Zelensky: Fitorja e vetme e Moskës në 9 muaj ishte pushtimi i Avdiivka

22 Shkurt 2024, 16:57Bota TEMA
Zelensky: Fitorja e vetme e Moskës në 9 muaj ishte pushtimi i Avdiivka

“Marrja në kontroll e Avdiivka përfaqëson arritjen më të madhe të arritur nga Rusia në nëntë muajt e fundit të luftës”. Kështu ka deklaruar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë ekskluzive për Fox News.

Zelensky kujtoi fitoret e Kievit që nga fillimi i konfliktit dhe konfirmoi refuzimin e tij për të diskutuar çdo “Plan B” për forcat e tij.

“Gjatë këtyre dy viteve, ata pushtuan rajonin e Kharkiv dhe tani jemi në këtë rajon. Ne zhbllokuam Detin e Zi dhe shkatërruam shumë nga anijet e tyre,” shtoi lideri ukrainas, duke nënvizuar: “Ne e bëmë këtë në dy vjet. Po, viti i kaluar ishte më së shumti i komplikuar për ne”.

Zelensky më pas vuri në dukje se pushtimi i vetëm i Moskës në nëntë muajt e fundit ishte Avdiivka.

4 Komente

 1. T
  Trojan

  Ore po cfare thua te ka mare nje te treten e ukraines,dhe ti s ke cliruar asnje qytet

  1. X
   Xhepisti gjate lider global

   Po kari po vazhdo ti se ne rregull je. Ke qindra mijra ushtare te vrare o mavri. Risi po te doje europen e pushton me kar se ty sta fut kusj as karin

   1. ?
    ???

    Keshtu i thot keshilltari censuma dhe ky e beson,i fut dhe nje viz dhe fitore.

    1. N
     Niko Pe-pambuku

     Nuk qenka i vetmi Lul Basha qe cdo humbje e pallim e quan fitore. Keta karat lindor si zhelja Zelensky e quan fitore cdo humbje, ky qe do te bente ne pranveren e kaluar pra ta themi troc NATO kunderofensiven dhe do te kalonin malet Urale per te vazhduar ne Siberi e per te takuar ne anen tjete ter globit Biden Pampersin ne Alaske nje toke te blere carit Rus. O zhele kerkon arme por nuk ke ushtare, llogoret bosh, 6 milion refugjate nder to 1 milion kurva qe ke mbushur semaforet dhe boredllot e Evropes ka inflacion dhe cmimi i pidhit ka rene, nje vend i shkaterruar, germadhe dhe nuk duhet numri i te vrareve dhe i te zhdukurve ne llogoret e lena prej ikjes ne kaos te plote. Je kriminel qe te futen ne lufte si mish per top prej Perendimit.

     Lini një Përgjigje