Të gjitha rrugët për Berishën kalojnë nga Meta/j 

6 Mars 2023, 18:42Editorial Mero Baze

Sali Berisha ka 24 orë që po kërkon dy parti të vogla të një koalicion zgjedhor dhe nuk po ja del dot. Kryetari i Partisë Agrare, Agron Duka, nuk ka pranuar ofertën e tyre për të qenë në një koalicion me Sali Berishën.

Dashamir Shehi dhe Astrit Patozi kanë krijuar ndërkohë një aleancë të tyre dhe po ashtu janë kundër Berishës. Ka një opsion që pranon Nard Ndoka, por Berisha e ka problem që kryetar i Aleancës të jetë Nard Ndoka, pasi është detyrim ligjor të jetë një nga dy kryetarët e partisë. 

Tani mbetet të bisedohet me Kujtim Gjuzin dhe dy partitë historike, ato të Ballit Kombëtar dhe Legaliteti. Ka kohë dhe dhjetë ditë, edhe pse është hera e parë që Berishës nuk po ja hapin derën as ata që i kanë ndenjë pas derës gjithë jetën.

Veprimi më politik, në fakt, do të ishte një përgjigje ndaj mbledhjes së sotme të PD, e cila i kërkoi Rithemelimit ë Berishës t'ia marrë ajo kandidatet për të garuar në emër të saj, me qëllim që PD të mos ndahet.

Por urrejtja e Berishës ndaj tyre është aq e thellë, sa ai është gati të bëjë aleat dhe Kujtim Gjuzin, dhe atyre të mos ua ofrojë kandidatët.

Në këto kushte depresive ku  gjendet, ku e refuzojnë parti qesharake dhe ai refuzon partitë serioze, e vetmja gjë natyrale që ati i shkon, është shkrirja brenda Partisë së Lirisë së Ilir Metës. Ai e ka bërë zgjedhjen e tij prej kohësh. 

Ilir Meta është de facto nr. 2 i partisë së tij dhe e ka regjistruar tanimë partinë në zgjedhje. Ai po ashtu ja ka pranuar gjithë kandidatët e nxjerrë nga Foltorja si të vetët.

Berisha nuk ka nevojë t’i lutet njeriu për firma, por i jep Ilir Metës kandidatët dhe ai i regjistron ata si të Partisë së Lirisë. Listën e këshillit bashkiak mund ta ndajnë gjysmë për gjysmë.

Të gjitha rrugët të çojnë tek Meta. Edhe pse bën sikur është një gjë që nuk do ta bëjë, nuk ka ku të shkojë. Nuk është se kanë ndonjë ndryshim, as në ideologji, as në histori qeverisje, dhe as në integritet politik.

Të dy e kanë shitur e blerë njëri- tjetrin sa herë u është dashur. Dhe këtë radhë pazari nuk është i keq. Njëri kandidatët, tjetri votat e këshillit. 

Derisa të vijnë zgjedhjet parlamentare ka vend për pazar të ri, ose parti të re. Nuk kanë pse bëjnë plane qysh tani se si do hyjnë në zgjedhje me 2025. Njësoj do dalin prej tyre.

16 Komente

 1. K
  Kosovari Romantik

  Na kini lodh bothen ,e qa po doni a me ju shtre se ju taleban jeni ,lum nato qe intervenoi ,keni vjedhe ,keni shantazhu keni..... e qka jo ju te malit shkoni ne pidh te sames se gerrdine po na qoni kur po ju shohim prej fukareve te malit e tap ne prishtine milionera ,hupni fara jy hupte ,marrsh u pizdu mater.

  1. L
   L.xh

   Ilir Metaj është drejtor BORDELLI., me liçencë, por nuk ka prostituta për të ushtruar profesionin. Sali Berisha, ka prostituta dhe kurva me shumicë, por nuk ka liçencë për tu bërë drejtues bordelli. Halli ça nuk të bën. Tani sali Berisha, është gati ti lëpijë koqet dhe ti hajë munë Ilir metajt.

   1. x
    xheJ. eN. Bi.

    O kosovar ...ç' mut shqiptar jeni ju kur nuk dini të shkruani gjuhën e bukur të Naimit ,Çajupit e Kristoforidhit !!! Ju më mirë shkruani sërbisht se sa shqip.

    1. L
     L.Xh

     Përshëndes xhej. eN. Bi. Na acarojnë nervat këto lloj mostrash, që bëjnë pis gjuhën tonë shqipe, vetëm e vetëm, nga mllefi që kanë në bark kunder KM Rama dhe Shqipërisë tonë. Këta janë gjindje e gatuar në të njejtën gropë septike që quhen Sali Berishë e Ilir Metaj - këtej nga ne, dhe Albin Kurti e Vjosa Osmani andej nga ata mat’anë kufiri. Rrofsh vëlla.

    2. s
     shigjetari

     O "Kosovari Romantik" - do mesoni shqip ju, apo si e keni hallin ? Shkoni ne Tivar dhe Ulqin se e keni me afer !

     1. M
      Ministria e KomshiKulturës

      Te gjitha rruget e Ymerit nga Peshtani kalojne nga vrima e bythes e Edvinit te Netes. Ymeri eshte emeruar nga Edvini ne krye te nje aleancë fshatarësh e krijuar për të dominuar vendin me një popullsi të madhe fshatarësh të gatshëm të ti dhurojne bythen qeverisë së tyre për hir të inferioritetit . Hyjnia e tyre është gjalpi qe ju lubrifikon bythen dhe arma e preferuar është një thikë plastike gjalpi qe e lepijne pasi shtyjne gjalpin ne bythe.

      1. D
       Dauti

       He te qifsha serbishten e sateme. Mesa duket ta ka palluar serbi tetem qe te ka mesuar sebisht. Ptuuuu rrace muti.

      2. S
       Sara

       E vërtetë! S'ka nevojë të bëjnë shumë plane se që të dy të humbur do dalin.14 maji sa do regjistrojë mënyrën dhe numrin e humbjes së radhës.

       1. r
        robi

        ka edhe nje mundesi. mund te behet koalicion me particken e te papunit Sali Shehu qe nuk mori asnje vote ne zgjedhjet e 2019 dhe te 2023.

        1. A
         Aleanca për mbrojtjen e tallashit

         Mero djali,më vjen keq që ti akoma,citoj: (Ku e refuzojnë parti qesharake dhe ai refuzon parti serioze),e konsideron PD-në si parti serioze! Është gabim ta quash PD- në parti dhe aq më tepër demokratike dhe akoma më tepër serioze! Fakt është: N.q.s. do ta konsideronim PD-në ndërtesë, atëhere duhet ta pranojmë që themelet dhe skeleti i kësaj ndërtese është ndërtuar me punonjës të sigurimit të shtetit! Ti konsideron pjesën tjetër,atë që ka vulën si serioze. Ku e ka seriozitetin ky grupim bashibozukësh,kur asnjë po as edhe një i vetëm nuk është distancuar nga qoftlargu me inicialet S B! Ajo që ky person i ka bërë atij vendi,nuk mund të riparohet!!!!!! Ata vazhdojnë edhe sot e kësaj dite ti referohen S.B.-së me superlativen "lidhjer historik". Mero,unë e kuptoj nostalgjinë tënde për një të djathtë aktive,por si ka thënë populli? Më mirë djepi bosh,se sa shejtani brenda! Ja vlen të citosh edhe Berthold Brecht,në thënien e tij lapidare: Popujt nuk duhet të harrojnë se barku nga ata dolën ende nuk është shterpëzuar! PD duhet të asgjesohet,dhe shoqëria shqiptare duhet deberishizuar,vetēm atëhere mund të mendohet për progres,përndryshe do vërtitemi si kali në lëmë.

         1. L
          Lush Perpali

          Mero Baze duhet te te ket bere synet Edi Rama qe te ngeli stilolapsi ne dore dhe i ben avokatine.

          1. D
           Dauti

           Ehhhh more lush perpidhi, ik pyet tetem ku po shkerdhehet sonte.

          2. R
           Rama-Basha me Linden para

           I vetmi shteg nga ku mendon te shtyje zvarritjen ne pushtet Rama eshte nje opozite fasade e drejtuar nga kufoma politike e Lul Bashes se dorehequr para me shume se nje viti e te mbajtur te rregjistruar akoma si...Kryetar i PD (!) Kjo e ben me qesharak Ramen vete qe sheh si te vetmen gomone shpetimi pikerisht ate Lylin per te cilin 9 vjet u shqye perdite duke perseritur se "Luli fle gjume"

           1. D
            Dakord

            O ti "basha-berisha me moniken para" pse i qan hallin Rames nuk e kuptoj???? Se ku i gjen shtigjet Rama nuk e di ti hale salibane? Te 1 milion votat e popullit qe te urren ty o saliban!!! Ikni o plehra shtroni bythen ne pune e mos u merrni më me politike se ja shpifet nje populli te tere o pisanjose!!

            1. p
             per ty Dakun e shkrete me ore mbetur ne 2013

             Ato 1 milion votat e 2013 qe te jane ngulur ty ne rradake jane bashke me ato te Ilir Metes, Ok...qe te mos vdesesh injorant. Apo te ka zene skleroza te dish se kush e zgjopdhi Ilir Meten Kryetar Kuvendi e President te Republikes,...Ok!

           2. a
            astrit

            E ke gabim Mero djali, Ilir Meta s'ta hap deren pa 75% e Sali nongrata 25%. Ky eshte kursi sot neser mund te luaj e dihet qe Saliu do ta haje.

            Lini një Përgjigje