet strategjike kur na doli Elisa. Në dylyftim labi Agron Shehaj u ndie i prerë në besë. Futi shpaten në mill e zgjidhi gjuhen, tëk e tëk, tëk e tëk!

Ndenji ajo në istikam, deklamoi me duar e mimikë, me një spile të bukur mbi jakë na foli për drejtësinë tënde që nuk ndyhet kurrë nga paudhesitë dhe u mundua të rrethojë me gaz Gazmendin tonë i cili sot sokelliu si Rrapo Hekali, aq sa u tund mali.

Meqë ra fjala sot më pagoi edhe një tjeter Red Bull, i cili me rreshqiti pak si rëndë në stomak, se teper i ftohtë. Duket e futi doren në xhep me bezdi. U mesua keq ky mendoi.

Elisa dhe Dashi ynë ishin veshur më bukur nga të gjithë. Eleganca Babo po shetit atyre korridoreve e pa fre.

Edhe Tigrushi që shquhet per shejtanlliqe sot beri vetem dy tri selfie, ku i buzeqeshi kameras së telefonit e mbajti një fjalim të merzitshem me parulla e iku. Ritmi i Tigrushit ngjan me rroten e mullirit Babo.

Çuçi e duartrokiti se mos ke merak e mendon që ndenji indiferent. Edhe Niko i perplasi doçkat por jo shumë, gati si angari. Po më mirë ai që ënde ka mundesi të duartrokasë, se Ditmiri që zukat se ç’duhet të bëje Europa.

Në fund mbenë Margeriti me syze (dhe ne u merzitem se thamë e pat dhe ai shikim i kthjellet e kristal mbi kulturen) e Tezja plot derte kozmogonike  me dy karriga bosh në mes dhe heshtjen flori  që i bashkonte.

Në krahun tjeter Ikonomi më durim njerzish esnafë e në banken siper kush thua ti? Edona  me një kompjuter jepte e merrte gjëra me rendesi të madhe, siç ka portofolin qe zor të ti thotë edhe ty. Bora mungonte duke krijuar ngerç në tabloid.

Në qoshen  e anës në pikellim të plotë pa dritë e gaz pa fjalë e urti popullore vetë Ulsiu tanimë i braktisur nga ministrushet lozonjare që benxinë i hedhin muhabetit rrinte i ngurosur. Ato lozonjare ja terbojnë fantazinë Ulsiut të ngratë. Sot ndenji si burrë katerqindesh. Mbroje njeriun e mirë Ulsi nga xhinderit që fusin burrin në shishe.

Foli Doktori nja dy herë dhe ti Babo e di që ai trazon ujera. Vetë Shalsi u detyrua të nderhyjë pa thënë asgjë. Por mjaft krenar dukej nga ajo që nuk tha.

Tao nuk ishte aq në formë  dhe shikonte Braçen që me mengë tę shkurtra e plot hire mjaullinte nga mesi i salles. Disa deputetë nga të tutë lexonin rrefimet e Batonit mbi udhetimin në Ukrainë, për bëmat e heroizmat që do të bënit e falë perendisë nuk i bëtë, ndonjë qante nga emfaza e rrefimit, të tjerë qeshnin me kokrrame për Behxhetin sipas Haxhiut që Putinin paskesh bërë të parë të Rusisë. Mos u bertit per kaq se nuk mbahej e zgerdhira.

Lindites ju prish gjaku po fal ajo se katolike, kur Doktori nga meria jote dy a tri herë nuk ja kurseu shkulmet. Per lavdinë e Babos durohet kaq e gjë. Edhe unë jam nurses do e duroja jo më njerzit shpirt njeriu.

Sot erdhi edhe Luli dhe bota i dukej jallane, e dashur per çfarë i dha e mizore per çfarë i hoqi.

Po në sallë Babo do thuash ti çfarë ndodhi? Ai ish- kryeministri Pandi Majko  që duke deli e shkuar deliut , qenkesh qerrata e shkuar qerratait se duket edhe goxha babaxhan! Naaa sot  buza gaz e hareja hare nën veshtrimin kurioz e plot nur të Etildes. Rrefente plot pathos e birinxhillek. I dola borxhit, i thashë në rrethin e shtatë të kronikes do e gjesh veten, po me sfidoi, kam perballuar eksodin e luften e Kosoves unë tha e jo gjepura sehirxhinjesh. Ç'ti thoja Babo?! Po në kronike e futa ama.

Socialisti Petro, Babo e sheh boten me qetesi dhe njerzillek, po kaq edhe Klotilda! Unë mendoj që duhet t’i promovosh, nuk prishin qejf e janë shpirt njeriu! Kur te heqesh tezen vë Petron edhe socialistet e vjeter gezohen po edhe ti nuk merzitesh.

Babo ti, je në Bruksel i zënë me integrimin e si di ca gjëra. Po meqënese mu kujtua ç' pate me bullgaret e gjorë që i stigamtizove sikur je në mejhane e i krahasove me Putinin? E dhjeve Babo edhe ti që e ke llafin qelibar e karar.

Avash mor Babo se nuk u bë deti kos! Ketu keput dokrra sa te duash se na u regj lekura, po andej me ngadalë, mbaje frerin se të marrin zët e të thonë sikter. Ku të mbytemi ne me Babon e degdisur?

Babo ti je kureshtar i madh e do të dish çfarë ndodh me ne të opozites?!  Sot jua bëme tetë me dy, ju nxorrem edhe gjuhen. Foli Agroni i Vlores, Doktorini i Shqiperise, udheheqësja jonë e dashur Joridë te cilen e shohim radhë, se e muar Avrupi se ciles ju luta të marrë me vete Saimir Korreshin e ti bëjë rruges xhan xhan, xhan xhan, Gazmendi i Partisë ndersa Helidon Bushati si të gjithë shkodranet që bëjnë kryq në ballin e tyre iku me vrap sa i thashë që kronika e kerkon si personazh.

Nuk arrita të votoj si duhet Babo! I kerkova Taos një stilolaps desh mu tha dora. E kishte helmatisur që të sabotojë opoziten.

Pastaj Babo kafja gumezhinte si në dasem! Kosta i  Gramozit dhe Lindites vinte herë pas here e na shikonte me dhemshuri si për të na thënë, "salla bosh mor dreqer, ç'bëni keshtu ejani se gjynah"! Po tundeshim ne? Fareee! Erdhi Grida pa dy a tri herë anash pa e mberthyer shikimin në gozhdat që prisnin. Viranes sot bota i dukej e tepert dhe e panevojshme si ardhja e Bashes në sallë.

Saliani sot i kishte merzi fjalet e teperta dhe me la kuk në tavolinë për të takuar Sorina Kotin. Ik o i uruar ik i thashë, gjerat e parendishme presin. Miku im Muli tundte gishtin në një rrefim të ndezur politik. Nuk durova shkova aty dhe e pyeta kë imiton, Doktorin apo Tritanin? Nuk me zhgenjeu - Tritanin tha.

Ish- kryetari i ish- komisionit të ish- rithemlimit me rri ftohtë e larg megjithese e kam trajtuar si evlat! I pata thënë u vonove, historia nuk i fal vonesat po per keq ma mori. Kjo ishte dita Babo siç ti e di vetë, një ditë pa ty është ditë pa alegri!!

43 Komente

 1. N
  Nari

  Avash avash dhe mund te behesh shkrimtar.Edhe pak te ka ngelur

  1. M
   Mal Cori

   O Gjekë, ç'ke me Braçen mor rob i zotit......... . Aq dhe ashtu si Braçe të bëni opozitë ju të opozitës dhe e shikoni si ju vjen populli....... . Por ju bëni opozitë me kostumet e Elisës me poturet e Ramës, me përgjimet e Ohrit, me hotelet me shumë yje në bregdet ku pritet populli me krahë hapur t'ja fus gjumë për shtatë, apo tre palë qejfe...... . Pa se populli nuk ka bukë të hajë para se ta zërë gjumi në krevatët e hoteleve me shumë yje, kjo nuk është punë e opozitës. Pse me çmimin e grurit, të shalqinit, të qumështit apo të naftës do të merret opozita ? Me gjera kaq të vogla? Për këto le të mjaullijë Braçe.

   1. T
    Taruba

    Ore koqe, nuk paguhesh nga taksat tona per hartime te klases 4. Nuk je ne funksionin e deputetit, qartazi pasi nuk e ben dot. Nuk je per ate pune, me mire dorezo mandatin e merru me bletari, se te shkon me shume.

   2. P
    Prifti i varfer katolik

    Deri te hartimi i Trapit te Mirdites.

    1. M
     Miri

     Shkurt fare: debil i lindur!

     1. D
      Dinamo TR.

      O Gjekmarkaj, o shpellar, përseri dole ti? Wow! I lexon komentet e lexuesëve? Qenef fare të bëjnë. Nuk e kupton se je i tepërt, jo vetëm ne media por, edhe në mes të gjallëve.

      1. T
       Tani

       Kush jane keta komentues ? ti dhe njha dy lapera te tjere sufllaqesh. debil

       1. T
        Tirana

        Pervec teje, te gjithe te tjeret po e telendisin. Lexo o derezi

      2. B
       Bardha

       Doli shurre cjapi

       1. T
        Taulant

        Gjeke ti je nje gomar, por me gamor se ty eshte Meroja qe boton budalliqet e tua! hahahahahaha zere se te lexova kapter Gjeka.

        1. B
         BB

         Behet i neveritshem me kete ironi naive dhe nga posita inferiore.

         1. l
          lenci bira

          Kellire e qelbur ky fytyr kuqi pjerdh, pjerdh se njeri nuk te lexon

          1. a
           armand

           Ketij i duket vetja si F. Noli .

           1. B
            Babo qe te ka shalu kush e di sa here

            Po ti nuk ke inteligjencen me normale o bythq.r, Vic lepire, pale do te besh humor apo te thumbosh “Babon”. Babo ty te ka shalu sa here…nuk ke nxe mend, apo do akoma.

            1. S
             Shpenka pe Korçe

             Ky që i bën flokët me xhel që ti shtrojë ,ndryshe ngjan si cjap përçor, nuk i del dot përpara atij që ka frikë ti përmëndij dhe emrin dhe kur shkon në stan , mundohet të filozofojë brockulla.

            2. z
             zamir

             Thiu agron gjekmutmarkarmutaj qe i vjen era thi. Ik ore bajge se na cave trapin me ifiotesirat e tua.

             1. t
              tqin

              Nga keta sumelepiresit e saliut ,vetem saliu eshte me I zgjuar qe tall bolet me te vetet.Keta te tjeret ,edhe ata qe luajne rolin e sqifterave pro sali edhe pellumbat qe luajne rolin e te moderuarve antisali nuk I arrijne as tek maja e dick-ut, rames te zi te mafis vuqiqit Putin .Rama ik .

              1. X
               Xhamlliku

               U be i peshtire ky palaco me keto hartime prej budallai..

               1. H
                Hysen Hajdari

                Oooo Bejtexhiu leshjan

                1. k
                 koli

                 Vazhdon me fejtone ky k....?!Lol...interesante sa te izoluar dhe sa nuk e kuptojne turmen keta politikane prej kallcuku!

                 1. I
                  I paduruari

                  /*- Krihi leshkat Leshkat krihi si lopa vicit,lepihi

                  1. V
                   Viçidol Çepani.

                   Doli viçi,po pëllet mu ... e mu... e of medet , askush se qi këtë të shkretë, as në pd-ë e as parlament , ka lerë i dhjerë e s'ka as mend .

                   1. T
                    Tarasi

                    Me keto dokrra u ben mesim studenteve,i ke mesuar ne itali apo ne mirdite,harrove qe je meso burrre ,pervec kesaj meson dhe te rinjte cjane keto budallalleqe qe thua,ke luajtur mendesh te duket vetja i mesuar,qe perdor fjalen mire.Po me keto fjale ke ben te qesh apo te qaj.Shko tek agron llakaj te fuse ne face oop ne emisinin e darkes.Atje merr edhe parate.Te fala Mark markut ai u tregua me i zgjut se ti ty te ka hyre kaharri i vjershavevdhe hartimeve ai po shikon shendetin dhe eshte mire tani jo si ti.

                    1. T
                     Tarasi

                     Me keto dokrra u ben mesim studenteve,i ke mesuar ne itali apo ne mirdite,harrove qe je meso burrre ,pervec kesaj meson dhe te rinjte cjane keto budallalleqe qe thua,ke luajtur mendesh te duket vetja i mesuar,qe perdor fjalen mire.Po me keto fjale ke ben te qesh apo te qaj.Shko tek agron llakaj te fuse ne face oop ne emisinin e darkes.Atje merr edhe parate.Te fala Mark markut ai u tregua me i zgjut se ti ty te ka hyre kaharri i vjershavevdhe hartimeve ai po shikon shendetin dhe eshte mire tani jo si ti.

                     1. T
                      Tarasi

                      Me keto dokrra u ben mesim studenteve,i ke mesuar ne itali apo ne mirdite,harrove qe je meso burrre ,pervec kesaj meson dhe te rinjte cjane keto budallalleqe qe thua,ke luajtur mendesh te duket vetja i mesuar,qe perdor fjalen mire.Po me keto fjale ke ben te qesh apo te qaj.Shko tek agron llakaj te fuse ne face oop ne emisinin e darkes.Atje merr edhe parate.Te fala Mark markut ai u tregua me i zgjut se ti ty te ka hyre kaharri i vjershavevdhe hartimeve ai po shikon shendetin dhe eshte mire tani jo si ti.

                      1. T
                       Tarasi

                       Me keto dokrra u ben mesim studenteve,i ke mesuar ne itali apo ne mirdite,harrove qe je meso burrre ,pervec kesaj meson dhe te rinjte cjane keto budallalleqe qe thua,ke luajtur mendesh te duket vetja i mesuar,qe perdor fjalen mire.Po me keto fjale ke ben te qesh apo te qaj.Shko tek agron llakaj te fuse ne face oop ne emisinin e darkes.Atje merr edhe parate.Te fala Mark markut ai u tregua me i zgjut se ti ty te ka hyre kaharri i vjershavevdhe hartimeve ai po shikon shendetin dhe eshte mire tani jo si ti.

                       1. T
                        Tarasi

                        Me keto dokrra u ben mesim studenteve,i ke mesuar ne itali apo ne mirdite,harrove qe je meso burrre ,pervec kesaj meson dhe te rinjte cjane keto budallalleqe qe thua,ke luajtur mendesh te duket vetja i mesuar,qe perdor fjalen mire.Po me keto fjale ke ben te qesh apo te qaj.Shko tek agron llakaj te fuse ne face oop ne emisinin e darkes.Atje merr edhe parate.Te fala Mark markut ai u tregua me i zgjut se ti ty te ka hyre kaharri i vjershavevdhe hartimeve ai po shikon shendetin dhe eshte mire tani jo si ti.

                        1. M
                         Malok nga jugu

                         Brace mjaullin? Po ti qe leh di gje ku e ke te zotin?

                         1. N
                          Një qytetar

                          Zoti Gjekmarkaj! Nisur nga respekti që kam për ju, po i lejoj vehtes t'ju bëjë këtë sugjerim: Natyrisht, ju duhet të keni arritur një marrveshje me zotin Baze për çeljen e kësaj rubrikë nga jeta në parlament. Kuptohet, për këtë jeni marrë vesh për honorarin përkatës. Por unë mendoj, duke mos u futur fare në anën cilësore të shkrimeve tuaja në këtë rubrikë, si deputetë që jeni, në këtë rast i bëni një dëm të pallogaritshëm vehtes duke qënë i detyruar të bëni qoftë dhe shaka miqsore me kolegët tuaj vënd e pavënd. Ndoshta gaboj, por në përfundim të kësaj ndërmarje vërtetë groteske ju keni për të korrur një armiqësi të hidhur si frut i përpjekjeve tuaja të pamenduara thellë. Qofsha i gabuar!

                          1. D
                           Drejtesia

                           Oooo Gono, po boll o burre, se na çave by...... Si nuk u lodhe. Paske qene budall fare.

                           1. I
                            Ilir

                            Ky eshte idiot noterik,debil dhe i paditur...

                            1. T
                             The truth

                             PLEASE mos botoni budallalleqet e ketij idioti se po na neverisni te lexuarin ne pergjithesi. Me keta si ky idioti Rama tall menderen; o zot te tere bashallinjte qenkan idiot, dhe ne themi ka vjedhur zghedhjet Rama.

                             1. R
                              Roberto

                              Ta plaste Boboja brenda o trap i lales. More zemer nga Arjan Cani qe te i ben publicitet nje deliranti si puna jote dhe ti u frymezove aq shume sa po na can trapin me budallalleqet e tua.

                              1. A
                               Amerika

                               Me pelqen shume ky humor plot sarkazem. Qente le te lehin, karvani shkon perpara, thote nje fjale e urte popullore. Kuptohet kush jane qente....

                               1. G
                                Gone djali

                                Vorrbull dialektik,po I mireshkruar.Politikisht I gravituar.Mi llajki…

                                1. S
                                 Shqiptari

                                 Shko ore,trap Mirdite,ha ndonje paçe -pilaf me Falli Bariun,,apo ndonje panine me qofte. —Diku Buda (Sidhard Gautami thote:”Nuk ka vuajtje me te madhe sesa te rrishe me nje te marre dhe ta keshe ate mbi koke.” —Kjo ndodh dhe me ty,or provincial Mirdite,qe ben gjoja humor me koleget,kur vete je veç nje cjap tredhak qe blegerine badihava,meqe i ke perzemer turqizmat ne leksikun tend tejet te varfer me fjale shqip. —Te keshilloj qe te mesosj Stanartin,pasi ke shume mangesi

                                 1. L
                                  Llesh gjeka

                                  Ik ore hale se u bëre bajat.

                                  1. q
                                   qytetar

                                   Iku dhe Gonia per lesh.

                                   1. P
                                    Piloti

                                    O shkrimtaruc i vogel,shkrimet tuaja jane si gjithmon te nivelit minus.Shkrimet tuaja nuk dihet ku fillojne e ku mbarojne Zoti MARKAJ GJEK AGRONITi mendon se je truni i parlamentit por je vetem nje zero ne forme e ne permbajtje.Me hyrjen tande ne parlament nuk ndodhi kurgja veçse u shtu edhe nje idiot mendjemadh.Gjithnje e ma teper me ngjason me Don Kishotin.

                                    1. L
                                     Lomi

                                     S’ka faj ky qenefi kur kane dale ca m…ter qe gjasme kane dhene vota edhe per kete turiderrin e kuq…idiot!!!

                                     1. m
                                      mimi

                                      epo te rrije ky trapi dhe te harxhoje kohen duke patur ne fokus keto lloj traplliqesh nderkohe qe eshte deputet dhe te gjitha energjite e tij duhet ti harxhoje ne parti dhe ne parlament???!!!!!!!!

                                      1. F
                                       Franz Kafka

                                       Ironi tipike njeriu te trashe qe i eshte mbushur mendja se ben humor te holle, mgjt duhet pergezuar sepse per ate force politike qe perfaqeson eshte shume mire. Pse mire? Po ja psh, kur u zgjodh Basha kryetar bashkie i tiranes, u theren dhe rropen 30 qingja ne deren e bashkise sepse sipas sojit te gjakmarkajve kjo sillte mbaresi. Prandaj te kalosh nga therja e 30 qingjave tek keto ironi bajate, eshte goxha perparim

                                       1. P
                                        Pjetri

                                        O gjeka i markajve, por nuk te dinim kaq budalla ore mesues hartimit fillor! Por shko ne fshatrat e lezhes ,mbase fillon pune si mesues ne klasen e dyte fillore ,se nuk je per keto pune qe mundohesh te dukesh o trashamaku i malesise leshit. Nuk eshte gomari per shale o gjoni i markagjonit, ai duhet vetem per te mbajtur bucelat me uje ,prandaj i vihet Samar o veshgjate!

                                        Lini një Përgjigje