Deklarata e fortë e Boris Johnson: Gjermania dëshironte të mbaronte lufta me humbjen e Ukrainës

23 Nëntor 2022, 11:04Bota TEMA

Deklarata e fortë e Boris Johnson: Gjermania dëshironte të

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson ka folur për luftën në Ukrainë duke theksuar se vendet e tjera europiane kishin pikëpamje të ndryshme, me Gjermaninë që dyshohet se preferonte humbjen e Ukrainës kundrejt një konflikti të gjatë, shkruan skynews.

Në komentet që ka të ngjarë të shkaktojnë trazira mes liderëve europianë, Boris Johnson tha për CNN Portugal: “Kjo gjë ishte një tronditje e madhe, ne mund të shihnim grupet taktike ruse që po grumbulloheshin, por vende të ndryshme kishin perspektiva shumë të ndryshme.

“Pikëpamja gjermane ishte se nëse lufta do të zgjaste do të ishte më mirë që Ukraina të humbiste,” tha ai.

Ai gjithashtu foli edhe për presidentin francez Emmanuel Macron, i cili udhëhoqi përpjekjen e Europës për të frenuar Vladimir Putinin përmes bisedimeve diplomatike.

“Mos kini asnjë dyshim se francezët nuk po e shihnin realitetin deri në momentin e fundit,” tha Johnson.

Ish-kryeministri, i cili shihej si një aleat i ngushtë i Volodymyr Zelenskyy të Ukrainës, theksoi se kombet e BE-së më vonë filluan të mbështesnin Kievin.

2 Komente

 1. S
  Se pse

  Merkel e Ka kthyre Gjermanine komplet të varme nga gazi Ruse po ashtue edhe Italija ështe e varme nga gazi Ruse. Por me thëne të vertet si Rroma, Berlin, dhe Parisi që pase fillimit të luftes e kane mbeshtetur Ukraine pa mase. Boris dhe Londa bën më shume propagande se pune. Se pse 80 për % të ndimes Ukrahina e merr nga Amerika. Shtetet e tjera po ti krahasoshe me Ameriken jane shume modeste në ndimen e tyre.

  1. H
   Heil Mussolini !

   nuk eshte cudi kur gjermanet jane te varur nga energjia ruse

   Lini një Përgjigje