Modeli i shëmtuar i zengjinit në Big Brother

31 Janar 2023, 10:53Blog TEMA

Modeli i shëmtuar i zengjinit në Big Brother

Nga Ardit Rada

Gjithnjë e më shumë, cilësia e modeleve që ka ofruar ekrani shqiptar i tranzicionit për publikun, ka qenë i diskutueshëm. Por prej më shumë se një muaji, i vetmi ‘reality show’ në vend duket se e ka lënë pa fjalë shumicën e publikut. Revolta e këtij të fundit vihet re në komentet në rrjete sociale dhe debate të përditshme. Bëhet fjalë për ‘Big Brother’ që nën pretendimit për të mbledhur disa njerëz të rëndësishëm me emrin ‘VIP’, duket se s’është lodhur hiç dhe ka sajuar një grupim ku shumica nuk kanë as CV.

Përveç panoramës ku disa njerëz hanë e flejnë dhe që pretendohet të na dhurojnë spektakël, orët e fundit po spikat një personazh. Aktorja që më tepër është e njohur si personazh showbizi sesa si aktore, ka ‘shokuar’ me disa deklarata të saj. Më tepër sesa një garë ku duhet të spikasë cilësia e debatit, argumentet dhe shembulli i femrës model, ajo e ka kthyer në një garë parash. 

Një herë përmend faktin se 100 mijë eurot e çmimit të madh s’i bëjnë punë se me aq veç një makinë mund të blihet. Ditën tjetër, shenjestron banorët se vishen me rroba të lira dhe jo marka origjinale si ajo. E kështu me radhë, deklaratat nuk fyejnë vetëm bashkëjetuesit e saj, por miliona shqiptarë që jetojnë me djersë dhe 100 mijë eurot as nuk i kanë dhe as do t’i kenë kurrë.

Duhet kuptuar se ‘Big Brother’ shqiptar luhet për një publik të varfër që ka paguar ekstra për ta ndjekur atë. Ndaj në respekt të këtij publiku, produksioni duhet t’I ndalojë deklarata të tilla. Që në fund të fundit tregojnë se konkurrentja e sheh me mospërfillje edhe vetë çmimin e organizatorëve. 

Është dhimbshme kur sheh sesi një djalë merr përsipër të rrëfejë dramën familjare publikisht, si apel për t’i dhënë guxim të tjerëve që të denoncojnë dhunën. Ky konkurrent pak minuta më pas skualifikohet për t’i lënë hapësirë ‘zengjines’ së re.

“Big Brother” është konceptuar nga ata që e krijuan të parët, si një program në qendër të së cilit është njeriu. Sjellja e tij nën izolim me të panjohur, pa cenuar liritë themelore. Madje duke u dhënë facilitete dhe të mira materiale për t’ua bërë izolimin më të lehtë. Por kurrësesi, për të promovuar mospërfilljen ndaj njerëzve që përpiqen ta fitojnë paranë me djersë.

Ndaj dhe ky ‘reality show’ në Shqipëri nuk duhet kurrësesi të promovojë garën e portofolëve, por të ideve. Sepse po të ishte e pëlqyeshme ky model, ateherë mund ta bënin programin me fëmijet e Samir Manes dhe Shefqet Kastratit dhe e flinim mendjen…

60 Komente

 1. N
  Noci

  Siç shihet deri ne keto momente femra qe thoni ju me sa duket eshte e perkedhelura e produksionit ,sepse ajo sillet ne menyre me te keqe te mundesh me te gjithe dhe del pa fenomen ne nje kohe qe te tjeret nuk guxojnë t'a prekin vajzen e topit

  1. k
   k

   Edhe formati me nivel kultural të lartë,në shqipëri do degjenerohej absolutisht. Èshtë lloji i kafshës.Do ishte e mundur të krijonit një orkestër sinfonike të përbërë nga gomerë ?

   1. A
    Albina

    Po çfarë pret nga një ekip produksioni ku pothuaj të gjithë janë injorantë funksionalë........................... - Këtu promovohet kurva, ndërsa ajo që është e virgjër kryqëzohet, turpërohet dhe ofendohet sikur të ishte kurvë............................................................... - Vini re: - Ngrihet nga shtrati babai me kancer dhe rakon të birin dhe po atë natë i biri qitet jashtë nga loja............................................................................. Po kështu për djalin që bashkë me të ëmën kishin kaluar një jetë shumë të vështirë......... Thirret e ëma, përlotet i gjithë publiku dhe shikuesit dhe djali 5 minuta më pas nxiret jashtë....................... Produksion idjot, injorant, analfabet, fyes dhe me tru të sëmurë.........

    1. O
     Olta

     Albina ????????????????????????????

     1. Lulja ime

      O olta pse të dogji dhe kërcënon Albinën me ????????......Albina nuk zuri emër me gojë. Albina goditi paaftësinë dhe injorancën e produksionit.biles edhe unë jam e një mendimi me Albinën se produksioni nuk është në rregull mëndërisht...është i çmëndur

     2. L
      Lili

      Bravo!Personi i pare qe duhen te ishte jashte eshte Olta. Nje njeri qe nuk jep asgje, por vetem uleret e grindet si grifshe... Pse eshte aty nuk merret vesh??? Deri me sot nuk ka thene nje fjale apo bisede normale! Zilia dhe cmira jane te vetmet karakteristika te saja. Eshte e pahonepsshme totalisht! Kam neveri ta shikoj; le pastan ta degjoj????????????

      1. A
       Ana

       Po nuk e nxorri jashte produksioni, por votimi i shikueseve sipas regullores te BB . Apo ku mendoni se produksioni nuk duhet te kishte zbatuar regulloren? Tamam mendje mbrapsh prej shqiptari rural.

      2. q
       qin

       Kapitalizmi osht I eger he ja bofsha @ythen.Kush ka lek tall trapin ,kush ska lek ,duhet me pa ata qi kon lek si talin trapin.

       1. H
        Hajdari

        Mere ta Qifsha me big brother me krejt se na prish femit si ju ne shqepri po edhe ne kosove boll bo mekto fllixhrira

       2. S
        Shikues

        Ti te drejte ke ne vija te trasha por ai cuni nuk shet produkt dot. Dhe programi eshte bere per tu shitur. Si dhe plot programe ne bote (nqs se ke idene athere me mire mos shkruaj me artikuj te tille) thelbi i reality show eshte ky qe po shohim. Pra gallate aksion veprim tipa te ndryshem sjelljexte ndryshme qe perfaqesojne tere shijet e publikut

        1. n
         nacionalisti

         Qenke kopetent zotrote!!! Jepke dhe orientime nese duhet te shkruaj dikush apo jo... Por meqe qenke kaq kopetent, po te kujtoj cka thene Indro Montanelli: Zhurma si rruge e shkurter e gomereve !!!! ta kesh me link qe te ftillosh trute ne lidhje me misionin e medias https://bota.al/zhurma-si-rruge-e-shkurter-e-gomereve-madheshtia-dhe-mjerimi-i-gazetarise-udhezime-per-perdorim/

         1. A
          A

          Albana eshte nje drejtuese e mire e emisionit bravo Albania to❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤????????????????????????????????????????

         2. b
          ben

          po ku program per injorant dhe idiot eshte.po fakeqesisht 70%e popullsise kte do.

          1. V
           Vëzhguesi

           Po flet badihava o Ben . Nuk e di se ku i ke marrë këto statistika , por ato që thuhen në shkrim janë shumë të vëteta . Kur mileti që e ndjek BB shikon dhe dëgjon Oltën kur thotë se për mua 100.000 euro nuk janë gjë , i vjen shumë inat dhe e urren modelin e saj . Një llogari e thjeshtë 100.000 € × 115 lekë = 11.5 00.000 lekë të reja , ose siç thotë Arditi në telebingo , 115 milionë lekë të vjetra . Është një shumë e konsiderueshme për këdo që është brënda dhe jashtë BB . Me se merret Olta apo i dashuri Oltës , atje në Spanjë që nuk ja mbushin synë këto miliona . Sigurohen dot me punë të ndershme këto shuma ? Athere përse ka hyrë në BB Olta , duke lënë jashtë fëmiun 2 a 3 vjeç ? Sipas mendimit të ideatorëve të programit , Olta është VIP dhe nuk ka nevojë për promovim , atëhere për se ka hyrë në atë program stresues dhe strapacues ? Një pjesë e mirë e pjesmarrësve nuk e mohojnë çmimin e vendosur .

           1. B
            Besniki

            Olta,Olta,Olta.Na çmenet me kete ordinere.E njihni Olten apo jo,super kurve,biseksuale,mashtruese etj.Keto jane cilesite e Oltes.Edhe per kete robin qe thote e kam burre,duke i dhene muhabetit nuanca familjare,sikur eshte e martuar gjoja,eshte bashkjetuesi dhe babai i femijes,jo burri.Hajde shnet,se per Olten nuk mbarojn historite.Nivel kurve ordinere.Asnjehere nuk u bë kurve me class.

            1. !
             !!!!!!

             besnik koqa mos shaj pa lidhje po ma mir ti marri ajo, sa ky drogashi nga shkodra qe quhet lesh o me fal l...z!!!!!!!

             1. L
              Lolo

              Besniki ????????????????????????????......jo ka një çik klas ,se dikur një ambasador ,kur e mbaroi detyrën ,kërkoi të takonte kte ,oltën....pra nuk ësht dhe aq ordinere

              1. A
               Andon

               What’s the going rate?

             2. Lulja ime

              Po ti ku hyn...tek ata që e shohin ,dmth tek ne që jemi injorantë ,apo tek ju...mediokrit

             3. S
              Shqiptari

              Eshte per te ardhur keq qe nje media kombetare qe funksionon me parate shqiptarve( pasi sponsorve u zbriten nga taksat leket qe merr show), te promovoje tipa te tille pervers( me ndonje perjashtim) si VIP. Nese shqiptaret do e pranonin kete tufe individesh tejet ordinere si VIP-a atehere eshte per te ardhur keq per ket nivel intelektual.Dihet qe ne mungese te artit te verttete,jetes teatrore,kulturore,spektaklit dhe jetes koncertle,pjesa e ulet e populsise,ajo rurale dhe provinciale jargavitet pas ketij programi amoral,banal,pse jo dhe pervers ne permbajtje. Individe pa identitet,te marre rastesisht,si Tea,Bjordi dhe tere stani VIP i Topit,jane viktima te ekranit dhe te deshires se do behen dikushi.Sapo perfundon kjo tallava perverse ata humbasin ne turmen anonime ose behen preh e llumhanes seksuale te bllokut apo moteleve berdello te Tiranes.Duke jetuar ne nje bote te lire ku njeriu eshte pergjegjes per jeten e tij,keta individe krejt tokesot jane modeli me i shemtuar per femijet,adoleshentet dhe te rinjte. Per nje publik qe eshte serioz,i edukuar me shije bashkekohore europiane keta VIP-a jane nje fyerje dhe poshtim qe u n behet nga TOP-i

              1. N
               Nje grua

               Koment I shkelqyer, epik, Shqiptari

              2. S
               Shqiptari

               Te gjitha sa thua qendrojne pa me te voglin diskutim.Po kur permend vetem nje emer ketu fillon te mbaje ere.Pse nuk permend te parin Luizin qe ka jetuar me vite ne mes te Europes me taksat tona vetem pse ishte i dashuri i te bijes se Jozefines ( duke pare modelin e mashtruesit publik te miliona shqiptareve e meritojme si popull cdo lloj politikani qe na ka mashtruar deri me sot ). Te mos flasim pastaj per modele te tjera si Efi apo Tea etj etj qe jane ne qarkullim ne televizionet shqiptare.Reklamojne jeten lluksoze pa e ditur as vete cfare pune bejne. Keto modele po bejne te ndihen te pa afte te rinjte dhe te rejat qe perpiqen ta ndertojne jeten me shkollim dhe pune te ndershme.Kjo eshte edhe nje nga arsyet qe po largohen edhe te shkolluarit nga ky vend. Ndihen te pa vleresuar.

               1. T
                T

                O ben kari jo po te duan ty copa e katnarit

                1. b
                 ben

                 komenti yt e verteton 100% ate qe thash o idiot ,ik shif Luisin dhe masturbohu.

                 1. L
                  Lolo

                  Po.pse mos me e pa Luizin .çfar të keqe ka?.jo po të shofim oltën

                2. N
                 Nora

                 Nuk i heq asnje pike komentit te Shqiptarit. Se pari duhet te flitet per Luizin qe po jep shembullin me te keq te mundshem per te rinjte tane. Ai jep mesazhe qe eshte OK te mashtrosh, te vjedhesh ushqimin e shokeve , te ofendosh dhe kercenosh sepse kjo e pare sidomos nga adolleshentet jep mesazhe qe keta tipa jane te paret ne shoqeri, qe po nuk behesh si Luizi nuk je i pelqyeshrm dhe as i sukseshem. Turp i madh i shoqerise tone te beje shembull nje djale te tille. Shikoni Efin, femer vulgare, pa sjellje te hijshme, injorante qe vetem uleret dhe nuk kontrollon dot asgje , qe ka bere si lolo Luizin qe u sjell asaj dhe Kiares ushqimin e vjedhur nga shoket cdo nate tek krevati. O zot , merreni me rrobat e Oltes dhe nuk denoni Luizin, Efin qe komplet shperfytyrojne sjelljen e femijeve tane.

                 1. I
                  Illyrian

                  Nora, është për të vënë duart në kokë, kur Lexon komente si I yti. Në shqipëri njerëzit jetuan me gënjeshtra për gati 5 dekada të regjimit komunist, dhe më shumë se 3 dekada të shkërdhatokracisë, dhe përsëri të njëjtët gënjeshtarë votojnë, dhe ti e ca të tjerë qënkeni ofenduar nga gënjeshtra e Luiz Ejllit. Nuk pështiroseni nga fakti që në Shqipëri, persona si keta quhen VIP. Përjashto kiarën (sepse nuk jam dëgjuar gjë nga ajo) të tjerët janë të gjithë pa edukatë.

                  1. B
                   Ben Qimja

                   O ilirian kur lexova komentin tend vura duart ne bythe se me shpetoi diarrea. Te njejten gje si nora the

                   1. L
                    Lolo

                    Ilirjano ...po olta të pëlqen ty,meqë nuk do ta shofësh Luizin ?

                   2. S
                    Shkurte Vata

                    Bravo Nora e Karmendit

                   3. r
                    robi

                    njeriu me i neveritur nga BB bythe e breke eshte Olta gixhari , nje sharebajge qe ka imazh zero ne publik qe jeton me nje njeri anonim ne Spanje qe ka te kaluar te erret. dhe kjo sharebajga bythderre tallet me 100 mije euro sa nuk i hyjne fare ne sy sikur eshte e bija e sheikut te Kuvajtit. O te kem dy bythe nje ta mbaj nje ta caj.

                    1. K
                     Krahasoheni me Boten rinine Shqiptare (!)

                     Kjio qe ndodhe ne Televizionet Shqiptare ,dijme se i ka rrenjet ne Politikat e shkaterrimit e degjenrimit total te shoqerise Shqiptare dhe ne Fokus ka Rinie e atij vendi . I vrave Rinin nji vendi ,i ke vrare te Ardhmen . _Qe ti afrshe Rinis Shqiptare si Model nji cfaqje te tille aspak ajo qe kan sot te domosdoshme ajo Rini atje eshte vertete Toksike per trurin e asaj rinie . Imagjinoni Rinin e Botes e cila merr persiper Pergjgjesi te shoqerise ku ben pjes e angazhohet ne te gjitha Problemet qe shqetesojne jovetem Shoqerite ku bejn pjes ,por edhe Probleme qe shqetesojne Boten . Dhe kto Orientime i fitojne pse jo ne Familje dhe shkolla ,madje qysh ne klasat fillore ,se si ruhet Ambjenti ,higjena trupore por edhe ajo Orale e Mentale ,si i drejtohesh tjetrit me Rrespekt dhe te Fyesh tjetrin eshte gjeja me e Ulet per secilin ,si duhet te mbrojme Natyren , si duhet te sillemi ne rruge ,si te mbrojme Vlerat ne Shoqeri etj etj per mos ti hyre edhe Problemeve Globale me te cilat perballet sot kjo Bote . _ Pra eshte Shteti ai qe duhet te injektoje e financoje Kulturen Qytetare ,te te qenit i Pergjegjshem perball ksaj shoqerie e gjithckaje qe na rrethon , eshte Misnitria e Arsimit qe duhet te beje ate cfar duhet bere per Kultivimin e rinise ,te injektimit te Vlerave e jo na tregojne u ndeertua kjo shkolle ,kjo palester etj etj .Duhet Programe Shkollore te Orientuara aty ku duhet . Shikoni Shkollat Europiane ,rinine ate ,Mesuesit atje dhe gjithcka nqs duam te dalim nga kjo Grope e Zeze ku na shtyu Injoranca e Politika e Krimineleve

                     1. J
                      Jari

                      O BIG Mavria thuaj, formati duket që me Albanën, Vjollcën, Lorin e lloj lloj fundurina e Homo që janë futur në atë të ashtuquajtur Shpi, ata duan një Mitat Havari ti nxjerri lakuriq në sheshi Skënderbej ti shohi gjithë .Mileti se ç farë mostrash janë, turp, TURP.

                      1. L
                       Lida

                       Po ta shikosh me kujdes shkrimin e Ardit Rades kuptohet lehte qe eshte tendencioz. Nuk eshte se nuk ka te drejte ne verejtjet per Olten si ne percmimin e veshjeve jo firmato apo nenvleftesimit te cmimit 100 mije euro. Por krahas kesaj ky fare gazetari i blere duhet te permendete disa skandale shume me te medha me fjalor rrugaceror te Luis Ejllit i cili : 1. Genjeu publikisht banoret, produksionin e shikuesit per semundjen e tij. 2.Ka ofenduar pa prejashtim te gjithe banoret me fjalor rruge duke perfshire dhe Kiaren duke i thene na cave b….n. 3.Ka shkelur nje nen te kontrates i cili e prejashtonte automatikisht nga emisioni ku ndaloheshin diskutimet politike si nje dolli per Sali Berishen, citoi si ka thene … “ jam Sali Berisha une o budallej “! 4. Qe i vuri kapak me deklaratat e djeshme ndaj Oltes duke i thene qe femra si puna jote une i bej cdo mengjes ne wc, je femer e pamoraleshme, apo kercenimi ndaj Kristit qe “ kur te dalim jasht do te bej te jesh lajmi i fundit. Po ashtu te denushme jane dhe pergjigjet qe i dha Olta pas ofendimeve ! Kjo duhet te ishte analiza objektive zoti gazetar !!!! Ndersa per Kiaren do thoja qe vepron pak me hipokrizi qe teorikisht “ shprehet “ si e drejte e naive po qe ne fakt ne shumicen e rasteve ka qene defacto ne mbeshtetje te qendrimeve te Luizit. Ne fakt ata shkojne bashke dhe me duken si i thone “ tenxherja - kapaku “

                       1. B
                        Bota eshte mozaik

                        Lida, mua edhe komenti tend me duket tendencioz! I paske rrjeshtuar me pika gjithe “bemat” e Luisit, po si duket nuk te kane dale numrat per te numuruar genjeshtrat, intrigat e manipulimet e shemtuara qe ben Olta! E di pse po te shkruaj se fillimisht Olta ishte banorja per te cilen kisha nje fare simpatie, gjithmone per cka shihja ne bb se nuk e njihja fare me pare. Tashme jo më! Sa here hap tv shoh Olten qe vetem thurr intriga dhe manipulon banoret kuptohet fshehtas (skuthe quhet?) kurse perballe ben vetem komplimenta (e shtirur?)! Dhe kam pershtypjen qe publiku ndaj preferon rivalin e saj qe te pakten del hapur dhe njerzit e njohin dhe e vleresojne per ate qe eshte!

                        1. N
                         Nje Ardit tjeter

                         O zonje ti ke tendencat e tua ndersa gazetari ka opionin e vet. Ku qendron problemi ketu? Gjete gje gabim ça kishte shkruajtur

                         1. x
                          xha temja

                          Moj Lida po si shkruan vetem nje fjale per Olten, duhet te jesh edhe ti si ajo qe te pelqen modeli i saj. Sinqerisht Olta nje gje ka, eshte femer e bukur (kur lyhet) dhe nuk eshte e bere, kaq ka. Por per te tjerat me ka zhgenjyer, modeli me i keq, qe nuk e di si e lene akoma aty, cfare e do manipuluese, intrigante, ofenduese nuk e di si e duron Luisi (bravo me te madhe per durimin), hedh gurin e fsheh doren, me plot goje eshte ti thuash KU,,, me te madhe. E ky nuk eshte modeli qe duam tu japim femijeve, ndaj i dashur procent i BIG Albanis modele te tilla nuk duhen promovuar. E para qe duhej te dilte duhej OLTA.

                         2. E
                          Eri

                          Femra me e shemtuar ne bote pa nivel pa moral per 100000 € po puno me ndershmeri ne loje dhe do fitosh turp produksion ça sjell per shqipetaret e lodhur

                          1. h
                           hektor

                           Nga "vip" prostituta Olta Gixhari cfar nuk pret, kjo ndyresire jeton me nje trafikant ne Spanje dhe kercenon duke thene do ta shikosh kur te dalesh....

                           1. T
                            Tirona

                            O Ti qe ke shkrujt ket pacavure , nuk ka faj per ato qe leshon nga goja kjo konkuruese, Ajo duke pare luksin se si Po jetojne brenda shtepise se Big Brotherit ku shumica e shqiptarve me zor nxjerrin buken e gojes , ka thene nje te vertete…… Mos kritiko kete konkuruse por ngrej zerin qe te bojkotohet nga konkuruesit si dhe nga shikuesit ky forma TV sepse po sjell shume trauma ne familjet dhe shoqerine shqiptare …

                            1. Y
                             Yttttt rrac e keqe

                             Esht program per shtresen e ulët pik. Un nuk e shof.

                             1. L
                              Lolo

                              Ti e shifke....qenke pjesa e shtresës së ulët

                             2. c
                              ce

                              amani o njerez cfare vipi eshte tallagjarja e spanjes , bythderrja e neveritur Olta qe i lef dhe bytha , qe ta ben kopilin ta le ne preher, ti ve breket ne koke. Mjere ai qe e ka ne shtepi, ate sharebajge mos ta kesh ne lagje se turbullon lagjen me thashetheme e shpifje , lere pastaj kur eshte pa make up ngjan si 60 vjecare , taman si kuzhiniere restoranti.

                              1. N
                               NORA

                               Po mire more CE , si nuk ke turp qe perdor kete fjalor te ndyre per nje femer qe eshte nene dhe grua. Shume te ndyre e ke fjalorin. Jam e sigurte se je ne anen e Luizit sepse ju si takem jeni ne nje shporte te gjithe.

                              2. T
                               Tironsi

                               Ky fare gazetari harron xhevahiret qe thote idhulli i kriminelit Berisha,Luis Ejlli qe ben politike aty duke i kerkuar banoreve te ngrejne dolli per Berishen. Si shperblim Foltorja po ve ne dispozicion fonde per ta mbeshtetur me drone apo inkurajim ne rrjete sociale me rrugacerine qe e ndjek.

                               1. N
                                Neritan Liçaj

                                Shume i sakte shkrimi Z.Rada por une mendoj dhe them qe duhet populli te shkoje te Top Muti e ti vere flaken ,çfare mund te presesh nga prudicioni qe jane dy maloke injirant ,dy maloke pa kulture ,dy malok imorele ,pa baze familjare ,por vetem marin grate e shokeve e burrat e shoqeve ,jane funderina dhe nga keta funderina pislliqe do shohesh .

                                1. G
                                 Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                                 Degjenerim!!!

                                 1. a
                                  arqile

                                  NUK ESHTE PROGRAM PER TU PARE .NIVELI MJERAN DHE REGJIA SHUME E KEQE.LARG KETIJ PROFRAMI.SHTETI DUHET TE SHKRUAJE LIGJE TE SAKTA DHE TE KONTROLLOJE ZBATIMIN E TYRE.TOP CHENEL KA DEGJENERUAR MOS E SHIFNI JU SHKATEROI.

                                  1. E
                                   E di cfar..

                                   Nje pacavure program ,qe ne kete vit eshte me banal se kurre ,qe do te thote se “vllai madh” na ka fut ca persona brenda qe jo vetem qe s’jane vipa,por eshte mbush me elemente qe s’percjellin asnje vlere,por jane me plot gojen modelet me te shemtuara per tia paraqitur publikut e sidomos nga nje tv kombetar.Do te perjashtoja ketu Kiaren,Zhaklinen qe iku,apo dhe Nida( kosovarja). Dhe elementi me negativ ne ate shtepi eshte vetem nje person dhe ajo eshte Olta. Nje intrigante dhe manipuluese e pakorigjueshme,qe ben ortak Krist skuthin,qe ben monolog morali dhe luan me loje “imorale”. Ajo i kundervihet Luizit ne menyre fyese e ofenduese te papare dhe kur ai i pergjigjet me qetesi,ajo e deformon konteksin dhe na preket duke futur bashkjetuesin dhe vajzen. Aq me keq,i thote se te njoh mire une ty,e di pse te rri buza e bardhe ( duke bere me shenja thithjen e narkotikeve),se ja njoh grune mire ( e ka fjalen per Kiaren), eh sa di une per te ta dish ti,se e di kush jam une o miush,se Tirana eshte e vogel,se te rrjeshtoj kur te dalesh jashte,se une keshtu e ashtu .Dhe me pas vazhdonte duke e ndjekur neper shpi qe ai te reagonte ( me nje bulizem te papare) duke bertitur e duke e share e duke i thene te tjereve se ai e di une ai dridhet se ka varesi,se ai nuk e ka lidhjen per dashuri por per varsi se eshte i varur se nuk duron..etj etj.. Cfar duhet te bej tjeter gje kjo qe te dale jashte atij formati!? Sepse ne teori po flisni shume per bulizmin ,por cfar ben Olta brenda,pervec se percjell karakteristikat me te keqia te nje femre,pra dhe antivleren. Luizi luan hapur dhe vetem per loje dhe nuk ofendon njeri jashte. Ai eshte ngacmues,por i drejtperdrejte,thjeshte thote “do te shkaterroj”. E cfar ka kjo kur jemi ne konteksin e nje loje. Sigurisht qe Luizi nuk me pelqen kur perzjen politiken ne nje loje dhe aty ka gabuar rende dhe ne rastin kur aludoi se ishte i semure,qe ne fakt nuk dime gje akoma te verteten,packa se ai “ka pranuar” se genjeu. Por ne cdo levizje te lojes se tij te gjitheve i ka thene te verteten ne sy per cka ata jane ne ate shtepi. Askush ne ate shtepi nuk tregon ndonje vlere,sepse te gjithe jane te prirur te bejne llogari se mos te dalin nga shpia,ku ca me strategji e ca duke bere “llogari” poshte e larte,ca duke u ciftuar me pahir dhe ca duke “u fshehur”,ca kush bertet me shume dhe ca kush ha “m*t “ me pak.. Edhe Biordi qe u fut si me “eksperience” ,po na del “si i vonuar”..sepse kerkon t’a kuptojne,por nuk merr ndonje bisede me nje teme qe te na “lej pa mend” ,duke folur te pakten me publikun. Dhe kete nuk e ka bere askush,sepse loja eshte perqendruar se si Luizi luan,i cili vazhdon protagonizmin,ku ne lojen “antagoniste” ka perballe Olten qe perfaqeson anen me negative te kesaj loje ,qe e dha sinjalin me sjelljen arrogante dhe te cuditshme ndaj Zhaklines. Anallizoj Big Brother , se me intereson shoqeria jone dhe shoh qe ky format na qarteson ne fakt nivelin tone si shoqeri ne keto momente,sepse i serviret publikut nje antivlere.

                                   1. M
                                    Mikhael

                                    Melek s'ikin ! Unë vaiç e ardhçë . Ngado , Hëngjëzën me sy e shleva . Të pa leksve që lypën ngado u dhashë por edhe kur s'kisha ; ede , kurrë s'u ngopën . Me lek , thonë ca , më mirë , se ëngjë , e të reme ?! Ëngjë .

                                    1. D
                                     DikManJaku

                                     Me falni per komentin por ju te gjithe komentuesit jeni te pjerdh te gjithe nga mendja. Ai qe e ka shkrujt ka kap nje aspekt te gabuar e ju i thoni pse meresh me olten e smeresh me luzizin. Ajo qe ka thene zoteria vlen per te tere te papunet aty brenda. Per te gjithe te paaftet qe duke mos pasur asnje talent ose ambicie ne jete pranojne te behen kukulla per para.

                                     1. S
                                      SKRD

                                      Pikerisht, nje njeri nuk mund te shkruaje per 12 vete pernjehere. Ka kapur nje aspek tte shemtuar, qe nje banore ben pordhe dhe fyen fukarenjte apo shqiptarin e mesem. Dhe produksioni s'i terheq veshin.

                                     2. S
                                      Shqiptari

                                      Personazhet e izoluar per 100 dite ne shtepine e Big Brother jane individe nga krahina te ndryshme,me moshe,arsim,formin,gjendje sociale te ndryshme.Ata jane perzgjedhur nga kategori njerzish me probleme sociale me perjashtim te 3-4 individeve pa probleme.Ne syte e publikut paraqiten VIP(Very,importat,person),por ne fakt nga publiku jane realisht te tille vetem 2-4 syreshe. Nuk behet fjale per moral apo imoralitet,per individe potencial profesional apo intelektual,per tipa apo individe perfaqesues nga kategori apo grupe sociale elite te shoqerise,(me perjashtim te maestros).Flitet per individe te rendomte te shoqerise me ndonje paraqitje publike,sport,art,media apo te njohur ne media sociale rastesisht ne ndonje emision televiziv.Bien ne kete shtepi pjese nga formimi i tyre,nga sjellja,morali,edukimi,qendrimet ndaj jetes,punes,familjes,shoqerise.Tere qendrimet,sjelljet dhe reagimet e tyre(njerezore) ndiqen 24/24 nga nje mase e madhe admiruesish dhe tifozesh te magjepsur pas personazheve qe ata mbeshtesin.Por tere kjo loje ka ne mes 100 mije €,qe i ben ata qenie pa maske,pa frena,deri diku pa moral,Loja dhe interesi i shtyn te heqin maskat dhe t’i nderrojne ore e çast sipas interesit,grupimeve dhe situatave spontane.Ne keto akte teatrale ata sjellin dashje pa dashje copeza nga jeta e tyre jashte izolimit.Dhe kjo jete jashte shtepise eshte e mbushur me deshtime,humbje,probleme,martesa,divorce pse jo dhe gjera jo fort te kendeshme. -Ketu qendron defekti i tere kesaj tallavaje qe shikuesit keta individe ua paraqet si VIP-a dhe si modele.Mendoni tani qe para ekranit rrine mijera 10,11,12...15-20 vjeçare.Çfare mund te marrin ata nga personazhet me te cilet femijet (dashurohen) dhe bejne tifo?A bien ata viktime e nje produkti komercial jo te pershtatshem?! Nuk eshte formati,po perberja e formatit,individet ata qe e bejne formatim jo te pershtatshem dhe te demshem.Femijet jetojne dhe rriten ne familje,shkolle dhemjedise kolektive ku natyrshem do perplasen me modele te tilla.Jeta reale dhe ajo e servirur ne ekran nuk jane te njejta dhe nuk paraqesin te njejtin realitet.Nuk eshte kjo shoqeria shqiptare reale me VIP-at e saj dhe me tokesoret reale.

                                      1. I
                                       Ilir

                                       Cfare mundet te presesh nga show ku burri ne regji,gruaja drejton,vipat qe jane futur nje pjese me lidhje me produksionin si kjo gangsterja qe ju thot banoreve "e di ti me ke po flet"Cfare mundet te presesh nga ky televizion qe u ngrit me aq mund dhe pasion nga themeluesi dhe po e shkermoq ne cdo drejtim e bija .Eshte per te ardhur keq qe promovohen vipa si kjo gangsterja qe nuk ka fre ne ofendime dhe kur ka reagim fillon e tregon per bombat qe mund te hedhi i shoqi apo kercenon qe kemi pune bashke kur te dalim jashte.Ajo jo vetem personazhin vio nuk perfaqson por mese shumti nje kurve ordinere pa fre ne cdo drejtim

                                       1. P
                                        PARAJA

                                        Ate program une e varazoj me kurveri. Qe nga drejtuesja e emisionit, Osmani e aktoret qe luajne jane medioker. Jane ca putana, qe asgje te mire nuk sjellin aty vec injorance. Yjet e Arbanes jane pa ndricim. Shume boshe kjo fjale. Dhe vete ajo e kupton sa stonon. Por per para paska qene e perveluar. Cdo gje pranon vec te fitoj para. Turp, sa e shplare.

                                        1. I
                                         Illyrian

                                         Tregoni një nga këta VIPa, I cili/e cila lë tjetrin të flasë, pa e ndërprerë. Si kudo në Shqipëri Jo Big Brother VIP por Big Brother VK

                                         1. R
                                          Robi!

                                          Nuk ja vlen as ta harxhoj kohën e te le koment për këtë produksion leshi ku propagandohen antivlera dhe persona të dështuar në ekran, por, duhej ti thurja ca rreshta për këta plehra.!

                                          1. A
                                           Ana

                                           Ndersa lexoj komentet pyes veten, te gjithe dukeni njerez me intelekt, pse valle shikoni nje show te tille te degjeneruar kur fare mire mund te lexoni nje liber te mire, mund te shkoni per nje shetitje, kaloni kohe me shoqerine, me familjen, nuk po e coj me tej qe te vizitoni nje shtepi femijesh, apo pleqsh, ose pleq te vetmuar, as po them qe te shkoni dhe te mesoni ndonje gje te re, gjithnje mesohet ne jete, te mesosh te pikturosh, te besh foto profesionale, te editosh nje video, te luash nje instrument nuk eshte asnjehere vone, por e di qe nje pjese e madhe nuk e ka durimin dhe deshiren per keto gjera edhe pse mendoj se eshte nga gjerat me te mira qe mund te besh, ka pasur njerez qe edhe ne moshen 80 vjec kane vendosur te shkojne ne universitet, nuk po sugjeroj kete por ka plot gjera dhe aktivitete qe mund te beni qe ju pasurojne shpirtin e mendjen ne vend qe ta varferoni me show te tille.

                                           1. D
                                            Drilon

                                            Zengjine jane kalamajte e drejtuesve te qeverise dhe bashkise, jo nje cope aktore qe e ka fituar lekun me lloj lloj formash. Bej nje shkrim per qeverine o cun

                                            1. M
                                             Mos shif te jesh rehat.

                                             Ky eshte realiteti ne kete vend dhe bigu e pasqyron.Te gjithe ato qe ndodhin aty jane produkt e mentalitetit tipik primitiv shqiptar fundja eshte nje loje por qe nxjerr tere orlliqet qe na karakterizojne si komb.Lerini moralizmat kushdo ne fillim i bie gjoksit per nder dhe moral, por kur shikojme lekun ja fusim njeri tjetrit.Ne tere programet televizive ne menyre abuzive asnjehere nuk pershkruhet realiteti edhe kur shikon nje reklame psh per nje produkt zgare aty nga moderatorja tregohet si mund te piqen karkalecat e detit mishrat e cilesise se larte apo fruta egzotike qe jane me cmime marramendese a thua se ne kete vend kame shume pasunare se katundare.Kjo eshte kontradita sepse nje i pasur nuk ka nevoje per zgare sepse ushqehet ne restorante luksi dhe nuk i bie rradha per ne shtepi.Kjo eshte lustra qe vesh kete shoqeri mentaliteti i te ciles pasqyrohet ne bbbytha.Pasurimi i shpejt dhe pa mund eshte propagandimi i orientuar i shouve televiziv.Tregon mungesen e alternativave dhe programeve konkuruese.Dikur per te mbajtur gjalle jeten artistike ne kryeqytet behej dekade e majit ku gjithe ndermarjet e Tiranes konkuronin ne nivel artistik me njera tjetren nga ku dilnin edhe ariste me te ardhme kurse sot nje popull i tere imberthyer pas top karit lutet qe Luizi te puthe Karen dhe sju pelqen Olta kur flet per cmimin e fitimit dhe ju duket fyes qendrimi i saj.Ky eshte realiteti i ri zoterinj sot ai qe ka me teper eshte me i miri jo ai qe di me shume kete pasqyron dhe Olta putana nuk ka pse te na vije keq ti ben reklame zgares duke pjekur karkaleca ne nje kohe qe shumica skane as buke per te ngrene.

                                             Lini një Përgjigje