Alarmi i OKB: Zhduken 2.5 tonë uranium natyror në Libi

16 Mars 2023, 22:25Bota TEMA

Alarmi i OKB: Zhduken 2.5 tonë uranium natyror në Libi

Rreth 2.5 ton uranium natyror që ndodheshin në një depo në Libi janë zhdukur, tha të enjten agjencia e OKB-së për energjinë bërthamore, duke ngjallur shqetësim për sigurinë dhe përhapjen e armëve.

Uraniumi natyror nuk mund të përdoret menjëherë për prodhimin e energjisë ose bombave, pasi metali duhet t’i nënshtrohet procesit të pasurimit nëpër centrifuga për të arritur nivelet e nevojshme.

Megjithatë, nga një ton uranium natyror, sipas ekspertëve, mund të përftohet deri në 5.6 kilogramë material për armë, nëse minerali bie në duart e një grupi me mjetet dhe burimet e duhura teknologjike. Kjo e bën të rëndësishme mungesën e kësaj sasie minerali.

Në një deklaratë, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike me qendër në Vjenë tha se drejtori i përgjithshëm i saj, Rafael Mariano Grossi, informoi vendet anëtare të mërkurën për uraniumin e humbur.

Gjithsesi deklarata e agjencisë nuk jepte shumë detaje.

Të martën, "inspektorët e agjencisë zbuluan se 10 depozita që përmbanin afërsisht 2.5 ton uranium natyror në formën e koncentratit të mineralit të uraniumit nuk gjendeshin siç ishte deklaruar më parë në një objekt në shtetin e Libisë," tha Agjencia e Energjisë Bërthamore. "Agjencia do të kryejë aktivitete të mëtejshme për të sqaruar rrethanat e zhvendosjes së materialit bërthamor dhe vendndodhjen e tij aktuale."

3 Komente

 1. M
  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

  Ka "humbur" 2,5 ton uranium natyral, i vjedhur nga CIA.

  1. a
   anti25642654censurë

   jo jo aspak nuk beson kush!!njëlloj si ti,o bqirë!!me vagnerin,ushtarët e erdoqënit dhe tërë atë rrëmujë që është në libi!?e paska vjedhur qirsi i satëme??kujton se inatin që tënd kundër atij që ta qi nënën,për ti plotësuar epshin për seks që baba tënd bqirë nuk ja plotëson!?mund ta akuzosh?? o robqirë a ja ke idenë se çfarë është ajo që është vjedhur,sa kushton dhe si mund të përdoret për të arritur deri tek "bomba atomike"?? nuk ma merr mëndja!!shko pyet qirsin e nënës tënde se ta shpjegon deri në rrëzë!!

   1. a
    anti25642654censurë

    Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.që e kanë gjetur!!dhe nuk e kishte fshehur CIA në PS(p satëme)si the ti!!

   Lini një Përgjigje