“Jemi të tmerruar, s’kemi përjetuar kurrë diçka të tillë”, flasin qytetarët në Turqi

6 Shkurt 2023, 10:15Bota TEMA

“Jemi të tmerruar, s’kemi përjetuar kurrë

Qytetarët vendas në Turqi kanë rrëfyer se si janë ndjerë në momentin që ra tërmeti 7.8 ballë që mori jetën e mbi 500 personave.

“Pikturat ranë nga muret e shtëpisë”, tha Samer, një banor i kryeqytetit sirian Damaskut për Reuters.

“U zgjova i tmerruar. Tani jemi të gjithë të veshur dhe qëndrojmë te dera.”

Në qytetin turk të Gaziantepit, Erdem përshkroi ndjenjën e tronditjes “si një foshnjë në një krevat fëmijësh”.

“Unë kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë në 40 vitet që kam jetuar,” i tha ai Reuters përmes telefonit.

“Të gjithë janë ulur në makinat e tyre, ose përpiqen të shkojnë në hapësira të hapura larg ndërtesave.”

“Unë imagjinoj se asnjë person i vetëm në Gaziantep nuk është në shtëpitë e tyre tani.”

Një tjetër burrë në Pazarcık tha se familja e tij ishte zgjuar nga tronditjet e fuqishme dhe u përball me një pritje të ftohtë dhe të tensionuar për lindjen e diellit për të vëzhguar dëmin.

“Ka ndërtesa të shkatërruara rreth meje, ka shtëpi në zjarr. Ka ndërtesa që po plasariten. Një ndërtesë u shemb vetëm 200 metra larg vendit ku jam tani,” tha Nihat Altundag.

“Njerëzit janë të gjithë jashtë, të gjithë në frikë.”

Lini një Përgjigje