Paditi Trump/ Kush është prokurori që çoi presidentin e parë amerikan para drejtësisë

31 Mars 2023, 13:39Bota TEMA

Paditi Trump/ Kush është prokurori që çoi presidentin e

Alvin Bragg, prokurori i zyrës së Manhatanit që guxoi të hetonte ish-presidentin Donald Trump duke e bërë atë zyrtarisht presidentin e parë amerikan që përballet me ligjin, padyshim do të jetë një emër që do të mbetet në histori.

Bragg, tashmë 49 vjeç, është një ish-asistent i Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit në Nju Jork, dhe i shkolluar në Harvard.


Në 2021 ai u zgjodh si prokurori i parë me ngjyrë në Manhattan dhe prokurori i katërt i përhershëm i këtij posti në 80 vjet.

Gjatë punës së tij është fokusuar kryesisht në mbrojtjen e qytetarëve të Nju Jorkut nga abuzimet që vinin prej njerëzve të pushtetshëm.

Është njohur gjithashtu për krijimin e një Divizioni të posaçëm për Viktimat, dhe për punën e tij për të zgjeruar njësinë për krimet me bazë urrejtjen.

Megjithatë, Bragg është përballur me jo pak kritikë gjatë karrierës së tij.

Në fillim të vitit 2022, Bragg lëshoi një memorandum që udhëzonte prokurorët të shmangin kërkesat për burg, me përjashtim të rasteve të rënda, udhëzim që ngjalli jo pak reagime dhe kritika edhe në radhët e kolegëve të tij, por më vonë Brag deklaroi memorandumi ishte keqkuptuar.

Më vonë në 2022, çështja e krimit dhe dënimit në Nju Jork u ndez përsëri. Kjo pasi një shitës goditi me thikë një person me ngjyrë.

Për këtë ngjarje, Alvin Bragg e akuzoi shitësin për vrasje të shkallës së dytë, por një proteste, akuzat ndaj tij u hoqën.

6 Komente

 1. t
  tata luigji

  Ne kemi nje Duman prej shupenze qe kur tja permendin emerin e Sali Berishes dhe Ilir hajdutit dhjet ne breke,

  1. b
   ben.

   Po pra cudi. Se edhe per dumanin edhe per kete zeshkanin leket sorosi i ka paguar.

   1. A
    Asd

    Devijimi i argumentit me "Soros" eshte menyre alla Berisha. Keta quhen njerez me kurajo ne mbrojtje te ligjit.

    1. a
     anti25642654censurë

     beno,sorosi paguan këta prokurorët,ti paguaj avokatët e trapit!!nuk e ke marrë vesh se ka hapur një konto për të mbledhur para për të paguar mbrojtjen??deri tashti janë bërë 2 mln $,jep ndihmën tënde ta shpëtojmë miliarderin që është kundër miliarderit soros!! o benooo,e çuditëshme,ky maskarai miliarder soros,thotë se jep para për të ndihmuar njerzimin,kurse ky tjetri,nuk kam dëgjuar të japë ndonjëherë,po ashtu"miliarder",kërkon para për të shkuar në bordello??o beno,si i vjen kësaj??miliarder dhe kërkon lëmoshë nga ne bythërrjepurit,ti mund të jesh po ashtu miliarder,për ti paguar mbrojtjen??pra ai zhyt karin diku e ne ti paguajmë dobiçat që lë pas?? këtë të djelë nuk e dëgjova të madhin kaCo alFredo,(kar i plevitosur)në katrotin rrethor që ti çonte ndonjë dhuratë trapit!!ai dy javë më parë i kishte dërguar një kapele dhe kari i plevitosur pati orgazëm,sikur ta kishte parë në atë moment atë kapele!!nuk e di a i dhimsen lekët kaCos apo e ka princip që nuk paguan për punë kurvash??

   2. L
    Liri

    Ha ha,Ben je I madh.Shume e vertete qe shirt ziu Sorre eshte mbas çdo poshtersie.

    1. a
     anti25642654censurë

     hy tallashja e mutit!! gjithandej kemi dëgjuar se soros jep para,pra nuk i mban për vete,për qëllimet e tij!!qëllime,që për të të kënaqur maninë tënde,po them se janë të këqija!! deri më sot nuk kemi dëgjuar që ky miliarderi që është më i miri,më i ndershmi,shpëtimtari i ameirkës dhe botes,mbarë,të ketë dhënë ndonjë kacidhe!!bile nuk kemi dëgjuar,dhe të freskëta janë kontot e tij të sapo hapura,që ky të paguajë ndonjë gjë nga xhepi i tij!!as për fushatën elektorale as për ankesat që bën,bile as për kurvat që paguan!! moj tallashe,a të shkon ndonjëherë në mëndje se kur këta miliarderët e ndyrë,soros,gejts,japin miliarda për "qëllime të këqija",përse nuk ndodh që ky don trapi,miliarder,i zgjuar gjeni,shpirtmirë,zëmërgjërë,e shtoji ti shumë e shumë të mira sa të të dojë suma,të japë ndonjë dollar për të realizuar qëllimet e tij të madhërishme?? Liri,përse nuk ja shtron vetes një pyetje të tillë?? përse ky shënjtor,nuk thotë as atë "mënyrën për të zgjidhur në më pak se 24 orë çështjen e ukrainës",që mund ta japë falas!!pra nuk duhet të paguajë asnjë $ të vetëm!mjafton ta thotë dhe të mos hajë mut tërë kohën me idiotësira!! përse Liri,PËRSEEEEEE?

    Lini një Përgjigje