McGonigal dhe Rama, frikë apo mospërfillje 

2 Shkurt 2023, 18:37Blog TEMA

McGonigal dhe Rama, frikë apo mospërfillje 

Nga Dritan Hila

Një herë ujku po udhëtonte me autobus dhe ndien një dorë që i futet në xhepin ku mbante lekët. “Të kapa!”-i thotë xhepistit duke i kapur krahun, por kur kthen kokën shikon që ishte ariu. E pastaj ia ktheu ariu: “Kujt i kërcet, por lësho dorën dhe lekët, po nuk do që të hash edhe dru!”

Pak a shumë e tillë është edhe situata në autobusin e politikës shqiptare. Opozita ka kapur një akuzë të prokurorisë amerikane për një nëpunës të FBI-së, të cilën po përpiqet ta lidhë me Ramën. Niset nga fakti që ndërmjetësi Agron Neza i ka dhënë McGonigal 225 mijë dollarë. 

Neza mund t’ia ketë dhënë McGonigal për shumë arsye: Për të ndërhyrë që të favorizohet në biznes; pjesë fitimi nga biznese ende të padeklaruara; për presion ndaj konkurrentëve; për qoka të McGonigal ndaj të tretëve ku Neza ka qenë ndërmjetës, sikurse mund t’ia ketë kërkuar që McGonigal të shfrytëzojë të qenit pjesë e FBI-së dhe t’i kërkojë kryeministrit shqiptar në rrugë verbale që të pengojë një kompani që të shfrytëzojë vendburimet shqiptare pasi është guaskë e kompanive ruse. 

Kjo është një praktikë e njohur e SHBA kur nuk duan të lenë gjurmë dhe Rama nuk ka pasur asnjë arsye të mos e besojë shefin e kundërzbulimit të FBI-së për Nju-Jorkun. Mungesa e shoqërimit nga ambasada është një praktikë jo rrallë e përdorur për misionet incognito të oficerëve të inteligjencës.

Këto fakte opozita po mundohet t’i qepë duke krijuar një kauzë. Por nëse do flisnim me realpolitikë, Rama është ariu dhe edhe sikur gjithçka që ka qepur opozita të jetë e vërtetë, Ramës nuk ka çfarë i bën përpara pranverës së 2025-ës.

Pavarësisht se opozita ka mobilizuar të gjitha kapacitetet e saj propagandistike, çështja McGonigal është shumë e vogël për të prekur ndjenjat e shqiptarëve dhe të shkaktojë tërmet politik. Për më tepër kur fotot dhe faktet tregojnë që edhe funksionarë të PD-së janë kapur në shoqërinë e tipit të FBI-së në momente zdërhalljeje alkooli kurse Nezaj ka qenë mik më shumë me Berishën dhe Hajdarin sesa Ramën.

Kërkesa e Ramës që të krijojë një dosje për PD është shumë e paprovueshme.

Atëherë pse Rama nuk del në interpelancë? Ka disa arsye ku më kryesorja është që ta sfumojë nga ana mediatike me mospërfilljen e tij. Gjithashtu ai i jep vetes të drejtën e pritjes për të parë se çfarë kanë në dosje akuzat e prokurorëve dhe sa qëndrojnë ato. 

Fakti që McGonigal u la i lirë nga gjykata, tregon se gjykatësi vetë nuk e ka parë si shumë bindëse akuzën.
Frika e Ramës është nëse amerikanët ia kanë vënë syrin karriges së Ramës, dhe për këtë mjafton çështja McGonigall. Pra ujku i bën karshillëk ariut pasi ka shok luanin. Këtu fillojnë problemet për ariun./dritare.net

20 Komente

 1. R
  Rama torroliset me non graten

  Per cfare Rama duhet te shkonte ne interpelance ? Per show te Gazmentes nuk ka llogjike Rama ne parlament per nje funksioner te FBI qe ka shkelur ligjet e shteti te vet dhe me qesharake ky persone ka qene i lidhur me Berrishen Vokshin sic tregojne fotot dokumentat . Non grata e bene te qellimshme per te larguar vemendje nga thirrja e djalit ne prokurori dhe provat e reja per kater te vrare po alibia qe ka ngritur per ameriken nga nje non grata antiamerikan i inkriminuar shqiptarve nuk i rruhet per Xenin e Berrishes ndaj ky mjeran lodhet kot pk bend mire se harxhin paret e grabitura me analistet e kazaneve te darkes kjo eshte pozitive

  1. L
   Llapaqeni Sa-Hale Breshkani

   Po edhe sikur Rama vertet t'i ket dhen ato para, ketu behet fjal per $ 225k... Po pse s'kerkojn llogari per $ 550k qe u perdoren per lobim ne Washington apo qindra milionat e vjedhura nga Rruga e Kombit, pse keta spurdhjak si Bardhi e Sahalejani s'kerkojn llogari partise dhe udheheqesve te tyre legjendar, Sa-Hales dhe Lululkes...? Pse s;kerkojne zbardhien e afareve dhe perfitimeve te pista nga SaHaleja e Shkerdheni bashk me KArgiten dhe Kollovarin, pse s'kerkojn llogari per 21 Janarin apo Piramidat e Sudes dhe Alikos, pse s'kerkojn llogari per kontrabanden e naftes ne sherbim te Serbise... Pra keta jane ata spurdhjaket e P-Dhise. Kuptoni c'kllouna jane gjithe keta Politikaret e Pe-Dhise, qe jane gati te vetflijohen per te mbrojtur nje degjenerat shkerdhat si Sa-Haleja. Partia e Sa-Hales = Pe-Dhija.

   1. O
    On

    E sigurt qe ka paguar miliona si te gjithe por te tjeret I kane bere ne menyre ligjore....ndryshimi eshte I madh...

  2. B
   Beni

   Qente e slites se Rames Carlo , Dritan e Mero ne aksion.

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

    Ec mër Ben, se qen për qen. Ti qen i Saliut, ai qen i Ramiut. Ti kaka, ai muti, Hajt ta gjejme kush është hajduti. Koqe kandari. Ja, e shave ti Ramen, dhe atij po ie rruhet shumë. Me sharjet e tua, ai vdes kryeminister. Ktheu nga PD o kungull, dhe shiko qe nuk ke opozitë per të rrezuar Ramen. Të hiqet Saliu, të dale nje intelektual vërtet ie djathte ne krye të PD, të bashkohet e gjithë opozita, pa ata shurraqët qe ka tani Saliu pas vetes, dhe shiko ti pastaj se si i dridhen leqet Rames. Por as to, dhe as shokët e tu nuk i keni keto tru, kështu qe ta gezosh Ramen, deri sa të të vine mendte.

    1. D
     Dr. Adhamudhi kolegu i Sa-Hales

     O Beni ti je nga ato zagaret e terbuar qe is shkojn nga pas e lehin per nje kocke nga zagari i madh, SaHale Breshkari. E verteta s'fshihet dote, dhe ai Zagari plak e matufi, Sa-Haleja se shpejti do t'a gje ate qe meriton, dhe si zagar do e perfundoj jeten e tij.

     1. D
      Dakord

      Beni ti je dashi qe prin kopene e deleve te saliut :)

     2. s
      saleh gerrneta e shpells fton Ramon ne valle

      C'ndodh ! Ramo rrefuzon vallen e Shpellarve ne Parlament , e brrishi i terbuem prej t'Dhimes qi bo Ramo Grupit Foklorik Primitive PD ,kercenon e i tund gerrneten nga Shpella . Uahhahahah Ne Autobus : kjo Barsalete e Dritanit ne autobus me kujtoj per nji cast _Testamentin e Trazanit Demokart saleh brrishit , qe ka humbur durimin dhe Majmunet e pillit te Lirise orientimin si vijon : I dashtun poppli jem shpellar e demokrat : A po doni jue mem shpetue mue ? Jam Tarzani Demokracise ,shpellar den baba den ,jo i rrem por i Vertet , nqs m'doni ,bani zhurm t'me shpetoni me koh s'ka mbet . Bahuni garrumbell n'Parlament ,t'vibroj arjri si tension i lart ,e gjithcka te dridhet nen ate korent , bahuni gardh e trup me trup njeri pas tjetrit presohuni ,dhimbjen qim'ka pushtue n'gezim t'ma shndroni ,,e gazrat pas si Gazi ti stoponi ! Si n'byth apo n'kamb ne paralement te zhurmoni ,e ne cdo pozicion brenda e jasht nga pas ta shijoni , te cuditet bota let 'me thot mua Bota ,Non Grata , tmerrin ne Parlament ka kapur KM me Shalt e Gjata

      1. A
       Alfred

       Ky nuk eshte shkrim, eshte nje gogesime e transkriptuar e ketij idiot-servili te pushtetit!....

       1. !
        !?!

        Dëgjo këtu mor burrë rruspi; Situata nuk është fare si thua ti, nuk është aq e thjesht. $$$$$$. Problemi i prezencës së Gongallit në Shqipëri nuk ka të bëj me faktin që nuk ka pasur dijeni ambasada këtu apo nuk u shoqërua nga ata. Problemi 1 dhe akuza për të, përveç të tjerave, është se nuk raportoi tek eprorët e vetë për takimin me Ramsesin, jo tek ambasada.$$$$ Problemi 2, është se ai, veshur me petkun e FBI, bëri biznes të pistë në favor të një kompanie dhe në dëm të shtetit shqiptar.$$$$ Problemi 3, është se nga lobimi okult i Gongallit me Ramën, dhe me Firmën e Ramës, Shqipëria humbi 10 milion dollarë, e faktuar kjo nga gjykata e Shkallës së parë Vlorë.... a ka fituar gjë rama nga ky allishverish?$$$$$$ Problemi i 4 është se Çështja në Amerikë sapo ka filluar, dhe KM, të paktën formalisht, është i përzier në një Allishverish, ku Gongalli është i Akuzuari kryesor...$$$$$ Problemi 5, dhe më i rëndi, është se Rama, i zhytur kaq thellë në pisllëk, po na kthen përsëri në Pushtet Bastardin e Buçidolit, Berisha 3......

        1. Q
         Qamushi

         Dritan, po tigrin e harrove?

         1. P
          Percmim

          Z. Bardhi nuk ka qellim Ramen. Ka Berishen. Se ky eshte ne foto me Nongraten qe ne 92. Ky Sb nongrat e mohoi, genjey publikun, tha nuk e njoh! Por nga qe eshte I pacipe, per te nuk ka problem. Dje dhe sot dozen 2 fakte me foto dhe seemed. Nje secretary mardheniesh I Foltores se SB dhe so I shoqi I Alabana Vokshit, dolen lakuriq ne marrdheniet me McGonnigal. Dhe keto favorizojne Bardhin e PD zyrtare. Rama nuk u paraqit sot, ndoshta se kjo interpelance ishte padashje nderhyrje ndaj drejtesise Amerikane. .irpo Amerika nuk eshte Shqiperi. Rama e di mire, kete. Nuk mu d te flasesh per efekt politike ndaj hipotezave te nje opozite, pa fakte, ku 2 fakte deri tani jane fotoja e A. Nezes qe mohon qe Rama s'ka lidhje me kete muhabet dhe McGonnigal I ka kerkuar mosdhenien e licenses burrit te A. Vokshit per shfrytezim te Naftes, pasi ky I funding e kerkonte licensen per ologarkun rus te aferte me Puqin. Une jam publik, dua Ameriken, shoh faktet reale te argumentuara, dhe vazhdoj te aresyetoj. Pra, duhet pritur gjyqi I McGonnigal. Por "fshataret" ( respekt per fsharet e vendit tim) e Vucidolit dhe Skraparit, dy persona perkatesisht, hajdut, spiun, vrases, mashtrues, egoist, hajdut floriri, te korruptuar famijarisht, te vene ne hetim per pasurite nga organet e drejtesise, po kerkojne gjase drejtesi, me fakte politike gjasme, kerkojne te zhvendosin vemendjen nga problemet e tyre, por.... Cecua ka Bicak. Populli dhe politika Amerikane I ka cilesuar si Peshqit te Medhenje. Rama mumd te kete kusure! Por keta dy qifira nuk mund te vazhdojne, me . Qutetaret presin hetimin, arresting dhe burgimin e tyre! Eshte kuriozitet I jashtezakonshem. Nese kjo po ndodh, do vijoj dhe do te realizohey, Shqiperia do ndryshoj, thelbesishte. Do behet me e rendesishme, madheshtore. Me doni we cdo nate nuk do te kete Nongra dhe IM spiu te hapi lajmet se paku ne pese " TV" te " kapur" nga Rama. Sigurishte edhe Rama duhet te paguaj, nese... POR, qytetaret dian ne filling, Nongraten familjare dhe Spiunin , sot kozmetik, hajdut dhe vrases professional qe paguan. Se bashku me Z. "Budallin".

          1. t
           turi

           Zoteri harroe opoziten se dhe pozita do vepronte ne te njejten menyre po te ishte ne opozite. Fakt eshte se institution jane te korruptuara dhe jo te pamvarura . Se me ke ka qene me shume shoke biznesmeni amerikano shqiptar eshte idjotesi e jotja si gazetar. Biznesi dhe politika jane pa moral dhe vetem me interesa. Prandaj duhet qe institucionet te jene te pamvarura. White collar crime is the erosion of democracy.

           1. G
            Gon Tirana

            O Dritan mos qendro gjithnje ne anen e te keqes. Mos u nis nga interesa te momentit por mendo qe ku do ta ritesh femijen tend ne ate vend dhe cte ardhme do kete .

            1. M
             Mondi

             O pikpyetje e pikcuditse qe je identifikuar si robot dhe jo njeri.E di ti se robotin e ka prodhuar njeriu me zhvillimin e tij. Ti sic je identifikuar ke nxjere 5 arsyetime qe do te hetohen atje ku ka nisur hetimi dhe pas perfundimit tij do te meret vendimi kjo do te jete kohe e gjate per tu perfunduar dhe ti si analist robot nuk pret dot hetimin te perfundoje ,por ke hallin se pa perfunduar ai do vije ne pushtet salehi i vucidolit.Saleu erdhi ne pushtet edhe kur i vodhi parate shqiptarve,pas heres pare heren e dyte me pas pervec se i vodhi i vrau dhe te mendosh se do vij per heren e trete me vitat e shqiptareve do te themi se ka ndodhur dita e qametit ne ket vend dheshqiptaret jane cmendur dhe s'dine cfar bejne keshtu qe analiza e robotit!? bije poshte.

             1. P
              Prokurori

              Dritani ka te drejte o plehra paAatdhe . E keqja e Rames eshte se ai e di se kush i Inskenon te tilla Importe Amerikane dhe ne vend qe t'i pjerdhi ne surrat Kermes se Vicidolit i le hapsire per lorja me Doktore ne Parlament ! _Imagjinoni ju se sa Miljona paguan Kryeshkerdhata e Kombit ,per te tilla Lorja ,vetem e vetem me largu Vemndjen e Opinionit nga Krimet e tij dhe tmerri nga Hetimi i Krimieve ,qe nji dite qe s'do jet e larget ,do ta marrin zvarre nga Vila .

              1. T
               This is the end

               Mero po i vjen fundi faraonit tat, dhe Hila e peshperit, po si do beni? Cilat bythe do lepini me vone? Dhe pse per gazetarine eshte me mire te ngordhni urie

               1. e
                emigranti1991

                Une them qe "kush fiton( blene), me shume vota, te zgjedh edhe opoziten. Cdo opozite te kete Lindita Nnikollen mbajtese te vules, ose Spiropalin. Vetem keshtu do te lene Ramen te punoje per shqiperine.Te vijne turiste, Te vijne pakistani, e bagladeshi. Te shkojne shqiptaret prapa diellit , se edhe ata pengojne RAMEN.

                1. P
                 Perkthyes

                 Fakti që McGonigal u la i lirë nga gjykata, tregon se gjykatësi vetë nuk e ka parë si shumë bindëse akuzën. gjakdhjeret sadiste brekdhjere po bejne dhe drejtesine e USA's....pikaaaaaaa plaku mere

                 1. A
                  Ani

                  Une mendoj se te gjithe qe kane drejtuar kto 30 vite duhen denuar ..dhe 3000 zyrtare te larte e debutete

                  Lini një Përgjigje