Ministria britanike e Mbrojtjes jep alarmin: Rusia po përgatitet për mobilizim më të gjerë ushtarak

18 Mars 2023, 20:50Bota TEMA

Ministria britanike e Mbrojtjes jep alarmin: Rusia po përgatitet për

Shërbimet e zbulimit të Ministrisë britanike të Mbrojtjes njoftuan se Rusia pritet të shtojë radhët e forcave të saj të armatosura.

Sipas raportit të fundit të kësaj ministrie, në fillim të kësaj jave, deputetët e parlamentit rus prezantuan një projekligj që parashikon ndryshimin e moshës së meshkujve për thirrjen në shërbimin e detyruar ushtarak, nga 21 vjeç në 30 vjeç. Aktualisht, në shërbimin e detyruar ushtarak merren rusët e grupmoshës 18 deri në 27 vjeç.

Sipas ministrisë britanike, ligji ka shumë mundësi të miratohet dhe mund të hyjë në fuqi në muajin janar. “Zyrtarisht Rusia po pengon që meshkujt që regjistrohen për shërbimin ushtarak të marrin pjesë në luftimet në Ukrainë, edhe pse qindra prej tyre mund të kenë shërbyer në operacione për shkak të ngatërresave administrative ose janë detyruar të firmosin kontratat”, tha ministria.

Sipas raportit të shërbimeve britanike, shumë të rinj nga mosha 18-21 vjeç po kërkojnë që ata të bëjnë përjashtim nga ligji me qëllim që të vazhdojnë edukimin e tyre.

Ndërkohë themeluesi i grupi paraushtarak rus Wagner, Yevgeny Prigozhin the se grupi planifikon të rekrutojë rreth 30 mijë luftëtarë të tjerë deri në mesin e muaji maj.

2 Komente

 1. M
  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

  GB i duket e cuditeshme qe Rusia e rrit ne cdo kohe numrin e ushtareve te saj, se ajo vete nuk ka se cfare te mpobizoje, rinine e ka te droguar, gay, tranvestite, te tjeret jane klandestine ilegale nga vendet arabe, indiane me nishan ne balle, kinez, ballkanas etj

  1. H
   Hajde rradhen kush e ka.....

   Po Mimistria e Mbrojtjes e me nder Mbreterise eshte edhe Ministria e Mbrojtjes e Ukraines te cilen e kane futur ne nje rruge pa krye, ose fundi i saj eshte ne humnere.

   Lini një Përgjigje