Sondazhet kryqëzojnë Braverman: Rezultate dërrmuese për kryeministrin Rishi Sunak

27 Nëntor 2022, 22:00Bota TEMA

Sondazhet kryqëzojnë Braverman: Rezultate dërrmuese për

Sondazhi më i fundit ndaj kryeministrit dhe qeverisë së tij, rezulton katastrofik përballë opozitës laburiste në Britani, e cila duket se do jetë fituesja e zgjedhjeve të ardhshme kurdo që ato të bëhen.

Votuesit i besojnë opozitës në 11 nga 12 fushat kryesore të qeverisjes, që nga menaxhimi i kostos së jetës, shëndetësisë, BREXIT dhe e fundit por jo për nga rëndësia, çështjes së ndjeshme të emigracionit ilegal. Kur të anketuarave ju dhanë 17 emrat e politikanëve nga të gjitha partitë britanike, nëse kishin opinion pozitiv apo negative për ta, udhëheqësi i opozitës Sir Kier Stammer ishte ne krye, ndërkohë Ministrja e Brendshme, Suela Bravermamn,  u rendit e  parafundit në vendin e 16, kryesisht edhe për menaxhimin e krizës se emigracionit dhe retoriken e saj ndaj te huajve dhe shqiptarëve në veçanti.

Edhe për çështjet e emigracionit, tradicionalisht një pikë e fortë për konservatorët, votuesit me shumë i besojnë opozitës laburiste. Konservatorët janë  praktikisht në opinion e britanikeve në parti e lodhur, e përçarë e padisiplinuar, ku edhe sikur ekonomia të përmirësohet sërish nuk do përballojnë dot një opozite laburistë të detoksifikuar.

Ne terma futbolli, konservatoret janë si një ekipi që është në disavantazh të tre autogolave, në minutat e fundit të kohës së rregullt të ndeshjes,  edhe pse Boris Johnson thotë se asnjëherë topi nuk e kaloi vijën, dhe futja e Rishi Sunak, si kryeministër, si rezervë, jep rreze shprese për ndryshim rezultati vetëm në minutat shtesë të mbetura.

Qartazi shumë pak britanikë kanë besim se qeveria e re do ketë sukses me sfidat e reja, si stabiliteti financiar, kontrolli i inflacionit apo në suksesin e Brexit, pa folur pastaj për krizën e kalimeve ilegale me gomone në La Mansh apo për listat e pritjeve në spitalet britanike.

9 Komente

 1. i
  illyrian

  Suela Braverman harroji se nga ka ardhur dhe kush është sa e pa veten pak me mire se nga shtresa ku ka ardhur i beri lufte asaj shtrese, është tipikja e njerëzve qe kane turp nga prejardhja e tyre ...

  1. l
   lexuesi

   Kjo evgjite kerkon qe te kete emigrante te tipit indian apo zezak per te cilet nuk ke nevoje per polic se i therret me nje te rene bilbili dhe t'i perdorin si rreca haleje per te fshire by..n...dhe t'a ktheje angline ne nje shtet afrikan..

   1. B
    Beso

    Poxhe mo illyrian nga ka ardhur dhek ush eshte!!

    1. A
     Albanian

     Suella jevga e ka vendin ne Goa.

     1. B
      Beu

      Ahhh, ju shau ramen dhe qeverine e bythes qe keni dhe tani po villni mut nga goja. Vijoni

      1. K
       Kuksiani

       Hajde hajde. Mero baze qe i duket vetja ne gjendje te tregoje sa pak mbeshtetje ka ministrja e brendshem e anglise. Mqns i sulmoi ramen. Merrja ne goje bolinos mero. Bolino. Lepija pak meros

       1. T
        Toni

        Aman kerkoi ndihme Fuges Se ti rregullon ai sondazhet

        1. F
         Franci

         Britania e Madhe dihej nga te gjithe qe do ta paguante largimin e saj nga zona Euro , ky eshte gjith kyci i se keqes ....vazhdojne nderojne qeveri dhe kryeministra ...vec llogaria nuk del , ekuacioni nuk zgjidhet ....hedhja e fajit gjithandej nuk jep rezultate ...edhe Laburistet te vijne ne drejtimin e Qeverise prap problemet do jene ne skene ....deri tani shkeputje e tyre nga EU nuk po i ndihmon ne enderen e tyre per nje pamvaresi totale nga EU........ Kur te ulet nje shkalle me poshte niveli i tyre i jeteses atehere do ta kuptojne se largimi nga zona Euro ishte nje gabim fatal per ta .......

         1. a
          anti25642654censurë

          plotësisht e drejtë!! gomarllëku më i madh i britanikëve!! dhe kush përpiqet ta bëjë në të ardhmen!!një veprim,normalisht i aspirat diktatorëve,populisht emocional,që të lë pa brekë në bythë!! po të shikosh jetën në tokë do të shohësh se qënjet që rrojnë në grup kanë mundësinë e mbijetesës më të madhe se ato që jetojnë veç e veç!! psh jeta e një luani është më e gjatë se e një gepardi!shkaku është i thjeshtë se individi në një tufë luanësh ka mbështetje nga tufa kur ai nuk është në gjëndje të mirë shëndetsore!gepardi e ka mbështetjen e tij vetëm tek fuqia dhe fati i tij si individ!!një sëmundje,një shkelm zebre në nofull,është i barabart me vdekje!megjithëse i mbijeton goditjes!!

         Lini një Përgjigje