Putini si Hitleri dhe Millosheviçi: Në Tiranë mund të arrestohet, por jo në Nju-Jork

18 Mars 2023, 21:20Bota TEMA

Putini si Hitleri dhe Millosheviçi: Në Tiranë mund të

Vladimir Putin ndodhet prej më shumë se 24 orësh në kërkim ndërkombëtar. Por çfarë ndryshon për presidentin e Rusisë pasi Gjykata Penale Ndërkombëtare e Hagës lëshoi një urdhër-arresti ndaj tij duke e bërë fajtor për krime lufte dhe deportimin me forcë të fëmijëve nga Ukraina.

Duke nisur nga momenti i lëshimit të mandatit, Putini nuk mund të shkelë në asnjë prej 123 vendet që aderojnë në Gjykatën e Hagës, përfshirë Shqipërinë. 

Nëse shefi i Kremlinit do të vinte në Tiranë, ai do të arrestohej menjëherë. Por është paksa absurd fakti që presidenti rus mund të udhëtojë pa asnjë problem drejt Nju Jorkut, apo edhe në Kiev të Ukrainës.

Kjo pasi, përveç Rusisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kina dhe India janë mes vendeve që nuk kanë nënshkruar Statutin e Romës të vitit 2002, dokumentin zyrtar që i dha jetë Gjykatës së Hagës.

Nga pikëpamja politike, urdhër-arresti është si një shuplakë për Putinin, pasi e rreshton zyrtarisht në listën e tiranëve dhe krerëve të shteteve që akuzohen për krime lufte brenda dhe jashtë kufijve të shtetit të tyre.

I njëjti trajtim i është bërë dhe ish liderit të Libisë, Muamar Gadafi dhe atij të Sudanit, Bashir. Shpallja në kërkim ndërkombëtar, ia pamundëson presidentit rus pjesëmarrjen në çfarëdolloj samiti politik. 

Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan, tha për CNN se besonte se Vladimir Putin mund të gjykohej për krime të dyshuara lufte, pavarësisht se Moska pretendon se nuk i nënshtrohet vendimeve të gjykatës.

Khan kujtoi gjyqet historike të kriminelëve nazistë të luftës, të ish-presidentit jugosllav Slobodan Millosheviç si shembuj të figurave në dukje të paprekshme që u përballën me drejtësinë.

54 Komente

 1. P
  Patriot

  Beni si theme une mos beni sic beje une.

  1. g
   ganiu

   U lodhe shumë?

   1. K
    Kjo eshte nje shaka e hidhur!

    Cfare shakaje pa kripe! Putin dhe Rusia jane nga me te rendesishmit ne bote dhe keta shpallin lajm arresti. Po shkoni arrestojeni, po ja u majti bytha! Asnje nuk shpalli urdher arresti per Bush qe e beri Irakun cope me bomba dhe e ktheu 100 vjet mbrapa per te gjetur armet e demtimit ne mase, dhe nukm gjeten asgje. Gjeten nje vrime ku ishte fshehur Sadami. Po ashtu per Bill Klinton qe sulmoj Afganistanin dhe vrane dhe shkaterruan per 20 vjet sa ju desh qejfi per kot na se koti. Apo per luften qe krijuan ne Libi, ku kapen dhe vrane Gedafin, Presidentin e nje vendi te lire per ti vjedhur arin dhe naften sepse kundershtonte globalistet. Kjo gjykate eshte me dy standarte. Ashtiu sic beri me Thacin, Veselin dhe lideret e tjere te UCK-se qe i futen brenda per qejf pa patur asnje akuze. Po ja u bejne akuzen ndersa jane ne burg. A mund te besohet nje lecke e kontrolluar nga lesht e bythes!?

    1. g
     ganiu

     O koqe Bill Klinton sulmoi Serbinë dhe jo Afganistanin. Bush I sulmoi të dyja. BQ muti.

    2. C
     Ceno miku jot

     Gano!Kur qi femrat e shtepis tate sigurisht qe lodhem!!

   2. t
    tata luigji

    Dhe salih bin laden kerkojet nga gjykata, arrestimi pune ditesh, akuzohet per krime kunder njerzimit ne shqiperi, kosove dhe trevat shipfolese

    1. O
     Oh sa kom qesh

     Pra si perfundim Shqiperia dhe 123 vendet e tjera anetare te kesaj gjykate do te marin secila nga nje brisk..... rus, per t'ja ruajtur Putinit

     1. I
      Injoranti nuk ka brire

      ai brisku nuk gjindet, mbasi ka kohe qe e ka rrembyer plaka jote ... qesh pra qesh ...

     2. Z
      Zelenski

      Në Shqipëri putini, mund të pushojë i qetë dhe i sigurtë, në besën e monikës dhe metës.

      1. k
       k

       Shqiptaret janë të njohur botërisht në histori si mercenarë me pagesë ndaj gjithë tiranëve dhe diktaturave.Kështu ishin me sulltanin,kishën bizantine,titon,stalinin ,maon,etj. Eshte e vertetuar se diktatori rus ka paguar shumë në shqipëri për të përçarë frontin e demokracive edhe pse shqiptarët janë spiunë vullnetarë të mrekullueshëm. Mafja,droga,korrupsioni,krimi dhe hajdutët shqiptarë janë antiamerikanë dhe do i shërbenin diktatorit te KGBse gratis sepse vetëm nën një regjim si ai i oligarkisë ruse do vazhdonin në aktivitetin e tyre kriminal. Edhe milosheviçi u tall kur e shpallën në kërkin ndërkombetar por pasi u braktis nga të vetët, qante si shkërdhatë i degjeneruar që ishte.

       1. m
        miri

        WTF Dakort por Ke harru me shtu Ameriqine ne ditet e sotme

        1. k
         k

         Ameriqia eshte shpresa e fundit dhe e vetme e mbijetesës së kombit që është qellimi dhe deshira ime e vetme ngaqe Nuk kam interesa private per tu sjellur ndryshe.Qëllimi i vërtetë është diskriminantja mes atdhetarit dhe bashibozukut.

         1. A
          ABC

          Asaj k shtoi dhe nje ari nga pas. Diktatori rus ka bër palle ne Qipro, Greqi, Mal të Zi, Serbi për 3 dekadat e fundit. Deri ne atë pikë sa grekët dhe serbët I konsiderojnë si vëllezër. Vetëm tani që interesat gjeopolitike po ndryshojnë dhe SHBA ka ardhur me dorë te hekurt ne rajon jemi duke parë dhe dëgjuar që disa nga këto shtete janë duke e ndarë shatën nga sheqeri.

          1. P
           Putin Gelboqja

           kjo ABC-ja tende me siguri duhet te nenkoptoje "Arnaut Bithe Cpuar", ha ha ha ...

        2. x
         xy

         Ama dhe ai qe e dorezoi Millosheviçin e hengri plumbin, besoj se te kujtohet Xhinxhiç. Per pjesen tjeter qe shqipot jane spiun pa pages dhe qe i pelqen sherbimi ndaj sunduesit, pajtohem me ty

       2. P
        Phoenix

        Edhe ky ne kerkim nderkombetar si Adriatik Dhalla. Hahahaaaaa. Ore shikoni se mos kerkon azil politik ne Gjermani ky, se thone qe shoqja Merkeli i ka bere garanci per dokumenta si rrefugjat politik. Hajde estrade e Ballshit, hajde! Ata te shkolles se Frankfurtit, jane dhier me lot nga te qeshurit.

        1. I
         Ish prokuror

         idiota si ty shkruanin te njejtat marrezira edhe ne rastin e Miloshevicit ... Problemi i llojit tuaj eshte qe nuk ju vjen turp kur dilni perpara pasqyres!

        2. P
         Populli i thjeshtë

         Putin dhe Rusia që shpëtojnë fëmijët e zonave ruse, të masakruar nën bombat e Poroshenkos dhe Zelenskit në Ukrainë, shpallet për arrestim, nga një gjykatë e pa njohur si nga SHBA ashtu dhe nga Federata Ruse e vende të tjera. Biles SHBA e kanë me ligj që çfarëdo lloj ghykate nuk mund të arrestojë politikanët dhe ushtarakët amerikanë në botë. Shtojmë këtu që për Hagën, Bush, Obama, Biden e gjithë presidentët e tjerë para tyre, që kanë vrarë miliona, nuk janë për arrestim. Hitleri me këtë kandar i bie të jetë ëngjëll... O tempora o mores. Kush studjon historinë di që e ardhmja ka shumë të papritura por e shkuara të mëson mirë që: kush ka sulmuar Rusinë e ka pësuar gjithmonë keq!

         1. E
          Emiljano

          Ti sje popull i thjeshte,je rotkari

          1. a
           anti gano

           Ti emil je piçk dhije!

         2. a
          adi

          do i rrujn trapin

          1. a
           adi

           do i rrujn trapin

           1. a
            adi

            do i rrujn trapin

            1. a
             adi

             do i rrujn trapin

             1. t
              trapit 'ka se si ti rruajn trapin

              alo', ambasada ruse?

             2. a
              adi

              do i rrujn trapin

              1. a
               adi

               do i rrujn trapin

               1. ,
                ,,,

                Do ti hane karin.

                1. a
                 adi

                 do i rrujn trapin

                 1. P
                  Prodesori kur e nxorri.

                  E paske keq me rruajtjen ti, hajde ma rruaj dhe mua nje here.

                 2. s
                  ss wermacht

                  Kush do e arrestoje ne tirane? kujt ja mban bytha? ik mos na hapni barkun me kshu traplliqesh

                  1. G
                   Gimi

                   GULAG www.youtube.com/watch?v=7fhI9YMyvOo

                   1. G
                    Gimi

                    GULAG www.youtube.com/watch?v=7fhI9YMyvOo

                    1. P
                     Perlat Spahiu

                     Vladimir Putin vjen per visite ne kooperativen e shqiperise,e presin kryerari i kooperatives erbrion fiku ,mero lamcja dhe edhiu I rames dhe tere hajdutet e kooperatives.duke u takuar e pare meta Vladimiri i Rusise i shpeton arrestimit ne kooperativen shqiptare.

                     1. d
                      dyshuesi

                      Ee....ne rregull xhanem po me pare se te gjykohet si nazistet apo si Millosheviçi apo si Gedafi , duhet te humbi luften, te , behet rrevolucioni qe te permbystet qeveria egzistuese dhe qeveria e re e Rusisë te firmosi Statutin e Romes, dhe pastaj ata ta dorzojne Hagë . Kjo duket pak si teper e pa mundur . Po fundia pse ta humbim shpresen , se mirë thote Qerimi duhet te jemi optimiste. Ishallah ku i dihet.

                      1. S
                       Sqepari

                       Rendesi ka qe gjykata e trajton si kriminel

                       1. A
                        ABC

                        Ajo gjykatë trajton si kriminelë edhe ish ushtarët e UÇK- së.

                       2. A
                        Alex

                        Po ikni mor kurva me gjith kete gjukate po pse more Putin e krahasoni me Gedafin ? qe valla kishte armed kmike dhe ne fund I gjeten ca kilogram mut ,se keshtu deshte perendimi te mbillte kahos po prisni se nuk keni pare gje akoma po vonon por do vije fundi ,

                        1. V
                         Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu

                         Putin te arrerstohet ne Tirane? Harrojeni sa kohe te jeni nen Sulltanatin Rama! (kjo ka me pak shanse te ngjase edhe se ne Beograd) Jo aq per ate qe Cari i Kremlinit nuk ka nevoje te shkele Tiranen se atje e perfaqesojme Ne, por per faktin se edhe te ngjaje ne menyre hipotetike, mjafton nje Cel. nga Shefi i Open Ballkan (Nyja organike mes Rames e Carit) e ky arrestim mbetet ne tentative.

                         1. D
                          Davidi

                          Ti rruani Ramen, ju ne Tirane dhe ata ne New York.

                          1. s
                           shori

                           S'ka problem se Putin nuk mund te arrestohet ne SHBA, Kine e gjetke...(!?), s'ka ku te shkoje, sepse do ta arrestoje kryeplaku i Peshtanit me urdher te Mero Bazes dhe zorraxhinjve te tij...! Hahahahahaaaaaaa.......,prape na gajase o Mero...!!!

                           1. M
                            Mos e ngatarroni Shqiperine ne Lojrat tuaja !

                            Mos e futni Shqiperine ne Halene e ksaj Bote qe Te Fortet bene vet si ja donte Trapi ,duke e hedhur Bomben ne Shqiperi ,e cila nuk ka as Force ,as Borxh ,as Detyrime ndjaj Atyre qe krijuan Ferrin ne Ukraine per te mposhtur Kundershtaret e tyre dhe zgjeruar kufjt e e Aleancave Ushtarake ! Shqiperia pra s'eshte as Guantanamo e as Ukraine si i pelqen dikujt ta shndroje ,ne menyren me Tinzare . Ne si Shqiptare ,si vend e Komb perballemi me probleme mbijetese dhe ndohenmi ne Procese Zhvillimi si Shtet e Komb dhe pikerishte per te tilla Politika kemi Nevoje sot , te Investzimive , punesimit ,e jo te na Perdori i Forti si nji Kamikace per Politikat e veta ,nderkohe qe ne si shqiptare nuk na lidh asgje ,me Luften qe bejne Te Fortet midis tyre ._ Te ngaterroshe Shqiperine ne te tilla Politika ,eshte si ta hedhesh ne Zjarrin , qe vet kta Gansterren e Botes ndezen dhe sot shikojne se si digjet jeta e popujve Ukrainas e ruse . Kerkoni ta sillni Luften ne ballkan o Satanike ! _Larg duart nga Shqiperia , jovetem Politikave qe kerkojne ta sjellin Luften edhe ne Shqiperi ,por edhe FakeMedieve te shkerdhatave te ksaj Bote qe publikojne Shkrime te tilla, toksike ._ Ata qe qisin fleta arresti le te shkojn ta marrin Putinin ne Rusi . ______________Zot mbaj latg Djallin nga Shqiperia _______________

                            1. K
                             Kastriot

                             Per koherence duhet te arrestohen thuajse gjithe presidente amerikane, kryeministrat britanike e çifute (te shtetit terrorist te Izrahellit) per krime e genocide çnjerezore anembane notes!

                             1. T
                              Teo

                              Po obama ,bush e te tjere kur do gjykohen per krime kunder njerezimit ne lindjen e mesme? Po izraelitet qe vrasin femije a Nuk Jane per hage? Po francezet per.krimet ne Mali e gjetke? Po ate kreun e obsh per genocid ne Etiopi? Keta te hages e komunistet e europes e amerikes bashke,te rruajne trapin. Putini y'all rocken me keta diletant

                              1. g
                               ganiu

                               Kur të heqë dorë mami tat nga "zanati më i vjetër në botë".

                              2. A
                               Artan

                               Sa aktive qe jane putanat e vogla te Putanes se madhe,e mbyten me komente.

                               1. D
                                Drini

                                Ropt ne pidh sa antiperendimor paska ne Shqiperi. Yyyyyyt ju qifsha rracen, shkoni ne rusi o kurva mos enderroni perendimin.

                                1. L
                                 Landi

                                 Te shkojm te pidhi mamit tat o bythqir sorrosist

                                 1. g
                                  ganiu

                                  Landi, a u mbush vrima e zezë e masës tate? Se ne nuk ja gjetëm fundin.

                                2. M
                                 Maks

                                 Ja sa u arrestuan ata qe shkaterruan Libine Irakun Sirine e Afganistanin mos te zeme Vitnamin sepse ka shum koh qe u dogj vietnami Te medhenjt nuk i denon njeri mjer vendet e vogla qe sngren dor koke

                                 1. E
                                  Erdogan

                                  Nuk e kuptoni qe po krijohet nje Ndarje midis Natos dhe BRICS Brazil,Rusi,Indi,China,South Africa. Meksiko ka bere kerkese. Argentina,Irani,Saudi,Arabia dhe shume te tjera. Popujt Palestineze,Kurdhe etj nuk llogariten nga "Bashkesia Nderkombetare" se jane me Biografi te Keqe.

                                  1. g
                                   ganiu

                                   O idiot nuk e ke kuptuar akoma se "ti", ai shtet bythe, ku ti je dashuruar, mbijetojnë falë NATOs? Budalla nuk ka brirë.

                                   1. U
                                    USA

                                    Po more debil gani pederesti. Ato shtete qe sjan ne Nato te tere jane zhdukur!

                                  2. d
                                   dyshuesi

                                   Me nje fjale kushdo qe shpresonte se lufta mund edhe mbaronte me nje marveshje ku te dy palet ne konflikt te leshojne diçka nga vetja dhe te pushojne se vrari njeri tjetrin , ta harroje sepse nuk mund te kete bisedime me nje te akuzuar per krime lufte. Kjo eshte saktesisht t'i hedhesh benzine zjarrit. Amerika eshte larg bombat e Putinit arrijne me pare ketu te ne. Ishalla s'e kemi kismet. Po e piskojne nga pak edhe Kinen te cilen duan t'a fusin ne valle.

                                   Lini një Përgjigje