Çfarë duhet të sqarojë Kryemadhi për drejtësinë shqiptare?

15 Mars 2023, 18:08Editorial Mero Baze

Euroreproter, një media me qendër në Bruksel, ka publikuar një shkrim rreth ndikimeve ruse në Ballkan, me gjëra që kryesisht ka qenë të njohura dhe më parë. 

E reja e shkrimit ishte, se kjo media publikoi dy faksimile të transfertave bankare që provonin dy gjëra të rëndësishme. E para, që Monika Kryemadhi ishte paguar si ortake nga një kompani pas së cilës qëndrojnë disa oligarkë rusë, dhe e dyta, që Kryemadhi rezulton të ketë llogari bankare në së paky dy banka të huaja, një në Zvicer dhe një në Andora.

Gjërat e tjera të shkruara ishin të njohura dhe më parë në Shqipëri.

Pavarësisht se si do shkojë beteja ligjore e Kryemadhit me median ne fjalë, ato dy dokumente mbeten për t’u hetuar nga drejtësia shqiptare. Organet e drejtësisë në Shqipëri duhet të sqarojnë disa gjëra të thjeshta.

A i ka deklaruar këto dy numra llogarie Monika Kryemadhi në deklaratën e saj të pasurisë?

A i ka deklaruar ajo lidhjet me këto kompani, pasi në përshkrimin e pagesës flitet për pagesë dividendi si bashkëpronar?

Pas deklarimeve të zonjës Kryemadhi për këto dy zhvillime, pastaj duhen bërë hetime të thelluara nga drejtësia jonë për këtë çështje, e cila nuk është vetëm çështje e ndikimit rus në Shqipëri, por mbi të gjitha një histori që bie ndesh me legjislacionin shqiptar për personat me pushtet dhe deklarimin e pasurisë së tyre.

Problemi bëhet edhe më i rëndë, pasi këto veprime janë kryer ndërkohë që Ilir Meta/j ka qenë president i Shqipërisë dhe ndikimi rus përmes pagesave për gruan e tij, dhe akoma më keq, mundësia që ajo të jetë bashkë-aksionere me ta, është një minim i sigurisë kombëtare.

Shpresojmë që ish- presidenti të mos distancohet nga gruaja, siç po bën Berisha me Bashën, dhe t’i ngrejë komision hetimor në parti, ku i ka çuar gruaja lekët.

Nëse kthehemi pas në kohë, e kemi të qartë retorikën anti-perëndimore të Ilir Metës në atë kohë, frymëzimin e tij për protesta në Shqipëri dhe mediat ruse që raportonin live me korrespodentë specialë nga Tirana për revolucion, duke ndërprere lajmet në Rusia Today, a thua se Shqipëria ishte në qendër të trazirave në botë. 

Tani SPAK i ka në dorë dy faksimilet e transfertave. Nën shembullin e arrestimit të një zyrtareje të mesme si Ada Klosi, të cilës i ka vjedhur pastruesja lekët që nuk ka deklaruar, tani për gruan ish- presidentit që dalin pagesa ruse, duhet shumë herë më tepër përkushtim.

Krimi është shumë herë më i madh dhe shumë herë më i rrezikshëm dhe për sigurinë kombëtare të Shqipërisë. 

47 Komente

 1. Z
  ZHEJI KOKE PA LARI Thhhhhthhhh

  Madame silikoni thote : Nuk eshte e vertete por nuk thote qe do ta padis ne gjyqe per shpifje .... A ju lujtohet thenia e spiunit I.M kur ishte pordhident ( ka dhe Rusia raketa ) Kjo familje kriminale sa me shume ti germoshe me shume te qelbin era mute.

  1. L
   Lala i Myzeqesë.

   Çfarë duhet të sqaroj Kryemadhi për drejtësinë? Ja të tregoj se çfarë bënë për të mbajtur të fryrë si pufkë piçkën, të gatëshme për të përballuar me të çdo agresion ose koalicion agresorësh të marrë së bashku.

   1. P
    Po ku ta marrim, ne o Mero, drejtësine Shqiptare?

    Prokuroret, dhe Gjygjtaret e SPAKUT, jane duke rrefuzuar puplikisht që të hetone pasurit dhe veprat kriminale të Edi Rames, Sali Berishes dhe familjes së ti mafjoze, dhe po gjith ashtue edhe të Ilir Metes dhe Monika kryemadhit. Ne nuke kemi sistem drejtësije, a po drejtësie Shqiptare o Mero, që të hetoje as Moniken, as Ramen, as Saliun me familje, as ilirin.

    1. k
     k

     Korrupsioni dhe drejtesia, janë dy emergjencat kombëtare të pazgjidhshme. Janë të gjithë hajdutë të korruptuar dhe degjenerata patologjike. Pozite dhe opozite, të rinj e të vjetër , te vegjel dhe te medhenj, fshatare dhe katundare, veri dhe jug.

    2. H
     Hasoni

     Eh mo mero djali! Tigri me vila monika me miliona. Ti e di se keto gjera dihen por si plas askujt se jane të gjithë bashke Ps. Dhe djali jot shkollohet me parate e shqiptareve ne londer

     1. t
      tata luigji

      Hasan pordha nisu shpejt se te skadon orari i gavetes tek saliu ose tek iliri, sa per djalin e Meros mos u merakos se ka mbaruar exelent dhe ketyre shteti ju paguan falas, ndersa ti qe han mut tek bytha e sales e ke falas por duhet ta ndjekesh ne shi dhe bore ne protesta shnet

      1. B
       Bobby Davis

       Zoti i nderuar Luigji :No Comment

       1. H
        Hasoni

        Ik bq se saliu likja jane hajdutë ordinere po pse si fut ne burg qeveria sot se jane shoke pra

      2. T
       Tomori USA.

       I bejme thirje SPA KUT nga Amerika, te filloi sa me pare hetimin-, ndaj kesaj kucedre qe bashke me ish presidentn lir meta u kan punar qindin SHqiperis dhe shqiptareve, me abuzime dhe vjedhje nga me te ndryshmet.

       1. Çiku pij urs Gjoles

        Po ajo, “prèkurorja” e SPAK-ut që nuk pranon të hetojë pasurinë e Ilir Metës dhe Sali Berishes ? Çmutin do ? Mos duhet të futet edhe ajo në burg nga shokët,e sajë të SPAK-ut ? Sa për Moniçkën, dhe të shoqin Liçkën, janë aq të pasur, sa gazeleshja Sonila Meço, na tregonte edhe për shurrtoren e veçantë vetëm për macen SASHA. Sipas fjalëve të kefeneve ku tredhet Bes Kallakja, bëhet fjalë për pesë miliard euro pasur për Ilir Metajn Moniçka Kokëmadhen. A doni më bre ? Pyesni administratorin e pasurive të Metajt, gaztorin Bes Kallakja, se shtrydhet kollaj. Sakaq, Besi të ruhet nga ndonjë”aksident” apo ndonjë “kafe” dhe ikën për mut qeni, si Qazim Tepshi, etj…..

        1. 1
         1

         Asgje nuk do ndodhi.Do kaloj me nje shprehje sulm politik ne prag fushate dhe kaq do vazhdoj kjo loje deri ne 14 maj.Edhe mazhoranca nuk ka leverdi ti shkoj deri ne fund kesaj historie se del e molepsur per vete.Te gjitha palet hedhin shashka .Shkopi eshte ber me mut ne te dy anet dhe nuk ke ku e kap.MJERE POPULLI QE KA REN NE DOR TE MASKARENJVE

         1. M
          Monika Putanova

          Ore zoteri nuk kam se cfar te sqaroj une. Une po sjell barazi gjinore ne Shqiperi. Jam shembulli me i mire per grate shqiptare qe duan te behen njesoj si burrat e tyre kurva. Burri im ka gjithe jeten qe eshte spiun.Spiun i komunistave shqiptare kur ishte i ri dhe spiun i fondamentalistave Iraniane tani ne pleqeri. Ai hapi bythen per ata e une hapa bythen per Putinin. Asgje per te sqaruar ketu thjesht nje tradite familjare.

          1. q
           qamili11

           Mire e ke ti z Baze, por kujt ja thua, Koklopeve te Spak-ut. Asgje nuk kane per te hetuar per kete rast flagrant e tejet te rende. Ketu do jemi e do shohim

           1. P
            Poseidon

            ORE PER CILEN DREJTESI BEHET FJALE SE NE SHQIPERI U SHKON SHURRA DUMANEVE DHE ATIJ LOQES SE VISHKUR QE IKU...........DUSHMANI ESHTE ME SHUME SE HYSMEQAR I SALEHUT E ILIRKRIMINELIT.................AMERIKA KETE HERE PER SE DYTI GABOI SI HEREN E PARE ME ATE KARJEN EDHE TANI ME DUSHMANIN KUR ME FRIKEN SE PO E KAP RAMA SKAPIN JA DHA SI ME POROSI SALEHUT............QOFSHA I GABUAR!!!!!!?

            1. kokepalare e funderrina njerezore. jane te marre fund te dy balenat

             1. V
              Vonon por nuk harron

              Nuk keni pare gje akoma na thoshte zonja. E vertete, nuk kemi pare gje akoma. Po Vasili, Tit Vasili cthote? Spo i del llogaria me Luçin?

              1. x
               xhoxhi

               Derisa e mësova gomarin mos hajë më ngërdhi.Kështu është dhe kjo punë.Të gjithë do dalin pa laguar dhe nuk do paguajnë asgjë.Të akuzuarit do vdesin dhe paratë do i gëzojnë njerzit e tyre...

               1. D
                Dajti

                Mero,asgje nuk ka per te ndodhur,ASPAKU ka dhene Prova se eshte i kapur nga dyshja Meta-Sali,majtas godet fort dhe per nje arke peshk,kurse djathtas nuk guxon kur ka prova per miliona.

                1. E
                 Emigranti

                 SPAK eshte deshtim me ata qe ka ne krye. Po polici ka ky vende? Kush e pengon policine te nise hetimet? Per Arben Ahmetaj jane versul si qener te terbuar per te gjetur prova por nje mut te madh kane per te gjet. Nuk ju jep asnje lek Tigri dhe mire jua ben.

                 1. S
                  Sylarushi

                  Po ti me c'far e ke cuar tet bir ne londer o sy larushi yne I ndritur? Me parat tona e ke cuar o shkerdhat e shkuar shkerdhates

                  1. S
                   Sylarush me tru gomari

                   Sylarush ... Mero e ka derguar me te ardhurat e tij eshte nje persone privat qe ka hapur nje gazete . Por une qe e njoh Londre shkoje per visita pune e di cfare do te thote tre femije me shkollim ne Londre per nje idiot si ju qe as filloren nuk ka mbaruar krimi korrupsion vjedhja vrasja jane menyra ter tu pasuruar

                  2. S
                   Shkrimi u hoq

                   U HOQ SHKRIMI MERO !! Botuesi e hoqi nga faqja o mero ziu! U ngute ca po ska problem se tifozet i ushqeve !

                   1. M
                    Monika Putanova

                    Kurvat e Putinit kujtojne se mund te fshijne internetin.Botuesi mund ta heqe nga faqja por shkrimi do jete gjithmone ne internet. https://web.archive.org/web/20230315113423/https://www.eureporter.co/world/western-balkans/2023/03/15/russia-using-all-tools-to-tighten-grip-on-balkans/

                    1. A
                     Aron

                     Jo, nuk u hoq. Ja tek e ke. https://tl.eureporter.co/world/western-balkans/2023/03/15/russia-using-all-tools-to-tighten-grip-on-balkans/?fbclid=IwAR3dEEhboCTMPahoe63ZbkCatOWg3I_r-Q1I6TmcqEZJlWhl2MWwx5a1LFs

                    2. A
                     Autori pa copyright

                     Ore mire Meta e Berisha, Kryemadhi e Rama, po Mero Baze, qe i tregon gjykates se çduhet te bej, a ka bere deklarim te pasurise? Di ndonjeri ku i gjen parate qe mban median e shtuar qe ka krijuar si te jete biznesmen?

                     1. x
                      xheJ. eN. Bi.

                      Autoti pa copyright... dukeni që jeni idjot dhe bëni të zgjuarin.Merua median e mban nga ti dhe nga unë që klikojmë dhe komentojmë në gazetë. Paguhet nga Google për sa klikime i bëhen në Serverin e tij dhe nuk jamë pak.Shiko se në shkrimet që ka komente i mban më gjatë në renditjen në fillim.

                     2. I
                      ILIR MUTAJ

                      Monika na qive nenen

                      1. m
                       moli

                       Shikoni kur prekurori qe do marre kete dosje do te deklarohet qe nuk eshte ne kompetencen time ,ndaj nuk merrem me kete dosje!E dyta qe e rezon gjithe kete thashethemnaje eshte se eshte lapsus apo jo kur Ju zoti Baze deklaroni qe ka marre para Ruse,shikojeni mire se mos kane dhene se nuk kane nevoje per para te qelbta familjarisht ata sepse kane vjedhur Shqiperine per mese 30 vite.

                       1. S
                        Shqiperi hesapi

                        Popull pa b..he.Tallin menderen super te korruptuarit.Kur u del ndonje marifet per milionat qe kane fshehur hidhen ne kundersulm.Kjo eshte Shqiperia,hajduti bertet kapni hajdutin,vrasesi ulerin kapni vrasesin dhe populli dele u shkon pas per ndonje kocke.

                        1. L
                         Li

                         Jo populli zoteri. I shkojne pas ata qe kan perfituar ata qe kan lyer gishtin tek korrupsioni i tyre. Eee kan qen të zgjuar kapedanet e Partive ja kan zen koken me derë. Ke degjuar ti zoteri qe kur gelltit nje lugë sup të prishur vjell gjith jeten Keshtu eshte dhe kjo puna e ketyre militanteve kan perfunduar si dhelpra pas (top..e) të dashit

                        2. A
                         Aleanca për mbrojtjen e tallashit

                         Mero djali,flakë kashte,e ka emrin kjo mesele. Më parë fiket se sa ndizet. Është pleksur keq lëmshi, nuk zgjidhet dot. Po nuk funksionoi drejtësia,nuk ka shtet. Dhe drejtësia shqiptare është gabim që mban k'të emër. Më shum do t'i shkonte padrejtësia shqiptare? Apo pazari juridik i Arnautistanit? Gjarpri gjarprin, nuk e kafshon. Janë të gjithë bashkë ziejn në një kazan Zgjidhja? Përmbysja e kazanit.

                         1. J
                          Jimi

                          Ne shqiperi nuk ka as'gje te cuditeshme! Te cuditshem jemi ne, qe cfardo qe na bejne nuk kemi as gjak dhe as nerv per te reaguar !

                          1. b
                           beni

                           E kush ta hetoj bytheqiret e SPAK.

                           1. T
                            Tironc

                            SPAK nuk funksionon dhe eshte ne doren e malokut te vucidolit dhe katunarit Meta

                            1. A
                             Anila

                             Fytyre e felliqur te ndyre te peshtire . Hajduta dhe kriminele te poshter meta kryemadhi . Ne qeli te perfundojne. Keto jane Fakte jo llapa llapa sic ben Likja me Mona felliqesiren per te lare Bythen e tyre or qe do perfundojne ne qeli se shpejti . E mbani mend Liken si i tha Ambasadores amerikane live ??? Ja Amerike por ka dhe Rusi … Nxirreni tani ate video ta shikojne gjithe shqipetaret …. Fakte fakte fakte doni me fakte ?????

                             1. A
                              Aron

                              Kush drejtesi, ata qe refuzojne te bejne hetime si Berishajve edhe Metajve? Prokuroret e SPAK'ut dhe Gjyqatret jane kthyer ne avokat te ketyre, jo ne hetues dhe gjykues. Nuk pres gje nga ky lajm te bej gje drejtesia.

                              1. U
                               UNE

                               O Zot, sa me fat me bere; nuk me dhe per jete nje grua kokemadhe (kryemadhe)

                               1. k
                                kur 3000 Euro pasuri deklaronte

                                Pa na sqaro ti o Mero Baze meqe je ca afer ketij kryeministrit sotem, ... ate pasurine e vetem 3000 Euro te deklaruar nga Edi Rama kur ishte Kryetar Bashkie! Je aq leshko sa ta besosh d.m.th.?

                                1. E
                                 Engjell

                                 Mero. Po te ishte artikull i vertete, nuk e hiqte kjo gazeta prestigjoze dy ore me vone. Sapo ju dergua e mail personalisht nga Monika duke i thene qe o paraqisni provat qe keni marre per baze per te bere artikullin o do jebi ne gjyq nderkombetar cfare beri gazeta? E hoqi artikullin. Cfare tregon kjo? Qe ishte artikull i paguar dhe qe nuk ja u kishte marre mendja qe do kishte ate reagim nga kryemadhi. Prandaj ketu ska fare cfare hetohet. Kujdes mg gonigal se aty perzihet mire kryeministri. Kujdes Lefter allen e bulqizes qe sot eshte ne burg se kujtonte se do ta mbronte Belinda Balluku. Eju sa Leftere ka qe po presin rradhen

                                 1. G
                                  Galaxy

                                  Vetem ne shqiperi ndodh qe pasi gazeta qe e ka botuar heq lajmin se kupton qe ishte fake news, nderkohe kryeredaktori i faqes Tema vijon ben editorial mbi ate lajm. Ehj o Mero na rruajtsh sa malet se na bere te qeshim

                                  1. A
                                   Arbeni

                                   O Meraq petlla, ajo Monika Kryemadhi nuk ka patur ne dore ndonjehere Fonde Publike! Kurse ne nje nga 5 shtepite ne pronesi te nje Cingie te Arben Ahmetajt u "avulluan" mbi 500 000 Euro mor langaraq e jo "leket qe nuk ka deklaruar". Kur nje zyrtarje te rangut te dyte i vidhen gjysem milion Euro e nuk e di kujt i ka, po Ministrat dhe vete Sulltani ne Surrel ? Keto shpjego e mos derdellit kot si tore bordelli.

                                   1. T
                                    Tosi shallvare

                                    Duhet te filloj hetimi per kete kurven e shallvareve dhe burrin e saj idiot Te dy kane vene ne rrezik sigurine kombetare Jane disa politikane qe paguhen nga Rusia ne Shqiperi dhe per kete duhet nje hetim i thellle

                                    1. N
                                     Nasi

                                     Patjer tono. Dhe mcgognigal te rrije i qete

                                    2. i
                                     i indinjuari

                                     Vertete jam shqiptar por ta merrni veshe ju qe mund te me lexoni jam edhe shume i indinjuare per vendin tim qe e dua AQ SHUME sipas menyres time shume te thjeshte dhe njerzore. Une i indinjuari ju bej thirrje me gjith shpirt gjykatesve dhe prekuroreve shqiptare : More mjafte me, dhe beni nje hap bum perpara ,per te ndihmuare sa do pak ne ringritjen e kombit tone mbas kesaj katastrofe 30 vjeçare te sunduare nga Sali Berisha dhe Ilir Metaj. Zotrinj nuk mund te rije i lire nje ishe persident kur siguria kombtare ka qene dhe eshte ne teh te thikes per faje te tije dhe te ortakut te tije Sali.Pale pastaj akoma me rende gruaja e presidentit loz me fytyren e nje kombi per epshet e veta thjeshte personale ose ne interes te te treteve. Kjo nuk durohet prandaj pres LAJMIN E MADH NGA JU ZOTRINJ NE SE E MERTONI KETE PRIVILEGJ qe te gedhini nje here shqiperine me nje lajme te vertete dhe te shume pritur nga gjithe kombi. Arstimi dhe çuarja para drejtesise e dy personave Sali dhe Ilir,te dy te implikuare keqas ne shume çeshtje qe sote popullit shqiptare i rendojne si nje gure shume i rende ne qafen e tij te dobet.Deri atehere do mbetem i indinjuare dhe po pres vendimin tuaj.

                                     1. A
                                      Alberti

                                      Mos shpresoni o popull. SPAK vepron vetem ndaj individeve te PS. “ Berishiani “Dumani nuk ka per ta therritur Moniken.Po spurdhjaket e PS perse nuk dalin ne publik te flasin per kete ngjarje te rende per politiken shqiptare?? Kjo parti nuk duhet votuar me e duhet lene njehere ne gojen e ujkut.

                                      1. E
                                       Engjell

                                       Aferat e ketyre 10 viteve ne pushtet te qeverise Rama. Vjedhjet skandaloze. Ministrat ne burg. Rasti mc gognigal, inceneratoret qe u vodhen e nuk punojne. Erion veliaj qe sla meter katror pa ndertuar kulla duke e bere tiranen te pabanueshme. Zv kryeministri ahmetaj qe bashke me ramen vodhen inceneratoret, qe bene check upin shendetesor 460 milion euro qe avulloi ne xhepat e tyre, qe vodhen parate e ridertimit dhe i lane njerezit rrugeve, qe grabisin prona private duke shpronesuar njerezit gjoja per interes publik per te ndertuar kulla me pas, qe e ben kilometrin e rruges nga 1 mikion euro ne 20 milion euro, qe vjedh portin e durresit per te ndertuar pallate, qe vjedh pronat e ushtrise per te ndertuar pallate dhe hotele, qe vjedh butrintin per te ndertuar resort dhe pas tere ketyre gjemave Rama vendos prap zv kryeministre dike si Balluku qe fle me kriminelin hajdutin mafiozin dhe vijon te vjedhe duke percmuar popullin, nderkohe qe pagat nuk rriten te ardhurat jane ulur, KJO QEVERI MERITON DERRMEEEEN! I DUHEN DHENE DUART. JANE PJESA ME E ZEZE E HISTORISE SE KETIJ SHTETI. KETA NUK I DUAN NJEREZIT. JANE DIABOLIKEEE!

                                       1. D
                                        Dante

                                        Rotacioni eshte gjithmone i mire. Gjithmone. E ka treguar historia e njerezimit. Edhe nqs vjen dikush me i keq se paraardhesi, rotacioni eshtr prap opsioni me i mire. Boll me me sulltaner. Rama kaq i mire na doli sa percolli merkelin, boris johnoson, obamen , trumpin dhe tani dhe Biden per pak kohe. Po si nuk ju vjen turp nga vetja ketyre palo liderave. Qe vijne ne pushtet me zgjedhje te lira dhe pastaj bejne cdo gje per ta kthyer pushtetin ne te perhershem. Sic ben Orban, sic ben erdogan sic ben Putin, sic ben llukashenko sic ben Rama! Keta jane armiqte e vertete te njerezve. Edhe presidenti Amerikan pas 8 vjetesh maksimumi sikur me imiri ne histori te jete nuk zgjidhet me. Sepse rotacioni eshte gjeja me e mire. Energjite nuk jane me njesoj so vitin e pare si te tetin. Dhe e vjera i hap rruge te rese. Vetem ketu te ne na del ky gjigandi yne. Qe as nuk lodhet as nuk merzitet dhe qe pretendon te jete me i miri. Epo kjo ska b.. ku te rrije. Nqs ne kushtetute do ishte shprehur qe kryeministri ne asnje rast nuk mund te rrije me shume se dy mandate, qe presidenti ne asnje rast nul mund te rrije me shume se dy mandate, qe kryetari i bashkise ne asnje rast nuk mund te rizgjidhet pertej dy mandateve, jo vetem qe shqiperia do kishte qene nje vend me i mire por do kishim mbyllur prej kohesh dhe historite me treshen Berisha- Rama- Meta. Do kishte hapesire per njerez dhe energji te reja. Vendi do merrte fryme me lirshem. Do ishte nje vend me i mire. Zgjohuni shqiptare. Mos votoni lidera te perhershem. Kerkoni kufizimin e mandateve. Shikoni boten. Nuk ka asnje vend perendimor me kufizim mandatesh qe mos jete nje vend me i mire, jo se ne por dhe se vende autokratike si Hungaria, Turqia, Rusia, bjellorusia etj. Mendoni per vete njerez. Per te ardhmen tuaj. Te femijeve tuaj.

                                        Lini një Përgjigje