22 Marsi, dita kur PD mbriti në pushtet e vdekur 

22 Mars 2023, 19:44Editorial Mero Baze

Partia Demokratike ka fituar vetëm një herë në historinë e saj politike 32- vjeçare dhe ai është 22- marsi i 1992. Madje më shumë se fitore e saj, ai ishte një vendim i madh i shoqërisë shqiptare për të ndryshuar dhe për t’i dhënë shanse një historie të re politike në Shqipëri.

Të mendosh se më 22 mars shqiptarët votonin kundër një sistemi që mbante 45 vite në krye një njeri, dhe e zëvendësuan atë me një njeri që ka 32 vite në krye të asaj partie, duke shkatërruar të gjitha arsyet përse shqiptarët e votuan atë më 22 mars 1992.

Por në fakt aksidenti tragjik ishte se shqiptarët nuk arritën t’i japin dot shans as PD dhe as dhe ndonjë klase të re politike, por i dhanë pa dashje shans Sali Berishës të kapte PD dhe ta përdorte për 32 vite radhazi. 

22 marsi i 1992 është dita kur PD mbërriti në pushtet e vdekur, si ata fëmijët që lindin me kordon në qafë. Ajo doli ne drite duke pasur në qafë një gurë të rëndë, Sali Berishën, i cili do ta mbante gjithë jetën nën ujë për 32 vite.

Prej 22 marsit ai nuk fitoi më kurrë. Në asnjë nga zgjedhjet e zhvilluara pas 22 marsit 1992, Partia Demokratike nuk ka dalë kurrë forcë e parë në vend. Ajo ka mundur ta marrë dhe rimarrë pushtetin me koalicione, me grabitje zgjedhjesh të bojkotuara dhe forma të tjera, por kurrë më me zgjedhje të lira.

Për 32 vite Sali Berisha klonoi dhe përsëriti gjithë sëmundjet e komunizmit shqiptar. Ai u kthye në një monark të Partisë Demokratike duke vendosur aty pushtetin personal, dhe prej shtatorit të vitit 1992 e vetmja punë që ka bërë në PD, ka qenë nxjerrja e grupeve armiqësor dhe largimi i tyre nga PD, duke filluar me Aleancën Demokratike dhe duke përfunduar me Lulzim Bashën.

Ai imitoi Partinë e Punës në formë dhe përmbajtje. PD krijoi kulturën e saj linçuese ndaj armiqve të kryetarit, njësoj si Partia e Punës kulturën ndaj armiqve të Enver Hoxhës. 

Në Partinë Demokratike nuk ka rëndësi nëse je i majtë apo i djathtë, e rëndësishme është të jesh me Sali Berishën. Edhe kundërshtarët e Enver Hoxhës ishin të gjithë të majtë, madje dhe më komunistë si ai, por anëtaret e PPSH i urrenin se i kishte deklasuar Enver Hoxha. 

Sejfulla Malëshova, Koço Tashko, Liri Belishova, Todi Lubonja, Kiço Ngjela e dhjetëra të tjerë ishin të gjithë komunistë, por ende u mbahet mëri nga mbështetësit e Enver Hoxhës thjesht se ishin kundër tij.

E njëjta kulturë puniste është instaluar nga Sali Berisha në PD. Aty nuk ka rëndësi nëse ti je i djathtë, aty ka rëndësi vetëm nëse ti je me Sali Berishën.

Kështu 32 vite pas, në atë parti urrehet më shumë Enkelejd Alibeaj, me origjinë familjare dhe formim të djathtë gati ekstrem, dhe adhurohet Ilir Meta që është idhulli i Sigurimit të Shtetit në Shqipëri, jo vetëm si bashkëpunëtor.

Ajo është tani një parti pa memorie, pa histori, dhe pa identitet, pasi gjithë figurat themeluese të saj janë përjashtuar, gjithë kontributorët në vite janë linçuar dhe të vetmit që mbijetojnë janë “vullnetarët e Saliut”, ata që besojnë se nuk kanë të drejtë të mendojnë, por vetëm të dëgjojnë.

Sali Berisha ka imituar punizmin dhe në gjuhën e linçimit publik, në retorikën kundër SHBA dhe Perëndimit, në gjuhën e urrejtjes në mediat sociale, dhe mbi të gjitha në vendimin për të mos e lëshuar kurrë pushtetin, dhe kur ka kundër gjithë botën.

31 vite më parë, ambasadori amerikan në Tiranë Rayerson doli në tribunë për t’i inkurajuar shqiptarët jashtë çdo etike diplomatike të shkëputeshin nga komunizmi, shumë ithtarë të komunizmit e urryen dhe e mbajnë ende inat. 

31 vite më vonë ambasadorja amerikane Yuri Kim, u detyrua t’u bënte thirrje demokratëve të mos imtonin Enver Hoxhën që dhe bar do të hante, dhe nuk do t’i dorëzohej SHBA dhe punistët e Berishës e urrejnë njësoj si vullnetarët e Enverit ambasadorin Rayerson.

Është e njëjta politikë amerikane, i njëjti mentalitet politik i SHBA që kërkon t’u ofrojë shqiptarëve më të mirën, por sot ambasadorja Yuri Kim është për “Foltoren” e Sali Berishës, më e urryer se nusja e djalit të Enver Hoxhës, që fuste Sali Berishën në shtëpinë e diktatorit.

Për 32 vite Partia Demokratike e shndërroi shpresën e shqiptarëve për ndryshim, në një film bardh e zi që shqiptarët e kishin parë një herë për 45 vite, me të vetmin ndryshim, që Partia e Punës ishte forcë e vetme në vend, ndërsa PD e Berishës një forcë që shqiptarët po e lënë vetëm. Për shkak të tij.

36 Komente

 1. F
  Flutura

  No comment????

  1. M
   Mal Cori

   Ikni o patronazhista. PD po arrin një fitore që komunistat as e ëndërrojnë................... . Me gjithë ndërhyrjet e Sara Hoxhës dhe të produksionit, Luiz Ejlli do ta fitoj Big Bradhrin......... . Ec aty Luiz, mposhti komunistat.

   1. k
    koment

    Lesh me tresh o Mero Baze. Ja nje takem si ju po na merr ne qafe qe per inate personale me Berishen ke 10 vite i fshin te ndenjurat Rames. Fshija xhan fshija mire. Nuk ka rendesi kush vjen ne pushtet por rendesi ka ndryshimi se ky gaxhgauni e qelbi.

   2. L
    L.Xh

    Pyetja shtrohet : A më mirë me Ramiz Alinë apo me Sali Ramën ? Janë 32 vite te shkuara kot. Në këto kushte, më mirë mos të kishte ardhur demokracia nga amerika. Berisha ëdhtë investim i deshtuar i amerikës. Kështu siç jemi, jemi më keq se sa kur ishim keq. Ju përshendes zonja Juri Kim bashke me reformën tuaj në drejtesi .

    1. C
     Coli

     Mero nje verejte te vogel........ Todi Lubonja dhe Kiço Ngjela nuk ishin kunder Enverit por jane denuar si hajdute perdesh dhe tapetesh te zyrave dhe per imoralitet

     1. S
      Sy madhi lart në qiell

      Colo…..je komplet idiot, gomar dhe gënjeshtar. Nuk,është e vërtetë ajo që thua ti. Turp të keshë.

     2. B
      BUSHATI SALIUT NIPI HYSNIUT

      Shkrime i bukur Mero bravo.. Faji nuk eshte as i Enver Hoxhes e as i Sali Berrishes faji eshte i popullit te pa kulturuar frikacak dhe sidomos media . Po i fusim nje justifikime duke thene qe Enveri te vriste, burgoste, internonte gje qe s'eshte e vertete pasi po te ngriheshin dy ,tre qytete te protestonin duke sakrifikuar cfare do bente Enveri asgje asgje por na pelqene te justifikojme friken ne pamundesi . Tani kalojme te Enveri tjeter Sali Ram Sheqere Berrisha perse media i shkone pas ? apo edhe Saliu te vret , burgose ,internon perse byroja politike me Tritan preshin dhe Mond bilbili Flamuri pa shkop i qendrojne pas perse Lubonja , Bushati ,Shkullaku ,Fevziu, Lelua ,Babaramo ,Rakipkaret Silikonet dhe Caniallaret me çapaçulet mediatik i thurin elozhe nje te semuri ? Shqiptaret nuk jane gati per demokraci nuk e kuptojne do duhet dekada nje popull i kultivuar e kishte injoruar prej kohesh kriminelin Berrisha . Alibeu e konsideron Ramen ( armiku ) turpe per nje opozitar qe nuk dallone dote kundershtarin nga armiku Budina si njeri i artit siç thote ai vete kerkone ta teheqin Ramen zvarre . Bushati ne mediat visive kazanet e mbremjes kerkone kallashnikove per te rrezuar Ramen Nje tjeter thote nuk dovta laje doren tre dite se takova Saliun Nje pensionere thote me jepe leje ta vrase Edi Ramen Joooooooo nuk jeni gati per kete sisteme

      1. D
       Dakord

       "Bushati saliut" komenti yt ka nje gabim. Populli nuk eshte frikacak. Sistemi i enverit nuk u ngrit ne nje dite, por gradualisht. E nisi me reformen agrare, elektrifikimin, shkollimin e detyrueshem etj dhe keshtu populli mendoi per 2 dekada se qeveria punon per popullin. Sikur sot qeveria te te jepte ty toke e shtepi falas a nuk do ta votoje ti? Prandaj o zoteri mos e quaj popullin frikacak. Per çdo gje tjeter qe ke shkruar ke te drejte.

      2. L
       Luani

       Scaner 4Dimesionale..!!!!

       1. v
        vezhguesi

        Edhe ne 22 Mars 1992 fituan pasi kishin bere 21 Janar ,me falni 2 Prill 91 apo jo Mero kishin djegur shkateruar e trembur nje popull te tere.Ndaj o Mero besoj se e mbane mend mire ate kohe se ke qene i angazhuar teresisht me Partine Demografike (PD).Pasojat e asaj fitoreje fale "miqesise te guvernatorit qe vinte nga Beogradi " i ndjejme edhe sot e do ti ndjejne edhe brezat qe vijne. Edhe sot e kesaj dite "miqte" duan ta riparojne kete gabim fatal mbi popullin shqipetar dhe e kane te pamundur,veçese makinen vrastare qe prodhuan per interesa te asaj kohe nuk e ç'montojne dot as sot dhe pse kane kaluar 30 vite.Ndaj Ti po rikujton diten kur fashizmi bajraktar Berisht triumfoi mbi nje popull qe edhe sot po vbuan tragjedite e asaj kohe.I thua dhe Partia Demoratike ,ku vetem me demkracine nuk ka asnje lidhje. Poshte diktatura e budallenjeve!

       2. r
        raul

        Exelent , Artikull brilant o Mero Smartbrain. Ja bere nekrologjine politike perbindeshit te Vucidolit qe ne grahmat e fundit po e con pd_n drejt humneres vetem se nuk e kupton se eshte bere me i bezdiseshem se Hu Xhintao i PK te Kines . Kinezet treguan burreri ne kongresin e fundit para 4 muajsh kur para 2000 delegateve te kongresit e nxorren per krahesh Hu Xhintaon 80 vjecar qe flinte gjume dhe ishte ne gjendje te renduar. E cuan deri tek dera dhe i thane ik tani ne shtepi se koha jote ka mbaruar. Keshtu ka ardhur koha dhe per Hu Xhintaon e foltores qe dikush duhet ta nxjerre per krahesh nga selia e Shqupit dhe ti thoje ik tani se na cave trapin 32 vjet , na lodhe me shpifje, kercenime, fyerje, mallkime por ne pushtet nuk vjen me kurre aq sa mund te vije ne pushtet perseri Hu Xhintao ne Kine.

        1. E
         Evisa

         Paralelizmi me PPSH dhe Enver Hoxhën është 100% i saktë. Por nëse në qëndrimet e Enverit ka patur edhe momente të zbutjes së luftës së klasave, në Partinë Demokratike të drejtuar deri në 9 Shtator 2021 nga Sali Berisha kurrë dhe për asnjë rast nuk u zbut lufta e tij ndaj kundërshtarëve për ruajtjen e sundimit personal në Parti. Berisha as që mund t'a konceptoj të drejtën e dikujt në Parti për të menduar ndryshe, çdo individ që mendon ndryshe e ka klasifikuar kurdoherë si armiqësi ndaj sundimit të tij. Situata brënda Partisë Demokratike ka qënë kurdoherë e njëjtë me frymën e ndikimit të Revolucionit Kulturor Kinez në vitet më të errëta 1965- 1969.

         1. K
          Koli

          Evisa mi prostitute o te dhifte Ramalluk shalgjati ne bire te gojes inshalla u une te pshursha ne bire te pidhit haaaaaaaaaaaaa.

          1. s
           sotiri

           Z. Baze, titulli i ketij artikulli duherj te ishte, gjithmone sipas mendimit tim, "22 Marsi, dita kur Sali Berisha mori nje pushtet te vdekur, se bashku me PD"! Per te tjerat, jam ne nje mendje me ju!

           1. X
            Xhimi

            Gjigand Mero Baze degjeneroje pa fund lugatin e vicidolit pjellen e sheqere curves

            1. M
             Maloja

             Shume i nderuar Z. Mero Baze! Me vjen shume keq, por deshiroj te shpreh mendimin tim te drejteperdrejte te asasj kohe, dhe kjo per shkak te pozicionit tim ne institucionet e asaj kohe, se edhe zgjedhjet e zhvilluara me 22 mars, 1992, nuk i fitoi Partia Demokratike, aspak. Ato perseri i fitoi partia komuniste, alias partia socialiste, por, por vizita e Ramiz Alise ne SHBA, ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara, kishte marre me vete premtimin per nderrimin e sistemit, nga ai totalitar, ne demokraci. Me kete ne mendje, Ramiz Alia lejoi qe vota te shumta per partine socialise, te kalonin per partine demokratike, aq vota sa PD te dilte fitimtare. Ja kjo ndodhi. Mbas ketij viti, PD nuk ka fituar kurre ne zgjedhjet e zhvilluara ne Shqiperi, as ne vitin 1994, mpert kushtetuten, as ne vitin 2005, dhe as ne vitin 2009, vit kur fletet e votimit u dogjen buze lumit, turp kombetar dhe krim penal, mbasi fletet e votimit kane vlere ruajtjeje me afat te perhershem. Ne vitin 2005, Sali Berisha i kishter premtuar Fatos Nanos per tas bere president te republikes, mer kusht qe ai t'i lejonte te fitomnter zgjedhgjet, dhe keshtundodhi, Fatosi i terhoqi numeruesit, kutite u mbushgen sipas deshires per PD, dhe ne fund, Saliu i futi Fatosit gishgtin ne bythe, si gjithnje. Ja kjo esdhte historia e zgjedhejve dhe e fitoreve te PD, me ne krye kryekriminelin Sali Berisha! Te tjerat jane pordhe me rigon!

             1. I
              Idioti

              Partia e Punes se Shqiperise ishte ajo qe i dha fund komunizmit. Me nje votim unanim byroja e asaj partie votoi pro pluralizmit politik dhe beri kthesen e madhe pa u vra nje njeri i vetem megjithe provokimet brenda dhe jashte vendit. Ishte po kjo parti qe u shkeput nga Enver Hoxha dhe historia e tij dhe sollen ne drite Partine Socialiste Shqiptare qe 3 muaj pas 22 Marsit fitun zgjedhjet lokale ne gjithe Shqiperine. Eshte po kjo parti qe do heq me deshire e pa deshire Ramen nga pushteti me 2029. Eshte e vetmja shprese. Ndersa PD nuk eshte PARTI por eshte SEKT. Nje sekt krahinor e kriminal qe gjithmone ka perfaqesuar llumin e shoqerise. Nje sekt qe ka ne gjak injorancen, rrugacerine dhe PABESINE. Me ngordhjen e Saliut ky sekt do marre jap shpirt edhe de fakto se de jure ka kohe qe ka mbaruar. Mos beni krahasime me Enverin, koha i dha te drejte. Enveri i la femijet e vet dhe gruan pa shtepi por u strehuan ne pularine e Tiranes. Femijet e vet emigruan dhe punuan si gjithe shqiptaret, nuk u bene milionere me prona te vjedhura e me trafiqe. Edhe sot i ke si njerez te thjeshte. Enveri nuk vriste ne bulevarde dhe ndronte tyten por te dergonte ne gjykate dhe te pushkatonte me urdher gjykate. Krime beri dhe disa njerez vuajten dhe e denuan pa asnje faj. Por nuk jane as 1% e atyre qe jane keto 32 vjet, 1.5 milion te ikur, 80 mij te vrare per prona dhe deme te medha ne shoqeri qe nuk kane me kthim. Sot kemi nje kryeminister qe te vetmet merite qe ka eshte se nuk eshte kafshe, por njeri me te mira e te keqija. Ne kete pike eshte kjo shoqeri

              1. P
               Populli

               Komplimente z. Mero. Hera e parë që bëni një autopsi objektive çfarë ishte dhe çfarë është PD. Populli i Shqipërisë ka nevojë pikërisht për analiza të tilla, me qëllim që të sensibilizohet për të identifikuar të Djathtën Natyrale, të Djathtën e Munguar, të Djathtën e Trembur, të Djathtën e Goditur, të Djathtën e Tulatur, të Djathtën Skeptike. Ky është shërbim, jo shkrime për brava, hále, vula e mutra të kësaj natyre.

               1. N
                Nemesis

                Berishen nga 2013 deri ne 2021 e kishit politikisht te mbaruar, merrej me qytetarin dixhital e shfaqej ndonjehere ne miting, me aq mundesi sa kishte i hapi plotesisht rruge ngritjes e lulezimit te shokut Basha, ishte Basha ai qe vendosi deputetet ne 2021, ishte Basha qe drejtoi protesta e dogji mandate, ishte Basha qe e perdori Berishen non grata per te fituar 650000 vota ne 2021, qe e perdori per t u rizgjedhur turpesisht e padrejtesisht kryetar pas disfatave te njepasnjeshme. Berishen e zgjuat ju nga pensioni ku ish futur e sinqerisht as dhe nje njeri me dy pika tru nuk mendon se nje njeri 77 vjec i hyn rruges se ciles i hyri ai se kishte frike nga non grata apo nga pordhe te ngjashme. Halli i Berishes shkon pertej non grates, eshte hall i nje njeriu qe iu dha mundesia te demokratizonte Shqiperine dhe deshtoi, eshte deshira dhe ideali per te ndezur ca flake shprese ne ato zymtesirat socialiste qe kane pushtuar qytetet, ekranet dhe mendjet e atyre qe nuk dine te vjedhin, te genjejne, te rrjepin. Ndaj ti themi te bardhes se bardhe, Berishen e ngjallet ju e derisa ta marre Zoti ai nuk do t'iu ndahet me...

                1. x
                 xzy

                 Më në fund një koment realist nga Mero Baze. Se na çau trapin duke sharë mbarë e prapë si një lavire e keqe Albin Kurtin! Lëre Kosovên se nuk ia thua o Mero dhe merru vetëm me politikën shqiptare.

                 1. y
                  ymer corapja

                  gazete qensh ptuuuu

                  1. T
                   Tungu

                   O Nemesis nga Tropoja! Nuk e di sakte se nga cili fshat je, por mjafton komenti yt per te kuptuar se cili je dhe nga je - thjesht je nje malok si te shumtet qe kane lene shpellat dhe kane xanun toka e shtepia ne Tirane e qytete te tjere! Por ju nuk do te beheni kurre qytetare, sikunder nuk u be kurre Saleh Rame Shiqere Berisha!

                   1. N
                    Nemesis

                    Tungu nuk kam asnje lidhje me veriun dhe malsoret, po cilesi tipike shqiptare si mbajtja e fjales se dhene dhe pritja e mikut i kam pare gjithmone te verioret me shume se te ne te tjeret, ndaj nuk me fyen me ate qe the. Tokat m'i kish marre xhaxhi, mora dicka, tani me te mirat i mori prape teta kadastra e mireorganizuar nga rilindasit, ndaj dhe me te dyten nuk the gje. Sa per qytetin jetoj ne qytetin me te bukur te Shqiperise, qe natyrisht nuk ka qene e nuk ka per te qene Tirana. Ndaj tungu me ler rehat apo ke dy pika tru dhe te dogji e verteta ime me shume se hartimi rregullisht anti-sale i meros.

                   2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                    Shkrimi është tepër realist. E reja e Berishës ishte pushtimet masive nga puna dhe zëvendësimi me militantët edhe në nivelet e ulta të administratës.

                    1. P
                     Ptu

                     Or Mero qeni , shko vizitohu te psikiatri se ke lojt nga fiqiri! Nuk fitoi PD -ja thote por ja dhane voten ndryshimit ! Te çmendi Saliu or i shkrete!

                     1. P
                      Pilo Lala

                      Dje grushti i një hajni i porositur nga Rama e goditi Berishën, sot grushti i Shqipërisë po e godet Edi Ramën. Të vetmen zgjidhje Shqipëria e ka që të bashkuar si asnjëherë më parë ta ndjekin këtë Ramovič hajdutin dhe rrethin e tij, si shitës të interesave shqiptare nga pushteti dhe rrethi i tij. Urime fitorja e madhe Sali Skenderbeg Berisha. Nonen n'pidh patronazhistave.

                      1. n
                       ncs

                       Mjafton komenti Maloja 22 Mars 2023, 21:15 qe ky artikull I Meros te shkoi te koshi….22 marsi 1992 ishte rrjedhim I prishjes kriminale te votimeve te 31 marsit 1991 qe e majta fitoi tete me dy ndaj Salez Biberishes qe me fushaten e Rajersonit dhe prishjen e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 me teper na kujton rrezimin e Alendes dhe vendosjen ePinocetit te Viqidolit nga usa-tallaret.. .Sipas Fred Abrahams analist amerikan qe thote se Sali ‘komunistin e vendosi Amerika ne pushtet dhe e mbrojti hapur dhe kur beri krime dhe ky eshte shkaku kryesor qe ai vend eshte ne depression sot .Eshte e turpeshme sot te permendet Enver Hoxha sepse qe te rrezohej me te vertete Ai duhej qe Amerika qe ben Ligjin ne Shqiperi bashke me Europen duhet te ndertonin nje shtet funksional me te mire se Ai sidomos ne ZBATIMIN E LIGJIT prandaj duke perifrazaur dikur nje komentues qe thonte me te drejte Na Munde Enver na Munde..dhe kjo kryesisht nga Salihi I Zi qe e vendosi Rajersoni Beogradit me puc dhe sot Kimja tallet me Non Grata me nje serial killer..Bej pjese te ata shqiptare qe nuk kam lidhje me nostalgjine ndaj perudhes 1945-1990 por me pakenaqsine ndaj miqve euro-atllantikas qe e katandisen Shqiperine qe as hasmit nuk do ja uroja..Keq ardhje Mero

                       1. r
                        rilindja e Dumbabist Ramuth budall shejtanit

                        Paska mberritur e vdekur ne pushtet PD atehere ne 1992! Po kjo Rilindja kur do te pjelle more Baze se ka 10 vjet me shale perpjete...apo i duhen 47 vite aq sa ju deshen atij, 'Socializmit fitimtar' qe ti shijonim bastardimin?

                        1. i
                         i drejti

                         mero gelbaza ti i lepije bythen sali berishes por doje te futeshe nje shtypshkronje pa dogan e nuk te la pastaj e ktheve pllaken e u bere komunist sic ishe nje pyetje kam kur i hyp gruas a te duket sikur je tu i hyp saliut se ndryshe me gjith inatin qe ke kur prishesh bertet oooooo sali cme knaqe hahaaaaa ik legen materniteti bythlepires per lek e privilegje shet edhe femijet nuk po them gruan se ate se ke problem haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

                         1. B
                          Bozhigradi

                          Sikur kane dale disa materiale per disa gazetare qe vendosin gjoba, o Mero.

                          1. h
                           historia perseritet

                           PD erdhi ne pushtet pasi Partia e RAME Alise kish shpallur FALIMENTIN e kishte nxjerre nje Yll Buf qe te deklaronte se '"Kemi edhe 6 dite buke" ! Sot po ajo Parti e drejtuar nga nje tjeter RAME, vetem po zvarritet qe te mos nxjerre nje Yll Buf Nr-2 qe te perserise te njejten deklarim si atehere.

                           1. Z
                            Zot na fal cfare ke krijuar !

                            Per Historia qe perseritet ! Eshte Berisha trashgimtar jo Rama. Tung nga bisha i vicidolit.

                            1. P
                             Pal Melyshi

                             Nje koment realist zoti Baze , Saliu pjelle e Rsmiz Alise pet te zbatuar katovicen e muaren ne qafe kete popull te vajtur 45 vjet nen komunizem. Zgjedhja e Sali Malokut per te ruajtur pjellat e Bllokut , rezutoi nje krim makaber per gjithe Shqiptaret.

                             1. k
                              kane ndodhur pa tregohen

                              Per ti freskuar ca kujtesen Meros : E reja e Enver Hoxhes, Liljana Hoxha, ne studion e TV Klan perballe Fevzos ka thene : "...kur Ramiz Alise i doli nga programi Saliu, programoi per djathtas Edi Ramen si "radikali qe do varte komunistet". Kete me sugjerimin direkt te Nexhmijes qe me Kristaqin (te atin) kishte nje miqesi te hershme..."

                              1. B
                               Bozhigradi

                               Nuk eshte Sali Berisha e keqja e ketij vendi o Mero! Jeni ju, gazetaret qe fatkeqesisht ndiqeni nga nje pjese e shqiptareve, qe jeni e keqja e vendit tone te dashur, Shqiperise. Ju devijoni me qellim te caktuar lajmet, per interesa vetiake. Ndjek vazhdimisht lajmet ne NBC, ndonjehere ne BBC, ne DW dhe nuk me jane merzitur kurre ato qe degjoj. Cdo lajm, cdo interviste, cdo problem i trajtuar jepet qarte, dhe i pare ne te gjitha kendveshtrimet. Nga cdo lajm meson dicka te re. Jeton nje jete reale. Kur shoh gazeten tende, o zot...Kur shoh ndonje lajm ne internet nga gazetat e tjera...Ku ta fillosh, e ku ta mbarosh vajtimin. E keqja eshte se: 1. Niveli i budallallekut qe jepet eshte shume i larte (jo se nuk duan gazetaret, po aq dine). 2. Ligesia eshte ne shkallen me te larte. Dhe kur injoranca dhe mosdija shartohen bashke, mere me mend se cmund te dale. 3. Shitja e intereseve te publikut per hir te interesave te pronarit te gazetes apo televizionit. 4. Mbjellja ne mendjen e njerezve e ligesise. Shumekush mund te thote: po nuk te pelqeu, c'ke qe e shikon gazetenbe Meros? E di pse e shikoj? Per te pare se si japin mendimet shqiptaret neper komente. Vetem per kete ke nje merite, qe nuk ta mohoj. Ju po i beni vendit nje gje shume-shume te keqe zoteri Mero me shoke.

                               Lini një Përgjigje