Në pritje të Zhan D’arkës moderne shqiptare

27 Shtator 2022, 18:08Blog TEMA

Në pritje të Zhan D’arkës moderne shqiptare

Nga Denis Dyrnjaja

Ka një shans që Shqipëria të kthejë faqen e historisë politike dhe institucionale. Ky shans mund të jetë një grua. Një grua me personalitet dhe karakter të paindoktrinuar nga kuzhina e ndotur politike aktuale.

Ajo grua a vajzë që do ketë kurajën dhe do marrë inisiativën e para, pa pritur dhe pa synuar teserat e partive aktuale do të futet në historinë e Shqipërisë si Zhan D’arka moderne e cila përmbysi establishmentin e ndotur nga yndyra korruptive dhe megalomane e kooperativës politike, ku derrat kanë kostume të ndryshme por te njëjtin surrat.

Ajo grua do të ketë pas menjëherë anëtarësinë më të madhe të votuesve, anëtarësinë gri që është shumica e papërfaqësuar shqiptare. Duket utopi. Në fakt është utopi është dhe do të jetë deri në momentin kur kjo grua a vajzë të ndërmarrë hapin kurajoz që shumë gra e vajza të tjera e kanë menduar por janë “përthyer” rrugës, duke u bërë pjesë e kuzhinave ku gatuhet supa e helmshme dhe toksike që iu serviret prej dekadash shqiptarëve si menuja më e mirë për të ardhmen e tyre, që mbetet gjithnjë një e ardhme në të shkuar, pa asnjë progres, pa asnjë aspiratë, pa asnjë perspektivë nga politikanët e dalë prej kuzhinës me mendësi komuniste të së shkuarës.

A ka të tilla gra apo vajza Shqipëria?! Absolutisht që po. Ndaj ti grua a vajzë, ti zonjë a zonjushë, motër a nënë thirri forcës tënde të brendshme e ndizi motorët e pashtershëm të energjisë femërore që mund të mund tejkalojë çdo vështirësi e pengesë, çdo ligësi e kompleks. Bëhu promotore e një ndryshimi të kaq shumëpritur e jepi dritë shpresës së qëmtuar se ky vend nuk mund të bëhet, se e ardhmja për shqiptarët është emigrimi, jo vendi i tyre.

Vendi që ka më shumë asete natyrore e njerëzore, më shumë miq sesa armiq në marrëdhënie ndërshtetërore, që ka njerëz vitalë të etur e plot ego për t’u zhvilluar e ndërtuar të ardhmen e tyre pa projeksionet e rrenacakëve ordinerë të pseudopolitikës e cila i mban peng dhe në errësirën e hipnotizës se ata janë shpresa nga ku duhet të kalojnë fatet e shqiptarëve.

Dil, shfaqu the jepu zë njerëzve si ty, si të gjithë ata që se durojnë dot hipokrizinë, injorancën dhe shtypjen me metoda të kamufluara që po i mban në agoninë e shpresës së gënjeshtërt. Është koha jote, është momenti për njerëzit që në ADN-në e tyre kanë dinjitetin dhe personalitetin. Jepu zë, zërit të tyre të mekur, jepu shpresë që zhgënjimi të kthehet në besim.

Dil, shfaqu do kuptosh e do kuptojmë që ajo e cila sot duket e pamundur është shumë pranë, shumë e prekshme dhe e realizueshme. Pastaj të gjithë do të prekim të shumëpriturin ndryshim. Ndryshimi është mes nesh mjafton një hap, një veprim një vendim.

53 Komente

 1. N
  Niku

  Edhe per kete artikull, ti gjete nje foto te Grides?

  1. H
   Hekuran

   Na hapi barkun. Sa ta ka pagu Grrida kte shkrim medioker o Denizo

   1. k
    klemi

    Vertete na hapi barkun me grida sumen, po a nuk ju vjen turp qe promovoni llumin e shoqerise.

   2. m
    miku

    Kete desha te thosha dhe une; Grida qenka kjo grua Denis?--o te ka zene qymyri Valiasit, o kerkon te na kurverosh te gjitheve se vetem bytha na kish ngele jona deri tani.

    1. D
     Dakord

     Hahahahaha po fix i ke thene

     1. K
      Kalapordhi

      Pse nuk therret tet moter? Ajo madje mund te tejkaloje edhe Zhaneten tende.

      1. V
       Vlonjati 12

       O Denis , lexova shkrimin dhe duket ide interesante ( me sa duket je shtytur nga fitorja e G . Melonit ) , por kur pashe foton e kesaj femre gjithçka e shumzova me zero

       1. N
        NIku

        Si artikull dhe ide qendron, por ilustrimi me foton e kesaj qe vetem e paindoktrinuar nuk eshte, stonon, madje shume, dhe ben ta shumezosh me zero gjithe ate qe ke shkruar. Madje ideja nuk duhet kufizuar patjeter ne pasjen e nje femre ne krye. Ne Shqiperi duhen njerez me bole, qofshin keto edhe femra. Penduli ka anuar aq shume ne njeren ane, ate te pisllekut dhe padrejtesise, sa duhet nje force e jashtezakonshme (revolucion apo revolte popullore) qe te balancoje situaten. Le te vriten edhe deputete e ish kryeministra, revolucioni ka dhe firo. Persa kohe revolta arrin qellimin, ku njerez me duar te pista zhduken nga kjo toke dhe te tjeret qe rrine pas mendohen 100 here para se te kerkojne rryshfet, cdo gje eshte e justifikuar. Disave madje nuk ua ndjen, vene ne Malin me Gropa vetem qe t'i vrase amerikani me dron. (Picke e s'emes ne duar te kujt e kemi lene veten). Keto cfare po kalon Shqiperia nuk jane gjera qe ndodhin vetem ne Shqiperi, kane ndodhur edhe ne vende te tjera, ne Amerike, Europe e kudo ku aspirojme ne te shkojme. Por keto vende sic kane patur fatin e keq te kene politikane qelbashe, kane patur edhe fatin e mire te kene sistem checks and balances qe thote amerikani. Ne Ameriken e viteve 20, madje dhe deri viteve 80-90, mafia kontrollonte gjithe punet publike nepermjet sindikatave dhe kompanive guacke. Por ja qe ka edhe prokurore si Elliot Ness qe futi brenda Al Kaponen, apo prokurore si ata te Nju Jorkut qe i rane pas familjeve mafioze me RICO dhe i trodhen koqet mafias. Keshtu ti Denis Dyrnjaja, nuk i duhet patjeter femer, i duhen njerez me integritet, le te jene edhe 18-20 vjecare pa shkolle.

       2. v
        vang

        Nje shembull (i fotografise) dekurajues dhe zhgenjyes. TY TE genjen bukuria dhe perpjekja e saje per iluzion se po aq eshte dhe personaliteti,mencuria intelekti dhe bagazhi kuluror dhe moral.Per fat te keq nuk perputhen por vetem cfrytezohet emocioni,pershtypja me mbulimin e anes tjeter te se vertetes.

        1. S
         Stape Pashi

         Shkrimi i ngrënshëm. Po ç’deshe more bir, që na vure foton e të Grindurës?!?! Asaj mund t’i thuash pronare bordelli. Është fantazi e shfrenuar ta krahasosh me Zhan D’arkën.

        2. I
         Illyria-Shqiperia

         Bravo, Denis!

         1. K
          Kozmo

          NA CUDITI DURNAJA ME FEMRAT E POLITIKES SHQIPETARE!! ????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????‍♀️????????????????????????????????????????????????????

          1. N
           Nari

           Nje udheheqes apo udheheqese popullore,del vetvetiu ne momentin e duhur,ne pershtatje me faktoret politike dhe ekonomike dhe jo kur e gjykon te arsyeshme dhe ben thirrje Denis Dyrnjaja,te cilit sikur i ka hip vetja ne qejf keto kohet e fundit,sa jo vetem kerkon nje udheheqes popullor,por percakton edhe gjinine e tij !!!

           1. k
            kollovari

            Penis padyshim qe do te deshiroje nje Zhan D'arc si kjo pjeshka siper ne foto!Po se sa te presesh te dale nje e tille ke dy mundesi ose te shkosh te Salinjani te ta siguroje nje takim te tille ,ose ne bordello si Penis qe je.

            1. L
             LORA

             EKZAKT,kollovari.

            2. T
             Tirona

             Belinda Balluku eshte super organizatore

             1. k
              kërkoje ta gjeshe

              Te jete Tirona kaq bastarde? origjina nga irani!

              1. .
               .

               O debil nga Persia ka dale civilizimi ku ta gjesh te jesh nga Irani .iranianet jane ke raca me e paster dhe inteligjente . Jo me kot Hitleri u baxua ke kjo race ne filozofine e tij raca ariane

             2. Q
              Qosja

              Nuk mund te jet grida duma se e ka mendien vetem te suma, keshtu me mir ço plaken tende ose gruan se mbase e ke te shkathet.

              1. E
               Evisa

               Fotoja që shoqëron artikullin duket është vënë me të vetmin qëllim për të bërë të pavlerë ëndrrën Denisiane jo për një Zhan D'arkë shqiptare, por për një Melone shqiptare. Të jetë vallë se ky nuk e di, se ëndrrat, idetë dhe idealet që lindin e lulëzojnë në të tjera vënde, këtu vijnë për të vdekur? Nisur nga kjo, duket, Zoti na ka caktuar për të qënë asgjë më shumë se një varrezë për të tilla ndjenja të larta e fisnike.

               1. t
                t'i shkulen perseri Qimet e kokes !

                hahahahaha ore si uk doli nji gazetare i sakte ne ate stan te dhjer ,por vetem idiote e brockulla lexon cdo dite

                1. M
                 Mamicë Mani

                 Zhanë D'Arkë ka mitin e vet kristalonjë por si Mamica tonë në mos qëntë një prerje e të njejtes epokë . Deini e shquan Zhanën pa à - në e pragut por ç'qiellon retë e stinës . Ka bagazh Grida ka sqimë Zhupa ka finesë Brisi ka kurajë Rudi ....në rol të Zhanës janë të mpira nga farcat alternative që përballojnë të përfaqsojnë . Zhanë , Mamicë , a Shotë , darkën duhet ta gjejnë shtruar nga burra të ushtruar jo të stërvitur , ka shtatë male e tre lumenj një burrë ti kalërojë për te Zhanã . Zhanat nuk e di si do t'ja dalin por duhet finesë sqimë kurajë e disiplinë e kulluar shtëpiake .....e ka më

                 1. K
                  Ku është problemi këtu?

                  Shpresojmë të vihet Grida në krye të opozitës dhe më në fund do legalizohet poligamia dhe orgjitë.

                  1. V
                   Vk

                   As me femra as me burra nuk behet ai vend. E di qe su vjen mire po ky eshte réaliteti.

                   1. s
                    shpresa

                    po kja femra shqiptare, ka p.sh majlinda breg, beind balluku keto per te shtet. po ka edhe te tjera si monika kriemadhe e grida duma per mesimore seksi me te rinjet e jales. zgjidhni e merrni. harrova edhe pionieren e saliut ina zhupja dhe brisejda e mbushur e ilir floririt

                    1. t
                     tata luigji

                     E paske celb denis, kjo eshte me e rrezikeshme se salih bin laden, kjo vjedhe,shet pallte nga dy here, ka dore ne vrasjen e artan santos, u pallua ne sallen e parlamentit me saljanin, nese na e sjell si suksek kete putan, beja mutin shqiperis kaq denis per kete kurve

                     1. X
                      Xen Gërdeci

                      O Denis po nëse ti nënkupton që kjo e fotos është Zhan Darku shqiptar , atëhere na del që Zhan Darku Francez ka qënë kurvë, nejse ti si qefli mirë e ke,nuk thuhet kot ,paç fatin e kurvës.

                      1. P
                       Pirdhni se liroheni.

                       Shko pallavesh Dyrnjaja shko pi ilacet apo te kane vrare corapet, me marre mendjen tende dhe te asaj ne foto perbyset Dybjaja.

                       1. R
                        Referendum per arrestimin e koleres sali

                        O dyrnja ketu jane shurraxhinj ,frikacak e hajdute... Ajo qe eshte ne foto nuk eshte ne gjendje te mbaj familjen e saj e ndron burrat e shkemben sms e i shkel syrin salianjeve fshatar... Edhe nje qe shpellari komunist sali e quajti silvia konti,kur guxoi te dale nga rrjeshti shpellareve,saliu jot e lincoi

                        1. S
                         Shaqo

                         ...po ky trapi qe ka shkruar kete artikull, e di cfare ka qene Zhan d'Ark?

                         1. d
                          ducati

                          xxx denis nje komentim me larte i shkruajti xxx penis,o kelysh kurvash cfare po shkruan po na jepni mendje kush duhet te na qeverisi,,mos na shkruani me ok,dhe e dyta femrat ne pergjithesi kur qeverisin nje shtet eshte katastrof,femrat per nje zeneje ne familje prishin shtepine se aq tru kane,me mire pa qeverisje se ai vend mbaroi shume shpejt do te quhet xhibabue.o denis o kelysh,kurse per foton e mire duket per rruget e palermos italia.

                          1. A
                           Anti biba

                           Na gjeni një femër të zgjuar e të ditur si ajo biba e Kosovès me stomak të ngushtuar ngaqè ha si lopa ...! O Denis do na sjellësh njè që tè na mbesë nèpër spitale estetike ? A ka ndonjè me çizme lastiku ? Jo. Atëherë , asgjë nuk ndryshon nga biba në bibë.

                           1. B
                            Besim Bileri klsh

                            Denis bravo dhe une me ty jam qe duhen hap shtepite publike! Bofsh hajer!

                            1. p
                             popull

                             TE nxjerresh kete karikature si modele te vjen per te vjelle.Jwni thjeshte bythlepires dhe e zeza e kombit ju mender karzetaret

                             1. J
                              John Qelbashi

                              Denis se paske haberin nga Dyrnjaja! Shqiperia nuk eshte Italia me njerez mendjehapur dhe kulturen ne gjak, por eshte nje stan i madh me qen qe vetem huri i mban. Kush lot hurin ben shtet. Enveri debil ishte qe ja hiqte koken nga 2 3 ne vit?

                              1. a
                               asd

                               Foto e ilustrimit hedh poshte gjithe shkrimin. Eshte njelloj si te flasesh per demokracite e reja dhe ta ilustrosh me foton e KimJongUn.

                               1. K
                                Koqemadhi

                                Në kerkojmë nje grua te thjeshtê te zgjuar dhe qe te njoh hallet e popullit shqiptar per te rritur ekonominë dhe mirëqenien e tij. Ne nuk po kerkojme nje grua per ta bere kryeministre vetem per ta qirë. Gruaja në foto eshte e specializuar vetem per qirje, gjë që nuk na duhet.

                                1. E
                                 Enca

                                 Kjo ka ikur për lesh qysh kur orishi familjen dhe u kap me again devollitin, një nibel i kësaj ku dështoi me estrada babalesh. Ça mund të presësh nga kjo dhe ballijtë e PD, ku jetën dhe moralin e tyre e kanë të lidhur me kryetarët sa kohë janë kryetar, pastaj gjith ai respekt këthehet në të kundërt sikur ska ndodhur asgjë me të parin e kulluar nga qielli për gridën dhe ballijtë e PDsë. Karikaturë femër që dikush i tha se je e mirë e bukur, nga mesi e lart, se nga mesi e poshtë kalon gomari me gjith barr drush. Laraskë që turret për emër dhe karrierë servilësh.

                                 1. D
                                  Denar Biba

                                  Edhe ky laroshi paska pjerdhur nga trute. Ďiç e dija kete D- Dyrnjane po koqe kandari me doli ky ndosha e ka fajin ambienti portokallet e Kasharit.

                                  1. 1
                                   19

                                   E vulosi vet me doren e tije qe ky eshte idjot i mcefur we ri mbrapa skene mos te dali idjotsia e tij ne pah .budall mashkull.

                                   1. N
                                    NDERSHMERIA

                                    O Denis sa para te dha ajo kucka, apo te fali nje gojore? Ate putanen mere coje ne shtepine tende, jo tna e servisesh ne. Ate se marim per te pastruar WC, se ma ben pis.

                                    1. a
                                     alphade

                                     Mire e ka ky Denisi : Zhan D’arken e cuan ne turren e druve ! Me sa duket ky “Panai- ri i Kotesive”, apo “Kortizaneve” kete don te pershkruaje autori duke i bere apotheo-ze Grida Dumes, alias sipas gjendjes civile Sumes …..!!!

                                     1. T
                                      Tironsi

                                      Po si s’te vjen TURP more Denis Merhumi na sjell kete prostin ne foto!? A thua se u mbaruan femrat me integritet moral e njerezor ne Shqiperi? Si duket vdisni qe te gjithe per nje çike gridare, hajdakare ju gazetarët e llumit.

                                      1. a
                                       anol

                                       Respect qikjo osht nji ide fantastice.Qikta gazetar jon shum t squt po anol istat jon mo t squt.Zhona e arkut duhet qy t jet gazetare ose mo e mira osht po t jet ano liste.

                                       1. D
                                        Detari

                                        Nuk thon kot pac fatin e kurves . Qy 18 kishte dashnor 50 vjec .

                                        1. D
                                         Dashi

                                         Ik ore bq, ta paska dhen kjo shalshtremta qe nuk e shk...as derrat. O kok rruar kjo esht rruspije shembull i ndyr i femres nenes gruas.

                                         1. o
                                          o popull dele

                                          ore kargjoz qe spaske tru fare dhe e keqja e madhe si te pranojn te tilla shkrime per tu hedhur deleve ! KU qendron krahasimi me ZHan Darken ??? Jeni infektuar dhe degjeneruar deri ne palc se del nje tjeter "ZhanDark e na kerkon poligami e ky kokra e rrotes qe i paska ra ne tru ZHanDarka shqiptare zbritur nga shkallet e Hollivudit perball shqiptareve qe marin ruget e semaforeve te Evropes e qe shkel syrin "e bukur",nuk dim kujt ,na e dashke te bej revolucionin e transformimit dhe permbysjes se ksaj klase hajdutesh e kriminelesh ne fuqi ! Lum Shqiperia qe spo gjen nje udheheqes e ne hedh ky karagjozi Depis propozimin e madh Mjer o shqiptar ,mjer o Shqipri ...

                                          1. P
                                           Pelion

                                           O Denis,ku e ke gjetur këtë t'jua prezantosh shqiptarve, më e keqja nën siglën Zhan Darku shqiptar , kjo akuzohet; për vrasjen e të ndjerit Santo (në përgjithsi curvat i hanë dashnorët), për shitje 2 dhe 3 herë pallatesh dhe mashtrim të shqiptarve ,për prishje të familjes(kjo jo akuzë,por fakt ) për flirtim në seancat e parlamentit me dusharistin Salianji e të tjera e të tjera .... Kjo Zhan Dark ? mos na fyej Denis .... kjo është turpi ....

                                           1. E
                                            Era

                                            Shkrimi i bukur,fotoja ilustruse ja humbet vlerat.

                                            1. X
                                             Xha Braho

                                             JA PASKE VENE SYRIN O DENIS…. S’KE FAJ, TANI QE MBOLLE DHE FLOKET KE TE DREJTE TA GJUASH GRIDA SUMEN…

                                            2. Z
                                             ZOROOS

                                             zhan Darka qe e virgjer keto jane te çpuara

                                             1. T
                                              Trotski

                                              Ke Grida e Kemi "Shpresen" se do te Legalizohen Shtepite Publike d.m.th.Bordellot.

                                              1. F
                                               Fisnik

                                               Fotoja ilustruese mund të jetë e redaksisë.

                                               Lini një Përgjigje