Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Katari mes Izraelit dhe Hamasit më afër se kurrë

21 Nëntor 2023, 18:24Bota TEMA
Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Katari mes Izraelit dhe Hamasit

Një marrëveshje e ndërmjetësuar nga Katari midis Izraelit dhe Hamasit për lirimin e pengjeve dhe një pauzë shumëditore në konflikt është në “fazat e saj përfundimtare” dhe është “më afër se kurrë”, tha një burim i informuar mbi bisedimet për Reuters të martën.

Marrëveshja ndërmjetëson lirimin e rreth 50 pengjeve civile nga Hamasi dhe lirimin e grave dhe fëmijëve palestinezë nga paraburgimi izraelit, tha burimi për bisedimet.

Marrëveshja do të shënonte lirimin më të madh të pengjeve dhe shkëmbimin e parë të të burgosurve që nga fillimi i luftës më 7 tetor. Hamasi mori rreth 240 pengje gjatë sulmit të tij në Izrael, për të cilin autoritetet izraelite thonë se vrau 1200 njerëz.

Shefi i Hamasit i tha Reuters më herët të martën se grupi militant palestinez ishte afër një marrëveshjeje armëpushimi me Izraelin, edhe pse sulmi vdekjeprurës në Gaza vazhdonte dhe raketat po hidheshin në Izrael.

Lini një Përgjigje