Rusia fillon rekrutimin e afro 150 mijë ushtarëve të rinj

1 Prill 2023, 21:40Bota TEMA

Rusia fillon rekrutimin e afro 150 mijë ushtarëve të rinj

Përmes një dekreti të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, të shtunën ka filluar rekrutimi i rregullt pranveror i ushtarëve të rinj, sipas raportimeve të mediumit rus RBK.

Vladimir Tsimlyansky, kundëradmiral i Shtabit të Përgjithshëm, ka thënë se këtë herë janë thirrur 147 mijë nga gjithsej 700 mijë personat që ishin të kualifikuar. Kjo fushatë do të zgjasë deri më 15 korrik.

Por, ai ka theksuar se asnjëri nga këta të rekrutuar nuk do të shkonte për të luftuar në vijën e frontit në Ukrainë, shkruan REL.

Burrat rusë të moshës nga 18 deri në 27 vjeç duhet ta kryejnë të paktën një vit në shërbim ushtarak.

Tsimlyansky tha të premten se thirrjet nga zyrat ushtarake të distriktit do të dërgoheshin për herë të parë edhe në formë elektronike.

Njoftimet tradicionalisht shpërndaheshin me postë dhe do të vazhdojnë të shpërndahen në ato raste ku dorëzimi elektronik nuk është i mundur.

2 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Mire Putin gjen forca te reja po Zelenky si po ja be? Gojet e keqia thone, se ai u ka bere thirrje kurvave qe punojne ne bordellot dhe semaforet e BE kurves plake qe te vijne ne vijen e pare te frontit dhe te shkerdhehen nga cecenet e Kadyrov-it.

  1. A
   Asd

   Lajmi me kujtoi frazen e famshme te filmit "Prita"; "Nuk kaloni kurre o derra"

   Lini një Përgjigje