Parashikoi goditjen e fortë në Turqi, shkencëtari paralajmëron tërmetin e radhës

7 Shkurt 2023, 14:09Bota TEMA

Parashikoi goditjen e fortë në Turqi, shkencëtari

Studiuesi Frank Hoogerbeets i cili arriti të parashikonte me një saktësi të frikshme tërmetin që goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë, ka bërë një tjetër parashikim.

Ai shkruan përmes një postimi në Twitter, se duke u bazuar te gjeometria hënore një tjetër tërmet i fuqishëm pritet të bjerë rreth datës 8 shkurt. Studiuesi nuk jep vendodhjen e tërmetit dhe njofton se do të publikojë një video sqaruese në vijim.

“Gjeometria hënore mund të shkaktojë një aktivitet të fortë sizmik në ditët në vijim, veçanërisht rreth datës 8 shkurt, me shumë gjasa në intervalin M6. Ekziston një mundësi e vogël për një ngjarje sizmike më të madhe. Pasgoditjet do të vazhdojnë në Turqinë Qendrore dhe mund të arrijnë më lart M 5 deri në 6”, shkruan ai në Twitter.

Kujtojmë se përmes një postimi në Twitter, të 5-ditëve më parë, studiuesi parashikosi se një goditje e fortë sizmike me magnitudë 7.5 ballë mund të ndodhtë në Turqi midis datave 4-6 shkurt.

“Herët a vonë do të ketë një tërmet ~ 7.5 në këtë rajon (Turqia Jug-Qendrore, Jordania, Siria, Libani)”, shkroi ai në Twitter më datë 4 shkurt.

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    ky quhet "shkencëtari paralajmëron tërmetin e radhës"???? dhe shkruan në këtë mënyrë:“Gjeometria hënore mund të shkaktojë një aktivitet të fortë sizmik në ditët në vijim, veçanërisht rreth datës 8 shkurt, me shumë gjasa në intervalin M6. "????? shkoni mor pirdhuni,dhe alFredo kaCo është më shkenctar me idiotësitë që,në vënd ti dilnin nga bytha,i dalin prej goje!! ky "shkenctar",është i atyre që nuk ja kanë idenë se çdo të thotë fjala SHKENCË!!

    Lini një Përgjigje