Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse të më vij keq që vdesin

8 Shkurt 2023, 16:07Bota TEMA

Habit anëtari i Dumës ruse: Turqit s’po luftojnë me ne, pse

Këshilltari i Ministrit të Brendshëm të Ukrainas, Anton Gerashchenko ka shpërndarë në Twitter një video nga një debat televiziv në Rusi, ku një anëtar i Dumës ruse flet me nota përçmuese ndaj viktimave të tërmetit në Turqi dhe Siri.

Anëtari i Dumës thotë se Rusia do të ndihmojë Turqinë siç edhe ka premtuar, por se nuk e kupton se pse dikush duhej të ndjejë dhimbje për viktimat “kur as turqit e as sirianët nuk janë duke luftuar në anën e rusëve në Ukrainë”.


Në mbishkrimin e videos të postuar në rrjetin social Tëitter Gerashchenko shkruan: “Unë nuk shoh asnjë turk apo sirian që lufton në anën tonë, kështu që pse duhet të na vijë keq që ata vdesin?” – Propaganda ruse vazhdon të tregojë se çfarë është në të vërtetë dhembshuria.

Lini një Përgjigje