Erdogan shmang krizën ushqimore, zgjatet marrëveshja Rusi-Ukrainë për drithin

18 Mars 2023, 21:10Bota TEMA

Erdogan shmang krizën ushqimore, zgjatet marrëveshja Rusi-Ukrainë

Ndërmjetësimi i presidentit turk, Erdogan dhe Kombeve të Bashkuara ka bërë që Rusia dhe Ukraina të bien dakord për të zgjatur më tej marrëveshjen mes Rusisë dhe Ukrainës për transportin e grurit nga territori ukrainas drejt Afrikës, Lindjes së Mesme dhe Azisë.

Teksti i marrëveshjes ende nuk është bërë publik, teksa ishte zv/kryeministri ukrainas, Kubrakov ai që zbuloi se ajo është zgjatur dhe për 120 ditë të tjera.

Kjo është hera e dytë që marrëveshja zgjatet, pas akordit që Ukraina dhe Rusia nënshkruan në korrik të vitit të kaluar. Dy shtetet, që janë përfshirë në luftë, janë eksportuese globale të grurit dhe nënprodukteve të tij, dhe shumë shtete të botës varen prej tyre.

“Pas bisedimeve mes dy palëve është arritur zgjatja e marrëveshjes që skadonte më 19 mars. Kjo është një marrëveshje e rëndësishme për qarkullimin global të ushqimit dhe falënderoj Rusinë e Ukrainën për përpjekjet e tyre, si dhe sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara”, tha presidenti Erdogan për mediat vendase.

4 Komente

 1. M
  Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

  Rusia ben gabimin me te madh qe e pranon kete kompromis, Putin duhet te beje leshime kur edhe Evropa, Amerika dhe me gjere te heqin sanksionet ndaj saj..

  1. g
   ganiu

   Gjynof që nuk të dëgjo xhuxhi i Rusisë, do kishte filluar të hante mutin e tij dhe do të linte ty pa ngrënë. E të mendosh se ti vdes për pak mut Putini.

   1. a
    anti25642654censurë

    Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.që ti je një gomar i lindur!! në disa momente ti nuk mund të bësh atë që do,edhe kur mendon për mirë dhe ke fuqinë në dorë!nëse mendon për keq dhe nuk ruan dot as bythën tënde!?nuk bën dot atë që mund të kesh dëshirë!!hajvan,nëse ky pranon këshillën prej budallai që i jep ti!?ai merr fund,do të ketë kundër dhe disa që akoma i ka në krahë!!o hajvan,e ke kuptuar se bukë ha ai që ka para dhe se ajo nuk shpërndahet në mënyrë të barabartë për të gjithë që kanë nevojë??këtë e predikonte marksi,që ti e luftove deri në themel,dhe ky sistem që ke përqafuar,të thotë"bukë ha ai që ka para"!!po u ndërpre eksportimi i drithërave,ata që do humbin janë vëndet e afrikës,dhe azisë!!nuk dëmtohen kundërshtarët direktë të rusisë!!ata kanë mundësinë për të blerë me çdo çmim!!putana pati "këshilltarë" dhe më të mënçur se ti dhe prapë nuk po del dot nga muti ku është futur,përfytyro të të dëgjonte ty?! si e thotë dhe gano,"erdogani" nuk ka asnjë vlerë për këtë zgjatje,bile vetë rusët e nxorrën kallëp!nga 120 ditë shtyrje,që tha erdo,ata e shkurtuan për gjysëm!!pra as si zëdhënës i nismës nuk është i besueshëm!! vlerën erdogani e tregoi me tërmetin me 50 mijë të vdekur!!nuk e di a i ka mbetur ndonjë lirë nga ato që i kanë dhënë nën dorë ndërtuesit e arkivoleve në turqi!!pa to nuk ma merr mëndja që të fitojë këtë radhë!!ndoshta duhet të bëjë atë që bëri në 2016 kur nxorri mbështetësit e tij në rrugë,ose si trampi tashti,të fillojë një luftë civile!!

   2. g
    ganiu

    "Erdogani shmang ", I besoni këto që shkruani? Nuk ma merr mendja se jeni aq budallenj, I bëni për reklamë, tërheqje lexuesish dhe padije.

    Lini një Përgjigje