Kriza financiare në “Tokën e Premtuar”

18 Mars 2023, 22:10Bota TEMA

Kriza financiare në “Tokën e Premtuar”

Tregjet financiare po rimëkëmben ngadalë pasi disa gjigantë bankarë amerikanë ndërhynë për të shpëtuar një huadhënës më të vogël rajonal që mendohej se ishte në rrezik kolapsi. Përkatësisht, shqetësimet e investitorëve për krizën në sektorin bankar u zbutën pasi 11 banka amerikane injektuan 30 miliardë dollarë në Republikën e Parë, raportoi Reuters.

Kolapset e fundit të bankave në SHBA kanë nxitur frikën legjitime për shëndetin e sistemit bankar atje dhe i kanë detyruar investitorët të mendojnë me kujdes se ku duan t’i mbajnë paratë e tyre.

Indeksi i aksioneve FTSE 100 i Mbretërisë së Bashkuar u rrit të premten, me Nikkei të Japonisë që u rrit 1.2 për qind më herët, i ndihmuar nga aksionet bankare dhe pajisjet elektronike. Njëmbëdhjetë bankat amerikane që shpallën mbështetjen thanë se veprimi pasqyronte “besimin e tyre në sistemin bankar të vendit”, raportoi BBC.

“Kjo shfaqje e mbështetjes nga një grup bankash të mëdha është shumë e mirëpritur dhe demonstron qëndrueshmërinë e sistemit bankar,” thanë zyrtarët financiarë amerikanë.

Autoritetet po veprojnë në mënyrë proaktive

Pas rënies së Silicon Valley Bank (SVB) dhe Signature Bank, investitorët shqetësoheshin se bankat e tjera mund të pësonin të njëjtin fat. Rregullatorët amerikanë ndërhynë gjatë fundjavës për të siguruar që klientët e SVB dhe Signature Bank të kenë akses të plotë në paratë e tyre, shkruan Lider.

Aksionet e First Republic me qendër në San Francisko kanë rënë gati 70 për qind gjatë javës së kaluar nga frika se do të jetë banka e radhës e kërcënuar nga një nxitim i klientëve që tërheqin furishëm depozitat e tyre.

Megjithatë, ndihma e 11 bankave, të udhëhequra nga JP Morgan dhe Citigroup, nxiti tregjet e aksioneve, me aksionet e First Republic që u rritën me më shumë se 20 për qind në një moment.

Megjithatë, ka shenja se jo të gjitha shqetësimet janë zgjidhur. Aksionet në Republikën e Parë ranë 20 për qind në tregtimin pas orarit të punës pasi banka tha se po pezullonte pagesat për aksionerët “gjatë kësaj periudhe pasigurie”.

Në sektorin bankar ka pasur edhe shenja të tjera tensioni. Banka Qendrore e SHBA raportoi një rritje të huadhënies bankare emergjente, me 318 miliardë dollarë kredi të papaguara të mërkurën, nga 15 miliardë dollarë një javë më parë.

Swetha Ramachandran, shefe e investimeve në GAM Investments, tha se autoritetet ishin “proaktive”.

“Ajo që ata po përpiqen të bëjnë është në fakt të shmangin problemet specifike rreth bankave individuale të izoluara për t’i parandaluar ato të bëhen sistematike… Pra, kjo është e ndryshme nga viti 2008 që ishte një problem i përhapur në sektorin bankar,” tha ajo për BBC.

Kujtojmë se të enjten, Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen deklaroi se “sistemi bankar në përgjithësi është i sigurt dhe i shëndoshë”, ndërsa nënkryetari i Bankës Qendrore Europiane (BQE), Luis de Guindos, tha se sektori bankar europian është “elastik”.

Rasti zviceran

Evropa nuk i ka shpëtuar as problemeve në sektorin bankar, për shkak të vështirësive me gjigantin bankar zviceran Credit Suisse. Aksionet e bankës u fundosën në fillim të javës për shkak të shqetësimeve për të ardhmen e saj, përpara se Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) të njoftonte të mërkurën se po i siguronte bankës deri në 44 miliardë paund fonde emergjente.

Bankat qendrore në mbarë botën kanë rritur seriozisht kostot e huamarrjes gjatë vitit të kaluar në përpjekje për të frenuar ritmin e rritjes së përgjithshme të çmimeve ose inflacionit. Lëvizjet dëmtuan vlerat e portofoleve të mëdha të obligacioneve që bankat blenë kur normat ishin më të ulëta, një ndryshim që kontribuoi në kolapsin e SVB dhe ngriti pyetje nëse kompanitë e tjera po përballen me një situatë të ngjashme.

Jeffrey Cleveland, kryeekonomist i kompanisë amerikane të menaxhimit të aktiveve Payden dhe Regal, tha se bankat e tjera mund të preken nga situata, shkruan Lider.

“Mund të ketë dobësi të tjera… nëse bankat qendrore synojnë të vazhdojnë të rrisin normat e interesit. Historikisht, kur kjo ndodh, ne shohim brishtësi, shohim probleme në sistemin financiar. Nuk do të më befasonte aspak nëse do të shfaqen dobësi të tjera“, tha ai për BBC.

Përpara se të shpërthenin turbulencat në sektorin bankar, si Rezerva Federale e SHBA ashtu edhe Banka e Anglisë (BoE) pritej të rrisnin më tej normat e interesit në mbledhjet e tyre javën e ardhshme. Megjithatë, për shkak të ngjarjeve të fundit, disa kanë spekuluar se këto rritje të normave mund të reduktohen apo edhe të eliminohen.

Të enjten, BQE njoftoi një rritje të mëtejshme të normave të interesit nga 2.5 përqind në 3 përqind.

“Lufta e tyre kryesore tani është inflacioni. Edhe pse ata monitorojnë stabilitetin më të gjerë të tregut financiar, mendoj se mendimi i tyre ishte se problemet e Credit Suisse janë të qenësishme dhe të lidhura me atë bankë të veçantë,” tha Ramachandran nga GAM Investments.

2 Komente

 1. X
  XXXL

  Krizen sistemit bankar ne "token e premtuar" mund t'a spjegoje vetem "anticesura......." e ndonje gay tjeter i llojit te tij. Fillesa dhe mbarimi i cdo gjeje eshte ekonomia ne te cilen bankat kane rolin e tyre kryesor. Ne dallim nga Presidenti Trump qe i dha hov ekonomise dhe uli ne minimumin historik papunesine, Biden Pampersi i eshte futur konflikteve ushtarake te cilat nuk krijojne por vetem shkaterojne...... miliardat e $ qe po i jep Ukraines kane ndikuar ne rritjen e kostos se jeteses se qytetareve amerikane.......

  1. A
   ABC

   Behuni gati se po vjen kriza e radhës.

   Lini një Përgjigje