Putini, i jashtëligjshmi global

19 Mars 2023, 12:39Bota TEMA

Putini, i jashtëligjshmi global

Është e lehtë për ta hedhur poshtë padinë e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) të Vladimir Putinit – që e akuzon për krime lufte – si diçka më shumë se një fitore simbolike.

Ndërsa shanset për ta parë Putinin në stolin e të pandehurit në Hagë janë të pakta dhe aktakuza nuk ka gjasa të ndryshojë rrjedhën afatshkurtër të luftës në terren, njoftimi i GJNP-së do të riformësojë rrënjësisht natyrën e marrëdhënieve midis Rusisë dhe pjesa tjetër e botës dhe konturet e politikës brenda vetë Rusisë.

Për politikëbërësit në Evropë dhe shtresat komanduese të Rusisë, realiteti i ri i pashmangshëm është ky: nuk ka të ardhme me Putinin.

Për sa kohë që Putini është në pushtet, aktakuza e ICC-së çnormalizon përgjithmonë marrëdhëniet e Rusisë me të 123 shtetet palë të Statutit të Romës.

Ligjërisht, secili prej këtyre shteteve – duke përfshirë çdo anëtar të Bashkimit Evropian, shumicën e shteteve afrikane, të gjitha shtetet latine dhe të Amerikës së Jugut, përveç Kubës dhe Nikaraguas, madje edhe Taxhikistanit – u kërkohet të arrestojnë Putinin nëse ai ndonjëherë shkel në territorin e tyre.

Politikisht, pak krerë shtetesh nga vendet që respektojnë ICC-në do të duan të shihen duke shtrënguar duart me presidentin.

Me ndërveprimet e ngrira në mënyrë efektive, pjesa tjetër e marrëdhënieve të Rusisë me këto vende do të pësojë një ftohje të pashmangshme.

Në Evropë, ky realizim do të ketë një ndikim të menjëhershëm në qasjen ndaj luftës: pa asnjë perspektivë për të bërë biznes me Putinin, nuk ka asnjë arsye për t’u mbrojtur politikisht kundër një rezultati në të cilin regjimi i tij vazhdon.

E thënë troç, Putinit nuk ka fytyrë për të shpëtuar.

I njëjti kuptim do të jetë i vetëdijshëm për ato pjesë të elitës ruse që i kanë lejuar vetes të besojnë në të paktën një pajtim të pjesshëm të pasluftës me Perëndimin.

Putini e ka larguar deri tani pakënaqësinë midis pjesëve të elitës – veçanërisht atyre, fuqia e të cilëve është e lidhur me tregtinë dhe financat, në vend të sigurisë dhe hidrokarbureve – duke ruajtur një shkallë paqartësie se si mund të përfundojë kjo luftë dhe çfarë mund të vijë më pas.

Si rezultat, elitat e pakënaqura me luftën janë nxitur të presin.

Statusi i ri, formal i Putinit si një kriminel lufte i paditur, me të gjitha pasojat e tij politike në Evropë dhe më gjerë, do të thotë se nuk ka më asgjë për të pritur.

Putini, natyrisht, nuk do të rrijë duarkryq.

Ai do të punojë për të diskredituar ICC-në, veçanërisht në mesin e atyre vendeve që nuk kanë qenë të gatshme të marrin pjesë në përpjekjet për të izoluar Rusinë, duke e portretizuar gjykatën si një kukull të një Perëndimi hipokrit.

Por do të jetë një betejë e vështirë, duke pasur parasysh se shumë prej këtyre vendeve janë gjithashtu nënshkruese të Statutit të Romës, një status që ata nuk do të dëshirojnë ta heqin dorë.

Megjithatë, vetëkënaqësia do të ishte e gabuar, siç është refuzimi i vazhdueshëm i SHBA-ve për t’u angazhuar drejtpërdrejt me ICC-në, që do të thotë se Amerika nuk është në hap me pjesën tjetër të NATO-s.

Nëse SHBA dëshiron të demonstrojë aderimin e saj ndaj rivendosjes së një rendi botëror të bazuar në rregulla, duhet të ratifikojë Statutin e Romës dhe të vendosë gozhdën e fundit në arkivolin e ambicieve globale të Putinit./ Marrë nga Cepa, përkthyer nga Albanian Post 

 

2 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Titul bombastik: "Putin i jashteligjshem global", por te gjithe syte i kane nga ai dhjesin, kane veshur pampers dhe nderrohen disa here ne dite.. Secili me nder lider perendimor kerkon te bisedoj me te, por i vijne anash, jane bere 54 shtete qe mbeshtesin me miliarda dollar armatime nga parate e taksapaguesve te tyre, Ukrainen dhe kane vendosur saksione kunder Rusise, por Ariu Polar e ka lekuren e trashe dhe duron temperatura edhe ne minus 80 C. Perendimi po perdotr mish per top gjysem cifutin Zelenky me nene ruse, per te shkateruar popullin rus qe jeton ne keto dy shtet.

  1. a
   anti25642654censurë

   kurse ti vazhdo me mendime muti,ngaqë nuk pjerdh!!

  Lini një Përgjigje